Весник Илинден

Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо изразува загриженост од престојниот референдум во татковината Република ...
сите 9 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов заедно со својата сопруга г-а Маја Иванова, присуствуваше на приемот што претседателот на САД, г. ...
сите 175 | | | веќе видена

Познатиот дебарски манастир „Св. Ѓорѓи Победоносец“, кој се наоѓа во селото Рајчица, на околу два километра од градот утре посебно ќе чествува. Така е секогаш ...
сите 12 | | | веќе видена

Издавачката куќа „Арс Ламина – публикации“ донира учебници и едукативни материјали за децата од основните училишта во Општина Пустец, Мала Преспа, Албанија. ...
сите 6 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, вчера во Њујорк присуствуваше на отворањето на генералната дебата на 73. Генерално собрание на ...
сите 204 | | | веќе видена

Албанија и понатаму останува европска земја со највиок број на баратели на азил во земјите на Европската унија,при што најпривлечна останува Франција. Според ...
сите 3 | | | веќе видена

Винарската визба „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ се закитија со уште еден златен и два сребрени медали на годинешното јубилеjно петнаесетто издание на светски ...
сите 19 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, од вчера учествува на 73. Генерално Собрание на Обедиенетите Нации во Њујорк. Претседателот Иванов ...
сите 165 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на работната посета на САД, ја посети Македонската православна црква „Св. Кирил и Методиј“ и ...
сите 158 | | | веќе видена

Културно уметничкото друштво „Илинден“ од Струга, Република Македонија се врати со освоено трето место на меѓународниот фолфклорен фестивал „Балкан фолк“ што ...
| | веќе видена

Alfazet-M ја отвори својата канцеларија во Скопје. Оваа македонско-белгиска софтверска компанија за високо сигурносни системи и интелегентни решенија за ...
сите 7 | | | веќе видена

На 22 Септември по повод 15 години од работата на Сојузот на националните малцинства на Република Српска беше одржана Свечана академија во Бански двор во Бања ...
сите 19 | | | веќе видена

Албанскиот историчар Олси Јазеџи објавува видео во кое бара Македонија да не станува членка на НАТО. Тој не зборува ништо против ЕУ но остро го критикува НАТО ...
сите 5 | | | веќе видена

Македонското друштво “Илинден”- Латцен-Хановер изразува загриженост пред престојниот референдум на 30 септември 2018 за Република Македонија и можната промена ...
сите 8 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, кој е во посета на Соединетите Американски Држави, каде што в четврток треба да одржи говор пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Албанската полиција разби опасна криминална банда, осомничена за повеќе тешки кривични дела што последните месеци се случија во северниот град Скадар. Уапсени ...
сите 18 | | | веќе видена

next