Најдобриот фудбалер во светот Лионел Меси по синоќешниот пораз на Барселона од Баерн, призна дека баварците во моментов се многу подобри од каталонскиот клуб. - Едноставно се многу подобри од нас, физички посилни и се супериорни, изјави Меси по дебаклот на Барселона во Минхен. Неговото бледо издание на синоќешниот меч, Аргентинецот не го правда со повредата. Вели дека се чувствувал доволно добро за да игра. - Штета е тоа што ни се случи. Мораме да продолжиме понатаму, да се подигнеме за реваншот и за натпреварите во Примера, да се вратиме на вистинскиот пат, истакна Меси.
сите 10 | | | веќе видена

Денеска околу 16 часот во селото Слепче кое е околу 3 километри одалечено од градот Демир Хисар се изврши убиство. Поради засега не разјаснети причини двајца комшии стапиле во кавга, кои и претходно имале семејни проблеми. Настанот се случил околу 16 часот како што велат мештаните на ова демирхисарко село слушнале само истрел од пушка. Еден од нив бил убиен на самото место, а екипата на Брзата Помош од Демир Хисар пристигнала веднаш на местото на настанот после пријавата и констатирала само смрт, кај сега убиениот немало знаци на живот. Убиството било извршено со пушка, а дали убиецот ја поседувал легално сеуште не е познато. На местотo на настанот сеуште се вршат испитувања зошто се случило ова убиство. Повеќе информации ТУКА.
сите 22 | | | веќе видена

СДСМ и денес не одговори на прашањето што членовите на т.н. Совет за култура (кои долго време беа на извршни функции) направиле или изградиле за Република Македонија? А бидејќи ништо не направиле повторно им го поставуваме и второто прашање. Каде одеа парите кога тие беа на власт?, стои во писмената реакција на СДСМ на денешното соопштение на Советот за култура на СДСМ. Во продолжение следува интегрален текст од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Свесни сме дека СДСМ, немајќи со што да се пофали во полето на културата и уметноста, а најмалку во изградбата во време кога тие владееја, сакаат да фрлат дамка на се што се гради, помага и субвенционира во интерест на граѓаните. Нивниот т.н. Совет за култура служи единствено само за плукање на сите проекти што се изградени и што се во фаза на израдба, заради тоа што се соочуваат со фактот дека самите тие ништо не направиле и ништо не изградиле во својот живот. Очигледна е нервозата на СДСМ од одржаната пресконференција од страна на Министерстворто за култура, поранешниот ...
сите 16 | | | веќе видена

Лицето Н.В. на возраст од околу шеесет години денеска околу 12 часот и 45 минути го загубил животот откако бил прегазен од камион со приколка со кумановски регистарски таблички што го управувал А.М.(32) на крстосницата од улиците „Борис Кидрич“ и булеварот „Благоја Тоска“ во Тетово. Според очевидци на настанот, пешакот бил зафатен од приколката додека ја минувал улицата и не забележал дека на камионот има и приколка. Полицијата извршила увид заедно со истражен судија, јавен обвинител и лекар по судска медицина и се работи на расчистување на сите поединости. Кај починатиот не биле пронајдени никакви лични документи. Претходно, велоспиедист беше прегазен во сообраќајна несреќа во Кичево
сите 12 | | | веќе видена

Производи направени во Макеоднија се продаваат во луксузни продавници во Флорида, пренесе Курир. Во најголемиот аутлет во Флорида, може да се забележат парчиња облека со назнака за квалитет „Made in Macedonia“.
сите 3 | | | веќе видена

