Писателката Ирена Пиетч пишува книга во која ќе има детали за бракот на Људмила и Путин. Како што пишува во книгата, во еден разговор со авторката, Људмила изјавила дека Путин е вистински вампир. - Путин е прав вампир, рекла Људмила за сопругот. Воедно, во книгата пишува дека Људмила на една другарка и рекла дека Путин е единстевиот маж кој не пиел и не ја тепал. Од друга страна Путин изјавил дека кој ќе издржи три дена со Људмила, треба да му се подигне споменик.
сите 8 | | | веќе видена

Охрид ќе добие ултра модерен спортско рекреативен центар со затворен и отворен базен, игралишта за тенист, кошарка и фудбал, вештачки терени со трева и лизгачки терен за зимските спортови, најави денеска охридскиот градоначалник Никола Бакрачески по посетата на Јавното претпријатие „Билјанини Извори“. Бакрачески најави дека проектот ќе се реализира на почетокот на идната година, за кога е предвидено да почне изградбата на затворениот базен. По направениот увид за состојбата на спортско рекреативниот центар „Билјанини Извори“ и состојбата на околните површини, кои се во негова сопственост, Бакрачески забалежа сомнителни продажби на имот сопственост на претпријатието. - Како градоначалник на Охрид заедно со мојот тим агресивно ќе се залагаме Спортскиот центар да го добие ликот, кој го заслужува и да им служи на граѓаните за спортување. Изминатите години Спортското рекреативниот центар беше изложен на тотална дегредација и постушење. Не сум експрет да судам, но според мене, има неколку сомнителни легализации, ...
сите 4 | | | веќе видена

Препишување, поткажување, помош од наставниците. Просветните инспектори откриле околку стотина ученици кои на полесен начин сакале да го поминат екстерното тестирање. Од понеделник ќе одат на преполагање. Во вториот испитен рок тестот ќе го решаваат и 15 ијлади основци и средношкоци кои заради оправдани причини не присуствуваа на првиот. Од министерството за образование, задоволни од спроведување на процесот. Ристовски вели, целта е постигната. Но системот може да претрпи промени. Ќе се разгледува и идејата на СОНК екстерното да се спроведува 4 пати годсишно, односно на секое тромесечие. Со што учениците ќе учат етапно за испитот а не цел учебник на крајот од годината. Резултатите од екстерното ќе се објават во петок, но само за осмооделенците, кои на 24-ти треба да се зашат во средните училишта. За останатите резултатите ќе се објавуваат од 18 до 21. Списокот на наставници кои треба да се казнат односно кои ставиле 2 оценки помалку или повеќе, или оние кои биле реални, не подарувале оценки и треба да се ...
сите 33 | | | веќе видена

Сите ознаки на брендот McDonalds денеска се симнати од рестораните во Македонија. Носителот на франшизата, компанијата „СЈ“ најави дека сите вработени ќе останат згрижени, а проблемот со раскинувањето на договорот очекува да биде надминат за три до четири месеци. - Се обидуваме низ институциите на системот да ги разрешиме проблемите. Разрешувајќи ги проблемите, не би сакал вработените да страдаат заради одлуката на некој поединец. Верувам дека за кратко време ова ќе се разреши и ќе се продолжи со работа, изјави мнозинскиот акционер на компанијата „СЈ“ и сопственик на франшизата, Светозар Јаневски. Нагласи дека договорот е еднострано прекинат, а причините, според него, се ирелевантни. - Ние се уште имаме договор и тој трае 20 години. Бараме почитување на законите и правата. Се обидуваме во системот тоа да го докажеме, рече Јаневски. Седумте ресторани McDonalds беа затворени на 14 мај по прекинувањето на 15-годишниот договор за франшиза. Компанијата „СЈ“ ја има франшизата на McDonalds од 1997 година кога беше ...
сите 5 | | | веќе видена

