Весник Илинден

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) Одлуката за распишување на референдум за промена на името на државата и идентитетот на нацијата, донесена од Собранието на ...
сите 17 | | | веќе видена

Интегрален текст од обраќањето на Хрисијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ по повод празникот Илинден во с. Ташмаруништa, Струга. За мене претставува ...
сите 8 | | | веќе видена

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) со индигнација ја отфрла реакцијата на бриселската бирократија на говорот на Претседателот на Републиката проф.д-р Ѓорге ...
сите 16 | | | веќе видена

Македонскиот аналитичар во Албанија Никола Ѓурѓај, кој е и главен уредник на весникот „Илинден“ кој се печати во Тирана, изјави дека Македонците во Албанија го ...
сите 3 | | | веќе видена

Првиот човек на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) од Канада влезе во отворен вербален конфликт со американскиот Стејт Департмент во ...
сите 4 | | | веќе видена

НАТО планира да изгради воздухопловна база за Западен Балкан во Кучово, Албанија, тврди албанскиот премиер, Еди Рама. Северноатлантскиот совет ја одобри ...
сите 7 | | | веќе видена

Федералната унија на европските националности (ФУЕН), Резолуцијата со која се поддржуваат Македонците во Албанија во барањата за надминување на проблемите, ја ...
сите 17 | | | веќе видена

Јавно обраќање од Македонски манифест до Македонскиот народ Браќа и сестри, Македонски манифест јавно ве повикува да го бојкотирате понижувачкиот референдум на ...
сите 6 | | | веќе видена

Почитувани граѓани на Република Македонија, Годинава, на ден Илинден одбележуваме 115 години од славната Крушевска Република, 74 години од државотворниот АСНОМ ...
сите 17 | | | веќе видена

Македонско друштво „Илинден“- Тирана и разгранокот на друштвото за Голо Брдо по повод Илинден упатија честика до сите Македонци. Почитувани Македонци и ...
сите 21 | | | веќе видена

Македонците од општина Пустец, Мала Преспа го одбележаа патронот на манастриот„Света Марена“ во Туминец. На денешниот празник посветен на Света великомаченица ...
сите 5 | | | веќе видена

Во албанското пристаниште Драч забележан е рекорден број патници, главно пчелбари, кои со траекти доаѓаат во родниот крај. Меѓу патниците има и поголем број ...
сите 6 | | | веќе видена

Албанската полиција, во група нелегални мигранти открила Сириец кој бил дел од терористичка група која сеуште војува во Сирија и Ирак. Групата била откриена ...
сите 2 | | | веќе видена

Љубителите на ѕвезденото небо вечерва ќе можат да ја погледнат најдолгата „крвава месечина“ за 21 век. Кога ќе изгрее, ќе ја менува бојата од жарко црвена до ...
сите 31 | | | веќе видена

next