Противпожарните служби го локализираа пожарот во студентскиот дом Гоце Делчев во Скопје Медицинска интервенција беше потребна за две студентки кои живеат во домот, кои почувствувале гушење од чадот.
сите 53 | | | веќе видена

Пожар избувна во студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје Гори првиот кат од женскиот дел на студентскиот дом Гоце Делчев во Скопје, пренесе Плусинфо. Испратени се повеќе противпожарни возила за да се борат со пламените јказици. Засега нема информации за причината за пожарот, ниту за тоа дали има повредени.
сите 53 | | | веќе видена

По повод 7 Април, Светскиот ден на здравјето, како и во сите други градови низ Република Македонија со бесплатни прегледи за пациентите и други активности во Демир Хисар беше одбележан овој ден. На одбележувањето присуствуваше и ново избраниот градиначалник на Општина Демир Хисар г-дин Љупчо Блажевски.
сите 2 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет особено во источните делови каде е можна и ретка појава на грмежи. Во југозападните делови ќе има подолги сончеви периоди. Утринската температура ќе се движи од два до седум, а дневната од девет до 16 степени. Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб дожд. Утринската температура ќе се спушти до пет, а дневната ќе се искачи до 15 степени.
сите 41 | | | веќе видена

Според најновите информации добиени во АМСМ од ЈП „Македонија пат“, сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива по наместа влажни коловози. Патниот правец Р-103 Неготино-Радовиш односно Неготино - Штип преку Лакавица, поради оштетување на мостот бр.9 преку реката Вардар, целосно е затворен за сите видови на сообраќај, како и за пешаци. Поради тоа сообраќајот е пренасочен преку патниот правец Неготино - Криволак - Пепелиште и тоа само за лесни возила. Според известување добиено од инженеринг компанијата Геинг, за потребите за изработка на проектна документација за реконструкција и рехабилитација на патниот правец А3/Р1-312, делница Велес-Кадрифаково како експресен пат, се извршуваат активности на патот кои се поделени во две фази. Првата фаза започна на 27.03.2013 година, при што се врши геодетско снимање и се поставени 2 табли за известување за работа на пат, од кои едната е поставена на клучката кај Велес, а другата на клучката кај Кадрифаково. На патниот правец Гостивар ...
сите 6 | | | веќе видена

Утрово земјотрес со магнитуда од 4,9 степени ја стресе Грција. Епицентарот на потресот бил во реонот на градот Лаконија, на полуостровот Пелопонес, на 172 километри јужно од Атина и бил почувствуван на целиот полуостров. Земјотресот е почуствуван и во Битола. Нема податоци за настрадани и материјална штета.
сите 41 | | | веќе видена

Авион на Владата на Република Македонија веќе е на пат за Германија од каде треба да го донесе Јохан Тарчуловски, јавува Утрински весник. Кој ја сочинува државната делегација, која треба да го прифати Јохан Тарчуловски се уште е непознато, со оглед на тоа што државните институции ништо не соопштуваат за составот на делегацијата и оние кои се со нив. Денеска и официјално беше соопштено дека барањето на Јохан за ослободување е прифатено од Хаг, а Јохан и на својот профил на фејс најави дека се враќа дома.
сите 138 | | | веќе видена

Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија ,денеска објави дека Тарчуловски, откако одлежал осум од неговата 12-годишна затворска казна, ќе биде ослободен јавува БИРН. Минатиот месец, по завршување на две третини од казната, тој и формално стекна услов за предвремено ослободување. Имајќи го ова предвид, „сметам дека Тарчуловски сега треба да биде ослободен“, соопшти претседателот на МКТЈ, Теодор Мерон. Сѐ уште не е јасно кога точно тој ќе биде ослободен од притвор. Надежта за предвремено ослободување на Тарчуловски се појави откако при крајот на 2012, беа изречени ослободителни пресуди за некогашниот командант на ОВК, Рамуш Харадинај и за двајцата поранешни хрватски генерали, Анте Готовина и Младен Маркач.
сите 119 | | | веќе видена

Истражувачите од Ворвик универзитетот најдоа начин како да го намалат бројот на калории во чоколадо комбинирајќи со овошни сокови. Во какао масата се додаваат капки од сок од јаболка, портокал и брусница, што повеќе од половини ги намалуваат калориските вредности на многуте омилени слатки, а притоа чоколадата не го губи својот вкус.
сите 7 | | | веќе видена

Неколку нови споменици денеска беа поставени во главниот град, односно Скопје. Кај Католичката црква беше изграден војводата Христо Чакаларов, додека на улицата Никола Вапцаров кај Рекор е поставен споменикот на Христо Узунов кој во едната рака држи пиштол, а во другата пушка и стои на камен. Наскоро следат и нови споменици кои истотака ќе бида поставени во Скопје. Во продолжение уживајте во новите споменици.
сите 33 | | | веќе видена

