Весник Илинден

Македонската патриотска организација – МПО е политичка организација основана во Форт Вејн, САД во 1922 година од Македонски емигранти, подоцна преименувана ...
сите 25 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, денеска приреди прием за студентите од додипломски, постдипломски и докторски студии, коишто во рамки ...
сите 2 | | | веќе видена

Седницата на Парламентот на Албанија на кратко беше прекината откако пратеникот од опозициската Демократска партија Ендри Хаша го гаѓаше со јајца премиерот Еди ...
сите 24 | | | веќе видена

Иран ги обвинува САД и Израел за протерување на амбасадорот и еден дипломат од амбасадата на Исламската Република Иран од Албанија. Иранската новинска агенција ...
сите 39 | | | веќе видена

Во последните две недели во Албанија се евидентирани 55 кривични дела за корупцијата и злоупотреба на службената положба од страна на носители на јавни ...
сите 5 | | | веќе видена

Амбасадорот на Република Македонија во Албанија, Данчо Марковски беше во посета на општина Пустец, Мала Преспа. Амбасадорот Марковски се сретна со преставници ...
сите 24 | | | веќе видена

Амбасадорот на Република Македонија во Албанија, Данчо Марковски ја посети општина Пустец, Мала Преспа. Амбасадорот Марковски се сретна со преставници на ...
сите 24 | | | веќе видена

Минатата недела на 13 и 14 декември во Елбасан во Албанија се одржа првиот состанок за подготовка на рамка за заеднички туристички производи на членките на ...
сите 13 | | | веќе видена

ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ нема да учествуваат во понатамошните фази на процесот за измени на УставотВрз основа на одлука на Извршиот ...
сите 76 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими г. Џон Саливан, заменик државен секретар на Соединетите Американски Држави. На ...
сите 39 | | | веќе видена

Јапонската влада денеска го одобри петгодишниот план за одбрана, кој вклучува и набавка на два носачи на авиони, прв пат по завршувањето на Втората светска ...
сите 18 | | | веќе видена

Претседателот на Уставниот суд на Албанија, Башким Дедја е разрешен од функцијата, откако не можел да го објасни потеклото на својот имот. На функцијата беше ...
сите 14 | | | веќе видена

Советот на Европа ја повика Албанија да ги интензивира напорите во борбата против перењето пари и да го конфискува имотот стекнат од организиран криминал. ...
сите 11 | | | веќе видена

Kатја Матева, поранешен директор на Советот за државјанство, тело што учествува во одлучувањето за доделување бугарско државјанство на странци, тврди дека ...
сите 14 | | | веќе видена

Две вистини за Македонците од Голо Брдо, Мала Преспа, Гора, Врбник. Едната нивна – дека немаат ниту образование на мајчин јазик, и онаа другата на албанските ...
сите 7 | | | веќе видена

next