Според најновите официјални информации, досега се пребројани вкупно 633.130 гласови. Од вкупните 633.130 пребројани гласови, на ВМРО-ДПМНЕ им припаднаа 290.076 или 45.82 % од гласовите. За СДСМ има 181.061 глас или 28.8 % од гласовите. ДУИ доби 9,3 % до пребројаните гласови, додека ДПА заработи 5,6%.
сите 169 | | | веќе видена

Државната изборна комисија го објави вкупниот број на гласачи до 17 часот. На територија на цела држава веќе имаат гласано 1.001.757 гласачи. Еве колкава е излезноста до 17 часот во секоја општина посебно:
сите 31 | | | веќе видена

Според потврдените информации, дојавени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, досега е забележани се следните неправилности на гласачките места: Гласачко место 1537 општина Пробиштип, на едно лице му е дадено да гласа пред да се провери во ИС и додека тој бил зад параванот ИО утврдил дека тоа лице не е на ИС. Ливчињата се поништени и направен е записник. Гласачко место 0937 општина Кратово параванот за гласање има отвор поради што е нарушена тајноста на гласањето. Гласачко место 0845 општина Кочани имало 15 минутен прекин поради распани УВ ламби. Поправени се и продолжило гласањето. Гласачко место 0678 општина Кавадарци партиски набљудувач правел список со гласачи бидејќи се читаат на глас. По реакција на останатите членови на ИО и набљудувачите списокот му е одземен и скинат по што гласањето продолжило. Гласачко место 2563 општина Ѓорче Петров набљудувач на политичка партија во 7 случаи им помагал на гласачите при гласањето и им сугеририрал за кого да гласаат. Гласачко место 2916 општина Чаир ...
сите 59 | | | веќе видена

Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, го оствари своето право на глас. Тој во придружба на сопругата Боркица гласаше во 13 часот во ОУ „Кузман Јосифовски Питу“ во општина Кисела Вода. По гласањето, премиерот даде изјава, која ќе ја пренесеме по 19 часот.
сите 23 | | | веќе видена

На социјалната мрежа Фејсбук кружат фотографии снимени на гласачките места од кои се гледа за која партија е гласано. Снимките се направени по гласањето кога гласачките ливчиња се фотографирани со мобилен телефон.
сите 5 | | | веќе видена

На ниво на Република Македонија, до 13 часот гласале 554,883 граѓани, односно 34,87% од граѓаните кои имаат право на глас. Во Скопје, до 13 часот гласале 31,21% од граѓаните. Најголема излезност до 13 часот е остварена во Вевчани, каде гласале дури 60, 52% од граѓаните. Во Босилово е остварена најмала излезност, со 21,04 % од граѓаните. Од скопските општини, најголема излезност до 13 часот е остварена во општина КАрпош, додека најмала во општина Шуто Оризари.
сите 107 | | | веќе видена

Изборот на градоначалник и членови на Советот на општина Демир Хисар се одвива во најдобар ред. До 13 часот гласале 42.02 проценти од граѓаните кои се евидентирани во единствениот избирачки список, информираат од ОИК-Демир Хисар. Гласањето почна навреме и се гласа на 40 избирачки места, а право на глас имаат 7.419 гласачи, истакна Љупчо Ѓоргиовски претставник на ОИК-Демир Хисар. Во општина Демир Хисар граѓаните имаат избор од четири кандидати за градоначалник и 33 кандидати за општински советници кои се евидентирани на три листи за советници од кои ќе биде составен новиот Совет на општина Демир Хисар кој има 11 членови.
сите 11 | | | веќе видена

Лидерот на опозициската СДСМ, Бранко Црвенковски го даде својот глас на денешните локални избори. Црвенковски на пладне гласаше во просториите на куќниот совет во населбата Капиштец. Заедно со него, своето гласачко право го искористија и неговата сопруга и нивните две деца. ФОТО: Нетпрес
сите 75 | | | веќе видена

Околу 13 часот во Демир Хисар поради нерегуларност имаше прекин на изборите, и на граѓаните не им беше овозможено да гласаат. Се работи за граѓанин кој се упатил кон избирачкото место, поминал кај изборната комисија, потоа ги зел гласачките ливчиња и отишол да гласа зад параванот. Граѓанинот не гласал, само ги оштетил гласачките ливчиња ги зел со себе и излегол низ вратата. Гласањето веднаш било прекинато, а случајот бил пријавен во полиција. Според последните информации до кои стигна порталот Зоом граѓанинот бил пронајден со гласачките ливчиња од страна на полицијата и истите му биле одземени и биле вратени во гласачката кутија. После 30 минути прекин гласањето засега во Демир Хисар се одвива без проблеми.
сите 18 | | | веќе видена

Во текот на изминатата недела по спроведена дисциплинска постапка, донесени се 15 решенија против 15 вработени во Министерството поради сторени повреди во работењето. На девет вработени им е изречена мерка “писмено предупредување“, на петмина - мерка “парична казна“, а на еден вработен мерка – “запирање на постапката“. Еве што згрешиле вработените во Министерството: Р.Б., криминалистички техничар во СВР Тетово, изречена му е мерка „писмено предупредување“ (со средствата за работа не постапил во согласност со техничките упатства за работа), Б.В., полициски службеник во ПС Гевгелија, изречена му е мерка „писмено предупредување“ (не испратила увидна екипа на местото каде се случила сообраќајна незгода за да се утврди настанатата штета), Г.Д., командир во ПС Гевгелија, изречена му е мерка „писмено предупредување“ (не ја проследил навремено службената белешка за случена сообраќајна незгода), Ј.К.-П., главен аналитичар-раководител во ПС Гевгелија, изречена му е мерка „писмено предупредување“ (ненавремено ...
сите 6 | | | веќе видена

