Весник Илинден

Навивачката група од Тетово, Република Македонија “Војводи” прослави 30 години од нејзиното постоење, па решија да направат голема прослава во Тетово, кое ...
сите 74 | | | веќе видена

Поранешната директорка на Одделот за бугарско државјанство во Министерството за правда Катја Матева, во телевизиска емисија кажала дека ВМРО и Красимир ...
сите 21 | | | веќе видена

Македонците во татковината и светот никогаш нема да прифатат измена на Уставот заради промена на името на државата и идентитетот на нацијата. Амандмани на ...
сите 5 | | | веќе видена

На 30 Октомври 2018 година во Бања Лука, Република Српска во просториите на Сојузот на националните малцинства на Република Српска, се одржа првиот состанок на ...
сите 11 | | | веќе видена

Познатиот по својот добар квалитет како биопроизвод, расте над 1200 метри надморска височина, компирот од селото Стеблево, област Голо Брдо, нема гарантиран ...
сите 2 | | | веќе видена

Селото Шиштеец во областа Гора е дел од владиниот проект “100 туристички села”. Многу важен трансформацијата која ќе ги привлече се повеќе и повеќе туристи. ...
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на Македонско друштво ”Илинден”-Тирана, и главен и одговорен уредник на Македонски весник “Илинден” г-дин Никола Ѓурѓај на 27.10.2018 година во ...
сите 5 | | | веќе видена

Српската полиција уапси 4 лица под сеомнение дека биле дел од организирана група при посредување за добивање невистинити документи за бугарско потекло потребни ...
сите 34 | | | веќе видена

По 15 години пауза, на скопскиот аеродром слета авионот на грчката компанија „Ејџиан ерлајнс“, со што почна да функционира авиолинијата меѓу Скопје и Атина. ...
сите 96 | | | веќе видена

Пратеникот Драган Данев денеска на неговиот партиски колега и пратеник Никола Мицевски му ја предаде функцијата координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 188 | | | веќе видена

Амбасадорот на Европската Унија во Албанија за време на настанот организирано од амбасадта на ЕУ во Албанија во градот Фиер, Луиѓи Сорека рече дека Албанија ...
| | веќе видена

На 25 и 26 октомври оваа година, во Конгресниот центар на УКИМ, крај таинствените води на Белото Езеро во Охрид, се одржа првата национална конференција за ...
сите 5 | | | веќе видена

По повод 25.годишниот јубилеј од оснивањето на Црковна општина Света Злата Мегленска и 15.годишен јубилеј на Отец Кирко Велински од потпишувањето на договорот ...
сите 27 | | | веќе видена

Ангелидис – Ангелевски, поранешен хокеар на Тампа Беј Лајтнинг, со задоволство се согласи да даде изјава за Македонското меѓународно движење за човекови права, ...
сите 4 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Истанбул го отвори најголемиот аеродром на светот, во присуство на повеќе од 50 високи функционери од целиот свет, ...
сите 25 | | | веќе видена

Бугарските власти соопштија дека почнале истрага за голема малверзација на државни службеници кои продавале потврди за бугарско потекло на државјани од земји ...
сите 62 | | | веќе видена

Чест ми е да ве поздравам на првата Национална конференција за византологија и медиевистика. Летово, додека престојував во вилата „Билјана” во Охрид, кај мене ...
сите 4 | | | веќе видена

next