Австрија

  во

  Фернандо Торес, шпански матадор во Премиер-лигата. Веќе во премиерната сезона во дресот на Ливерпул постигна 24 гола (вкупно 33 на сите фронтови на кои се појавија „црвените“), еден повеќе од досегашниот рекордер во англискиот шампионат, Руд ван Нистелрој. Тоа беше доволна причина за фановите на „црвените“ да му посветат песна со порака дека никогаш нема да биде осамен. Ураганскиот прекар („Ел Нињо“), со кој допатува од Шпанија минатото лето, на најдобар можен начин го оправда на „Енфилд роуд“. Па затоа фудбалската, но и целокупната јавност, во Шпанија полага голема надеж во Торес, на кого гледаат како на најголем адут на „црвената фурија“ на ЕП во Австрија и Швајцарија и клучен играч за прекинување на 44-годишниот пост на шпанскиот национален состав на големите фудбалски смотри. За неговите квалитети, брзина, чувство за голови, игра со топка и без топка, говорат сите и очекуваат Торес да експлодира на австриските и швајцарските тревници. Финецот Сами Хипија го нарекува ѕвер и не штеди комплименти за ...
  | | веќе видена | слични

  Три недели Европа ќе биде под фудбалска инфузија

  Наум Котевски

  „Некои велат дека животот почнува во 30. година, некои дека тоа се случува во 40., некои....... За мене животот почнува кога почнува Европското првенство во фудбал", се затвори еден блогер во својата искреност пред отворањето на европската фудбалска смотра во Австрија и во Швајцарија.

  Можеби сето ова звучи претенциозно, но факт е дека за огромна популација овој фудбалски турнир е најголем подарок, како што е да речеме црквата за Јолинда Вејд што ја доби од својот син, кошаркарската НБА ѕвезда Двејн Вејд, со цел да и помогне докрај да го закопа своето лошо минато на дилерка, наркоманка, затвореничка.

  Дали ќе успее во тоа не е јасно, ама јасно е дека како што се ближи стартот на борбата на 16 најдобри европски национални селекции, така талогот од општествените фрустрации, од предизборните и постизборните шокови во државава одат кон дното. На површината излегува фудбалот, кој за многумина полноправно стои во ...
  | | веќе видена | слични

  Португалија фаворит од сенка

  Првата ѕвезда на португалскиот тим е фудбалерот на премиерлигашоит Манчестер јунајтед, Кристијано Роналдо, кој дебитираше во националниот тим на оваа земја во август 2003 година на средбата против Казахстан. Досега тој има одиграно 54 мечеви во дресот на Португалија и притоа постигна 20 голови. Ќе остане запаметен неговиот настап на ЕП 2004 година кога на финалната средба успеа да постигне два погодока. Со седум постигнати голови Роналдо беше втор стрелец на СП 2006 година во Германија, кога екипата на Португалија беше елиминирана дури во полуфиналето.

  На големо изненадување на сите, селекторот на Португалија, Луиз Фелипе Сколари, меѓу 23-та фудбалери кои ќе се најдат на завршниот турнир во Швајцарија и Австрија, не најде место за поранешниот фудбалер од линијата за врска на Интер, Маниче, а од друга страна во националниот тим го повика дефанзивецот на Боависта, Јорге Рибеира. Овој левучар од следната сезона ќе го носи дресот на Бенфика, годинава постигна шест ...
  | | веќе видена | слични

  Мали, но функционални стадиони

  „Ернст Хапел“ во Виена, попознат како „Пратер“, со својот капацитет од 50.000 гледачи е најголемиот стадион меѓу осумте на кои ќе се играат натпреварите на Европското првенство во Австрија и во Швајцарија. Тој факт покажува дека објектите не се многу големи, но затоа ги исполнуваат сите стандарди на УЕФА во поглед на удобноста и безбедноста.

  Најголемиот стадион во Австрија е отворен во 1931 година по дури 23 години изградба. Во почетокот собирал 60.000 гледачи, во 1950-тите тој број се зголемил на 90.000, но со поставувањето на столчињата во 1980-тите се доаѓа до денешниот број седишта. Реконструкцијата го чинеше организаторот 15 милиони евра. Кодомаќинот Австрија на „Ернст Хапел“ ќе ги одигра сите три натпревара од групата, а тука ќе се играат и два од четврт-финалните дуели, едно полуфинале, како и финалето на првенството.