Членка на избирачки одбор во Аеродром, во својата чанта ставила неколку избирачки ливчиња. Инцидентот се случил на изборачкото место број 2731, а според Кривичниот законик сторителот ќе биде казнет. Според член 158 од Кривичниот законик за „повреда на избирачко право“, член на изборен орган кој ќе го лиши избирачот од правото да избира, ќе се казни со затвор од најмалку 3 години. -Член на изборен орган кој ќе прикрие исправа или спис што служи за изборите, ќе се казни со казна затвор во времетраење од најмалку 5 години, гласи член 164, став 2. Овие одредби се применливи во случајот што се случил во Аеродром.
сите 21 | | | веќе видена

Денеска во текот на локалните избори во Македонија, бабичка од Карпош заокружила погрешен број, па гласала од ново. Се работи за повозрасна скопјанка од Карпош која сфатила дека заокружила погрешен број па замолила да и дадат п ново ливче за гласање, пренесе МОСТ. Избирачката комисија и дала нови листови за гласање на скопјанката, откако претходното го искинала ливчето на кое имало грешка.
сите 7 | | | веќе видена

До 10 часот, своето право на глас го искористиле вкупно 204 783 граѓани или 12, 49 проценти од вкупниот број на регистрирани гласачи, соопшти ДИК. Во продолжение погледнете како изгледа одѕивот на гласачите по општини.
сите 13 | | | веќе видена

„Фантомските гласачи“ од Пустец веќе пристигнаа во Ресен. Со автобуси, комбиња и возила беа пренесени до градот и преземени од локалните моќници, кои што им ги делеа тукушто извадените нови лични карти. Жители на Ресен за А1 велат дека овие лица досега никогаш не гласале во Ресен и дека се покажа дека ќе се врши класичен изборен фалсификат. За сето ова се известени, меѓународните набљудувачи и ОБСЕ и како што се најавува, за овие гласови ќе се бара да бидат поништени.
сите 8 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов пред само неколку минути заедно со своето семсјство го оствари своето граѓанско право и гласаше. Заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван Иванов во гимназијата „Јосип Броз Тито“ го остварија своето право на глас. Изјавата на претседателот Иванов ќе ја пренесеме после 19 часот.
сите 14 | | | веќе видена

izbirackispisok.gov.mk. е страната на која граѓаните кои не се сигурни каде треба да гласаат, можат да го проверат тоа. Граѓаните може да проверат на страната izbirackispisok.gov.mk. каде можат да го отстварат своето право на глас на петтите по ред локални избори во Македонија. Инаку, граѓаните денеска избираат помеѓу 350 кандидати за градоначалници и 480 листи за советници.
сите 19 | | | веќе видена

На избирачко место 674 во Кавадарци е фатено лице како го фотографира избирачкото ливче. Од членот на комисијата е побарано да се затвори избричкато место и да се внесе во записник случајот. Местото е затворено и гласањето е прекинато. На некои избирачки места надвор има организирана група од граѓани кои агитираат и ги застануваат граѓаните пред да влезат да го остварат своето право на глас. За ова е известена полицијата . Од вкупно 32 006 граѓани со право на глас, до 10:15 часот, на територијата на општина Кавадарци правото на глас го остварија 4472 граѓани или 13,9% излезеност.
сите 13 | | | веќе видена

Според фотографијата која ја постави пратеникот Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил, може да се забележи дека уште во раните утрински часови кичевчани се будни и гласаат. Денес се одржуваат петтите по ред локални избори во Република Македонија, граѓаните по петти пат ќе избираат локална власт. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и опозициската СДСМ во Кичево и Струга настапуваат обединето со заедничка советничка листа.
сите 5 | | | веќе видена

Сите гласачки места на кои Граѓанската асоцијација МОСТ има распоредено свои набљудувачи утринава се отворени, но, наместа се забележани одредени нерегуларности. Претседателот на МОСТ Дарко Алексов на прес-конференција информира дека на гласачкото место 1720 општина Струмица набргу по отворањето имало прекин на гласањето поради тоа што е увидено дека постои вишок од 33 гласачки ливчиња. Извршен е увид од страна на Општинската изборна комисија при што е констатирана грешка во сериските броеви и дадена е препорака тоа да биде забележано во записникот, по што гласањето продолжило. Гласачкото место 0957 во општина Крива Паланка е отворено со еден час задоцнување поради снег, а гласачкото место 0925 во Кратово е отворено во 7 часот и 30 минути и на ова гласачко место е забележано читање на глас на имињата на гласачите. Во општина Штип, гласачкото место 2295 е отворено во 7 часот, но е прекинато во 7 часот и 15 минути поради тоа што пред објектот во кој се гласало имало билборд на политичка партија. Општинската ...
сите 106 | | | веќе видена

next