Едно лице загина, а осум деца се повредени во тешката сообраќајна несреќа што се случи вечерва во близина на кочанското село Оризари, пренесува МИА. Според Зоран Зафиров, портпарол на СВР-Штип, до несреќата дошло откако трактор со приколка во која се превезувале 16 лица, повеќето малолетници кои биле на излет, се превртел во близина на местото Илин дол на патот меѓу кочанските села Пресека и Оризари. Несреќата се случила околу 19 часот и 30 минути. Возачот на тркаторот загинал на самото место, а осум малолетни лица се тешко повредени и се транспортираат кон Клиничкиот центар во Скопје. Во тек е истрагата на местото на настанот. Според првичните информации, децата кои се превезувале во приколката на тракторот се од кочанското село Грдовци. Општата болница во Кочани и Итнатата медицинска помош на кочанскиот Здравствени дом ги користат сите возила за транспорт на поврдените патници од местото на несреќата до болницата и до Клиничкиот центар во Скопје. ФОТО: МИА архива
сите 159 | | | веќе видена

Дека љубовта ги руши сите бариери и дека не постојат километри кои можат да ја оддалечат љубовта потврдува и приказната која почнува во босанското место Живиница, во близина на Тузла, во 2005 година, пренесува босанскиот портал, doznajemo.com. Уште како средношколка, Наташа Ѓоковиќ имала свои сoништа и ги следела своите желби. Нејзина нaјголема желба била да го запознае Тоше Проески, нашата поп ѕвезда. Нејзините другари од училиште не можеле да веруваат колку љубов искажувала кон Тоше, бидејќи секоја писмена и секоја тема во училиште пишувала само за него. Нејзините блиски велат дека во нејзината соба немало празен простор во кој немало залепено фотографии од нашиот пејач. - Светот на Наташа се срушил пред нозе кога и јавиле дека популарниот пејач, кој толку го сака загинал во сообраќајна несреќа. Била потресена, болна и неколку дена во шок, и не сакала да се помири со тоа дека Тоше не е повеќе меѓу живите – пишува doznajemo.com. Од сета таа љубов кон Тоше, Наташа го научила дури и македонскиот јазик и токму ...
сите 2 | | | веќе видена

На сите ни е познато дека денот кога се паѓа Велигден секоја година е различен. Начинот за определување на датумот на Велигден е усвоен на првиот вселенски собор во 325 година од нашата ера. Според правилата, Велигден се паѓа во недела после: пролетната рамноденица, полната месечина и еврејскиот празник Пасха. Поврзаноста со празникот пасха е верувањето дека тајната вечера (Велики Четврток) се случила на Пасха, па така Велигден мора да биде после пасха. Пролетната рамноденица и полната месечина не се определуваат со астрономски набљудувања, туку се земени како фиксни. Па така рамноденицата е секогаш на 21 март (иако може да биде и на 20 и 19март) , а полната месечина е на 14 ден од лунарниот месец. Денес постои разлика во со определувањето на Велигден помеѓу католичката и православната црква, бидејќи православната црква го користи стариот јулијански календар. Постојат две разлики, првата е разликата од 13 денови во рамноденицата, така кога според јулијанскиот календар е 21 март (рамноденица) според новиот ...
сите 76 | | | веќе видена

Православните христијани утре го слават Велики четврток со што ќе отпочнат и Велигденските празници. Првите три јајца се вапсуваат на Велики четврток пред изгрејсонце за да не ги види сонцето и затоа, според верувањата, не се расипуваат со години. Старите адети кажуваат дека в зори на Величетврток треба да се вапса барем едно црвено јајце. Првото вапсано јајце му се наменува на Господ и се нарекува Господово јајце. Второто е за домаќинот на семејството. Третото за бериќет и за стоката. За првото јајце се верува дека има магична моќ, па затоа неговото место е под иконата. Во народните преданија се вели дека со него се лекуваат одредени болести. Обичаите велат дека домаќинката не треба да биде гладна кога започнува со вапсувањето на јајцата. Треба да касне макар еден залак леб, зашто, наводно, доколку вапсува на празен стомак, таквите јајца не носат радост, туку би можело оној што ги вапсува да биде несреќен и болен... Сепак и во вапсувањето јајца, како и во сите други нешта што се работат, секогаш е ...
сите 29 | | | веќе видена