Концентрацијата на 50 грама злато на еден тон е една од највисоките вредности. Најдобрите резултати од програмата која започна во 2012 година откриваат дека на три метри длабочина има 26,45 грама на еден тон, на два метри 50,1 грама на еден тон и 75,5 грама на еден тон сребро. Инаку, дупчењето на овој локалитет започна на 28-ми март, годинава. Според историските документи, интерес за откопување злато на овие простори покажале античките Македонци, а потоа Римјаните и турските освојувачи.
сите 4 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се движи од четири до 10, а дневната од 20 до 26 степени. Во Скопје слично време, со утринска температура од осум и со дневна до 24 степени.
сите 53 | | | веќе видена

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива непречено, по наместа влажни коловози. На патниот правец Демир Капија - Удово, кај тунелите на Демир Капија, се изведуваат градежни работи на пат. За тоа има поставено светлосна сообраќајна сигнализација (семафори) која го регулира сообраќајот. Работите на оваа делница ги извршува АКТОР А.Д.Т. - подружница Скопје и со цел да се обезбедат предуслови за безбедна и сигурна инсталација на системот за заштита при паѓање на карпи, секој ден од 22.04 до 26.04, во влезот на постоечкиот тунел во Демиркаписката клисура целосно ќе се затвора сообраќајот во временски интервали од 1 час од 09:30-10:30, 11:30-12:30, 13:30-14:30, 15:30-16:30 Според известување добиено од инженеринг компанијата „Геинг“, за потребите за изработка на проектна документација за реконструкција и рехабилитација на патниот правец А3/Р1-312, делница Велес-Кадрифаково како експресен пат, се извршуваат активности на патот кои се поделени во две фази. Првата фаза започна ...
сите 21 | | | веќе видена

Согласно условите пропишани во јавниот повик земјиштето се гради во соинвеститерство, односно понудувачите понудија процент од бруто развиената површина кој ќе му го отстапат на сопственикот на градежното земјиште (во случајов ВМРО-ДПМНЕ), што воедно беше еден од основните критериуми за избор на најповолен понудувач, а кој процент не смее да биде под 30% од бруто развиената површина. Ова стои во писмената реакција што ВМРО-ДПМНЕ денеска ја упати до јавноста, а по повод обвинувањата за изградбата на нов објект на местото на познатата „жолта куќа“. Во продолжение проследете го интегралниот текст од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Во однос на информациите објавени во неколку медиуми, а поврзани со изградбата на Седиштето на ВМРО-ДПМНЕ лоцирано на улица Македонија 17а, кои се со намера да предизвикаат погрешно интерпетирање на вистината со цел нанесување на политичка штета би сакале да го соопштиме следново: Врз основа на Одлуката на Извршиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, одржан на ден 25.06.2012 година и Одлуката на ...
сите 18 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија преку Службата за општи и заеднички работи започна со реконструкција на фасадата на зградата на Владата на Република Македонија. Во соопштението од прес службата на Владата на Република Македонија информираат дека проектот ќе опфати целосна реконструкција на старата и дотраена фасада, и очекувањата се дека во зависност од временските прилики ќе се реализира во наредниот едногодишен период. Ова е прва пообемна реконструкција на фасадата која датира од самата изградба на објектот. „Реализацијата на целиот проект ќе се одвива во три фази, првата која ќе биде конструктивниот дел, втората е нанесувањето на фасадата и третиот дел е самата илуминација, односно осветлување на објектот. Целокупните градежни активности ќе чинат 9 299 052 евра, со вклучен ДДВ“, стои во соопштението. Оттаму потсетуваат дека целата постапка за реконструкција на фасадата е транспарентна и достапна на увид на јавноста. „Фирмата изведувач е избрана на тендер распишан на 04.01.2013 година, а отворен на ...
сите 18 | | | веќе видена

