Актуелниот градоначалник и кандидат од СДСМ за Струмица, Зоран Заев, прогласи победа во првиот изборен круг, откако денеска се прегласуваше во три избирачки места во оваа општина. Според податоците на ДИК Заев освоил 52,38 отсто, а неговиот противкандидат Васил Пишев, 46, 98 отсто од гласoвите.
сите 30 | | | веќе видена

Претседателот на ДИК Борис Кондарко во моментов е во изборниот штаб на СДСМ. Наместо да биде онаму каде што треба, а тоа е во Државната изборна комисија каде се пребројуваат гласовите, претседателот Борис Кондарко се наоѓа во изборниот штаб на СДСМ. Причините за овој негов потег не се познати, но секако дека чуди фактот што Кондарко не е во комисијата каде што пристигнуваат резултатите од гласачките места од вториот круг на локалните избори, туку во СДСМ.
сите 5 | | | веќе видена

Како и што првично објавивме од нашата екипа на Зоом која се наоѓа во Битола тепачката во СДСМ била вистина тоа го потври полицијата. Лошите резултати што ги оствари кандидатот за градоначалник на “Сојузот за иднината“ Менде Диневски најверојатно беа причина за инцидент во седиштето на СДСМ во Битола. Според очевидците таму се случила тепачка и кршење на инвентарот. Битолската полиција го потврди инцидентот и моментно се наоѓа во седиштето на СДСМ да спречи инцидентот да се прошири. Засега не се знае за каков инцидент се работи, бидејќи пред седиштето на СДСМ има многу полиција, а на сите им е забрането да излегуваат од зградата.
сите 13 | | | веќе видена

Актуелниот градоначалник на Битола, Владимир Талески и во наредните четири години ќе биде на челната позиција во градот под Пелистер Според неофицијалните информации Талески по преброените 60 отсто од гласовите има веќе недостижна предност пред неговиот против кандидат од “Сојузот за иднината” Менде Диневски од над 5.000 гласови. Имено, Талески по преброените над 60 отсто од гласовите има над 17.000 гласови, додека Менде Диневски има само нешто повеќе од 12.000 гласови. Повеќе: * ВО ЖИВО: Од пред општинскиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ во Битола * ФОТО: Талевски им се заблагодари на сите битолчани - одиме на славење * ВО ЖИВО ОД БИТОЛА: Тепачка во штабот на СДСМ во Битола
сите 108 | | | веќе видена

Во Битола веќе започна славењето за реизбраниот градоначалник на Општина Битола Владимир Талевски. Атмосверата од пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ ја пренесува Телевизија Орбис кликни тука и следи ја во живо.
сите 197 | | | веќе видена

Лошите резултати што ги оствари кандидатот за градоначалник на “Сојузот за иднината“ Менде Диневски најверојатно беа причина за инцидент во седиштето на СДСМ во Битола - објавува Нова Македонија. Според очевидците таму се случила тепачка и кршење на инвентарот.Битолската полиција го потврди инцидентот и моментно се наоѓа во седиштето на СДСМ да спречи инцидентот да се прошири. Засега не се знае за каков инцидент се работи, бидејќи пред седиштето на СДСМ има многу полиција, а на сите им е забрането да излегуваат од зградата.
сите 16 | | | веќе видена

По 16 години владеење на СДСМ во општина Дебарца, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Игор Трајковски е во водство пред неговиот неговиот противкандидат од опозициската СДСМ. Од досега пребројаните гласови во општина Дебарца, На Трајковски му припаднале 1781 глас, додека на неговиот противкандидат од СДСМ му припаднале 1563 гласови.
сите 186 | | | веќе видена

Според досегашниот мал број на изброени гласачки ливчиња, неофицијално опозицискиот сојуз има водство во три општини. Како што неофицијално дознаваме, Сојузот на иднината во моментов води само во Струмица, Куманово и Берово. Најтесна битка се води за скопската општина Центар. Во првиот круг на локалните избори СДСМ победи само во Ранковце.
сите 21 | | | веќе видена

