Ракометната репрезентација на Македонија загуби од Шпанија со 17:24 (7:13), во рамките на третото коло од квалификациите за пласман на ЕП во Данска. На овој натпревар своето деби на клупата на македонската репрезентација го имаше Хрватот Ивица Обрван, кој пред еден месец ја презеде функцијата, откако Звонко Шундовски поднесе оставка по Светското првенство. Македонската ракометна презентација никогаш не делувала толку немоќно како на натпреварот со актуелниот Светски првак. Шпанија во Скопје ја демонстрираше својата моќ - длабока и многу подвижна 6-0 зона преку која нашите репрезентативци тешко го гледаа голот, а и кога ќе ја мине зоната Штербик најчесто лесно се справуваше со обидите да биде совладан. Македонскиот селектор Обрван се обидуваше со честите измени во составот да го смени темпото на натпреварот, но Шпанија имаше решение за сите тактички варијанти на Македонија. Анемично и во грч, без многу идеја како да се пробие длабоката зона на противникот, македонските репрезентативци го отворија натпреварот. ...
сите 33 | | | веќе видена

Кичево ќе добие нов медицински центар. Современата здравствена установа ќе биде сместена во овој објект во непосредна близина на сегашната болница кој почнал да се гради во осумдесетите, но набргу биле стопирани сите градежни работи. Владата донесе одлука објектот да се реконструира според најновите стандарди во здравството. - Тоа значи ќе има тоалет во секоја соба, ќе се почитуваат сите правила за спречување на интра хоспитални инфекции, нови современи лифтови, паркинг-простор за сите кои ќе доаѓаат во болницата и целосно партерно уредување на околината на овој објект. Ова, како што посочи, е уште една потврда дека Владата ќе продолжи да го поддржува Кичево и кичевчани и да овозможи подобар живот за сите граѓани кои живеат во Кичево, рече Никола Тодоров, министер за здравство. Во новата зграда ќе бидат сместени сите одделенија кои сега се дел од општата болница. За прв пат околу 70.000 жители на Кичево и околината ќе добијат ургентен центар. Не само нови вработувања за потребите на медицинскиот центар ќе ...
сите 9 | | | веќе видена

Aлармантна состојбата со Охридското езеро ,како резултат на обилните врнежи од дожд но и од топењето на снегот нивото изнесува дваесет и еден сантиметар над максималната кота ,а зголемен е и водостојот на реката Грашница која претствува најголем загадувач на езерото. Под вода се наоѓаат голем број шахти и колекторски системи ,од силните бранови има оштетувања на градскиот кеј а како резултат на надојденото езеро некои од плажите исчезнаа. Екологистите стравуваат од излевање на веќе оптоварениот колекторски систем во водите на Охридското езеро . Инаку според прогнозите од метеоролозите во периодот кој следи не очекуваат интензивни врнежи од дожд што значи дополнително зголемување на нивото на Охридското езеро.
сите 15 | | | веќе видена

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денескa во Битола ги презентираше инвестициските вложувања кои во изминатиот период се реализираа со поддршка на Владата и локалната самоуправа во овој град. На средбата со новинарите во НУ Центар за култура-Битола, Канческа-Милевска посочи дека со поддршка на градоначалникот Владимир Талески се обновиле и реконструирале многу објекти, и се реализираат висококвалитетни домашни и интернационални манифестации од областа на културата. -Благодарение на исклучителното чувство на градоначалникот Талески за културните вредности и уметничкиот потенцијал со кој располага градот Битола, заеднички успеавме да реализираме многу инвестиции во библиотеката, музејот, театарот, а денес и во Центар за култура. Во големата сала на оваа установа се обезбедува целосно дигитална опрема, со што ИФФК „Браќа Манаки“ ќе функционира како и најголемите светски фестивали. Станува збор за најсовремена дигитална опрема во вредност од 110.000 евра, средства кои ги обезбедија ...
сите 14 | | | веќе видена

Времето утре во Македонија ќе биде облачно, локално со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има услови за појава на невреме со град. Утринската температура ќе се движи од седум до 12, а дневната од 10 до 18 степени. Во Скопје времето ќе биде слично, со утринска температура до девет и со дневна до 16 степени.
сите 52 | | | веќе видена

Кошаркарите на КК Кожув со победа ја завршија оваа дебитанска сезона во БИБЛ лигата. Со победа од 75 - 62 над КК Џуро Џакович нашиот претставник сезоната ја заврши на седмата позиција. Гевгеличани можеби по прикажаните игри заслужија повеке сепак овој резултат е сосема доволен за дебитанската сезона , одгодина ке имаат многу повеке мотиви и амбиции.
сите 6 | | | веќе видена

