Битола

  во

  Во Клиничката болница во Битола се хоспитализирани 10 заразени пациенти од бруцелоза. Меѓу нив се четворица ветеринарни техничари и двајца вработени во битолската млекарница ИМБ.

  Оттаму исклучуваат можност дека нивните вработени се заразиле на работното место.

  Епидемиолозите смируваат, нема место за паника.
  | | веќе видена | слични

  Судството го чистиме од корумпираните, дециден Бекир Исени пред 16-мината новоизбрани судии кои денеска дадоа свечена заклетва.

  Им честиташе, но и се закани, нема толеранција за оние кои несовесно ја вршат судската функција. Во моментов против седуммина судии се водат постапки за разрешување.

  „Одиме на тоа да го исчистиме судството, за тоа да не биде посочувано дека е кочницата на интегрирачките процеси на државата. Има судии кои се корумпирани, тие имаат име и презиме и против нив преземавме остри мерки, добар дел од нив се разрешени, а некој кои не можеа да се носат со судиската функција поднесоа оставки“, изјави Бекир Исени, претседател на Судски совет. Михајло Маневски

  „Судовите во Република Македонија денеска не се такви какви што беа вчера, но не се и такви какви што треба да бидат утре. Судиите мора да бидат многу подобри и поефикасни и судската функција да ја извршуваат совесно и одговорно“, рече Михајло Маневски, министер за правда.

  Основните судови се ...
  | | веќе видена | слични

  Огнот ни ова лето не ги заобиколи Еврејските гробишта во Битола, историско обележје старо пет века. Пламените јазици деновиве се раширија на површина од 2.000 квадратни метри со 200 гроба, исчадувајќи и оштетувајќи дел од надгробните плочи. Од Еврејската заедница се сомневаат дека гробиштата секое лето ги потпалува околното население поради бујната и запуштена вегетација. Иако гробиштата преставуваат ризница на податоци за историјата на градот, се уште не се заштитени како историско наследство, освен влезниот портал. Секоја надгробна плоча е приказна за себе зашто покрај името на неа пишува со каква работа се занимавал покојникот, со кого се дружел во чаршијата, од кое семејство е и други податоци значајни за историјата на Еврејската заедница во Битола, но и за градот воопшто - велат од битолскиот Завод и музеј. Жителите од населбата Ушици, на излезот од Битола, каде што се наоѓаат гробиштата, се жалат дека никој не ги одржува.

  - Личат на змијарник. Обраснати се со тревишта и џбунови. Откако ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Шампионот „специјалист“ за нерешени средби

  Актуелниот македонски фудбалски шампион Работнички од Скопје се специјализира за нерешени натпревари, откако и во четвртото коло ремизира на гостувањето против Пелистер, играјќи 1-1 на стадионот „Под тумбе кафе“.Кировски ги доведе „романтичарите“ во водство во 8. минута, но по само две минути игра Момировски израмни за домашните од Битола. Истиот играч доби директен црвен картон во 35. минута, откако го плесна в лице Секуловски во моментот кога овој стартуваше над него. Дебармаалци, иако 55 минути имаа играч повеќе на теренот, не успеаја во намерата да дојдат до првата победа сезонава.Трикратниот македонски првак по четири кола во домашното првенство има четири нерешени средби, а на тоа можат да се додадат и два исхода без победник во двомечот со Интер Баку, од квалификациите во Лигата на шампионите.Средбите помеѓу Пелистер и Работнички во Битола по традиција и натаму остануваат цврсти и неизвесни. Откако Работнички избори учество во Првата лига, во ...
  | | веќе видена | слични

