Австрија

  во

  Единствено што Владата на Република Македонија бара е ЕВН да го почитува законот и да не ја злоупотребува монополската позиција Владата на Република Македонија реагира на заканите кои ЕВН ги упатува кон неа преку медиумите. Раководството на компанијата за некои медиуми лиферуваше информации по мовогодишните празници дека ќе добие заштита од Виена, според оценката на Владата како вршење притисок на ЕВН и натаму да и’ се дозволи да си поигрува со граѓаните и да го зголемува профитот од незаконското работење.
  Како што стои во официјалта ареакција од македонската влада, ова говори дека менаџментот на македонската ЕВН не размислува во правец како да почнат да работат според законот, туку како да извршат притисок врз неа и другите државни инситуции, политички и медиумски да не ја попречуваат во незаконското работење.
  „Владата бара ЕВН да го почитува законот, но и обврските од купопродажниот договор во врска со инвестициите кои доколку ЕВН ги реализираше немаше да дојде до толку испади од ...
  | | веќе видена | слични

  Големата надеж на македонскиот фудбал Иван Тричковски се наметнува и кај новиот тренер на Црвена звезда, Здењек Земан. На подготовките за новата сезона во Австрија, Тричковски се најде во стартниот состав на чешкиот стручњак на првата контрола против Илк, австриски четвртолигаш. "Црвено-белите" славеа убедлива победа од 13:0, а младиот Македонец, кој ги одигра првите 45 минути успеа да се запиша и во листата на стрелците.

  Тој прв им се закани на Австријците со удар со глава над голот, а подоцна им ги подготви и шансите за погодоците на Николиќ и Бурзановиќ. По двете успешни асистенции и самиот Тричковски ја затресе мрежата на Илк.
  | | веќе видена | слични

  Сегашниот му завршува во 2010 година, но клубот ќе му понуди нов, со што се очекува да стане најдобро платен играч на Ноу Камп


  Шпанскиот фудбалски гигант Барселона се обидува да го задржи засекогаш својот капитен Чави. Тој се претстави во блескава издание на европското првенство во Австрија и Швајцарија и го имаше најголемиот придонес во редовите на "црвената фурија" за освојување на титулата првак на Европа, а беше избран и за најдобар играч на турнирот.

  Кон него има голем интерес од повеќе клубови од рангот на Челзи, Милан и Манчестер Јунајтед, директорот на Барселона, Чики Бегиристајн е подговен да му предложи нов договор со значително подобри услови што ќе го остави на Ноу Камп до крајот на неговата фудбалска кариера.

  Сегашниот договор на Чави му завршува во 2010 година, а новиот ќе биде до 2013, со што се очекува тој да стане еден од најдобро платените играчи во каталонската екипа.

  Неодамна весникот Марка ги објави десетте работи што треба да се знаат за ...
  | | веќе видена | слични

  Ана и Олег Кондратенко се веројатно најпознатиот виолинистички пар во Македонија. Ана е концерт-мајстор во Македонската филхармонија, а Олег вонреден професор на Факултетот за музичка уметност. Брачниот пар Кондратенко следно ќе ги чуеме на Охридско лето, на 24 јули. Во декември, пак, заминуваат на заедничка турнеја низ САД


  Ана и Олег Кондратенко се веројатно најпознатиот виолинистички пар во Македонија. Ана е концерт-мајстор во Македонската филхармонија, а Олег вонреден професор на Факултетот за музичка уметност. Како брачен пар со две ќерки велат дека во нивниот досегашен заеднички живот никогаш не ја ставиле кариерата пред семејството. Таа им се движи спонтано, непретенциозно, но сепак исклучително успешно.
  Летово и двајцава ќе имаат многу професионални ангажмани, а по настапот на Скопско лето, кој помина одлично, следно ќе ги видиме на 24 јули, на фестивалот "Охридско лето", во црквата "Св. Софија", на нивниот прв заеднички настап како камерно дуо. Ќе настапат со програма која ...
  | | веќе видена | слични

  МВР ќе ги спроведе инструкции кои ги доби од Владата, насочени против ЕВН Македонија.

