На Тоше Илиевски од Скопје му се потребни тромбоцити со крвна група 0+. На него му се потребни сигурни 10, до 20 хумани луѓе кои ќе даруваат тромбоцити. Се што ...
сите 3 | | | веќе видена

Изненадувњето беше одлично вечерта на 30-ти септември. Меѓу балканските дописници и амбасадори во Скопје. Елитата на Брисел, која дојде за поддршка на владата ...
| | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Драмскиот режисер, професор по актерство и долгогодишен директор на Институтот Отворено општество, Владимир Милчин, е своевидна икона на борбата на ...
сите 5 | | | веќе видена

Центарот за електронско извидување (ЦЕИ), која е првопотчинета единица на Генералштабот на АРМ, во касарната „Гоце Делчев“ во Скопје го одбележаа 9-ти ноември, ...
сите 25 | | | веќе видена

Развојот на медијацијата ќе ја подобри и сликата на Република Македонија во европскиот извештај за напредок во областа на алтернативното решавање на споровите, ...
сите 9 | | | веќе видена

Во него ќе има средства за поголеми плати за десет проценти на лекарите и за пет проценти на јавниот сектор. Министерот за финансии Тевдовски најави намалување ...
сите 3 | | | веќе видена

Во Македонија се увезуваат акумулатори, гуми и отпадно железо за рециклирање и доработка. Начините на кој се увезуваат, нивната примена е законски утврдено, но ...
сите 7 | | | веќе видена

И чистачот си замина од Белата палата Сакам оставка да си поднесам. Што да правам, сега е време на трансфери, мора да се фати некој кеш. Вака, чистачот Ацо ...
| | веќе видена

Предлог законот за амнестија на осомничените, осудените и обвинетите за 27 април доставен од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците ќе се најде на седницата закажана за ...
сите 28 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гевгелија Сашо Поцков денеска не сакаше да коментира во врска со тоа дали Уставниот суд на Република Македонија ја поништил одлуката на ...
сите 26 | | | веќе видена

Владата на својата редовна 101 седница ја усвои и информацијата за набавка, користење и одржување на монтажни лизгалишта во Република Македонија. Агенцијата за ...
сите 3 | | | веќе видена

Затекнав хаотична состојба со милионски долгови во општината, рече неготинскиот градоначалник Тони Делков на свечената седница по повод 74 години од ...
сите 2 | | | веќе видена

Пратениците во Собранието на Р. Македонија со недоволни 58 гласа „за“ гласаа за одземање на пратеничкиот мандат на никола Груевски. За одземање на мандатот е ...
сите 2 | | | веќе видена

Општина Бутел почна со активностите за реализација на проектот од Програмата за општинско корисна работа, која финансиски е поддржана од УНДП, а во соработка ...
сите 24 | | | веќе видена

next