Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во интервју за австралиската емисија „Македонски корени“ потенцираше дека Македонија потребно е да ...
сите 27 | | | веќе видена

Новинарот Ивор Мицковски реагира на излагањето на премиерот Димитар Ковачевски кој на форумот на „Глобсек 2023“ во Братискава се пофали дека „ стандардот на ...
сите 7 | | | веќе видена

Уредникот на Радио Лидер Љупчо Златев анализира зошто од март до мај Димитар Апасиев успеа на Левица да и изгуби над 20.000 гласови, при што според Златев од ...
| | веќе видена

Изучување на кинескиот јазик, литература и култура и продлабочување на соработката меѓу Охрид и Народна Република Кина предвидува меморандумот за соработка што ...
сите 5 | | | веќе видена

Театарски претстави, концерти на поп, џез, класична и фолклорна музика, бели ноќи, ликовни колонии, книжевни и литературни конкурси, саеми на крушевсата ...
сите 16 | | | веќе видена

Во тек е исплата на образовниот додаток за трет мерен период за учебната 2022/2023 година. Како што соопшти Министерството за труд социјална политика (МТСП), ...
сите 8 | | | веќе видена

Професор д-р Ден Шехтман од Израел, добитник на Нобелова награда за хемија во 2011 година од денеска е избран Почесен професор на Универзитетот „Св. Климент ...
сите 5 | | | веќе видена

Македонскиот тенор Благој Нацоски ќе се претстави со композиции од македонски автори на фестивалот на камерна музика „Траме соноре“, кој ќе се одржи од утре до ...
| | веќе видена

Бетонирањето на Охридско Езеро на албанска страна за министерката за животна средина Каја Шукова не е поради изградба на пристаниште туку се работи за ...
сите 21 | | | веќе видена

Мемет Камбер за жал не е прва жртва на системот. Покрај него постојат идруги примери на лица кои го загубиле својот живот или се соочиле со сериозни потешкотии ...
сите 27 | | | веќе видена

Лагите на Ковачевски и Амети крај немаат, коментира во објава на Фејсбук аналитичарот и екс-министер за финасии Џевдет Хајредини. „Според расположливите ...
сите 4 | | | веќе видена

Професорката на правниот факултет во Скопје, Ана Павловска Данева, на својот Фесјбук профил ја сподели својата радост за нејзините студенти, за кои вели дека ...
| | веќе видена

Александар Рунчев е технолог, Македонец кој минатата година ја направи најдобрата ракија во светот. Рунчев работи во дестилерија Палиќ, фирма сестра на ...
сите 3 | | | веќе видена

На денешната трибина организирана од ВМРО-ДПМНЕ на тема „Политики за развој енергетскиот сектор“, свое обраќање имаше и проф. д-р Даме Димитровски, претседател ...
сите 23 | | | веќе видена

Охрид, 1. јуни 2023 (ИНПРЕС) – И оваа година во Охрид продолжува негативниот природен прираст. Според податоците на Државниот завод за статистика во месеците ...
сите 39 | | | веќе видена

Фотографијата насловена Филџан носталгија за сите југоносталгичари на авторот Роберт Крстевски е овонеделниот избор на „Нова Македонија“ за фотографија на ...
| | веќе видена

next