  Обвинувањата и клеветите дека семејството Костовские организатор и поттикнувач на инцидентите на мечот меѓу Вардар и Ренова се навистина смешни и неиздржани, е реакцијата на раководството на Вардар по обвинувањата од противничката страна. Четворица полицајци беа повредени во битката на јужната трибина меѓу навивачите на Вардар и на Ренова, а по натпреварот на излезот од Градскиот стадион во Скопје „играа“ пиштоли и пендреци. Сакаме да информираме дека се преземени сите мерки за нормална организација на мечот, според правилникот за натпревари на ФФМ. Мерките се реализирани во целост, а доказ за тоа е изјавата на делегатот во официјалниот записник од мечот. Очигледно некој сака да фрли дамка на успесите на ФК Вардар. Веројатно им пречи што ФК Вардар станува уште една успешна спортска приказна на семејството Костовски - стои во дел од соопштението на фудбалскиот клуб Вардар. Раководството на Ренова, чија радост по голот на Вулнет Емини за конечни 3-1 за домаќинот беше иницијална каписла за инцидентот, директно ...
  | | веќе видена | слични

  Дел вработени во домовите за деца без родители им ја јадат храната на децата, по што тие се принудени својот оброк да го заработуваат со питање, обвинија вчера од Здружението на деца без родители „Иднина“. Оттаму најавуваат дека ќе поднесат групна кривична пријава за сите поединци, вработени во некој од центрите за социјални грижи, кои на кој и да е начин ги злоупотребиле своите службени позиции. - Поради тоа што храната наменета за децата ја јадат вработените, а одат дури до крајноста сопствените деца да си ги хранат таму, децата без родители честопати остануваат без неопходниот оброк. Токму поради тоа, во последно време се почесто се случува некое од децата, за кое недостига храна, да се одлучи да дојде до парче леб на улица со питање - вели Илија Димовски, претседател на Здружението на деца без родители „Иднина“. Димовски обвини дека некои од директорите на детските домови ја искористуваат положбата во која се наоѓаат и на тој начин службените возила ги користат за приватни цели. Според него, таквите ...
  | | веќе видена | слични

  Нема директор во Агенцијата за земјоделство

  БИТОЛА - Над 140 вработени во Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството со седиште во Битола, два месеца се без плата. Владата заборавила да именува нов директор откако претходниот раководител Благој Ѓоргиевски, кадар на НСДП, беше разрешен на 8 јули.

  Вработените се надевале дека проблемот ќе се реши кога пред две недели ги посетиле министрите за земјоделство и за финансии, Ацо Спасеноски и Трајко Славески. Сепак, многу важниот детаљ за екипирање на Агенцијата бил прескокнат.

  Извори од Општинскиот комитет на ВМРО - ДПМНЕ велат дека за челната позиција во Агенцијата многумина сопартијци пројавиле амбиции. Работата не била заборавена, туку се уште траеле лобирањата кој да седне во удобната директорска фотелја. (А.Б.)
  | | веќе видена | слични

  Прирастот е плус 774, но се родиле 8,9 отсто помалку бебиња и умреле 3,4 отсто помалку луѓе од лани Маја Томиќ


  Во Македонија подолг период е загрижувачка демографската слика, затоа што се раѓаат помалку деца, а се повеќе луѓе умираат. Сепак, од почетокот на годинава состојбите со наталитетот како да почнаа да покажуваат знаци на подобрување, иако се уште е рано да се прогнозира дека крајот на годинава ќе заврши онака како што започна, со позитивен прираст. И последните статистички податоци регистрираа позитивен прираст на населението во вториот квартал од годинава за 774, односно за толку е поголема бројката на родени бебиња за разлика од умрените лица.

  Но, позитивниот прираст не е затоа што се родиле повеќе бебиња, туку затоа што за разлика од минатата година умираат помалку луѓе. Таа ситуација трае од почетокот на годината. Инаку, во вториот квартал од 2008 г. се родиле 5.361 дете, што е помалку за 8,9 отсто во споредба со истиот период минатата година. Бројката на лицата што ...
  | | веќе видена | слични

  Клубот им се извини на чесните навивачи и на семејството Идризи за непријатностите по мечот со Ренова

  Фудбалскиот клуб Вардар се огласи со соопштение за јавноста во кое изрази жалење и им се извини на чесните навивачи и љубители на фудбалската игра за непријатностите што ги доживеаја по саботниот првенствен натпревар со Ренова. Од клубот инсистираат дека се преземени сите мерки предвидени во Правилникот за натпревари на ФФМ што го потврдил и делегатот во записникот.