  „Лецигрунд“ во Цирих, пак, е најпознатиот стадион во Швајцарија, кој планетарна слава не доживеа поради фудбалот, ами поради ...
  | | веќе видена | слични

  Рекорди и статистика

  Претстојниот турнир во Австрија и во Швајцарија ќе биде можност и за соборување на некои интересни рекорди. Меѓутоа, со оглед дека натпреварувањето кое е формирано во 1960 година во денешниот формат тешко дека ќе може тоа и да се случи.

  1. Најдобар стрелец во историјата на завршните турнири е Мишел Платини со девет гола. До појавата на Зинедин Зидан најголемиот ас во историјата на францускиот фудбал ја освои титулата европски првак во 1984 година.

  2. Европското првенство во 2000 година ќе остане запаметено по најбргу заработен црвен картон. Матеја Кежман чесно не се ни испоти и како замена по само 37 секунди беше исклучен против Норвешка.

  3. Најбрзиот гол го постигна Русинот Дмитри Кириченко на натпреварот со Грција во 2004 година, во втората минута од играта. На листата на најбрзи се и Рајкард 3 минута во 1992 година (Холандија-Германија), Платини 3 минута во 1984 година (Франција-Белгија), Алејников во 3 минута во 1988 година (СССР-Англија), ...
  | | веќе видена | слични

  Шпанија четири децении фаворит, но без титула

  Секогаш ја вбројуваат меѓу фаворитите, но никогаш не победила. Тоа е најкусиот и најдобар опис за шпанската фудбалска репрезентација за последните 44 години. Недостатокот на среќа и тактичка наивност, кои се повторуваа во континуитет, беа главните причини за прераните елиминации на "црвената фурија" на претходните ЕП. Затоа повозрасните љубители на фудбалот во оваа земја со задоволство евоцираат спомени од далечната 1964 година кога нивниот национален тим ја освои континенталната титула на шампионатот во Мадрид. И тоа е се со што може да се пофали шпанскиот репрезентативен тим. Барем засега.

  Шпанија е репрезентацијата со најмногу мечеви на Европските првенства. Од 1960 година досега "црвената фурија" одигра 122 меча на завршните турнири и притоа постигна 260 гола, прими 108, и учествуваше во сите 13 евроквалификациски циклуси.

  Состав

  Голмани: Касилјас, Реина, Палоп

  Одбрана: Рамос, Капдевилја, Албиол, Пужол, ...
  | | веќе видена | слични

  Иако на мундијалите имаат многу поголеми успеси, за што потврда се четирите титули наспроти само едната на европските шампионати, кога во 1968 година дури во повторениот финален натпревар во Рим славеа со 2:0 против тогашна Југославија, Италијанците се сметаат себеси за фаворити на претстојното ЕП во Австрија и во Швајцарија. За тоа им дава право статусот актуелни светски прваци што го стекнаа во Германија 2006, но и триумфот во квалификациската група Б, во која на вкупно 12 средби со Шкотска, Украина, Литванија, Грузија и со Фарски Острови освоија 29 бода. Патот до второто европско злато, сепак, нема да биде едноставен, бидејќи четата на Роберто Донадони прво ќе мора да го помине густото сито во групата Ц, во која ќе и се испречат фудбалските гиганти Франција и Холандија, а својата шанса од втор план ќе ја чека Романија.

  Донадони предизвика бура во италијанската фудбалска јавност со одлуката место 34-годишниот ветеран Филипо Инѕаги да го повика проблематичниот Антонио Касано (25). Инѕаги има ...
  | | веќе видена | слични

  Што велат бројките

  Еве како низ бројки ќе изгледа големиот фудбалски празник - претстојното Европско првенство во фудбал кое утре започнува во Австрија и во Швајцарија. Според официјалните информации на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) овој настан се очекува да го проследат малку повеќе од осум милијарди луѓе и тоа во живо, преку директните ТВ преноси, снимки, репортажи и емисии посветени на ЕП 2008. Организаторот на турнирот потроши 234.000.000 евра за комплетната организација на манифестацијата, а осум милиони евра се потрошени само за бесплатните услуги од јавниот превоз за сите гледачи и навивачи кои ќе допатуваат во Австрија и Швајцарија. По 1.200.000 евра доби секој град за поставување на дополнителни видео-бимови на кое ќе може организирано да се следат натпреварите. Нешто повеќе од 1.050.000 влезници се пуштени во официјална продажба, а на ВИП гостите ќе им бидат ставени на располагање и разладување околу 124.920 шишиња со Кока кола и вода. За овој привилегиран дел на гости се ...
  | | веќе видена | слични

  За фудбалските зависници низ континентот, почнаа трите јунски седмици во кои светот безмалку запира. Се стркала топката од стадионот во Базел, отворен е 13-от фудбалски самит на најдобрите европски селекции.

