Грција

  во

  Србија го поддржува ставот на Грција во спорот за името на Македонија, за кој смета дека е разумен, урамнотежен и рационален. Ова го порача српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ по средбата во Белград со вршителот на должноста министер за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас. Јеремиќ вчера уште рече дека Србија има разбирање за ставот на Грција по прашањето за името на државата чиј главен град е Скопје, имајќи предвид дека тоа е многу деликатно прашање, пренесе агенцијата Фонет. Друцас во Белград предложи агенда сите земји од регионот до 2014 година да станат членки на Европската унија. „Станува збор за мошне важен предлог, кој има симболично значење, бидејќи во 2014 година се одбележуваат сто години од почетокот на Првата светска војна. Почетокот на Првата светска војна е корен на сите рани кои и денес постојат на Балканот“, истакна Друцас по средбата со Јеремиќ. Грчкиот министер во рамките на балканската турнеја ќе ги посети уште Црна гора, Босна и Херцеговина и Албанија.
  сите 54 | | | веќе видена

  Белград Србија го поддржува ставот на Грција во спорот за името на Македонија, за кој смета дека е разумен, урамнотежен и рационален. Ова го порача српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ по средбата во Белград со вршителот на должноста министер за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас Јеремиќ вчера уште рече дека Србија има разбирање за ставот на Грција по прашањето за името на државата чиј главен град е Скопје, имајќи предвид дека тоа е многу деликатно прашање, пренесе агенцијата Фонет. Грчкиот министер во рамките на балканската турнеја ќе ги посети уште Црна гора, Босна и Херцеговина и Албанија./крај/ф/ил
  сите 54 | | | веќе видена

  Србија ги поддржува грчките позиции во спорот со Македонија за името, објави грчкиот “Њуз.Ин“, пренесува Нетпрес. Во информацијата се вели дека по средбата со грчкиот заменик министер за надворешни работи, Димитрис Друцас, кој е во посета на Србија, шефот на српската дипломатија, Вук Јеремиќ, изјавил дека Белград има целосно разбирање за позицијата на Грција кон Македонија и ја уверил Атина дека може да смета на поддршка од Белград во однос на тоа прашање. Истовремено, Јеремиќ се заблагодарил за грчката поддршка за европската перспектива на Белград, како и за поддршката од Атина во борбата за територијалната целост и суверенитет на Србија. Тој потенцирал дека ниту една власт во Србија нема да ја признае независноста на Косово. Од своја страна Друцас, изјавил дека Атина ќе ја поддржи европската перспектива на Скопје, но само доколку претходно биде решен спорот со името.
  сите 56 | | | веќе видена

  Белград, 18 ноември (МИА) - Новата грчка Влада сака повторно да ја одигра придвижувачката улога и да им помогне на земјите од Западен Балкан на европскиот пат, поради што предложи агенда сите земји од регионот до 2014 година да станат членки на Европската унија, изјави денеска во Белград грчкиот заменик-министер за надворешни работи Димитрис Друцас. - Станува збор за мошне важен предлог, кој има симболично значење, бидејќи во 2014 година се одбележуваат сто години од почетокот на Првата светска војна. Почетокот на Првата светска војна е корен на сите рани, кои и денес постојат на Балканот, истакна Друцас, по средбата со шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ. Тој нагласи дека ЕУ е најуспешен модел на мирот, кој го познаваме и додаде дека Унијата мора да ја преземе одговорноста и да придонесе за мирот и стабилноста за Западен Балкан. Српскиот министер истакна дека Србија ја поддржува грчката иницијатива за интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ до 2014 година. - Долго време чекавме Грција повторно ...
  сите 56 | | | веќе видена