Иако засега сеуште нема официјални информации од Бихачка, околу случувањата во штабот на СДСМ, по објавувањето на неофицијалните резултати за поразот на Менде Диневски,сепак од добро информирани извори на партијата, “Нова Македонија” дознава дека инцидентот наводно го предизвикале Душко Илиевски - млекарот и негови приврзаници кои предизвикале судир со обезбедувањето на изборниот штаб, како и други членови и спонзори на партијата, кои барале итна и безусловна смена на раководството на партијата Тие својот бес го насочиле кон кандидатот за градоначалник Менде Диневски и локалниот лидер Васко Ковачевски. Тие наводно откако го пробиле обезбедувањето се упатиле кон раководството на партијата барајќи нивна смена и заканувајќи се дека доколку не дојде до смена на општинското раководство ќе го запалат седиштето на СДСМ.Моментно општинската зграда на СДСМ во Битола е заклучена и сите членови и симпатизери на партијата и коалицијата “За подобра Македонија“ се разотидоа.Од битолската полиција сеуште не сакаат ...
сите 11 | | | веќе видена

Според неофиијалните информации добиени од изборниот штаб на ВМРО – ДПМНЕ, Коалицијата „За подобра Македонија“ освои 55 градоначалнички места, објави Сител. Наспроти 55-те градоначалнички места на владејачката коалиција „Сојузот за иднината“ предводен од СДСМ освои само 4 градоначалнички места, а на 2 градоначалнички места ќе седнат независни кандидати.
сите 170 | | | веќе видена

Како што вети Талевски доколку биде избран за градоначалник првата изјава ќе ја даде во отворената програма на Орбис Телевизија. Речено - сторено. Талевски веќе е гостин во отворената програма на Телевизија Орбис. Проследете ја неговата изјава на Орбис ТВ или пак на интернет преку следните линкови: ЛИНК 1 ЛИНК 2 ЛИНК 3
сите 3 | | | веќе видена

Екипата на Зоом од Битола и понатаму останува да ги следи случувањата во Битола. За сите информации и најнови информации следете го нашиот портал www.zoom.mk - Инфроамцијата во твоја рака.
сите 178 | | | веќе видена

Со песни и ора се слави во Ѓорче Петров. Таму присуствуваат Министерот за финанции Зоран Ставрески и претседателот на собранието Трајко Вељановски - информира екипата на Зоом од Ѓорче Петров.
сите 14 | | | веќе видена

Според потврдените информации, дојавени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, досега е забележани се следните неправилности на гласачките места: - Гласачко место 0845 општина Кочани, регистрирани се 109 случаи во кои гласачите се претставувале како неписмени и доаѓале да гласаат со помош. Истите лица кои се претставувале како неписмени подоцна помагале на други неписмени лица при гласањето. - Гласачко место 1087 општина Куманово, гласањето било прекинато 20 мин поради тоа што еден гласач го сликал ливчето. По интервенција на ИО, гласачкото ливче е скинато и тргнато на страна како неважечко. - Гласачко место 1957 општина Тетово, забележани се 26 случаи на некористење на УВ ламба. - Гласачко место 2950 општина Бутел, гласачот дошол да гласа и во ИС каде што бил запишан веќе бил потпишан некој друг. ИО му дозволил на гласачот да гласа и да се потпише од страна до неговото име. Ова било внесено во записникот на ИО. - Гласачко место 0054 општина Битола, прекин од 1 час и 45 ...
сите 37 | | | веќе видена

Со веќе познатата химна, со песната „Не може нам нико ништа", актуелниот градоначалник на Општина Карпош Стевче Јакимовски ја прослави победата во вториот круг. - Ви благодарам за поддршката и што овие изминати 50 дена ми ги направивте најубави во животот. Никогаш не се сомневав во мојата победа, гледајќи колку жителите на Карпош веруваат во мене, рече Јакимовски и им се заблагодари на Драгиша Милетиќ и Српската напредна странка. - Со еден мал печат од Српската напредна странка ние дојдовме до голема победа, изјави тој. Како што јавува Вест во еден момент, Јакомовски ја запре музиката и рече: "Само за Андреј Петров свирете ја „Проклета е оваа недела““. За кусо време во штабот пристигнаа зурли и тапани. Симпатизерите на Јакимовски почнаа да играат оро на улицата пред штабот, па сообраќајот во овој дел беше насочен кон споредните улички. Поддршка за Јакимовски стигна и од Албанци кои, веејќи го албанското знаме пред штабот на Јакимовски, го извикуваа неговото име.
сите 31 | | | веќе видена

next