Низ социјалната мрежа Фејсбук се шири апликација која го краде вашиот лајк. Не се знае која е страната - сајтот си "собира" публика со бомбастични наслови како што се: Тоше е Убиен ,Во Тоше било стрелано со пушка од камионот и Фатен е убиецот на Тоше. Штом ќе кликнете на линкот тој автоматски се постира на вашиот профил како вие да сте ја постирале таа вест. Некои корисници што биле намамени кажуваат дека ова се опасни вируси кои можат сериозно да му наштети на вашиот компјутер.
сите 5 | | | веќе видена

Роднините и пријателите на ликвидираните момчиња кај Смилковско езеро одбележаа годишнина од масакрот на гробиштата во скопската населба Радишани. Со палење свеќи и положување цвеќе на немилиот настан се присетија врсниците на убиените момчиња и нивните соседи. Болката и тагата беа многу поголеми од можноста да изустат збор за убиството и за поминатата година. Иако во тек е судски процес, сепак за родителите нема утеха каква и да биде пресудата. За нив е ирелевантно дали ќе има казни за обвинетите и дали двајцата главни извршители ќе бидат екстрадирани од Приштина каде се приведени од тамошната полиција. Африм Исмаиловиќ и Алил Демири веќе две седмици се притворени во очекување на екстрадиција. Од нејасни причини министерот за правда Блерим Беџети ги нема испратено документите за испорака на двајцата обвинети. Инаку судскиот процес продолжува на 10-ти април со испрашување на сведоците на одбраната кои ќе им даваат алиби на обвинетите за моментот кога се случила ликвидацијата. Претходно, неколку рочишта ...
сите 18 | | | веќе видена

Вечерва започнува летното сметање на времето, со поместување на часовникот за еден час нанапред. Летното сметање на времето почнува ноќеска во 2 часот по полноќ кога со поместување на стрелките еден час нанапред ќе се смета дека е 3 часот по полноќ, информира Бирото за метрологија. Летното сметање на времето ќе заврши на 27 октомври годинава. Целта на поместување на времето е најмногу заштеда на електрична енергија. Летното сметање на времето или летното време е конвенција за поместување на часовниците така што попладнето да има повеќе дневна светлина, а за сметка на тоа утрата да бидат пократки. Вообичаено е часовниците да се поместуваат еден час нанапред на пролет, а да се враќаат еден час наназад на есен. Овој систем е предложен во 1905. од Вилијам Вилет, а првпат бил широко применет во 1916. како военовременска мерка насочена кон заштеда на јаглен. И покрај несогласувањата, многу земји го користат овој систем. Денес во Европа е прифатена конвенцијата летното сметање на времето да започнува во ...
сите 47 | | | веќе видена

Никола Младенов во вторникот околу 20 часот излегол до дома. На најблиските не им кажал каде заминува. Последниот контакт со него го оствариле два часа подоцна. Некаде по 23 часот, се случила трагичната несреќа, кога „мерцедесот“ што го возел Младенов, па патот од Велес кон Скопје, излетал од коловозот и се превртел во ендек, пишува Утрински весник. -Не знам ништо! Знам само дека сум горда на него, изјави сопругата на Никола Младенов, Билјана за Утрински весник. Таа, во телефонски разговор за весникот, само потврдила дека критичниот ден Никола излегол околу 20 часот, но не кажал каде планира да замине. Таа не можела да каже ништо повеќе за часовите пред несреќата. Што се случувало точно во вторникот попладне, односно само неколку часа пред загинувањето на Младенов, никој не знае точно.
сите 28 | | | веќе видена

Ракометарките на Металург попладнево ја победија екипата на Бисери со 24-17 (12-10) во заостанатиот натпревар од 5 – тото коло од Регионалната лига. Ракометарките од „Автокоманда“ опуштено го почнаа натпреварот и првото полувреме го одиграа релативно слабо и неорганизирано против младата екипа на Бисери со само два позитива 12-10. Но затоа, во второто полувреме влегоа концентрирано и одговорно и направија солидна разлика која ја одржаа до самиот крај. Во вториот дел од мечот тренерот Крсто Петрушевски им даде шанса на помладите во тимот, Зорица Деспотовска(5 погодоци) Сара Ристовска (4) и Јована Саздовска 1. Најпрецизна кај Металург беше Соња Башиќ со седум погодоци, а кај гостинките Јелена Депотовиќ погоди пет пати.
сите 10 | | | веќе видена