  „Обвинувањата и клеветите дека зад сето ова како организатори и поттикнувачи стојат Трифун и Коста Костовски се навистина смешни и неиздржани. Добрите познавачи на спортот знаат што се е направено од нивна страна и какви се успеси имале клубовите со кои раководело семејството Костовски. Очигледно, некој сака да фрли дамка на овие успеси и веројатно му смета тоа што Вардар станува уште една успешна спортска приказна на семејството Костовски, на задоволство на целокупната јавност“, се вели во соопштението на црвено-црните. ...
  | | веќе видена | слични

  „Јас сум од Титов Велес“ во трка за номинација за европски „Оскар“

  Македонскиот филм „Јас сум од Титов Велес“ на Теона Митевска влезе во селекцијата за номинации на Европската филмска академија за големата европска награда, која се смета за пандан на „Оскарот“, а се доделува во почетокот на декември. Оваа година овие награди ќе се доделуваат 21. пат, а свечената церемонија ќе се одржи на 6 декември во Копенхаген. „Јас сум од Титов Велес“ е селектиран од страна на членовите на бордот на ЕФА, кои ја прават подоцна и конечната листа на номинации, која традиционално се објавува во почетокот на октомври на фестивалот во Севилја, Шпанија. А за наградите одлучуваат сите 1.700 члена на Европската филмска академија.

  Филмот „Јас сум од Титов Велес“, како што известува дистрибутерот „Манаки филм“, досега учествуваше на 40 филмски фестивали низ светот, каде што освои над десетина награди. Почнувајќи од фестивалот во Сараево, каде што ја доби Специјалната награда на жирито, па во Битола каде што се ...
  | | веќе видена | слични

  Проект „Компјутер за секое дете“, задолжително средно
  образование, веронаука, уписи во дисперзирани факултети, набавка на нов училиштен инвентар и учебници, се само дел од новините и проблемите со кои годинава почнува учебната година. Досегашните информации укажуваат дека на денот на почетокот на новата учебна година се уште не може да се каже дека сите проекти се целосно исполнети. И покрај тоа, министерот за образование Перо Стојановски е сигурен дека во најскоро време сите тие ќе бидат целосно завршени.

  Дали денеска во сите училишта децата ќе седнат во клупи опремени со компјутери? Сметате ли дека е направено се учебната година да почне со чисти и опремени училници и со обновени тоалети?

  - Во основните училишта нема да се стигне да се постават компјутерите до 1 септември. Нашите процени се дека тоа ќе успееме да го направиме некаде до крајот на октомври или до средината на ноември. Во меѓувреме, ќе се распише вториот тендер за доопремување на основните училишта со компјутери и со ...
  | | веќе видена | слични

  Резолуцијата не ги обедини Егејците

  Донесената Резолуција во Собранието и активностите околу враќањето на одземените имоти на Македонците во Грција не беа доволни да ги обединат сите здруженија на Македонците од егејскиот дел на Македонија во земјава. На вчерашната конференција за нивна координација, одржана во Битола, организаторите истакнаа дека е постигнато обединување на 24 членки, но дека четири егејски здруженија не се придружија поради различни интереси.