  Продолжува организираното дејствување на власта, во кое се мобилизирани речиси сите државни институции. Се бараат незаконитости.

  „МВР во најкус можен рок ќе постапи согласно препораките од Владата“, изјави Иво Котевски, портпарол на МВР.

  Експертската јавност е вознемирена поради тоа што се отвора фронт со офијална владина уредба.

  „Изгледа имаа намера да ја даваат фирмата на друга компанија, а од кои причини ќе се види кога веќе ќе биде доцна за граѓаните“, изјави Џевдет Хајредини, поранешен министер за финасии.

  Праќаме лоша порака до другите странски инвеститори, велат експертите. Бараат логичност во владините постапки.

  „Не знам во овие моменти кога на Македонија и требаат пријатели, колку е мудро да влеземе во меѓудржавен спор во којшто ќе се расчистува колку сум вложил, дали сум вложил, но сето тоа не звучи убаво во однос на другите можни инвеститори коишто треба ...
  | | веќе видена | слични

  Алпски фармери почнале да го собираат снегот од повисоките места и да им го продаваат на скијачките центри што се очајни за снег. Во Австрија се ископуваат илјадници тони снег од Алпите, наменет за скијачките патеки сместени на помала надморска височина.

  И покрај ниските температури, нивото на снегот на помалите надморски височини е очигледно многу помало од очекувањата. Така голем број скијачки центри од Австрија биле принудени да купуваат огромни количества снег од врвовите на планините за да ги подготват скијачките патеки за посетителите.

  Најголеми „снежни жетвари“ во оваа земја се сопствениците на фирмата „ГРОАГ“, која има поле долго 64 километри, на височина од 2.500 метри над нивото на морето, на највисокиот европски премин на Алпите. Поради специфичната местоположба полето секојдневно се полни со снег.

  - Кога не паѓа снег на пониските места, а ние секој ден имаме нови наноси од врнежи или од ветер, с? што ни останува е да го собереме и да го однесеме кај што нема. Имаме ...
  | | веќе видена | слични

  Земјоделците во Австрија се досетиле како да ја надминат кризата. Иако зимата е многу студена, нивото на паднат снег е многу ниско, па австриските ски-центри и одморалишта се загрижени бидејќи нема доволно снег за скијање. Поради тоа, фармерите од цела Австрија превезуваат снег од местата на кои го има во доволни количества до скијачките патеки, а со тоа и добро заработуваат. - Добиваме порачки од целата земја, не бараат и во Туринген во Германија кој е оддалечен стотици километри “ вели Дитмар Шондорфер, портпарол на фирмата „Гросглокнер хохалпенштрасен“ која поседува имот на Алпите. Тој открива дека количеството снег „за извоз“ не зависи дури ни од врнежите. - Во деновите кога нема врнежи, нам ветерот ни носи снег. Работата не може да пропадне “ додава тој.
  | | веќе видена | слични

  Земјоделците од австриските Алпи нашле начин како полесно да ја надминат економската криза.

  И покрај тоа што зимата е студена, во австриските скијачки центри нема доволно снег, па од цела Австрија фармерите превезуваат снег од местата каде што го има доволно, до ски центрите.

  „Започнавме да добиваме порачки од цела земја, дури и од Германија. Нормално, ќе ги исполните порачките“, раскажува Дитмар Шондорфер, портпарол на компанија што располага со земјата високо во Алпите.

  Тој открива дека количините снег „за извоз“ воопшто не зависат од врнежите.

  „Во деновите кога не паѓа ниту една снегулка, ветрот навејува снежни наноси. Работата во никој случај нема да пропадне“, вели Шондорфер.
  | | веќе видена | слични