Кипарски банки им „простиле“ долгови на компании и пратеници во износ од милион евра, пренесува МИА Списокот со кипарски компании и политичари, кои имале кредити од милион евра и биле „избришани“ од списоците на должниците на трите кипарски банки, кои се наоѓаат во средиште на банкарската криза на островот, беше предаден на комисијата за етика во Парламентот на земјата, откако беше објавен во грчкиот весник „Етнос“. Според весникот, Банката на Кипар, Народната банка и Грчката банка им простиле на компании, пратеници и претставници на локалните власти кредити во износ од милиони евра во изминатите пет години. Во списокот има политичари од сите кипарски партии, со исклучок на Движењето на социјалдемократите (ЕДЕК) и Движењето на еколозите (ККО). Се тврди дека Банката на Кипар „избришала“ кредит од 2,8 милиони евра на хотел, што е поврзан со комунистичката Прогресивна партија на трудот (АКЕЛ), која беше на власт до минатиот месец, и значителни делови од други кредити. Исто така, на извесен пратеник од ...
сите 22 | | | веќе видена

Жестоки кавги во Државната изборна комисија за Струмица. Првиот круг ќе се прегласува на три избирачки места во Струмица, доколку управниот суд ги одбие жалбите кои СДСМ веќе ги најави. Од ДИК велат дека резултатот при гласањето може да влијае врз победата на Заев, бидејќи вкупниот број на запишани гласачи е поголем од разликата меѓу освоените гласови, меѓу кандидатот на СДСМ Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Пишев. За усвојување на приговорите гласаа три члена на ВМРО-ДПМНЕ и еден од ДПА. Ги надгласаа двата члена на СДСМ и еден на ДУИ. На Комисијата жестока расправа и денеска. Доцна синоќа 2-та приговори за две избирачки места на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево беа одбиени. Распоредот на гласовите овој пат беше од СДСМ воздржани, од ВМРО-ДПМНЕ за, и ДУИ и ДПА против. Овластениот претставник на ОИК на ВМРО-ДПМНЕ вели дека прво ќе ги разгледуваат основите по кои ДИК ги отфрлила приговорите за Кичево а потоа правниот тим ќе одлучува дали за Кичево ќе се жалат пред Управниот суд.
сите 58 | | | веќе видена

Истрагата за трагичната сообраќајна несреќа во која загина новинарот Никола Младенов се уште трае, а во тек е и вештачење на џипот Мерцедес. Од местото се земени многу траги, а се вештачи и облеката како и крвта најдена во возилото и на лице место. Од МВР велат дека интензивно се работи бидејќи станува збор за обемен предмет и во истрагата се откриваат нови работи. Кога сите анализи ќе бидат готови извештајот ќе биде предаден на истражниот судија. Според информациите на Канал 5 досега се утврдени брзината на ударот, бројот на моторните вртежи на трагичниот џип и приближното време на ударот. Се проверува и дали во моментот на несреќата имало други возила на кобната делница иако досега нема такви траги. Џипот кој го возел Младенов прво удрил во левата страна од патот, па свртел кон десно по ударот и излетал низ банкината. Возачот починал на лице место поради тешки внатрешни повреди предизвикани од нагло намалување на брзината со ударот. Автомобилот во кој беа отворени сите воздушни перничиња беше најден ...
сите 33 | | | веќе видена

Според податоците од полицијата, Никола Младенов загинал во 23 часот и 30 минути пред два дена, пренесе Плуссинфо. - Откриена е брзината со која се движело возилото, а вештите лица утврдиле како се превртел спортскиот „мерцедес“ со кој патувал Младенов, додека Судска медицина ќе треба да даде свој извештај за нивниот дел од истрагата, велат од МВР за Плусинфо. Од Судска медицина велат дека возилото на Младенов се движело со брзина од околу 150 километри на час. - Кога една брзина е констатна и крвотокот, притисокот и внатрешните органи се приспосубуваат на брзината со која се движи возилото. Во случајот, тоа било брзина од околу 150 километри на час. Во еден момент, функционирањето на телото запрело од 150 на нула. Не е откриено дека имал срцев удар. Бидејќи брзината била голема, кога возилото наеднаш запрело, органите доживеале шок. Ги очекуваме деталните наоди од токсикологија по што ќе можеме со сигурност да го објавиме нашиот извештај , зјавија за Плусинфо од Судска медицина.
сите 31 | | | веќе видена

