Весник Илинден

Фондот за Западен Балкан на 1-ви ноември ја прославува првата годишнина од отворањето на канцеларијата на Секретаријатот во Тирана. Фондот за Западен Балкан е ...
сите 24 | | | веќе видена

На 26.10.2018 година во Белградскиот саем, ќе се одржи промоција на романот “Утринска молитва” на Петко Шипинкаровски, романот е преведен и објавен на српски ...
сите 4 | | | веќе видена

Со посебно внимание го прочитав Вашето писмо и би сакал да ја искористам оваа можност да Ви се заблагодарам за поддршката која мојата татковина ја добива во ...
сите 68 | | | веќе видена

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас денеска поднел оставка, еден ден откако во владиниот кабинет имал тензичен состанок со министерот за ...
сите 386 | | | веќе видена

Друштво за Заштита и зачувување на природната средина во Албанија (ППНЕА) и партнерите од ПреспаНет Македонското еколошко друштво (МЕД) и Здружението за ...
сите 3 | | | веќе видена

Новинарот Џамал Кашоги на 2 октовмри влезе во конзулатот во Истанбул и по тоа му се губи трагата. По вчерашната истрага на турската полиција во просториите на ...
сите 396 | | | веќе видена

Молдавскиот претседател Игор Додон денеска предложи свикување на Сеправославен собор на кој би се разгледала одлуката на Вселенската патријаршија за давање ...
сите 26 | | | веќе видена

Македонија и Балканот денеска се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред единаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова ...
сите 43 | | | веќе видена

Кон целосен прекин на општењето со Константинополската Патријаршија доведе денес Светиот Синод на Руската Патријаршија, кој за прв пат во историјата се состана ...
сите 47 | | | веќе видена

Калашите, кои тврдат дека се потомци на војниците на Александар Македонски, со векови живееле во изолација во Пакистан. Сега ова мала заедница коначно е ...
сите 5 | | | веќе видена

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на денешната седница на која на дневен ред е Предлгоот на Владат за уставните измено истакна дека Собранието е ...
сите 25 | | | веќе видена

Појавата на жртви на модерното ропство од Албанија во Велика Британија станува се позагрижувачка, поради што британските власти бараат против овој феномен ...
сите 19 | | | веќе видена

Ако Преспанскиот договор пропадне, Грција ќе биде под жесток притисок да прифати решавање на проблемот со името преку двојната формула. Познатиот грчки ...
сите 13 | | | веќе видена

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Саудиска Арабија треба да соработува во турската истрага за исчезнувањето на саудискиот ...
сите 336 | | | веќе видена

Познатото македонско древно светилиште, Св. Јован Крстител Бигорски манастир и подари икони на црквата „Свето Преображение“ во селото Ербеле, Маќелара област ...
сите 16 | | | веќе видена

next