  Швајцарија и Австрија, две држави кои не спаѓаат во елитата на најпопуларниот спорт, се заеднички домаќини на најголемиот фудбалски настан оваа година..

  Првиот ден го донесе настапот на Чешка, првак од 1976 и финалист од пред 12 години, која со статусот фаворит е пред крајот од пресметката со домаќинот Швајцарија во воведниот натпревар.

  Стартното коло во групата „А“ подоцна вечерва во Женева ќе го заокружат финалистот од претходното Евро Португалија и Турција.
  | | веќе видена | слични

  Стадионот „Сент Јакоб парк“ во Базел вечерва ќе биде во центарот на фудбалска Европа, бидејќи во 18 часот таму се крева завесата на 13 . Европско првенство, кое ќе се одржи во Швајцарија и Австрија. Вкупно 16 репрезентации ќе се борат за трофејот „Анри Делонеј“ а на крајот ќе го понесе само најдобриот состав на Стариот континент. Германија, Италија, Франција и Шпанија се „вечните фаворити“, но и останатите 12 селекции гледаат во своите шанси за кревање на трофејот. Германија е најтрофејната селекција на ЕП со три титули. Во наредните 23 дена, ќе бидат одиграни 31 меч, по што ќе се знае екипата што ќе застане на врвот на фудбалска Европа. Телевизијата „Алсат М“ ќе ги пренесува мечевите од првенството. Вкупно 8 града ќе бидат домаќини на првенството. Базел, Женева, Цирих и Берн ќе ги угостат земјите што се во Швајцарија, а Инсбрук, Салцбург, Клагенфурт и Виена во Австрија. Виена ќе биде домаќин на финалето на 29 јуни. Ова е вторпат две земји да бидат заеднички организатори на ЕП, по Холандија и Белгија во 2000 ...
  | | веќе видена | слични

  Големите екрани поставени во кафулињата низ Европа и кај нас се доказ дека одбројувањето до Европското првенство заврши. На стадионот „Сент Јакоб парк“ во Базел вечерва во 18 часот се крева завесата на 13. европски фудбалски шампионат, кој ќе се одржи во Швајцарија и Австрија. Вкупно 16 репрезентации ќе се борат за трофејот „Анри Делонеј“. Германија, Италија, Франција и Шпанија се „вечните фаворити“.
  | | веќе видена | слични

  Близнаците Трикс и Фликс ќе бидат маскотите на првенството. Двете маскоти се во црвена и бела боја, која ги симболизира боите на знамињата на двете земји-домаќини. Трикс на својот дрес го носи бројот 20, а Фликс го има бројот 08. Кога ќе се доближат еден до друг бројката е 2008, симболизирајќи ја годината на одржување на првенство.

  „Очекувај емоции“ е слоганот на ЕП

  „Очекувај емоции“ е официјалниот слоган на Европското првенство. Организаторите со слоганот сакаат да укажат на расположението што ќе владее за време на шампионатот. Ова е слоган што најдобро покажува што буди ЕП: емоции од сите видови, радост или разочарување, отпуштање или напнатост, се до последниот свиреж на судијата - објаснува извршниот директор на УЕФА, Ларс Кристер Олсон.

  Сонцето ќе го придружува првенството

  Сонце и ведро време се очекува во Австрија и Швајцарија за време на ЕП, покажува долгорочната временска прогноза, која од метеоролошката станица ја нарачаа челниците на УЕФА.Секако дека се ...
  | | веќе видена | слични