  Потпретседателот на Европската комисија, Жак Баро, во чија надлежност е визната либерализација, им честита на граѓаните на Македонија, Србија и на Црна Гора за укинување на визите за нив и за остварениот напредок на овие земји во реформите. “Ќе им предложам на министрите за внатрешни работи и за правосудство, кои ќе се состанат на 30 ноември, годинава, визите да бидат целосно укинати... Верувам дека нема да има проблеми околу тоа. Се’ е одлично подготвено и експертите од земјите членки на ЕУ можеа да се уверат дека поставените услови се целосно исполнети“, рекол Баро во интервју за српскиот весник “Вечерње Новости“, пренесува Нетпрес. Тој, меѓутоа, неможел да каже дали може да се оствари барањето на Грција и на Италија, земјите од западен Балкан да влезат во Европската унија до 2014 година, бидејќи “се‘ зависи од вложените напори“. “Се’ е можно. Но, во тој случај напорите мораат да бидат навистина значајни“, заклучил Баро.
  сите 6 | | | веќе видена

  Тој оцени дека новата грчка Влада и последните максималистички барања го уназадија процесот. Според Иванов, „кованицата Република Македонија“ е прифатена од сите. - Во историјата се менувал само зборот пред Република Македонија, па така имаме Народна република Македонија, Социјалистичка Република Македонија, Поранешна југословенска република Македонија, име кое го прифати и Грција, истакна шефот на државата. Македонија, напомена Иванов, прифати нешто што не постои во меѓународното право и човековата историја, да разговара и покрај универзалното право за самоопределување, за името на државата за меѓународна употреба. - Како да ја обвините Македонија дека не е конструктивна, дека не сака да се најде решение. Компромисот е како танго, потребен е партнер од другата страна. Потребно е двете страни да направат отстапки, а Македонија веќе направи, рече Иванов. Македонија со последните чекори, потенцираше претседателот, демонстрира конструктивност. - Извршена е демаркација на границата со Косово, има ...
  сите 2 | | | веќе видена