Денес, со пригодна свеченост, се изврши примопредавање на градоначалничката функција во општина Демир Хисар. Официјалниот дел од свеченоста започна со пристигнувањето на новиот градоначалник кој беше пречекан од голем број претставници на општинскиот јавен живот. На свечената церемонија, досегашниот градоначалник Тони Ангелевски со пригодно обраќање кон новоизбраниот градоначалник, Љупчо Блажевски и многубројните гости, му ја честита изборната победа и му посака срдечно добредојде, добро здравје и успешна работа. Новиот градоначалник Љупчо Блажевски уште еднаш испрати јавна благодарност за огромната поддршка од граѓаните, а на неговиот претходник му упати јавна благодарност и му оддаде признание за резултатите постигнати во неговиот четиригодишен мандат. На крајот од свеченоста досегашниот и новоизбраниот градоначалник свечено потпишаа заеднички формален документ за примопредавање на функцијата.
сите 2 | | | веќе видена

Од Управата за хидрометеороошки работи информираат дека Охридското езеро се наоѓа на 20 сантиметри над максимално дозволенето кота од 693.75. - Сметаме една влажна година, меѓутоа минатиот пат, во зимата 2010 имавме проблем со дождови, брзо топење, значи паѓање и топење, а сега е поразредено тоа. Значи има некаде поплави, Кораб, претежно може да страда и Радика и нешто на Шар Планина и на Полошко Поле. На Галичица нема многу снег, вели Јосиф Милески од Управата за худрометеоролошки работи. Од УХМР смируваат дека не се очекуваат поголеми врнежи од дожд во наредниот период кои би предизвикале проблеми со Црни Дрим.
сите 6 | | | веќе видена

Се уште не е откриено времето на смртта, но според првичните претпоставки таа настапила најмалку 12 часа пред да биде извадена жртвата. Местото каде загина Младенов денеска беше пусто. На патот имаше трага од кочење во должина од еден метар. Со стрелка е одбележано местото каде џипот на Младенов првпат ја допрел банкината, а три метра подолу е пробиената заштитна ограда. Во ендекот се гледаа десетици парчиња од уништениот автомобил. Мерцедесот прво удрил во земјата, а потоа се превртел и преку дрвјата застанал. Причината за смртта според обдукцијата е обилно внатрешно крварење откако на возачот му бил скршен градниот кош по нагло намалување на брзината од ударот во банкината. Се уште не е откриено времето на смртта, но според првичните претпоставки таа настапила најмалку 12 часа пред да биде извадена жртвата. Од судот велат дека истрагата е во тек и се чека вештачење на уништениот автомобил. Нема објаснување зошто истражниот судија не дозволи приближување до местото на несреќата за новинарските екипи и ...
сите 65 | | | веќе видена

Во говото јадење-јагнешко кари,во кое би требало да има само јагнешко месо се откриени траги и на други видови месо,тврди лондонскиот таблоид „Дејли Мирор“. Весникот забележува дека треба да се заборават случаите со откривање коњско месо во бургерите или во готовите јадења со мелено месо,затоа што сега има навестување за нов скандал со храната. Според „Дејли Мирор“ во популарното јагнешко со кари имало месо од мачки и од кучиња. Оваа откритие на весникот,засега,нема потврда од британските агенции за контрола на храната. Јагнешкото кари е едно од многуте јадења што ги приготвува прехранебната индустрија,а се нудат преку супермаркетите и трговската мрежа кои масовно се користат,затоа што може за неколку минути загревање веднаш да се консумираат. Нема никакви коментари за тоа дали „месните додатоци“ што се откриени во ова јадење,а не се јагнешко месо, може да бидат неповолни или штетни за лугето. „Дејли Мирор“ тврди дека примероци од вака приготвени јадења со кари се пронајдени во Лондон.
сите 8 | | | веќе видена

Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје, до надлежното Основно Јавно обвинителство-Скопје поднесе кривична пријава против А.З. (41) од Скопје, осомничен дека сторил кривичното дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“. При реализацијата на случајот пронајдени се и одземени вкупно 4,998 килограми марихуана. Од страна на истражен судија на пријавениот му е одредена мерка притвор во траење од 15 дена. МВР денеска соопшти дека вчера заради расчистување на кривични дела од областа на имотните деликти, како и обезбедување материјални докази од страна на СВР Скопје - Одделението за имотни деликти од страна на припадници на Единицата за недозволена трговија со дрога и оружје и ЕБК „Алфа“ извршен е претрес во домот на А.З. во Скопје. При претресот пронајдена е патна торба со 5 пакувања облепени со селотејп лента со тежина од речиси пет килограми и една најлон кесичка со 8,36 грама марихуана по што А.З. е приведен во службените простории на ...
сите 24 | | | веќе видена