Едно лице загина, а според првичните неофицијални информации, осум деца се тешко повредени во тешката сообраќајна несреќа во близина на кочанското село Оризари, јави Телма. -Несреќата се случила кога тракторот со кој се превезувале околу 16 лица кои биле на првомајски излет се превртел во близината на местото Илин Дол на патот меѓу кочанските села Пресека и Оризари. Несреќата се случила околу 19 часот и 30 минути, возачот на тркаторот загинал на лице место, а според информациите осум лица се тешко повредени и во моментов се транспортираат кон Клиничкиот центар во Скопје, вели Зоран Зафиров, портпарол на СВР Штип. Во тек е истрагата на местото на настанот, а според првичните информации децата кои се превезувале во приколката на тракторот се од кочанското село Грдовци. Во моментов семејствата на повредените деца се пред кочанската болница. Општата болница во Кочани и итнатата медицинска помош ги користат сите возила за транспорт на поврдените патници од местото на несреќата и до болницата и до Клиничкиот ...
сите 166 | | | веќе видена

Денска е 1-ви Мај - односно Денот на трудот. Но во Македонија не се споменува никаков труд. Во Македонија денеска е важно да се има 1 до 2 гајби пиво или некој друг алкохол и да имаме сакара. Ова се двете нешта без кои не може да помине овој ден. Иако претходните денови преку нас медиумите (ТВ, весници, портали...) известувавме дека не треба да се пие алкохол премногу, дека не треба да се јаде многу тешка храна. Но за кој тоа го зборувавме. Денеска барем до сега повеќе од половина кои се на излет се во алкохолизирана состојба. Но, има и такви кои веќе се пренесени за прочистување на желудникот поради премногу изедена храна на овие високи температури. Времето е топ, сонце на секаде се бараше и место повеќе под сенка. Но немаше. Тимот на Зоом ви го честита 1-ви Мај и ви препорачува да останете при себе. Не претерувајте со јадење и пиење алкохол затоа тоа може да му наштети и на другите.
сите 3 | | | веќе видена

Мрсна храна и високи температури шок за организмот. Лекарите со посебно предупредување до оние кои се на 40 дневни велигденски пости. Велат организмот може да доживее хаварија ако биде изложен на зголемен внес на маснотии и алкохол. Може и јагнешко и јајца и алкохол, но во умерени количини. Последиците се од воспаление на панкреасот до салмонели и други тешки труења. - Значи мора да се внимава на количините на храна. Секако и соодветното користење на храната е многу важна. Да се чува до 4 степени, добро да се приготвува, да биде свежа, вели Игор Спироски од ИЈЗ. Оние кои за утрешниот празник ќе одат на пикник мора да знаат како да го приготват месото на скара. Опасност им се заканува доколку го чуваат во несоодветни услови подолго време по печењето. Во природата има многу микроорганизми кои можат да предизвикаат сериозни здраввствени компликации. -Мала е шансата да дојде до контаминација доколку се јаде веднаш по приготвувањето на скара, секако зборуваме ако станува збор за свежо месо кое безбедно е ...
сите 2 | | | веќе видена

Топлото време и високите температури ја отворија сезоната за капење во Охрид, јавува охридското Супер радио. Неколку млади охриѓанчиња денес го искористија убавото време и се искапија во мирните води на езерото кај популарната плажа за време на летниот период „Немо“, или „кај тобоганот“ како што ја викаат охриѓани. Температурата денес се искачи до 27. степен во Охрид, а за време на празниците се најавува сончево и топло време. Фотографиите се само уште еден мотив повеќе за сите да го посетат Охрид за време на празниците. Извор: Супер радио
сите 4 | | | веќе видена

