Весник Илинден

Предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристапување на Република Македонија во НАТО беше одобрен со 130 гласови за. Договорот не беше гласен од ...
сите 102 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на опозициската Демократска партија, Еди Палока, кој воедно и партиски потпретседател, денеска предизвика инцидент во албанскиот ...
сите 85 | | | веќе видена

По повод 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Руската Федерација и Република Македонија денеска ќе биде отворена изложба во ...
сите 14 | | | веќе видена

Македонско друштво “Илинден“-Тирана изразува сочуство до семејствата на 14 загинати патници во тешката сообраќајна несреќа што се случи на патот Скопје-Тетово ...
сите 16 | | | веќе видена

Попот Хелидон Демири од Елбасанската метрополија на Албанска Православна Црква денеска го посети Студено и Стеблево областа Голо Брдо. Пречекан беше од ...
сите 3 | | | веќе видена

Вкупно 13 лица се загинати, седум на лице место, а шест подлегнале на повредите во болница во тешката сообраќајка што се случи на патот Скопје-Тетово кај ...
сите 116 | | | веќе видена

Централна изборна комисија, почна со подготовките за локалните избори, кои ќе се одржат на 30 јуни 2019 година кога политичките парти ќе се тркаат за ...
| | веќе видена

Влошено здравјето на Едмонд Темелко, Градоначалник на Општина Пустец, Мала Преспа и претседател на Македонска Алијанса за Европска Интеграција (МАЕИ) партија ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ги повикува сите Македонци во Република Албанија што имат Македонско државјанство да се пријават во Амбасада на Република ...
сите 17 | | | веќе видена

Неколку дена пред најавениот масовен антивладин протест, што албанската опозиција ќе го одржи на 16 февруари, државната полиција упати порака за внимателност и ...
сите 79 | | | веќе видена

Делегација на Армијата на Република Македонија (АРМ) предводена од Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-мајор Васко Ѓурчиновски, денес оствари редовна ...
сите 16 | | | веќе видена

Федералната унија на европски националности (ФУЕН) го изготви првото резиме на законските предлози засновани на иницијативата за европско граѓанство на ...
сите 2 | | | веќе видена

Јавен повик за пријава и увид во Избирачки споисок за гласање во странство за изборите за Претседателна на Република Македонија во 21 април 2019 година (чен ...
сите 17 | | | веќе видена

Вкупно 40 учесници и над 20 предавачи од Македонија, Европа и светот ќе бидат дел од 10-та Школа за млади лидери, што по иницијатива на Претседателот на ...
сите 18 | | | веќе видена

Претседателот на Mакедонско друштво “Илинден“-Тирана г-дин Никола Ѓурѓај, по повод десетгодишнината од основањето и плодната работа на друштвото, донесе одлука ...
сите 8 | | | веќе видена

Делегација на Македонската заедница во Малта предводена од претседателот Максимилијан Казаков минатата недела оствари средба со претседателката на Малта ...
сите 2 | | | веќе видена

next