  Магична гласачка машина што не може да ја здробат насилници или да крадат гласачки ливчиња ниту, пак, на неа може да гласа мажот како глава на куќата за целото семејство. Спас за Македонија! Ова е главниот мотив поради кој Владата предложи да се воведе електронското гласање преку компјутери. Гласачките кутии, кои често завршуваа на делови, со украдени гласачки ливчиња или, пак, насилно наполнети, се планира да ги заменат машини на кои граѓаните со стискање копче ќе гласаат за кандидатот или политичката партија на која решиле да и ја дадат довербата на избори. Податоците од гласањето автоматски ќе се пребројуваат во централен компјутерски систем на Државната изборна комисија. Првиот тест за електронско гласање би се случил на претстојните избори во март, доколку се согласат сите партии. Поддршка на ваквиот предлог на премиерот Никола Груевски треба да му дадат СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА на денешната лидерска средба. Иако се тврди дека пробното електронско гласање зависи од поддршката на лидерската четворка, ...
  | | веќе видена | слични

  Хрватската сала „Лисински“ е една од многуте низ Европа каде што годинава во живо ќе може да се следи преносот на опери кои ќе се изведуваат во престижната оперска куќа „Метрополитен“ од Њујорк. Со тоа Хрватска станува дел од културниот проект во кој од 2006 година се вклучени Белгија, Франција, Германија и Англија, а во чии рамки се пренесуваат изведби на оперски дела од американската културна престолнина. Пучиниевата опера „Ластовица“ е првата од шесте опери што овој месец на големо платно ќе се прикажуваат во „Лисински“. Во текот на јануари хрватската публика ќе може да види неколку атрактивни изведби, меѓу кои и оперите „Орфеј и Евридика“, „Лучија од Ламермуер“, „Мадам Батерфлај“, „Месечарка“ на Белини и „Пеперутка“ од Росини. Во некои од постановките ќе настапат познати светски оперски пејачи, како Ана Нетребко, Хуан Диего Флорез и други. Дека гледањето опера во киносалите е доста популарно во светски рамки потврдува и фактот што во Германија и во Австрија оперските преноси преку сателит ги следат преку ...
  | | веќе видена | слични

  Само три домашни проекти - по еден литературен, театарски и танцов - добиле пари во изминатата година во рамки на европската програма „Култура на ЕУ 2007 - 2013“. Нашите културни оператори во мал број се одзвале и на конкурсот за користење на европските фондови во културната сфера за 2009 година, велат од „Културно-контактна точка на Република Македонија“, одговорна за спроведување на оваа програмата кај нас. Причината за ваквата состојба, едногласни се културните работници, е во неопитноста. Со тоа, пак, голем дел од расположливите финансии што би ја живнале домашната сцена остануваат неупотребени. - Недостигот од вклученост на македонските културни оператори во европските мрежи и фактот дека проектите се финансиски поддржани од ЕУ со 50 проценти, а не со 100 проценти, се главните причини за слабиот интерес за повикот за 2009 година за користење на европските културни фондови, кој беше отворен до први ноември 2008 година. Наредниот конкурс ќе го објавиме во јуни оваа година - вели Билјана Прентоска од ...
  | | веќе видена | слични

  Изложбата за австриската национална химна „Готт ерхалте“ (Боже, нахрани го царот), како вовед во годината посветена на композиторот Јозеф Хајдн, е отворена во Виена, Австрија. Поставката, со која се одбележуваат 200 години од смртта на композиторот, опфаќа ракописи за историјата на химната, првпат изведена во 1797 година во виенскиот Бургтеатар како најомилена Хајденова композиција. Историјата вели дека Хајдн во 1796 добил налог од грофот Франко фон Заурау да создаде мелодија што во воени состојби ќе ги солидаризира Австријците. Химната била одново компонирана за секој нов цар, а под водство на Франц Џозеф ја добила конечната верзија. Другиот дел од изложбата е посветен на композиторот и претставува партитури од „Создавањето на светот“, како и личната кореспонденција на музичарот која сведочи за Хајдновата љубов кон Виена.
  | | веќе видена | слични

  Музички гледано, 2008 година беше продуктивна, но не и многу иновативна. Имаше многу хитови, за што потврдуваат и извештаите за продажба, но музичката сцена ја потресуваа повеќе скандали, отколку напредок. Минатата година помина во знакот на новите.