Марио Арангеловски има 17 години, роден е во Куманово каде и што се школува во средно економско училиште Перо Наков. Се занимава со музика од својата рана возраст, неговата желба за успех, сцена, голем број публика, сали и арени сеуште не згаснала во него. Покрај пеењето се занимава и со мода, моделство и манекенство. Дел е од модната агенција Моделс Ин скоро 7 месеци. Тој е еден од ретките на негова возраст кој се може да разбере, се бори за негови и за туѓи права, сака да направи револуција со цел да им ја подигне свеста на луѓето. Необично е тоа што има само 17 години, а нема предрасуди за никого и ништо. Досега има пеано на неколку избори за таленти, хуманитарни концерти, настапи по ноќни клубови и слично. Како главна улога се појавува во два спота. Има правено фотосесии за разни списаниа и единствено што го посакува во моментот е да влезе во куќата на Големиот Брат. Неодамна на неговиот официјален YouTube акаунт се појави видео на кое може да се види и чуе што Марио знае најдобро да работи. Ја препеа ...
сите 14 | | | веќе видена

Според Вечер, пратеникот Драгиша Милетиќ, лидер на СНС, најави прегрупирање во пратеничките групи во Собранието. Тој најавува формирање на нова пратеничка група која нема да биде под диктат на СДСМ. Милетиќ вели дека е во контакт со членови на СДСМ и со пратеници кои го делат неговиот став. Во последниве неколку месеци, оние кои не се согласуваа со ставот на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, беа исклучени од партијата. Исклучени беа и високи функционети од СДСМ кои не се согласија со одлуката на Црвенковски за бојкот на изборите. Стевчо Јакимовски, кој во последен момент одлучи да му каже НЕ на Црвенковски, поднесе кандидатура за Карпош со печатот на СНС на Милетиќ. -Сега за сега сме фокусирани на локалните избори. Без оглед на понатамошните одлуки на опозицијата, јас во секој случај ќе си останам пратеник во Собранието, нема шанса да се откажам. Кога ќе се вратиме во Парламентот, ќе се формира посебна пратеничка група, која ќе делува опозициски, но нема да делува заедно со СДСМ. Веќе разговарам со ...
сите 5 | | | веќе видена

Кога и да помислам на Кратово, еден од најстарите балкански градови, најпрвин помислувам на една велелепна градба – Радин Мост! Во главата ми струни гласот на неповторливата интерпретаторка на македонски народни песни, Васка Илиева. „Мост ми ѕидат девет мајстора девет мајстора, до девет браќа мост ми ѕидат во Кратово во Кратово на река Манцева.“ А, на секое тргнување кон Кратово очите ми се насолзуваат, та дури гласот ми затреперува, се менува.... И занемувам, ама не знам дали повеќе од восхитта што ме обзема од величието на чудесниот Радин мост или од жал за кутрата Рада. Растревожен и останат без збор од средбата со градителското мајсторство, белег на овој град-музеј од памтивека, се тешам: - за величествените убавини понекогаш подобро е да се одмолчи. Да се остави тишината да зборува. Величие на надчовечки потфат До Кратово може да се дојде со автомобил или со автобус преку Куманово (60 км), Крива Паланка и Пробиштип. Од Скопје има стотина километри. Неколкупати дневно сообраќаат автобуси, а патувањето ...
| | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и нестабилно со пообилни врнежи од дожд. Ќе дува умерен повремено и засилен ветер од југоисточен правец. На места врнежите ќе бидат пообилни па се очекува да наврнат и над 30 литри на метар квадратен особено во западните делови од земјава. Утринската температура ќе се движи од три до девет, а дневната од 10 до 17 степени. Во Скопје времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд особено во втората половина од денот. Утринската температура ќе се спушти до шест, а дневната ќе се искачи до 15 степени. Во среда преку денот ќе има сончеви периоди, меѓутоа и ќе биде нестабилно, што значи локално ќе има и пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за изолирана појава на град.
сите 54 | | | веќе видена

Фокус нема да излегува и оваа недела, ниту дневниот нити неделниот весник. На новинарите им било соопштено да останат дома додека сопругата на Никола Младенов не одлучи што понатаму, од што ќе зависи и судбината на весниците. Фокус во моментов се соочува со големи финансиски проблеми, а дополнително весникот има четири нови тужби, тешки околу 80.000 евра.
сите 5 | | | веќе видена