Промоција на домашни и странски атрактивни дестинации за одмор, релаксација и уживање ќе биде само дел од Саемот за туризам „Скопје травел маркет“ што ќе се одржи од 25 до 27 овој месец. На саемот, како што најавија денеска организаторите, ќе бидат претставени туристички агенции, хотели, ресторани, кампови, компании за патнички превоз, потенцијални инвеститори во туристичката индустрија, авиокомпании, занаетчиски комори, како и винарски визби. -Одржувањето на оваа манифестација е поттикнато од фактот дека туризмот е значајна стопанска гранка која има суштествена улога во економскиот развој и преку привлекување нови инвестиции, отворање работни места, промовирање на културните вредности и на природните богатства не само во земјава, туку и надвор од неа, рече Магдалена Хамбова од Скопски саем на средба со новинарите. На „Скопје травел маркет“ тур-операторите учесници не само од регионот, туку и од Турција, Италија, Северен Кипар, Унгарија, ќе имаат можност да остварат директни средби и да договорат евентуална ...
сите 31 | | | веќе видена

Со топлото време почнаа и колапсите. Скопската Брза помош само во последните три дена интервенирала кај 5 случаи. Најголем број од нив се случиле за време на викендот кога температурите достигнаа над 20 степени. Дел од причините се променливото време но и несоодветното облекување. Забележани се случаи на колапс кај различни генерации. 32 годишна жена колабирала во трговски центар, 20 годишен дечко и 77 годишен старец паднале на улица, пренесува Здравство24. Времето на интервенирање било од 10 до 16 часот. Сите овие лица кои доживеале колапс немале соодветна облека за временските услови. Некои носеле зимски алишта што дополнително ја влошило состојбата. Иако за многумина ваквите колапси се нормални во летната сезона лекарите предупредуваат да се внимава кога се излегува од дома: “Носење на соодветна облека, пиење на течности и избегнување долго стоење на сонце. Хроничните пациенти да ја земаат редовната терапија. Oва е период кога настинките се во пораст, организмот е ослабнат и лесно може да дојде до ...
| | веќе видена

Тимот на Чикаго предводен од Бузер и Ноа успеа да го израмни резултатот на 1-1 во пресметката со Бруклин. Чикаго и понатаму мора да игра без својот најдобар играч Роуз но и без него успееја да ги победат барем еднаш Нетси на свој терен(82-90). Во вториот натпревар Клиперси минимално 93-91 успееја да го совладат Менфис и да поведат 2-0 во навниот мегусебен дуел. Крис Пол и Грифин нефикасни во тимот на Клиперс со 24 и 21 поен, во Мемфис наефикасен е Конлеу со 28поени.
сите 7 | | | веќе видена

Македонците возат најевтин бензин на Балканот, пишува весникот Дневник во анализата објавена во најновиот број. По најновото намалување на цените , литар бензин од 95 октани во Македонија се продава за 1,26 евра. Од соседите најскапо се возат Грците, кај кои еден литар бензин од 95 октани се продава за 1,72 евро. Цената на ова гориво во Србија и во Бугарија е 1,35 евро за литар, а албанските возачи плаќаат по 1,30 евро. Убедливо најскапо гориво во регионот има во Турција, каде што еден литар чини 1,98 евро, а најевтино е во Босна и Херцеговина - 1,23 евро. Бензинот од 95 октани е евтин и на Kосово каде што чини 1,25 евро, а на хрватските бензински пумпи „евросуперот 95“ се продава за 1,35 евро. Црногорците литар гориво ги чини 1,40 евро, а Словенците за истото количество треба да платат 1,49 евро.
сите 4 | | | веќе видена