Целта на екстерното тестирање е постигната. Процентот на отстапки од планираното е релативно мал, што дава за право процесот да биде оквалификуван како успешен, оцени денеска министерот за образование и наука, Спиро Ристовски. Од следната учебна година, Ристовски очекува екстерното оценување да стане рутинско во сите училишта и за сите засегнати страни. Секоја реформа која засега поголема популација наидува на различни реакции. Но, јавно ги уверувам сите оние кои од самиот почеток го поддржуваа екстерното оценување, како и оние коишто ја оспоруваат неговата имплементација, валидност и значење, дека секој проект што го спроведува Владата е за добробит на сите граѓани. Ефектите од некои од нив се видливи на краток рок, но некои ефекти се видливи подолгоорочно. Таков е и исходот од екстерното оценување за кое сум цврсто убеден дека ќе биде стожер и основа за создавањето на европски образовен систем во Република Македонија, истакна Ристовски на денешната прес конференција. Тој подвлече дека во моментов е ...
сите 34 | | | веќе видена

Во изминатиот период Македонија направи огромен скок на полето на подобрување на условите за водење на бизнис и општо во подобрување на бизнис климата во Македонија, рече денеска премиерот Никола Груеваски, на промоцијата на Системот за издавање на електронски потврди, четврта фаза од проектот за Регулаторна гилотина. „Во сите овие години покажавме дека ако се сака може да се постигнат големи резултати на полето на уривањето на бирократските процедури и бариери, намалување на голготите по шалтерите, преминувањето од хартиена во електронска форма на бројните документи кои се поврзани со бизнисот, дигитализацијата на многу постапки и перманентно воведување на многу нови услуги кои се од корист за стопанството и сите компании“, рече Груевски. Тој истакна дека резултатите се гледаат и ги чувствува секој граѓанин, секоја фирма секоја банка секоја институција, сметководител, управител, извршител, нотар адвокат, странски инвеститор, сите оние кои се поврзани со бизнисот во Македонија. „И не случајно Македонија ...
сите 4 | | | веќе видена

Кралот на Ромската музика, Ферус Мустафов преживеал тешка сообраќајка на патот Скопје -Штип, јавува Вест. Како што пишува весникот, во џипот марка Мерцедес, Ферус бил со своето семејство. За среќа никој не е посериозно повреден. Според првичните информации кои музичарот ги споделил со медиумите, сообраќајката се случила откако поради пукната гума, Ферус загубил контрола над џипот, по што два пати се превртел.
сите 11 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц. „По согледувањата и разговорите кои денеска ги имав потврден е нашиот впечаток дека во наметнатиот спор со името имаме една релативно јасна ситуација на една страна која во континуитет ги почитува преземените обврски, се залага за надминување на спорот и сака да се придвижи тој процес во духот на она што би сакале да го видиме како европска заедничка перспектива на сите земји од нашиот регион и друга страна која во континуитет ги прекршува преземените обврски, не дејствува во правец на негово надминување и едноставно чека да помине времето за следниот европски Совет со определен комфор да го одбегне носењето на формална одлука за почеток на преговорите со Европската унија за Република Македонија. Тоа е реалноста и мислам дека го одразува заложувањето и почитувањето на преземените обврски од двете страни во овој спор“, изјави министерот Попоски по средбата со ...
сите 28 | | | веќе видена

Од сабота (1 јуни) ќе започне целосно емитување на телевизиската програма со дигитален сигнал. Оние кои имаат понови дигитални телевизори, како и корисниците на платформите на Boom TV, MaX TV ќе можат без проблем да го следат емитувањето на ТВ програмата со тоа што ќе можат да ги следат програмите и на регионалните телевизии кои зрачат во нивниот регион. Останатите граѓани коишто домашните телевизиски канали ги примаат со обична антена, на постар модел на телевизор и не се претплатени на услугите на некој кабелски оператор или оператори како Boom TV, MaX TV, ќе треба да купат или посебен уред наречен сет топ бокс или телевизор којшто има вграден дигитален приемник – DVB-T стандард. Во двата случаи антена ќе биде потребна. Затоа не ја фрлајте старата антена! Сет Топ боксовите можете да ги најдете во секој подобро опремен дуќан за електроника. Цената им е околу 1000 денари. Ги нуди и операторот ОНЕ, без обврска за склучување на било каков договор. Доколку купувате нов ТВ-приемник со вграден тјунер, внимавајте ...
сите 46 | | | веќе видена

Прекрасната Зои Блаж пред неколку дена го објави својот нов сингл кој гласи "Љубовта ме води". Таа е атрактивна а со својот моќен глас плени и жари. Нејзината прекрасна песна е само дел од тоа што таа го има за нас,се надеваме дека наскоро повторно ќе не изненади со некоја нова песна. Исто така се надеваме дека Зои љубовта ќе ја води во секој нејзин чекор! Во продолжение преслушајте ја песната која никого не остави рамнодушен.
| | веќе видена

