Весник Илинден

Албанските владејачки социјалисти ставија точка на дилемата дали ќе има или не предвремени парламентарни избори, што во континутет ги бара главната опозиција. ...
сите 32 | | | веќе видена

Најмалку тројца разузнавачки извори на новинската агенција Ројтерс соопштија дека Турција стоеше зад бранот на сајбер напади, насочени кон неколку влади и ...
сите 8 | | | веќе видена

Македонскиот документарен филм на Тамара Котевска и Љубо Стефанов, иако не ја доби престижната златна статуетка сепак ќе остане во историјата на Американската ...
сите 102 | | | веќе видена

Девет реализирани проекти и пет нови кои почнуваат од 2020 година е резултатот на Програмата за прекугранична соработка, помеѓу Македонија и Албанија 2014-2020 ...
сите 13 | | | веќе видена

Во три одделни акции албанската полиција открила 28 мигранти, главно Сиријци, кои илегално влегле преку зелениот појас на грчко – албанската граница. Група од ...
сите 4 | | | веќе видена

Партенија Зографски ( Галичник , 1818 – Цариград , денешен Истанбул на 7 февруари 1876 ) бил првиот македонски епископ хиротонисан од Цариградската ...
сите 3 | | | веќе видена

Изборите на 30-ти јуни во Албанија не беа промотори или придонесувачи за зајакнување на демократијата во земјата. Ова е заклучокот на делегацијата на Конгресот ...
сите 30 | | | веќе видена

Познат е датумот на централната прослава на јубилејот, 1000 години од формирањето на македонското древно светлиште Бигорски манастир „Свети Јован Крстител“. На ...
сите 11 | | | веќе видена

Изминаа 11 години од основањето на Македонското друштво „Илинден“ од Тирана, со кое заеднички неуморно и посветено се бориме за демократските права на нашите ...
сите 17 | | | веќе видена

Преку нов 400 киловолтен далекувод што ќе ги поврзува електропреносните системи на Македонија и Албанија, како и новата трансформаторска станица во близина на ...
сите 11 | | | веќе видена

Големите снежни врнежи кои што ја зафатија општина Драгаш, ги изолираа неколку села во Гора од општинскиот центар, а фирмата која го добила тендерот за ...
сите 13 | | | веќе видена

Македонско друштво “Илинден“-Тирана го повикува Владата, Општина Кукс итно да преземат сите неопходни мерки за да се подобри тешката ситуацијата во областа ...
сите 19 | | | веќе видена

next