Атмосферата во фудбалска Европа е пред кулминација. До првите пресметки од полуфиналните двобои во Лигата на шампионите преостанува многу малку. Отврањето на фазата најдобри четири ќе се случи на германско тло. Утревечер на „Алијанц“ арената ќе истрчаат фудбалерите на Баерн Минхен и на Барселона, додека Борусија Дортмунд в среда ќе го вгости Реал Мадрид. Популарните „Милионери“ не мислат ништо да препуштат на случајноста, па уште по извлекувањето се подготвуваат да го вгостат „Кралскиот “ табор. Посебен „третман“ ќе добијат недисциплинираните навивачи. Имено, стадионот „Сигнал Идуна Парк“ е познат по фантастичната атмосфера која што ја прават фановите на составот од Дормунд, меѓутоа и по тоа што има свој затвор. Се наоѓа под северната трибина и како што е ред, има две ќелии, за домашните и за гостинските навивачи. Во секоја постои простор за по околу 130 највоинствени поединци. Ќелиите се одлично изолирани, па навивачите не можат ниту да слушнат што се случува на неколку метри од нив. Поклониците на ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонското студио за анимација и продукција на визуелни ефекти ФХ3Х, како дел од екипата на студиото Scanline, работеше на новиот холивудски блокбастер Ајрон мен 3 (Iron Man 3), чија светска премиера е закажана идната недела. Премиерната проекција во Македонија, пак, е предвиена во Синеплекс Македонија, и ќе се случи в четврток, една недела пред светската премиера. Според Кристијан Даниловски од ФХ3Х, на визуелните ефекти од филмот работеле 48 домашни артисти од септември 2012 до февруари годинава. Се работело на 94 кадри или вкупно на околу 10.30 минути од филмот. Премиерната проекција во Синеплекс е тематски поврзана со првата Машка филмска вечер организирана во соработка со Ауди.
| | веќе видена

Владата со детален отчет за проектот Скопје 2014 ги запре сите шпекулации поврзани со него. Проектот ни одблиску не чини колку што тврдеше опозицијата. Скопје 2014 отвори работни места, внесе приходи од туризмот и ја исполни историската обврска кон македонските херои. Проектот е потпора за македонскиот идентитет. Ова денеска на детален отчет во Владата го соопштија министерката за култура на Република Македонија Елизабета Канческа – Милевска, директорот на службата за општи и заеднички работи Васе Доневски и градоначалникот на општина Центар Владимир Тодоровиќ. Владата излезе со детален отчет во јавноста за Скопје 2014 до најситните точки и детали. Како што беше нагласено, овој проект се покажа како проект со повеќекратна корист. Покрај тоа што обезбеди модерен изглед на главниот град, бенефитот е огромен и повеќеслоен. Скопје 2014 го раздвижи градежништвото и 26 други гранки, а истовремено обезбеди раст на градежништвото за 3,6 отсто, бројот на туристите се зголеми за 54 отсто, со проектот се реализираа ...
сите 46 | | | веќе видена

Македонската контрола за летање „М-НАВ“ на 27 јуни ќе отвори нова воздушна рута кон Грција, со што очекува да се зголеми бројот на прелети над земјава. Се очекува во летната сезона, со новата рута кон Грција, да се зголеми бројот на прелети, но крајниот резултат ќе зависи од тоа дали ќе има зголемен број летови кон грчките одморалишта. Рутата за авиони, која веќе е договорена во седиштето на „Евроконтрол“ во Брисел, ќе почнува на македонско-албанската граница кај Дебар, па преку Маврово и Битола ќе сече јужно од Атина и ќе завршува на аеродромите во Северна Африка. Оптимизам дека ќе се зголеми бројот на авионите на македонското небо влева и најавеното отворање на косовското небо за април 2014 година.
| | веќе видена

Новите малопродажни цени на горивата се објавени, вечерва на полноќ бензинот и дизелот поевтинуваат. Ова е прво позначително намалување на цените на горивата во изминатиов период. Согласно методологијата за пресметка на малопродажните цени, цените на горивата се намалуваат во просек за 5.33%. Тоа значи дека од вечерва на полноќ ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 ќе поевтинат за 4.50 денари по литар и ќе се продаваат по цена од 78 односно 79.50 денари за литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ се намалува за 3.50 денари, и литар дизел ќе се продава за цена од 67 денари за литар. Цените стапуваат на сила вечерва на полноќ, а ќе важат следните две седмици.
сите 13 | | | веќе видена

next