Да бидеме хумани и да и помогнеме на нашата Маја на која во јуни 2010 година и беше дијагностициран рак на дојка. После хируршкиот зафат и стандардната терапија која сеуште ја прима, резултатите не се задоволителни. Во меѓувреме, кон крајот на минатата година дијагностицирани и се метастази на карлицата и коските на десната нога, како и промени во белите дробови и црниот дроб. Заради ваквата дијагноза потребно е лекување во Клиниката на Др.Бурзински во Хјустон која третира пациенти заболени од рак со специјализирана персонализирана терапија базирана на молекуларно профилирање. Резултатите од третманот кој се практикува во клиниката се фасцинантни, а трошоците за лекувањето изнесуваат од 60-180.000 американски долари. Да ја покажеме хуманоста донирајќи на трансакциската сметка: 21050-16342884-47 отворена во НЛБ Тутунска Банка (со цел на уплатата “Донација за лекување на Маја Керова”) или повикувајќи ги следните телефонски броеви: 077 143 702 за корисниците на VIP мобилниот оператор 075 143 133 за корисниците ...
сите 10 | | | веќе видена

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“-Битола ќе биде отворен на 14 септември со премиера на македонскиот филм „Соба со пијано“ на режисерот Игор Иванов - Изи. Ова денеска на прес-конференција го истакна директорката на ИФФК „Браќа Манаки“ Лабина Митевска која рече дека и претставува задоволство што стана традиција и веќе трета година по ред се обидуваат со сите можни сили Фестивалот да биде отворен со македонски филм, започнувајќи со „Мајки“, „Трето полувреме“ и „Балканот не е мртов“ и оваа година со новиот филм на Изи. Таа додаде дека филмот „Соба со пијано“ ќе биде во главната конкуренција. Режисерот Иванов рече дека станува збор за ниско буџетен филм кој е завршен за 890.000 евра и за 26 дена снимање. - Тоа бараше неверојатни подготовки. Имавме многу странски актери и странска екипа со фиксни термини. Филмот моментално е во конечна постпродукциска фаза што значи дека тој е релативно завршен, имаме нулта копија и недостига да се направат последните корици на тонот и на сликата и да ја ...
сите 7 | | | веќе видена

Светските медиуми пишуваат дека Адриано Галијани имал средба со Флорентино Перез на која било разговарано за можен трансфер на фудбалерите на Реал кои би можеле да го напуштат тимот од Мадрид по заминувањето на Мурињо. Милан планира засилувања во летниот преоден рок, а како потврда на тоа е изјавата на Барбара Берлускони која потенцирала дека со доаѓањето на Марио Балотели не завршило ангажирањето на фудбалските ѕвезди. Имено, Адриано Галијани и Флорентино Перез имале средба во Холандија на која било разговарано за трансфер на неколку фудбалери кои би можеле да го напуштат „кралскиот“ тим по заминувањето на Жозе Мурињо. На „Росонерите“ им е потребен голман, па се спомнува Диего Лопез кој по заминувањето на Мурињо сигурно ќе се пресели на клупата, а Касиљас повторно ќе биде број еден. Останатите играчи за кои наводно било разговарано се Ди Марија, Лука Модриќ, Пепе и Каљехон.
сите 3 | | | веќе видена

Агенцијата за храна и ветеринарство на Република Македонија во понеделникот, на 13 мај, утврди сомнителен случај на беснило кај улична мачка од подрачјето на скопската населба Радишани. - Финалните лабораториски резултати од Факултетот за ветеринарна медицина се очекуваат во попладневните часови, меѓутоа клиничките знаци и методот на флуоросценција укажуваат на присуство на беснилото, рече денеска на прес-конференција директорот на Агенцијата Дејан Рунтевски. Примероци се земени од уште две мачки за кои исто така постои сомневање дека се болни. - Од Радишани се земени уште две угинати мачки за кои постои сомневање дека се заболени од беснило и за кои попладнево се очекува официјална потврда од Факултетот за ветринарна медицина, истакна Рунтевски. Мачката за која постои сомнеж дека има беснило, во неделата, на 12 мај, гризнала едно лице на кое му е пружена неопходната медицинска помош. - Станува збор за скопјанец (35) кому навреме му е укажана лекарска помош. Третиран е со вакцина имоглобулин. За целосна ...
сите 34 | | | веќе видена