  На европската листа со 100 најтиражни сингла во 2008 година се најдоа 39 американски, 28 англиски, 16 француски, девет германски и исто толку изданија од скандинавските простори - објави „Дојче веле“.Со други зборови, Американците во 2008 ги надминаа Британците, но авторски по број на хитовите и овој пат меѓу најуспешните беа Швеѓаните. Најпродаван сингл во 15 европски земји, како Австрија, Белгија, Данска, Франција, Финска, Германија, Грција, Ирска и други, беше Aplogize на групата „Уан Репаблик“ во соработка со продуцентот Тимбаленд. Тој се смета за автор на најмногу хитови во 2008 година, а меѓу другите го работеше и албумот на кралицата на поп-музиката Мадона.

  Во втората половина на годината Швеѓаните, на чело со Макс Мартини и Д-р Лука, ...
  | | веќе видена | слични

  Празнична еуфорија помешана со силен спортски дух. Во ваква атмосфера живее Хрватска деновиве. И се е во знакот на новогодишните празници и светските првенства во ракомет и скијање.

  Хрватските политичарите работат за влез на земјата во Европската унија. Патот го попречија соседите. Битката за Пиранскиот залив, доведе до вето од Словенија за Хрватска.

  -Ги сакаме Словенците, ги почитуваме. Само нека не ја задеваат нашата земја, и се ќе биде добро.

  -Не баш убаво од нив земјаќи предвид дека сме добри соседи. Досега бевме добри, немаше некои спорови. Меѓутоа, сега, така ни посакуваат среќен Божиќ.

  Граѓаните пак со различни ставови, дали ЕУ ќе им донесе подобра иднина.

  -Мислам дека тоа е смешна тема за расправање. Дали е подобро да имаме стандард кој воопшто не е стандардизиран според нас, туку според „Големиот брат“. Се сомневам.

  -За моето семејство, да, за некои можеби не.

  Во Новата година, Хрватите ќе се докажуваат со Словенците. Но ќе се ...
  | | веќе видена | слични

  Бугарија, Унгарија, Австрија, Германија, Полска, Романија, Чешка и Турција се соочуваат со недостаток на природен гас, бидејќи руското претпријатие „Гаспром“ обезбедува поголем дел од нивниот увоз. Getty Images

  Шефовите на руското претпријатие „Гаспром“ и украинското „Нафтогас“ се состанаа во четвртокот во Москва (8-ми јануари), на разговори околу решението на спорот во врска со цените на гасот и транзитните трошоци, кој ги погоди ЕУ и балканските земји во една од најстудените зими во последниве децении.

  Генералниот директор на „Гаспром“ Алексеј Милер и неговиот колега од Нафтогас, Олех Дубина, ги одржаа своите први разговори во четири очи од почетокот на кризата на 1-ви јануари, кога Русија ги прекина испораките на гас за Украина. Москва и Киев се обвинуваат меѓусебно за прекинот.

  Русија обезбедува 25 отсто од вкупниот дотур на гас за Европа, испорачувајќи околу 80 отсто од тој дел низ гасоворите преку Украина.

  Бугарија, која зависи од Русија за 96 отсто од својот ...
  | | веќе видена | слични

  Макстил за два дена изгуби 300 илјади евра поради прекинот на работата по прекинот на испорака на гас од страна на Русија. Работниците се дома, а дневно компанијата губи по 150 илјади евра. Ако кризата продолжи се закануваат и поголеми последици, бидејќи се можни откажувања на зделките од страна на странските партнери, вели директорот Александар Панов.

  Макстил заедно со фабриката за цевки, ФЗЦ 11 Октомври се единствените две компании кои гасот неможеа да го заменат со мазут, како што направија другите дваестина фирми. Од Владата велат дека се размислува за активирање на одредбите од договорот за Енергетска заедница, чија членка е и државава.

  „Ние имаме право како земја потписник на договорот за Енергетика заедница да покренеме и министерски состанок за оваа прашање, и оваа право го задржуваме. Македонија ќе го искористи правото доколку продолжи ваквата ситуација. За нас ваквата состојба е недозволива“ изјави Боцевски.