  Италијанскиот судија Роберто Росети ќе се најде во центарот на теренот на првиот меч од првенството меѓу Швајцарија и Чешка. Росети и уште 11 судии од цела Европа ќе имаат задача да ја делат правдата во Австрија и Швајцарија. Судиите добија наредба да бидат построги и да не дозволуваат остра и груба игра на теренот. Тие имаат инструкции со црвен картон да ги санкционираат неспортските потези, како што се недозволеното тегнење со раце и удирање со лакот. На играчите не смее да им се прости ни за симулација на фаул во шеснаесетникот и „глумата“ мора да ја „наградат“ со жолт картон. Дисциплинското тело на УЕФА ќе може да користи видеоснимки и по завршување на мечот да ги казни играчите што ќе одглумат или ќе симулираат дека се фаулирани. Главните судии за секој меч ќе добиваат по 10.000 евра, а помошниците по 5.000 евра, што е за 60 отсто повеќе отколку на ЕП во Португалија пред 4 години. Арбитрите на ЕП ќе имаат помош и од специјално дизајнираните часовници. Часовникот што само за ЕП 2008 година го произведе ...
  | | веќе видена | слични

  Полска аутсајдер против Германија

  Првиот фаворит за титулата, трикратниот еврошампион, Германија, утре во 20.45 часот во Клагенфурт против соседот Полска, го почнува походот кон нов трофеј. Германија има лоша серија од шест меча без победа на последните две првенства, кога испаѓаше уште во првата фаза. Мора да стартуваме со победа. Тоа е многу важно за понатамошниот дел од турнирот. Знаеме дека сме фаворити, но тоа што е на хартија, треба да се покаже и на теренот - вели бекот Филип Лам. Полска се надева на чудо и верува дека во дебитантскиот настап на ЕП, ќе може да ја совлада најдобрата селекција на овие натпреварувања. Полска нема победа над Германија дури 75 години. Во досегашните 15 дуели, Полска има само четири реми и дури 11 порази од Германија. Веруваме дека можеме да ја победиме Германија. Тие ги немаат техничките способности како Португалија, но затоа физички се одлично подготвени - оптимистички најавува играчот за врска, Мариуц Левандовски.Содомаќинот Австрија е вториот дебитант. ...
  | | веќе видена | слични

  Германската Бундеслига ќе даде најмногу играчи на европскиот собир во Австрија и Швајцарија. Вкупно 368 играчи се пријавени во 16-те репрезентации што ќе учествуваат на Европското првенството. Од овие 368 играчи, дури 15 отсто, односно 55 играчи последнава полусезона настапувале во најсилната германска лига. Иако Англија нема да учествува на шампионатот, Премиерлигата е веднаш зад Бундеслигата. Дури 42 играчи на ЕП, настапуваат во тимовите од Премиерлигата. Веднаш зад Премиерлигата е шпанската Примера, која во Австрија и Швајцарија ќе даде 41 играч. На Првенството, од актуелниот светски првак Италија играат 36 играчи. Францускиот првак Олимпик Лион и грчкиот Панатинаикос се екипите што даваат најмногу играчи на првенството. Дури 10 играчи од овие два тима ќе бидат на шампионатот. Галатасарај и Баерн Минхен даваат 9 играчи на првенството, а Барселона, Реал и Вердер по 8 фудбалери. Од екипите на англиските Челси и Арсенал ќе има по 7 играчи. Репрезентациите на Хрватска и на Чешка се селекциите што во својот ...
  | | веќе видена | слични

  Европското првенство во фудбал, 13-то по ред, на кое учествуваат 16 најдобри репрезентации на Стариот континент, започнува денеска во Австрија и Швајцарија и ќе трае до 29 јуни.

  Влезници за Еуро 2008 одамна нема во слободна продажба, иако во ограничен број се уште понекаде можат да се најдат, пред се на интернет, и тоа за помалку атрактивните натпревари по цена од 1,000 долари па нагоре.

  Првенството попладнево ќе го отворат Швајцарија и Чешка, а во вториот натпревар за денеска ќе играат Португалија и Турција.

  Швајцарската и австриската полиција соопштија дека се подготвени за инвазијата на навивачите од целиот европски континент, а подготвени се и да се соочат со хулиганите кои имаат намера да дојдат на Еуро 2008.

  Секоја репрезентација која ќе учествува во Еуро 2008 била принудена да поднесе листа на навивачи на кои им е забранет влез во стадионите.