  По повод 135 години од раѓањето на Крсте Петков Мисирков, Канцеларијата на Воденскиот комитет на Европска слободна алијанса - Виножито, политичка партија на македонското малцинство во Грција, основа фондација која ќе го носи неговото име. Фондацијата има за цел поттикнување на свесноста на Македонците во Грција преку организирање дискусии, семинари и трибини во врска со животот и делото на Мисирков, како и преведување на грчки јазик и издавање на сите негови дела. Цели на Фондацијата се и отворање музеј и образовен центар во чест на името на Мисирков во регионите на Централна и Западна Македонија, поддржување асоцијации во Грција кои ја развиваат македонската култура, како и поддржување на напорите за одржување и развој на македонскиот јазик во Република Грција. Основањето на „Фондацијата Крсте Петков Мисирков“ во Воден, на само неколку дена од отворањето на Воденската канцеларија на ЕСА – Виножито, е израз на силната волја и посветеност на Македонците од Воден и регионот на Централна ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Македонија е конструктивна, направи се што се бараше за да се реши прашањето со името, а тоа го видоа и посредникот Метју Нимиц и целата меѓународна заедница, рече денеска претседателот Ѓорге Иванов пред студентите на Штуловиот универзитет во Тетово. Тој оцени дека новата грчка Влада и последните максималистички барања го уназадија процесот. Според Иванов, „кованицата Република Македонија“ е прифатена од сите. - Во историјата се менувал само зборот пред Република Македонија, па така имаме Народна република Македонија, Социјалистичка Република Македонија, Поранешна југословенска република Македонија, име кое го прифати и Грција, истакна шефот на државата. Македонија, напомена Иванов, прифати нешто што не постои во меѓународното право и човековата историја, да разговара и покрај универзалното право за самоопределување, за името на државата за меѓународна употреба. - Како да ја обвините Македонија дека не е конструктивна, дека не сака да се најде решение. Компромисот е како танго, потребен е ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Најсигурен пат за решавање на спорот со името е премиерите на Грција и на Македонија Јоргос Папандреу и Никола Груевски да седнат на иста маса, смета претседавачот со Европската унија Карл Билт. По вчерашните оптимистички пораки дека спорот за името е решлив, шведскиот министер за надворешни работи, Карл Билт, во ексклузивна изјава за Дојче веле им сугерира на Јоргос Папандреу и Никола Груевски да влезат во директни преговори за да му стават крај на спорот кој 18 години ги отежнува билатералните односи на Грција и на Македонија. “Мислам дека е важно двајцата премиери да разговараат директно а потоа потребната техничка поддршка ќе ја обезбеди медијаторот на Обединетите нации, но пред се‘ мислам дека суштински е директниот политички дијалог помеѓу Скопје и Атина“, вели Карл Билт. Запрашан зошто е толкав оптимист по ова прашање, шведскиот министер и претседавач со Европската унија во моментов објаснува дека решението лежи пред се‘ во политичката волја. “Сум видел дека големи работи можат да се ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Со гостинската победа над Украина со 1:0 во Доњетск Грција избори пласман на Светското Првенство по втор пат во својата историја (прв пат играше на СП во 1994-та година во САД). Одлучувачкиот гол на натпреварот кој на Грците им донесе настап на Мундијалот го постигна напаѓачот на Панатинаикос Димитрис Салпигидис во 31-та минута. „Ова е големо постигнување за грчкиот фудбал. Ова е ден за славење за сите грци, како оние во Грција така и за оние надвор од неа. Верувавме во себе од самиот почеток и на крајот успеавме да се пласираме на Светското Првенство, што е најдобар одговор на критиките кои беа упатени кон нас во последно време.“ - изјави Салпигидис. Дека пласманот на Грција беше апсолутно заслужен смета и Ангелос Харистеас, кого Ото Рехагел во својот јубилеен 100-ти натпревар во улога на грчки селектор неочекувано го стави во првиот состав наместо најдобриот стрелец во европските квалификации Теофанис Гекас. „Мислам дека ова е фер исход. Сите момци на натпреварот го вложија своето срце и душа. Одигравме ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Важно е двајцата премиери да разговараат директно, а потоа потребната техничка поддршка ќе ја обезбеди посредникот на Обединетите нации, изјави шведскиот министер за надворешни работи, Карл Билт Првиот човек на шведската дипломатија Карл Билт, чија земја е претседавач со Европската унија со порака до Македонија и Грција за спорот за името. Јоргос Папандреу и Никола Груевски да седнат на иста маса, вели тој укажувајќи "тоа е најсигурен пат за решавање на спорот со името". Билт во изјава за радио Дојче веле, програма на македонски јазик сугерира Папандреу и Груевски да започнат директни преговори за како што вели "да му стават крај на спорот, кој 18 години ги отежнува билатералните односи на Грција и на Македонија". -Мислам дека е важно двајцата премиери да разговараат директно, а потоа потребната техничка поддршка ќе ја обезбеди посредникот на Обединетите нации, но пред се мислам дека суштински е директниот политички дијалог помеѓу Скопје и Атина, изјави Билт. Според него решението лежи пред се во ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Велика Британија и даваше и ќе продолжи да и дава на поддршка на Македонија за евроатлантската интеграција. Оваа е пораката која македонскиот премиер Никола Груевски ја добил за време на дводневна посета на Обединетото Кралство. За време на средбите со советникот за меѓународна европска политика Џон Канлиф и со бароницата Ен Тејлор, министер во Министерството за одбрана било истакнато задоволството од позитивниот развоен тренд на политичките односи меѓу двете земји. Во текот на разговорите е опфатено и прашањето околу надминувањето на спорот за името наметнат од Грција. Македонската страна ги информирала домаќините дека е подготвена за активно и конструктивно учество во процесот на разговорите што се одвиваат под покровителство на ОН со посредство на медијаторот Метју Нимиц. - Македонија е силно заинтересирана за изнаоѓање решение кое меѓутоа нема да го загрози националниот идентитет, македонската нација и јазикот. Прашањето за името не е дел од Копенхашките критериуми, а ЕУ не би требало да дозволи ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Бранко Црвенковски не е во позиција да тврди дека двојната формула како опција а решавање на спорот за името со Грција е максималистичко барање на Македонската страна, бидејќи и самиот ја застапуваше изминатиот период. Доколку го сменил размислувањето треба да каже зошто долго време се залагаше за нејзина примена, реагираат во владеачката ВМРО-ДПМНЕ во врска со ставот на лидерот на СДСМ околу исходот на последната рунда на преговори за името во Њујорк. Од оваа партија велат дека со ваквите тврдења, Црвенковски ги доведува под знак прашање времената спогодба и тужбата која Македонија ја поднесе против Грција во Меѓународниот суд на правдата во Хаг. ВМРО-ДПМНЕ го упатува Црвенковски како лидер на социјал-демократите, како и останатите партии од опозицијата, доколку имаат одредени нејаснотии во врска со процесот на преговори да се обратат на преговарачот Зоран Јолевски, кој им стои на располагање. Најголемата владеачка партија е со став дека барањата на Грција изнесени минатата недела се најрадикални и ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Задоволен сум од играта и покрај тоа што го загубивме натпреварот. Покажавме дека можеме да се носиме со една селекција како Хрватска. Добар дел од натпреварот бевме рамноправен противник, изјави селекторот на македонската ватерполо репрезентација Стеван Нонковиќ Македонската сениорска ватерполо репрезентација претрпе пораз во деби настапот од Светската лига. Црвено-жолтите во базенот "Младост" и покрај одличната игра се поразени од селекцијата на Хрватска со 7:9 (3:3, 1:1, 1:3, 2:2). Решавачки момент за поразот беше третата четвртина кога бронзените од последното Светско првенство во Рим постигнаа три гола, додека во останатите три четвртини нашите најдобри репрезентативци успеаја да ремизираат. -Задоволен сум од играта и покрај тоа што го загубивме натпреварот. Покажавме дека може да се носиме со една селекција како Хрватска. Добар дел од натпреварот бевме рамноправен противник против солидно подготвената репрезентација на Хрватска. Сите ватерполисти беа на висина на задачата и одиграа борбено до ...
  сите 3 | | | веќе видена