  - Има поединечни, лични, посебни и други интереси што влијаат за формирање на таквата позиција. Не се работи за притисоци однадвор, туку за ориентација на луѓето дали сакаат да работат со едни или со други структури. Ако не наидат на погодна почва која ќе им овозможи разбивачки да дејствуваат, се надевам дека ќе ги обединиме и нив - изјави Методија Тошевски, координатор на Конференцијата.Повеќето здруженија се обединија лани, но неколку се спротивставија на избраните раководители на Координативното тело. Обединетите здруженија ...
  | | веќе видена | слични

  Неколку тони пиво испија десетици илјади прилепачани и гости на фестивалот „Пиво-фест“, кој заврши завчеравечер во Прилеп. Од град на тутунот, Прилеп стана престолнина на пивото, во кој гостите пиеја „прилепско“, „скопско“ и „лашко“ пиво и јадеа ќебапи на жар подготвени од прилепските скараџии. На гости кај прилепчани беа и министерот за образование и наука Перо Стојановски, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ацо Спасеноски. На фестивалот пиво пиеја и градоначалникот на Битола, Владимир Талевски и Љубе Бошковски.

  - Прилепчани се мајстори за тутун и забава. Им честитам за фештата што само тие знаат на специфичен начин да ја приредат - рече Талески.Градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески изјави дека „Пиво-фест“ стана бренд на градот.Прилеп нагости илјадници граѓани и политичари. Оваа манифестација се одомаќини и стана традиционална, а ја прифатија не само прилепчани туку и сите граѓани на Македонија - вели Ристески.Од фестивалот ...
  | | веќе видена | слични

  Нов концепт на фестивалот на кинематограферите „Браќа Манаки“, кој ќе привлече повеќе публика и ќе понуди побогата програма најавуваат организаторите од Друштвото на филмските работници на Македонија. Од 27 септември до 4 октомври, на два културни фронта, во Битола и во Скопје, ќе се реализира 29-то издание на фестивалот на филмската камера. Ова е генерална проба за јубилејното, 30-то издание на фестивалот - со овие зборови директорот на фестивалот, Томи Салковски, ги најавува големите промени на „Браќа Манаки“. Главната идеја на проширувањето е да се привлече повеќе публика, да се искористат повеќе капацитети во државата за да се подобри целокупната состојба во загрозената кинокултура.Новиот концепт го изградивме врз основа на забелешките на нашите гости, на медиумите, на филмските работници. Странските гости ни забележаа дека интернационалноста на фестивалот мора да ја оправдаме и со меѓународен одбор, во кој ќе учествуваат светски имиња. Така, претседател на одборот е Виторио Стораро. Членови се ...
  | | веќе видена | слични

  Со настапите на домашните состави „Суперхикс“ и „Памперс“ и гостинските групи „Дош лиш од Хрватска и „Аутогени тренинг“ од Црна Гора во саботата вечерта во Битола заврши седмото издание на младинскиот арт фестивал „Битола отворен град 2008“. Околу 1. 500 битолчани се забавуваа на мелодиите на групите што музицираа на ракометното игралиште. “Суперхикс“ кои по пет години повторно дојдоа во Битола, го промовираа новиот албум „И сега што?!“, додека „Дош ли“ од Загреб првпат настапија во Македонија.
  | | веќе видена | слични

  Здруженијата на протераните Македонци од Грција вчера на средбата во Битола ја поздравија Резолуцијата за бегалците од воените дејства во Република Грција за време на Граѓанската војна и на Втората светска војна што ја донесе македонското Собрание. - Очекуваме поддршка од телата во ЕУ кои се занимаваат со прашањата на дискриминациите во светот. Очекуваме поддршка од слични здруженија како нашето, кои се дискриминирани во сопствената земја, односно здруженијата на Македонците во егејскиот дел на Македонија, здруженијата на турската и албанската народност во Грција. Во политичката борба и во борбата против дискриминацијата, секогаш има подеми и падови, но ќе се избориме за нашите права - образложи Методија Тошевски, координатор на конференцијата на здруженијата на протераните Македонци од Грција. Во наредниот период здруженијата на Егејците ќе ги собираат барањата за опис на имотот на граѓаните по потекло од егејскиот дел на Македонија.
  - Ги повикуваме граѓаните да се јават во своите здруженија низ ...
  | | веќе видена | слични

  Триесет и четири годишната Драгица Јованова од кратовското село Крилатица својот петгодишен син го дала во домот за деца без родители „11 Октомври“ во Скопје. Не можела повеќе да го прехранува Кристијан бидејќи нема ни сопствен дом, ни работа.