Изборниот ден помина во мирна, фер и демократска атмосфера, каква што се очекуваше, во која граѓаните може слободно да ја изразат својата волја, оцени потпретседателот на Државната изборна комисија, Субхи Јакупи. - Нашите информации говорат дека изборите помаа во мирна атмосфера со неколку забелешки од страна на набљудувачите и политичките партии, но тоа не влијае на нарушување на изборниот процес. ДИК презема и ќе преземе се и тие да се остранат, изјави Јакупи. Додаде дека изборниот процес ги исполнува сите услови за фер и демократско гласање на кое граѓаните слободно можеа да ја изразат својат волја .
сите 11 | | | веќе видена

Според досега пристигнатите резултати за Град Скопје, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и досегашен градоначалник Коце Трајановски има предност од 2:1 во однос на кандидатот на опозицијата Јани Макрадули. Изразено во гласови, Коце Трајановски има освоено 71.000 наспроти Јани Макрадули кој има освоено само 36.000 гласови.
сите 183 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ прогласува победа во Чешиново- Облешево, Старо Нагоричане, Јегуновце, Ресен, Лозово и Карбинци. Ова се резултатите кои ги истакна директорот на Центарот за комуникации Илија Димовски, час и половина по завршување на гласањето во вториот круг на локалните избори. Значително водство ВМРО-ДПМНЕ има во Битола, Кавадарци, Велес, Бутел и Кочани. На ниво на Град Скопје од досега пристигнатите резултати, водството на Коце Трајановски е огромно – 71.000 наспроти 36.000 за Јани Макрадули, во сооднос 2:1, истакна Димовски.
сите 195 | | | веќе видена

Според најновите информации од штабот на ВМРО-ДПМНЕ, владејачката партија води во неколку македонскии општини. Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, според досегашните информации убедливо води во Делчево, Ресен, Кочани, Битола, Велес, Бутел, Чешиново, Блешево, Кавадарци, Дебарца Според последните информации, Владимир Талески, кандидатот за градоначалник на Битола од ВМРО-ДПМНЕ е во убедливо водство, како и кандидатот за градоначалник на Бутел Петре Латиновски кој е во предност со 3:1.
сите 195 | | | веќе видена

По победата прогласена во Ресен, ВМРО - ДМПНЕ прогласи победа и во Делчево по 50-тина минути од затворањето на гласачките места. Инаку кандидадот за градоначалник на Делчево на коалицијата „За подобра Македонија„ Дарко Шехтански неофицијално веќе слави победа и тоа со разлика од 2.000 гласови односно 2:1.
сите 197 | | | веќе видена

Иако избирачките места беа затворени пред само 30 минути, кандидадот за градоначалник на Ресен на коалицијата „За подобра Македонија„ Ѓоко Стрезовски веќе слави победа, пренесува Сител. Според досегашните информации, кандидатот Ѓоко Стрезовски води со 2:1. Стрезовски ветува дека ќе ги реализира сите 77 проекти кои беа вклучени во неговата програма. Тој е задоволен од демократската атмосфера во која поминаа изборите.
сите 10 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски го оствари своето право на глас во вториот круг од локалните избори. Тој во придружба на сопругата Боркица Груевска гласаше во ОУ „Кузман Јосифоски Питу„ во општината Кисела Вода. Груевски по гласањето даде изјава за медиумите. Курир истата ќе ја пренесе по 19 часот, откако ќе заврши предизборниот молк.
сите 24 | | | веќе видена

До 10 часот правото на глас во 29 –те општини и Град Скопје каде што се одржува вториот круг локални избори, како и на трите избирачки места во Струмица и едно во Долнени, каде што се прегласува, одѕивот на гласачи изнесува 7,56 проценти, соопшти Државната изборна комисија. Во Скопје гласале 7,14 проценти. Најголем одѕив има на трите места каде што се прегласува првиот круг во Струмица. Таму излегле 14,47 проценти од гласачите. Поголем одѕив е регистриран и во Лозово каде гласале 14,32 проценти и во Дебар со одѕив од 14,13 проценти.
сите 111 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов го оствари своето право на глас и гласаше во гимназијата „Јосип Броз Тито“. Тој се надева дека зад нас ќе оставиме успешен изборен циклус, како и многупати до сега. „Ги повикувам граѓаните на масовна излезност, за на избраниот кандидат да му дадат поголем легитимитет,“ изјави Иванов.
сите 18 | | | веќе видена

next