  По неколку години борба со тешката болест со нови сили и се враќаш на музиката. Во која насока планираш да се движи твојата кариера во иднина? Игор: Завртев нова страница и почнав да го живеам животот онака како што би сакал да ми биде. Значи нов стил на музика, нова продукција, нов имиџ, посигурен, самоуверен и горд на себе. Сето тоа ќе го пренасочам кон нагорнина што би донела позитивни резултати при движењето на мојата кариера. Имам намера да оставам траен белег на нашето музичко небо. Како си сега со здравјето? Игор: Судејќи според она што секое сабајле станувам се движам и функционирам нормално - супер сум, фала му на Господ. Што ти даваше најголема сила да истраеш, да бидеш упорен и да ја добиеш битката? Игор: Помислата дека секој нов ден е убавина, авантура и нешто што треба да се доживее. Она што сакам да го видам, да го почувствувам мирисот на среќата, на љубовта, да ја допрам силата на размислувањето и да го направам мојот живот посебен. Деновиве заминуваш во Италија, каде ќе одиш и што ќе ...
  | | веќе видена

  Репрезентацијата на Грција се избори за настап на СП наредната година во Јужна Африка со гостинската победа од 1:0 остварена во Доњецк. Пред четири денови во Атина, Грција и Украина одиграа 0:0, но Грците успеаа да се пласираат на Светското Првенство. Ова ќе биде втор Мундијал за Грција по онај во САД 1994-тата година. Ова за Украинците е трето испаѓаење во баражот. Во разигрувањето за СП 1998 ги елиминира Хрватс, а во 2002-та Германија. Украинците сјајно го отворија натпреварот, па уште од самиот почеток имаа две чисти шанси. Неискористените можности ги каза Димитрис Салпигидис со голот во 31-та минута. Напаѓачот на Селтик, Гиоргос Самарас испрати точна топка до Салпингидис, кој успеа да ја измами одбраната на Украина и да го совлада Пјатов. ПО примениот погодок, Украина се обиде да дојде до пресврт, но не успеа да ја совлада цврстата грчка одбрана. Резултат: Украина-Грција 0:1
  сите 2 | | | веќе видена

