Весник Илинден

Политичките и верските лидери го осудија денешниот напад во две џамии во градот Крајстчрч на Нов Зеланд, при што загинаа 49 лица, а најмалку 20 се потешко ...
сите 16 | | | веќе видена

Извештајот на Американскиот Стејт департмент за човековите права, се спомнуваат многу проблеми во спроведувањето на правото. Косово продолжува да стагнира ...
сите 8 | | | веќе видена

Непочитувањата на правата на македонското национално малцинство во Грција и во Бугарија се во последниот Глобален извештај за човековите права кој ...
сите 11 | | | веќе видена

Васил Јанкула од Преспа лице со попреченост, лице со хумано срце и душа го донира својот велосипед. Со негова инициатива и војла истито го донира на лица со ...
сите 15 | | | веќе видена

Кандидатката за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова вели дека е шокантна изјавата на портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, дека од другата ...
сите 287 | | | веќе видена

Во своето писмо до „Универзитетот на Македонија“, вториот најголем универзитет во Солун, Партијата на Македонците во Грција „Виножито“ која ги застапува ...
сите 15 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев со владината делегација што го придружува, во рамки на официјалната посета на Република Албанија, ...
сите 13 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, министерот за ...
сите 44 | | | веќе видена

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права со порака до министерот Никола Димитров кој изјавил дека македонскиот јазик во Македонија не е ...
сите 9 | | | веќе видена

Лекарите од Универзитетската клиника во Тирана и Регионалната болница во Скадар, денеска излегоа на протест поради зачестеното насилството врз нивните колеги. ...
сите 4 | | | веќе видена

Со повеќе активности денеска во Скопје се одбележуваат 76 години од депортацијата на македонските Евреи, во организација на Еврејската заедница и Фондот на ...
сите 86 | | | веќе видена

“Ја следам парадата на Момба од 1996 година и секоја година спектаклот е уште подобар. Мелбурн знае како да биде креативен”, вели Гордана Димовска, претседател ...
сите 2 | | | веќе видена

next