Весник Илинден

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува изјавата на министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли за време неговата официјална посета ...
сите 23 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија донесе одлука за основање на културно-информативен центар на Република Македонија во Тирана, изјави на денешната ...
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска се обрати на отворањето на состанокот на директорите на Агенциите за разузнавање од земјите ...
сите 169 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заменикот на ...
сите 19 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (19 април 2018-та година) оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика ...
сите 72 | | | веќе видена

„Во најсеверните делови на грчките региони Западна и Централна Македонија, сите народни ора се инструментални. Текстовите се заменети со гласни, месингани и ...
сите 3 | | | веќе видена

Началникот на Генералштабот на Армијата на Република Македонија, генерал потполковник Методија Величковски во рамки на официјалната посета на Република ...
сите 12 | | | веќе видена

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во периодот 12-22 март 2018, со цел да го сознае мислењето на македонскиот народ, спроведе научна анкета со 10 прашања ...
сите 7 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска ја прими г-а Федерика Могерини, висок претставник на Европската Унија за надворешни работи и ...
сите 131 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (18 април 2018-та година) оствари средба со Јоханес Хан, комесар за соседска политика и преговори за ...
сите 144 | | | веќе видена

Првиот дигитален самит на земјите од Западен Балкан собра на едно место, светската политичка и бизнис елита. Под засилено полициско обезбедување, во свечена ...
сите 66 | | | веќе видена

Еден од основачите на Виножито, политичката партија на Македонците во Грција, во разговор за МКД.мк е претпазлив кон оптимизмот што деновиве го наметнаа ...
сите 66 | | | веќе видена

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил сопшти има план да ја посетат Албанија. “Се надевам дека со милоста на Господ на крајот од овој месец ќе се ...
сите 17 | | | веќе видена

Павли Борис Никола роден е во село Врница областа Голо Брдо на 16.11.1937 година. Откако го заврши основното образование во неговото родно село, како и сите ...
сите 5 | | | веќе видена

Претседателката на хуманитарната асоцијација “Св Архангел Гаврил” од Сиднеј ,Татјана Неделкоска вели дека чувството да се помогне некому во неволја е прекрасно ...
сите 2 | | | веќе видена

next