Се бара помошник на главниот готвач, годишната плата изнесува 27.000 евра, за 45-часовна работна недела, стои на огласот кој на интернет го поставија од Бакингемската палата. Кандидатите мора да бидат квалификувани за подготовка на јадење од две лица го група гости. Освен доброто познавање на француската готвачка терминологија, од нив се бара да поседуваат и вистинска страст кон готвењето. Иако воглавно ќе се работи во Бакингемската палата, готвачите на 87-годишната британска кралица Елизабета Втора, мора да бидат подготвени по три месеца годишно да поминат и во некоја друга кралска резиденсција, како што е дворот Балморал во Шкотска или палатата Сандрингем, на истокот на Англија. Што јаде британската кралица Дарен Мекгрејди, кој 15 години помина во Бакингемската палата изјави дека кралицата за појадок најмногу сака да јаде житарици, леб со џем или чоколаден колач, додека за ручек нејзиното омилено јадење е риба.
сите 5 | | | веќе видена

Сања Ристевска и покрај тоа што цело време за боле од долу па нагоре, и покрај тоа што за само еден ден нема македонец што не ја знае, и што не ја има постирано на својот Facebook профил со некоја критика за нејзината нова песна насловена „Ме заболе“. На официјалниот youtube канал на БОМ Телевизија и BOX продукција вчера беше постирана новата песна на Сања Ристевска за која после тоа следеа и многу реакции од стана на македонскиот народ. Facebook профилите на македонците, па и надвор од Македонија беа преплавени со критики против оваа нова песна. Но, и покрај тоа што поминаа помалце од 24 часа таа моментално има 37,138 прегледи на официјалниот нејзин спот за кој потрошила околу 5.000 евра. Дали Сања ќе стане популарна со нејзината песна, или пак нема да може повееќе да излезе на македонската сцена останува да видиме во наредните денови. А доколу вие сеуште слушате првпат за оваа песна тогаш во продолежние ви препорачуваме да го намалите тонот на вашите звучници и да ја пуштите песната која подолу се наоѓа.
сите 4 | | | веќе видена

Според очевидци, несреќата се случила околу 7 часот и 20 минути, а возачот во тешка состојба е пренесен во велешката болница. Во тек е увид на местото на несреќата, а патот Велес- Чашка е блокиран, при што долги колони возила има од двете страни на правецот. Повеќе детали, велешката полиција најави за подоцна.
сите 40 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност која највеќе ќе биде застапена во крајните источни и западни делови од земјава. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од седум до 13, а дневната од 26 до 32 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло. Утринската температура ќе се спушти 12, а дневната ќе се искачи до 31 степен.
сите 57 | | | веќе видена

Целата територија на Македонија се очекува денеска да биде зафатена со температури кои ја дефинираат жолтата алертна фаза, соопшти Министерството за здравство согласно најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи. Деновите со повисоки температури, како што се наведува, се очекува да траат до крајот на неделата. Од Министерството потсетуваат да се почитуваат општите препораки за населението, во однос на заштита од директна сончева изложеност, како што се: избегнување подолг престој на отворено во периодот од 11 до 16 часот, носење лесна и светла облека, консумација на лесна храна и течности, хигиена на раце и хигиенски начин на подготовка на храната, како и редовно земање на терапијата кај хронично болните лица. Комисијата за климатски промени при Министерството, континуирано ја следи состојбата со топлото време за што, како што посочуваат, јавноста навремено ќе биде информирана.
сите 22 | | | веќе видена

Трите лица кои по сообраќајката кај градот Ѓер здобија тешки телесни повреди, веќе не се во критична состојба, изјави за МИА амбасадорот на Македонија во Будимпешта Дарко Ангелов кој денеска ги посети хоспитализираните. - По првичните интервенции на лекарите овие лица се надвор од животна опасност и веќе се контактибилни. Добиваат соодветна медицинска грижа во болницата во градот Ѓер. Ќе им бидат направени повеќе хируршки зафати во наредниве денови по што, за седум до 15 дена, се очекува и да бидат пуштени на домашно лекување, рече Ангелов. Според него, згрижените 4 - 5 лица ќе останат уште некој ден во Будимпешта, а помал дел од повредените се сместени во болницата во градот Татабања. - Останатите кои имаат полесни повреди веќе се пуштени од болница. За нив е организиран превоз за Скопје преку компанијата „Тото“, додека за оние кои ќе останат на малку подолго лекување, нашето Министерство за здравство ќе организира амбулантски превоз до Македонија, информира амбасадорот. Причините за несреќата што се случи ...
сите 69 | | | веќе видена