Штип завиен во црно, цела Македонија во тага. Згаснаа три млади животи. Тројцата штипјани Стефан Николов (22), Бојан Бочварски (25) и Јани Димитриев (18) загинале на самото место, по тешка сообраќајна несреќа. Сообраќајната несреќа, според Министерството за внатрешни работи, се случила 200 метри пред наплатната рампа, кога патничкото возило „фолксваген поло“ со штипски регистарски таблички изгубило контрола, ја пробило заштитната ограда и завршило во каналот покрај автопатот. Редакцијата на Курир изразува сочувство до семејствата и блиските на прерано загинатите момчиња.
сите 33 | | | веќе видена

Оваа фотографија, која ни ја испрати еден наш читател е наводен доказ за покупувањето на гласачите Албанци во Македонија. Со оглед на тоа дека се уште не можеме да ја потврдиме веродостојноста, името на албанската партија се уште не го објавуваме во јавност.
| | веќе видена

Силниот ветер што се појави пред малку во Скопје, сруши дел од споменикот Воин на коњ на плоштадот Македонија. Катастрофална глетка на скопскиот главен плоштад. Македонската гордост наместо на својот коњ, лежи паднат во фонтаната под споменикот. Влошувањето на временските услови и силниот ветер срушија дел од споменикот Воин на коњ. Горниот дел од телото на Александар е паднат во фонтаната. Неколкуте минувачи на празниот плоштад во недела наутро немо стојат пред ужасот кој се случи пред неполни пет минути. Среќа во несреќа е што во моментот на откачувањето на делот немало луѓе околу фонтаната. Нема повредени, но целиот плоштад е преплавен со метални пари кои од силниот удар на металното тело беа исфрлени од фонтаната. "Ја сликав девојка ми со споменикот во позадина. Стоевме блиску до летниковецот и брзав да ја сликам што побргу за да заминеме од невремето што надоаѓа. Не можев да поверувам од она што го видов, прво во екранот на апаратот, а потоа и со сопствени очи. Се слушна силен трескот и врискотници", ...
| | веќе видена

Преку испусната брана на Црни Дрим деновиве се испушта поголемо количество вода поради зголеменото ниво на Охридското езеро кое во моментот е на повеќеод 20 сантиметри од максимално дозволената кота на езерото 693.75. Причина се обилните врнежи од дожд деновиве и топењето на снегот од околните планини. Од Управата за хидрометеороошки работи велат дека ситуацијата не е загрижувачка како во зимата 2010-тата и оти состојбата со Охридското езеро би требало да се врати во нормала за кратко време.
сите 4 | | | веќе видена

Пешачки мост на реката Вардар во Скопје, помеѓу Градскиот трговски центар и објектот за Јавното обвинителство и Финансиската полиција, е објектот кој навистина ќе ви го одземе здивот со својата грандиозност. На мостот кој претставува ново обележје на центарот на Скопје, поставени се вкупно 29 скулптури, меѓу кои централна е на Браќата Миладиновци, висока три метри. Страничните 28 скулптури на истакнати македонски уметнички дејци, меѓу кои и онаа на Тоше Проески, се високи по два метри. Мостот на уметноста претставува капиталeн објект, реализиран од општина Центар, во мандатот на градоначалникот Владимир Тодоровиќ. Фото: Скопјеинфо
сите 8 | | | веќе видена

Каскадерот Урош Цетиќ, кој со Маја Николиќ се познава уште од порано, синоќа и раскажа на пејачката дека за четири дена колку што е во комбето со Ава, четири пати имал секс со старлетата. Иако тие двајца разговараа тивко, Жељко успеа да го чуе она најинтересното. Одлучен Ава да дознае што каскадерот зборува зад нејзиниот грб, тој го разбесни Урош, кој почна да му се заканува. Сепак, тоа што Жељко го слушна и го пренесе на старлетата, по што следеше кавга меѓу неа и нејзиниот „цимер“.
сите 21 | | | веќе видена

Иако најчесто голотиите доаѓаат од страна на девојките во куќата на Големиот Брат, овој пат својот „адут“ го покажа еден од близнаците. Се уште е нејасно, знаат или не станарите дека има камера во туш кабината? Незензурирана верзија секоја вечер на Сител по полноќ.
сите 3 | | | веќе видена

Таа е Анѓела Богдановиќ од Куманово. Се занимава со манекенство и фотомоделство скоро 2 години. Има 17 години и учи во средното медицинско училиште Наце Буѓони во Куманово. Сон и е да стане лекар бидејќи сака да им помагам на луѓето. Покрај тоа активно се занимава со манкенство и фотомоделство што значи дека има голем број на ревии и кастинзи во модна куќа „Подиум“ од Македонија.
| | веќе видена

next