По прогласувањето на победникот во „Големиот брат“, Жарко, една од најконтроверзните станарки Ава Карабатиќ се искарала со одговорните од продукциската куќа „Емоушн“ бидејќи смета дека и биле украдени гласовите. Откако Жарко беше прогласен за победник на ВИП серијалот на Големиот Брат, голем број на станарите на куќата на Големиот Брат не му ја честита победата и го сметаа Топ за морален победник сепак Ава беше една од оние станари кои му ја честитаа победата на близнакот видно возбудена и среќна пред камерите. Но по завршувањето на финалната вечер која одеше во живо станарите и целиот продукциски тим кој изминативе 43 дена деноноќно работеа и живеаа во куќата заминаа на забава , а гневната хрватска стралета била во видно хистерична состојба, им се жалела на луѓето од продукцијата, зошто била незадоволна од резултатот на шоуто.
сите 23 | | | веќе видена

Вториот ден на Велигден, годинава се поклопува со празнува на Ѓурѓовден, празник кој секоја година се одбележува на 6 мај. Христијанската црква го обележува погубувањето на великомаченикот Свети Ѓорѓи. Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан од рано изутрина богослужеше во храмот „св. Великомаченик Георгиј“ во Чаир, а епископот велички г. Јосиф богослужеше во манастирот „св. Великомаченик Георгиј“ во Кривидол. Обичаите во кои се опеваат разбудувањето на природата упатуваат на сознанието дека Ѓурѓовден е пред се сточарски и земјоделски празник. Ѓурѓовден обично се врзува и за ромската популација, која го смета за свој најголем културно-верски празник.
сите 18 | | | веќе видена

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци се одвива тековно по суви коловози. Во клисурите и усеците се можни поситни одрони, особено на патните правци: Кочани-Делчево, Виница-Берово, Маврово-Дебар-Струга, Д.Капија-Удово и Катланово-Велес. Екипите на ЈП Македонијапат редовно ги контролираат и одржуваат проодни сите патни правци. Информација за движење на патниот правец Р104 Скопје-Македонски Брод, преку н.п.Јасен од 1 Април 2013 година: Скопје-Македонски Брод од 06:00-09:00 часот и од 16:00-18:00 часот / Македонски Брод-Скопје од 05:00-06:00 часот и 18:00-20:00 часот. На патниот правец Гостивар-Маврово во близина на Ново Село поради реконструкција на мост, сообраќајот се одвива наизменично по една коловозна лента регулиран со семафори. На патниот правец Д.Капија-Удово кај тунелите се извршуваат градежни работи на пат. Поставена е соодветна светлосна сигнализација за регулирање на сообраќајот. Можни се кратки застои во одвивање на сообраќајот. Поради оштетување на мостот број 9 на реката ...
сите 65 | | | веќе видена

Една жена почина, три деца се борат за живот во Ургентниот центар во Скопје, од вкупно 12-те донесени во Скопје по тешката сообраќајна несреќа што се случи вчера во близина на кочанското село Оризари. Едно од децата е во многу критична, коматозна состојба, а во животна опасност се уште пет лица. Едно лице е хоспитализирано на Клиниката за хируршки болести „Св.Наум Охридски“. Од Општата болница во Кочани информираат дека три деца се на интензивна нега во таа здравствена установа и се во стабилна состојба. Премиерот Никола Груевски и министерот за здравство Никола Тодоров вечерва ги посетија повредените во Ургентниот центар. - Се преземаат сите мерки, целиот систем е мобилизиран, докторите даваат се од себе. Сите екипи се повикани. Сите повредени се згрижени, главно се невролошки повреди. Веројатно вечерва ќе има и интервенции. Три деца се сместени на Детска хирургија, тие не се во толку тешка здравствена состојба, додаде Тодоров. Според Зоран Зафиров, портпарол на СВР-Штип, до несреќата дошло откако трактор ...
сите 138 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло. Попладне со умерен развој на нестабилна облачност проследена со локален дожд и појава на грмежи, особено во западните делови. Температурата ќе се движи од 24 до 32 степени. Во Скопје слично време, со температура до 30 степени.
сите 74 | | | веќе видена

next