  Со тоа е направен голем чекор за безбедноста на стадионите, а што се однесува до листите кои се поднесени од ...
  | | веќе видена | слични

  Лајчак вели дека мирот и државноста на БиХ се најдобро загарантирани со интеграцијата во ЕУ

  06 06 2008

  ВИЕНА, Австрија -- Мирот на БиХ, безбедноста, благосостојбата и државноста се најдобро загарантирани со процесот на интеграција во ЕУ, рече во четвртокот (5-ти јуни) високиот претставник Мирослав Лајчак, во говорот пред Постојаниот совет на ОБСЕ. „И покрај постојните и суштински разлики помеѓу конститутивните народи во врска со историјата на Босна и Херцеговина, сегашниот статус и идната уставна структура, изгледите за постигнување самоодржлив мир заснован на остварлива државност и евроатланската интеграција константно се подобруваат“, рече Лајчак. Тој додаде дека по две години политички ќор-сокак и криза, сега е исклучително важно процесот на интеграција во ЕУ да се задржи на врвот на политичката агенда. БиХ треба да го потпише својот Договор за стабилизација и асоцијација со ЕУ на 16-ти јуни. (Независне новине, Дневни аваз - 06 06 08; РТРС, Фена, веб-страница на ОХР - 05
  | | веќе видена | слични

  Во наредните три недели Швајцарија и Австрија ќе бидат домаќини на еден од најголемите спортски настани во светот.

  16 нации се собираат за финалето на Европското првенство во фудбал. Акцијата почнува во швајцарскиот град Базел.

  Кога идејата за Европско првенство првпат беше замислена од Анри Делoни во средината на минатиот век, за тоа немаше многу апетит.

  Само четири тима се натпреваруваа на првото првенство во 1960-тата.

  Оттогаш, ова стана голем настан и сега се смета за трето спортско првенство во светот, по светскиот куп и Олимпијадата.

  Процесот на квалификации за ова Европско првенство започна веднаш штом заврши светското првенство во 2006-тата.

  Шеснаесетте нации кои ќе се натпреваруваат за трофејот се предводени од светскиот шампион Италија - кои се во истата група со тимот кој го победија во финалето пред две години - Франција.

  Германија исто така се смета за силна, но ништо посебно не се очекува од двете држави домаќини. ...
  | | веќе видена | слични

  Европското првенство во фудбал, кое денес почнува во Австрија и во Швајцарија, е можност да ги видиме најдобрите фудбалери на континентот, но општ е впечатокот дека „над небото на Алпите“ од различни причини нема да се појават многу ѕвезди со што ја пропуштаат можноста да им го покажат сиот свој фудбалски сјај на љубителите на оваа игра. Од Цирих до Базел со посредство на ТВ збиднувањата на најквалитетната европска фудбалска смотра ќе ги следат играчи од типот на Руни, Раул, Малдини, Тери, Фердинаднд , Оливер Кан, Фиго, Тоти, Шевченко... Фудбалски имиња кои сигурно вкумпонирани во еден состав лесно би можеле и да се најдат на тронот на фудбалска Европа.

  Во Австрија и во Швајцарија своите способности не ќе можат да ги искажат и репрезентативците на Македонија. Се знае и зошто. На квалификациите ние бевме одлични петти, место кое не успеа да не одведе во Австрија и во Швајцарија, од денес фудбалски епицентри во Европа, па треската ќе не префаќа по пат на трансмисија. Ако знам зошто не сме таму, не ...
  | | веќе видена | слични

  Роналдо пресече - сака да игра во Реал М.

  Контроверзниот репрезентативец на Португалија конечно пресече и уште еднаш и создаде непријатно изненадување на армијата на навивачи на англискиот шампион, Манчестер Јунајтед. Најдобриот фудбалер на Португалија, Кристијано Роналдо, онака како што најави пред неколку дена, непосредно пред официјалното започнување на европското првенство во Швајцарија и Австрија, ја соопшти својата дефинитивна одлука поврзана со прашањето дали сака и во следната сезона да остане во редовите на шампионот на Премиерлигата, Манчестер Јунајтед.

  „Точно е дека сакам да играм во Реал Мадрид“, изјави португалецот за еден медиум од неговата земја. „Сите шпекулациии се точни, меѓутоа во врска со оваа моја желба сега се зависи од тоа колку големиот Реал е подготвен да потроши пари за да ме донесе во неговите редови. Тое веќе не зависи од мене“, додаде португалскиот репрезентативец. Новинарот Жулио Гомеш Фиљо е последниот кој успеа да стигне до автентична и ексклузивна изјава ...
  | | веќе видена | слични