Зарем не изгледаат сјајно новите гради? Дваесет годишната поп и кантри пејачка Тејлор Свифт ширум е позната по своите хитови кои сигурно не баш ги знаете, одлучи да стави силикони за да биде подготвена за почетокот на турнејата во која ќе го промовира својот нов албум Red. Нас ни се допаѓаат. А вас?
сите 2 | | | веќе видена

Поради вдишување чад од пожарот во главната пошта во Скопје, две лица се префрлени во болница, но нема жртви. Пожарот ја зафати поштата околу 16:20 минути, а десетина противпожарни возила беа вклучени во неговото гаснење. Пламените јазици беа високи и по 20 метри, имаше и експлозии, а според првичните информации пожарот започнал од просторијата каде се наоѓал главниот сервер, а според претпоставките, причина за пожарот е струјната инсталација.
сите 146 | | | веќе видена

Во моментов пожарникарите кои се на местото на пожарот кај Македонски пошти влегоа во објектот кој гореше до пред 15 минути. -Денеска нешто по 16 часот додека бев на работното место на третиот кат избувна пожар најверојатно од инсталацијата. Пожарот брзо се ширеше бидејќи во зградата се серверите и компјутерската опрема што ги опслужуваат Скопје и цела Македонија. Се обидовме да гаснеме со противпожарни апарати, меѓутоа пожарот брзо се ширеше и им реков на вработените да излеземе надвор. Колку што знам повредени нема. Пристапот до канцеларијата на една наша колешка беше отежнат па затоа успеавме да ја извадиме преку прозорот со помош на скали. Не би знаел што се причините за пожарот и сега не можам ништо околу тоа да ви кажам - изјави директорот на Македонски Пошти Рафиз Алити, пренесува Плусинфо.
сите 166 | | | веќе видена

Пожар во Главна пошта избувнал на третиот кат. Директорот истакна дека во моментот на избувнување на пожарот бил во својот кабинет, кога вработените го информирале дека е настанат пожар, по што веднаш вработените биле евакуирани. Една вработена која била заглавена во просториите, била извадена од истите преку прозорец од третиот кат со помош на скали. Причините се уште остануваат непознати, но според директорот, најверојатни пожарот збувнал од сервер салите. Според информациите, сервер салите се наоѓаат меѓу подолните катови на поштата и според нашите неофицијални информации, истите се целосно уништени. Двете сервер сали, една нова и една стара, го опслужуваат главниот град, но и останатите. Како можна причина за пожарот се посочува дека е струјната инсталација токму од сервер салите.
сите 166 | | | веќе видена

Пожарот кој во 16 часот и 20 минути изби во поштата во центарот на Скопје зема се поголем замав Пожарот се проширува, пламени јазли ги зафаќаат и останатите делови од Главна пошта во центарот на градот. Три нови противпожарни возила тукушто пристигнаа на местото на настанот, со што сега има вкупно 8 возила. Пред неколку минути на лице место пристигна градоначалникот Коце Трајановски за да изврши увид. На терен излезе и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески.
сите 166 | | | веќе видена

По повод седмиот албум на Ријана насловен " Unapologetic", списанието "Complex" и направи седум провокативни фотографии кои ќе појават како седум различни насловни фотографии. Ријана и овој пат се послужи со својот сексипил, и се претстави во одлично издание. Овој пат, Ријана позираше во сосема кратка облека, со што ги истакна своите атрибути. Списанието "Complex" исто така спровело и интервју, за тоа зошто објавува фотографии на Instagram, а неизбежна била и темата со Крис Браун, на која Ријана не сакала да зборува. И овој пат, Ријата и тимот на "Complex" успешно ја завршиле работата.
сите 5 | | | веќе видена

Вечерва во рамките на 3. коло од Б групата на СП во Шпанија, Македонската ракометна репрезентација, во Севиља од 18:00 часот ќе игра против селекцијата на Исланд. По остварените победи над Чиле и Катар, потешко од очекуваното, со еден слободен ден, ракометарите одморени влегуваат во првиот европски дуел со петтата екипа од последните Олимписки игри. Македонија, со репрезентацијата на Исланд досега има одиграно 10 натпревари и има остварено само 2 победи. Во баражот за СП 2009 година во Хрватска, Македонија го елиминираше Исланд и тоа им е единственото пропуштено Светско првенство од 1986 година. Најголемиот дел од играчите во составот на Исланд играат во Бундес лигата, а на ова светско првенство настапуваат без Александар Петерсон, кој е повреден и Олафур Стефансон кој ја заврши репрезентативната кариера. Во првите две кола од Светското првенство Исланд доживеа пораз од Русија со 25:30, а го совлада Чиле со 38:22. Македонските херои, по остварените победи за влез во осминафиналето, во овој дуел влегуваат без ...
сите 87 | | | веќе видена