Проектот на новата зграда која што треба да се гради на местото на објектот во кој беше сместено седиштето на ВМРО ДПМНЕ го подготвила градежната компанија „Бетон“, објави Република. Зградата ќе се гради врз основа на јавен повик објавен во неколку весници, целиот трошок за изградба ќе го сноси соинвеститорот а владејачката партија која како своја инвестиција во проектот го дава земјиштето кое е во нејзино владеење ќе добие најмалку 30 % од станбениот и деловниот простор во зградата.
сите 10 | | | веќе видена

Доизградба на Индустриска зона „Жабени“, топлификација и гасификација на општина Битола, преадаптација на просторот кај касарната, хотелски комплекс „Нижеполе“, довршување на реконструкцијата на Црн Мост, реконструкција на 7 основни и 2 средни училишта, отворање на 4 нови градинки и реконструкција на дел од постоечките, реконструкција на над 100 улици, изградба на спортски комплекс под Тумбе кафе... Ова се само дел од 137 те проекти кои Градоначалникот на Општина Битола Владимир Талески ги презентираше пред граѓаните како дел од својата изборна програма. Проектите во програма претставуваат најважните приоритети на граѓаните на општина Битола, а за истите изминатите три дена Градоначалникот Талески одржа состанок со раководителите на одделенијата и секторите во рамките на општината, директорите на јавните претпријатија и воспитно образовните и институции во надлежност на локалната самоуправа. Заклучно со денешната работна средба извршено е ревидирање и конкретизирање на фазите на реализација на проектите од ...
сите 3 | | | веќе видена

Времето ќе биде сончево и топло со слаб ветер од променлив правец. Температурата ќе се движи од 18 до 29 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб ветер од променлив правец. Температурата ќе достигне до 27 степени.
сите 56 | | | веќе видена

Вчера попладне околу 16 часот, на патот Битола - село Новаци се слуучила страотна сообраќајна несреќа. Според неофицијалните информаци автобус управуван од 32- годишниот Александар Вренчоски се судрил со камион со струмички регистарски таблички. Во несреќата, возачот на камионот, битолчанецот Александар Мицевски (23) заработил тешки телесни повреди. Момчето веднаш било пренесено во болница, но, за жал, вечерта им подлегнало на повредите. ФОТО: Дневник
сите 5 | | | веќе видена

Со ловечка пушка го застрелал преијателот. Попладнево околу 16 часот во селото Слепче, Демир Хисар, Аце З. по претходна расправија со ловечка пушка испукал еден патрон кон својот пријател од истото село, Гоге С. при што го погодил во градниот кош, дознава Зоом од полициски и извори од селото. Гоге со тешки телесни повреди веднаш бил префрлен во Здравствениот дом во Демир Хисар но подоцна им подлегнал на повредите. Сторителот Аце З. веднаш е приведен во локалната полицска станица а неговата ловна пушка е земена за вештачење. Од полицијата ја потврдуваат ова информација и велат дека увидот се уште е во тек.
сите 20 | | | веќе видена

Уставните судии одлучија дека за социјалниот аспект од оваа одлука не треба да размислува регулаторното тело, туку за тоа се надлежни собранието и владата. Според нивното толкување , укинувањето на дневната тарифа за евтина струја не е спротивно на уставните начела. Регулаторната комисија за енергетика во јули го донесе новиот тарифен систем за електрична енергија, со кој ја укина евтината дневна тарифа. Иницијативата на уставен суд беше поднесена од Стрезо Стрезовски, поддржана од граѓанската иницијатива Аман и од Хелсиншкиот комитет , кои побараа заштита на стандардот на граѓаните.
сите 17 | | | веќе видена

next