,,Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од одлуката на Европскиот Совет во Брисел, но остануваме посветени на Северна Македонија и на ...
сите 230 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама не го прифати барањето на опозицијата за оставка и нови избори, откако Албанија не доби датум за почеток на преговори со ...
сите 274 | | | веќе видена

Поранешниот словенечки пратеник во Европскиот парламент и известувач за земјава во периодот од 2014 до 2019 година, Иво Вајгл, во интервју за „Европијан ...
сите 33 | | | веќе видена

Денешното судско рочиште за Шекерим Ахмети, познат како Ел Чека, што се води во Судот во Кичево е одложено, бидејќи неговата одбрана побара да се изземе ...
сите 20 | | | веќе видена

Од партијата Интегра соопштија дека сметаат дека вината за недобивањето датум за преговори не е кај земјите членки на Унијата, туку единствено кај власта. Од ...
сите 5 | | | веќе видена

Фактот дека ЕУ не ги почна преговорите за пристапување со Северна Македонија многумина го сметаат за индиректна дипломатска победа на Атина. Грција сега може ...
сите 19 | | | веќе видена

„Имавме многу мачни преговори околу Законот за СЈО, ВМРО-ДПМНЕ направи се за да истече законскиот рок и таа институција да биде во оваа ситуација, тоа е многу ...
сите 6 | | | веќе видена

ЕУ не го почитуваше својот збор и своето ветување. Европа останува вредност, но ЕУ може да ја изгуби својата сушност. Колумна на Кица Колбе. Следејќи ја ...
сите 47 | | | веќе видена

Изразот на лицето на Зоран Заев е израз на човек кој тоне во сопствената жива кал.Заев паѓа, а Македонија се крева. Лицето на Заев открива нервоза, несигурност ...
сите 175 | | | веќе видена

Околу 90 вработени во СЈО ја чекаат септемвриската плата, но кога ќе ја дочекаат зависи од волјата на политичките партии во Собранието. Но, ова не е ...
сите 41 | | | веќе видена

Иако речиси еден месец е есен, расцутеа кокичиња и други предвесници на пролетта, кои вообичаено цутат во февруари, март. Топлото време, кое трае веќе трета ...
сите 4 | | | веќе видена

На вчерашната последна трка од календарот на триатлон федерацијата на Македонија за дуатлон и триатлон, во Скопје се одржа последната трка за сезонава. Дуатлон ...
сите 11 | | | веќе видена

Ја добивме писмената правно-формална гаранција, изјави пред извесно време премиерот Зоран Заев, во врска со добивањето датум од ЕУ во октомври. А вчера, кога ...
сите 24 | | | веќе видена

Распостранета на околу 1.000 метри квадратни, некогаш семејна куќа на еврејското семејство денес градинка која ја посетуваат 120 деца во две смени. Условите во ...
сите 13 | | | веќе видена

next