Првата награда во категоријата краткометражен филм на фестивалот IAFOR FilmAsia Open Film Competition 2012 отидна во рацете на македонката Андријана Цветковиќ со нејзиниот самурајски филм- "Пурпур и злато". Филмот на македонката Андријана Цветковиќ беше снимен во 2010 во филмското студио "Шочику" на јапонски јазик. Филмот е снимен со врвни актери од Јапонија и интернационален продукциски тим. Според жанрот филмот е самурајски, што на јапонски значи "јидаигеки". Ваквиот жанр, е еден од најтешките за снимање. Фокусот на приказната е со македонски мотиви, легенди и преданија. Режисерката Цветковиќ е доктор на науки во областа на филмската уметност, а од оваа година ќе биде визитинг професор на Кјуто универзитетот во Центарот на азиските студии.
сите 6 | | | веќе видена

Познатата медиумска двојка, Ким Кардашијан и Кание Вест решија своето лажно судбоносно "да", да го кажат само пред своите блиски, поради брачната ситуација во која се наоѓа Кардашијан. Проблемот за кој што неможат официјално да го кажат судбоносното "да" е во тоа што Ким Кардашијан сеуште се води како сопруга на познатиот кошаркар, Крис Хемфрис. Иако неофицијално, оваа двојка реши своето судбоносно "да" да го каже само пред блиските медиуми на приватна плажа во Малибу. Околу оваа врска, кружат многу непотврдени шпекулации.
сите 10 | | | веќе видена

Наградата за најдобар филм ја доби филмскиот спектакл филмот "Арго", а Бен Афлек ја доби наградата за најдобар режисер. Даниел Деј-Луис пак, ја освои наградата за најдобар актер во филмот "Линколн". Филмот за киднаперите во Иран доби два златни глобуса, за најдобар режисер и за најдобар филм. Џенифер Лоренс пак, го доби златниот глобус за најдобра актерка во филмот "Во добро и во зло". Наградата за најдобра филмска комедија/мјузикл ја доби филмот "Клетници", како и Хју Џекман за главен лик и Ен Хатавеј за споредна улога. А наградата за животно дело ја доби актерката Џоди Фостер.
сите 7 | | | веќе видена

Војводката од Кембриџ, Кејт Мидлтон се очекува да се породи во јули, брифираат кралски извори за светските медиуми. Притоа, се негирани и шпекулации кои долго време кружеја во јавноста, за тоа дека Кејт Мидлтон и принцот Вилијам очекуваат близнаци. Исто така, потврдено е дека состојбата на војводката се подобрува. За кралската двојка, ова ќе биде прво бебе.
сите 9 | | | веќе видена

Еве што СДСМ всушност правеше на протестите пред Македонската Радио Телевизија и Сител Телевизија. А штотуку дознаваме дека во продукција е и најновиот дует со Вале Гулабицата, додека тој дует биде готов малце подолу на страницата слушнете го сегашниот хит на Б.Ц.
| | веќе видена

И по трагичното заминување на нашата најголема ѕвезда Тоше Проески, остануваат неговите дела да не потсетуваат на неговата големина, добрина, талентираност и доблест, пишува Плусинфо. Во широкиот музички опус влегува и последната песна од македонскиот ангел - Тоше Проески која во демо верзија е пронајдена во неговиот стар лап топ ќе биде објавена на 25-ти јануари на денот на неговиот роденден. Пред официјалната промоција се објавени и стиховите: Ова е премалку за крај. Бројните фанови од регионот и од државава со нетрпение ја очекуваат промоцијата која ќе биде одржана во музејот во Крушево. Музиката и текстот на оваа песна која ја отпеа Тоше ги напиша Јелена Трифуновиќ, а аранжманот го направи Никша Братош. На снимката дури се слуша и лаеж на куче затоа што прозорецот додека ја пеел песната бил отворен.
сите 22 | | | веќе видена

Опозициската коалиција "Сојуз за иднината" го сели својот граѓански парламент и во другите градови низ Македонија. Како што изјави потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев, уличната демократија и граѓанската непослушност се единствените инструменти кои им преостануваат. Исто така, тој изјави дека ќе интензивира "Отпорот" бидејќи, актуелната власт не им оставила други опции. Опозицискиот фронт од утре ќе организира караван кој ќе го сели "Граѓанскиот парламент" во внатрешноста на Македонија, а не само во главниот град. Караванот ќе започне утре во Прилеп, продолжува во среда во Струмица, во четврток е во Штип, а во петок во Охрид. Паралелно со тоа, продолжуваат протестите во Скопје, а утре ќе биде блокирана крстосницата кај "Симпо" на велтова и Партизанска.
сите 38 | | | веќе видена

И додека провладините медиуми објавија дека на протесниот марш на опозицијата насловен "Отпор против режимските лаги", повеќе лица имало во Зоолошката градинка во Скопје, ние Ви ја пренесуваме реалната слика. Провладините медиуми ја искористија почетната слика на која на протестот уште надоаѓаја луѓе. Всушност протестот беше против ваквите манипулирања на провладините медиуми, а и злоупотребата на јавниот сервис МРТВ како приватен медиум. Протестот беше поддржан од сите коалициони партери на СДСМ, поточно од коалицијата "Фронт за иднината". Протестот започна од пред Сител ТВ, а потоа се упатија кон МРТВ.
| | веќе видена

next