  Од Социјалната служба во Кратово Драгица добива 1.200 денари месечно. Барала помош од институциите, но досега не добила одговор. По две години, таа се наоѓа во истата ситуација и сега се надева дека со помош на општеството ќе успее да го врати назад своето дете.

  „Кој може да ми помогне од хуманите луѓе од Куманово, да помогне за него, а не за мене. Разделени сме година и пол, не може ни тој да издржи без мене, не можам ни јас да издржам без него. Тешко ми е, сите плачат за вакви дечиња, а јас плачам за него“, вели самохраната мајка Драгица Јованова.

  Случајот на Јованова не е единствен, десетици родители годишно ги оставаат своите деца по нивното раѓање. Има случаи кога на овој чекор се одлучуваат и по неколку години живот со нив. Од ...
  | | веќе видена | слични

  Резолуцијата не ги сплоти прогонетите Македонци од Егејска Македонија

  БИТОЛА - Ниту резолуцијата што ја донесе Собранието за бегалците од воените дејства од Грција за време на Граѓанската и Втората светска војна не ги обедини протераните Македонци. Целта на овој документ е Владата да помогне во нивната правна битка за враќање на одземените имоти во Грција.

  На вчерашната конференција што се одржа во Битола спорно беше и тоа како да се именуваат бегалците. Присутните сугерираа да не се користи веќе терминот деца-бегалци, туку тој да биде заменет или со прогонети Македонци или со координативно тело на конференцијата на Македонците. Тоа се некои од начините за сплотување на две и полдецениското несогласување и самостојно дејствување на сите формирани здруженија во Македонија.

  „Околу 24 здруженија се заедно, но четири се надвор од заедницата. Има поединечни, лични и други интереси кои се уште дејствуваат за една таква позиција на овие здруженија. Се надеваме дека во наредниот период ...
  | | веќе видена | слични

  Братучеди од Штип киднапирале битолчанка

  Четворица братучеди од Штип во петокот вечерта киднапирале девојка од Битола. Братучедите Шакирови ја грабнале девојката кај браната Гратче кај Кочани и со автомобил „форд“ сакале да ја однесат во Штип. Но, додека возеле кон Штип, полициска патрола го слушнала повикот на девојката за помош. Тројцата братучеди биле однесени во полициска станица, а бил повикан и четвртиот братучед И.Ш. (21). Причина за киднапирањето најверојатно е тоа што битолчанката била девојка на еден од братучедите и имале договор да се венчаат. (Ј.К.)
  | | веќе видена | слични

  Најдобрите фудбалски клубови од Македонија го завршија и четвртиот работен викенд. Денеска четири натпревари, но само еден победник, реми во Битола, во Скопје, и во Кратово единствено се радуваа прилепчани.

  Новите прволигаши не успеаја да стигнат до првата победа и на четвртиот натпревар од сезоната. И на двете екипи им припадна по едно полувреме, но головите ги постигнаа кога противничкиот тим напаѓаше.

  Крстев погоди за водство на Турново на крајот од првиот дел во кој домаќините немаа среќа да поведат.

  Турново тргна многу храбро по паузата, но во 76-та минута Ѓурчевски искористи една мешаница за да го израмни резултатот. Пред самиот финиш домаќините имаа уште една шанса да соберат три бода, но Маневски не успеа да ги промени конечните 1:1.

  Во денешните резултати: Пелистер - Работнички 1:1 Силекс - Македонија ЃП 1:1 Победа Напредок 1:0 Металург - Турново 1:1

  На табелата Вардар води со 9 бода, Македонија заостанува еден, а два негатива има Милано, следуваат ...
  | | веќе видена | слични