  Специјална комисија на УЕФА синоќа беше во инспекција на стадионот во Донецк, кој треба да биде дел од Европското првенство во 2012 година. Украина синоќа играше против Грција во реванш бараж-мечот за квалификациите за СП 2010 година. Во Донецк биле дури 12 претставници на УЕФА. - Проверката на стадионот е во рамките за проверката на организацијата на ЕП 2012 година. Инспекторите на УЕФА посебно ќе внимаваат на безбедноста на гледачите - вели градоначалникот на Донецк, Александар Лукјанченко.
  | | веќе видена

  ВАТЕРПОЛО - МАКЕДОНИЈА ДЕБИТИРА ВО СВЕТСКАТА ЛИГА Македонската репрезентација загуби од Хрватска во Скопје (7-9), но не се посрамоти против фаворитот Македонската ватерполо-репрезентација загуби, но не се посрамоти во дебитантскиот настап во Светската лига на ФИНА. Македонија на свој терен со 7-9 беше поразена од фаворизираната Хрватска, која е главен фаворит за освојување на првото место во групата, каде уште се наоѓаат Русија и Грција. Во вториот меч од оваа 2. група Русија со 9-6 ја победи Грција. Македонија даде достоен отпор на фаворитот. Дебитантот во ова натпреварување во три четвртини беше рамноправен противник со актуелниот вицепрвак. Хрватска единствено го доби третиот квартал што беше доволно за победа од два гола разлика. И покрај поразот, селекторот на Македонија, Стеван Нонковиќ беше задоволен од играта на своите избраници. - Честитки за моите играчи. Го дадоа максимумот. Во добар дел од мечот бевме рамноправни. Ова не е истата екипа од СП. Има нови играчи кои одлично се вклопија. Ако вака ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Македонија е конструктивна, направи се што се бараше за да се реши прашањето со името, а тоа го видоа и посредникот Метју Нимиц и целата меѓународна заедница, рече денеска претседателот Ѓорге Иванов пред студентите на Штуловиот универзитет во Тетово. Тој оцени дека новата грчка Влада и последните максималистички барања го уназадија процесот. Според Иванов, „кованицата Република Македонија“ е прифатена од сите. - Во историјата се менувал само зборот пред Република Македонија, па така имаме Народна република Македонија, Социјалистичка Република Македонија, Поранешна југословенска република Македонија, име кое го прифати и Грција, истакна шефот на државата. Македонија, напомена Иванов, прифати нешто што не постои во меѓународното право и човековата историја, да разговара и покрај универзалното право за самоопределување, за името на државата за меѓународна употреба. - Како да ја обвините Македонија дека не е конструктивна, дека не сака да се најде решение. Компромисот е како танго, потребен е партнер од ...
  сите 4 | | | веќе видена

  АТИНА, Грција -- Полицијата употреби солзавец и уапси преку 200 луѓе во судирите што избија во вторникот (17-ти ноември), за време на протестите по повод одбележувањето на студентскиот бунт во 1973 година против хунтата во Атина. Тројца полицајци беа повредени за време на протестите, кои привлекоа десетици илјадници луѓе кои се собраа во центарот на Атина извикувајќи слогани против капитализмот и НАТО и слогани на поддршка за емигрантите. Околу 6.500 полицајци беа распоредени за одржување на безбедноста за време на годишниот марш кон Американската амбасада, кој честопати е нарушуван со судири меѓу анархистите и полицијата. (AФП, Дојче Веле, Ксинхуа, ББС, Ројтерс - 17/11/09)
  сите 5 | | | веќе видена