  Од СДСМ пак побараа владата да преземе конкретни ...
  | | веќе видена | слични

  Проблемот почна завчера утрото кога руската државна компанија „Гаспром" во целост ја прекина доставата и за Бугарија, Грција, Турција, Романија, Хрватска, а значително е намалена за Унгарија, Австрија, Босна и Херцеговина и Чешка.  Поради прекинот на испораката на гас најголемиот потрошувач на тој енергент во Македонија „Топлификација“ од завчера премина на мазут. Директорот на „Топлификација“ Димитар Хаџи Мишев вели дека по завчерашниот премин на мазут нема промени, компанијата обезбедува топлинска енергија на алтернативниот начин со мазут и оти се во очекување проблемот да биде надминат.  Во Македонија гас користат 30-ина компании, а најголем проблем од прекинот на дотурот имаат „Макстил“ и „ФЗЦ 11 октомври“, чии капацитети не може да преминат на алтернативен енергент за производство и нивната работа е стопирана.  По прекинот на дотурот на гас за Балканот, Владата и бизнис-заедницата ...
  | | веќе видена | слични

  Испораката на гас за Македонија и денеска е во прекин, поради спорот меѓу Москва и Киев за цената на енергентот. Проблемот почна завчера утрото кога руската државна компанија „Гаспром" во целост ја прекина доставата и за Бугарија, Грција, Турција, Романија, Хрватска, а значително е намалена за Унгарија, Австрија, Босна и Херцеговина и Чешка.

  Поради прекинот на испораката на гас најголемиот потрошувач на тој енергент во Македонија, „Топлификација“, од завчера премина на мазут.

  Директорот на „Топлификација“, Димитар Хаџи Мишев, вели дека по завчерашниот премин на мазут нема промени, компанијата обезбедува топлинска енергија на алтернативниот начин со мазут и оти се во очекување проблемот да биде надминат.

  Во Македонија гас користат околу 30 компании, а најголем проблем од прекинот на дотурот имаат „Макстил“ и „ФЗЦ 11 октомври“, чии капацитети не може да преминат на алтернативен енергент за производство и нивната работа е стопирана.

  По прекинот на дотурот на гас за ...
  | | веќе видена | слични

  Груевски е Кастро, меѓутоа во куси панталони, му рече Радмила Шекеринска, поранешната лидерка на СДСМ, на својот противник Никола Груевски во кампањата за предвремените парламентарни избори. И добро ќе беше да беше само тоа. Си рекоа многу работи - навредливи, иронични, дел со доза хумор, а само дел политички издржани. Во годината што измина на политичката сцена не видовме тепачки, но затоа таа беше максимално искористена за јавноста да се наслуша изјави од типот:

  - И досега не сме го коментирале г. Црвенковски, како Влада на РМ, а нема ни во иднина - изјави вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски лани во август, откако претседателот Црвенковски жестоко ја нападна владината политика, оценувајќи ја како погубна за државата.

  Следуваа низа контранапади, а сето тоа кулминираше со недоаѓањето на премиерот Никола Груевски на последното обраќање во Собранието на Црвенковски како претседател.

  - Добра вест е што ова е последен говор на претседател избран со фалсификат - рече по ...
  | | веќе видена | слични

  Избор од поезијата на македонскиот писател Никола Маџиров е објавен во поетски списанија во Мјанмар (некогашна Бурма), Германија, Шпанија и во Бугарија. Најновите песни на Маџиров на бурмански јазик се објавени во списанието „Бранови“, а изборот и преводот го направи познатиот бурмански публицист и преведувач Кјау Вин. Во Германија, пак, негови стихови се најдоа во едно од најзначајните списанија посветени на современата светска литература, „Акценте“. Во декемврискиот број на мадридското списание „Пиедра дел молино“ во избор на Хорхе де Арко, а во превод на шпански јазик од Марија Крстевска, исто така се објавени стихови од Маџиров, од книгата „Преместен камен“. Во истиот број објавен е и краток осврт за неговата поезија. Избор од поезијата на Маџиров наскоро ќе се објави и во периодика во САД, Кореја, Кина и во Бангладеш. Изминатата година дел од неговото поетско творештво беше објавено во Индија, САД, Русија, Австрија, Турција и во Унгарија.
  | | веќе видена | слични