Внатрешно крварње и раскинување на аортата е причина за смррта на Никола Младенов, покажжале резултатите од обдукцијата. Од судска медицина велат дека ваква повреда на возачите е карактеристична при нагло кочење. Се вршат и доплнителни испитувања , се проверува и техничката исправност на возилото. Истаргата треба да покаже како Младенов добил смртносони повреди на градите и дали воопшто се отвориле воздушните перничиња. Се утврдува и брзината со која новинарот излетал од автопатот и дали во несреќата учествувало друго возило. Почивај во мир пријателе. Новинарите се простија од својот колега Никола Младенов.Со громогласен аплауз семјството, пријатели, политичари, познаници, граќани го испратија човекот со голема упорност, борец за слободата на новинарството. Сопругата Биљана, држејќи ја омилената слика на својот брачен другар, рече дека таа му била најомилена, бидејќи нејзината рака била до неговата. Жалење за смртаа на Малденов стигна и од американската амбасада. Го упатуваме нашето најдлабоко сочуство до ...
сите 65 | | | веќе видена

Вечерва околу 20 часот беше извлечено возилото на Никола Младенов. После повеќе од осум часа, полицијата на новинарските екипи им дозволи на неколку секунди да го видат и снимат возилото одблиску.
сите 167 | | | веќе видена

Здружението на новинарите на Македонија денеска изрази жалење за смртта на новинарот и сопственик на весникот „Фокус“, Никола Младенов, кој загина во сообраќајна несреќа во близина на скопската населба Хиподром. - Прераното заминување на Младенов не е само голема загуба за неговото семејство и неговите пријатели, туку претставува огромна загуба и за сите македонски новинари. Изгубивме колега, кој остана верен на неговите читатели и критичен на секоја власт. Вакви новинари се ретки и затоа загубата е огромна. Никола беше и останува светла точка на македонското новинарство, од кого ќе можат да учат иднините генерации новинари, се вели во соопштението од ЗНМ.
сите 173 | | | веќе видена

Во тешка сообраќајна несреќа загина Никола Младенов, основачот и сопственик на весникот “Фокус“. Несреќата се случила доцна ноќеска на автопатот Скопје-Велес. Возилото џип Мерцедес пред влезот во Скопје, на надвозникот кај местото познато како клучка Хиподром, од засега непознати причини ја пробило банкината од десната страна и завршило во бездна длабока 20-ина метри.Официјални податоци кога настанала смртта се уште нема, а екипи на крим-техника и судска медицина во текот на целиот ден работат на терен да ја отријат причината за несреќата. На патот има видливи траги од кочење, а екипите истражуваат дали трагите се од џипот.Според неофицијалните информации судбината на Млаеденов била неизвесна неколку часа. Неговата сопруга утрово околу 10 часот пријавила во полиција дека нема никаков контакт со него. Споре динофрмации на Сител, полицијата набргу го лоцирала по сигналот на мобилниот телефон.Неговото безживотно тело неколку часа подоцна беше извадено од автомобилот и пренесено со амболантно возило на ...
сите 173 | | | веќе видена

Во 51 општина е завршено гласањето во првиот круг од локалните избори, во 29 општини и Градот Скопје ќе се одржи втор круг гласање, објавени се за сите 80 општини освоените советнички мандати, а за градот Скопје се очекува утре да бидат соопштени мандатите за советници, соопшти вечерва на прес - конференција претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко. Сите објавени резултати, потенцира Кондарко, се врз основа на записниците од Општинските изборни комисии и се првични и неофицијални. Тој потврди дека денеска до 19 часот истече законскиот рок за поднесување приговори за повреди за повреда за постапката за гласање. Според Кондарко до архивата на ДИК се пристигнати повеќе стотици приговори од повеќе партии, а најмногу од опозицијата. На новинарско прашање зошто долго се чекаше на резулатите во општина Центар, претседателот на ДИК одговори дека Општинската изборна комисија во 6 избирачки места правела дополнителни проверки во записниците на Избирачките одбори.
сите 8 | | | веќе видена

next