Локалните избори завршија, владејачката коалиција „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ победи во 58, општини, додека опозициската коалиција „Сојуз за иднината“ предводена од најголемата опозициска партија СДСМ освои само 4 општини. ВМРО-ДПМНЕ убедливо уште во првиот круг славеше голема победа во Охрид, а за одбележување е и победата во Дебрца, каде по 16 години, владејачката партија доби свој градоначалник. Со освоени четири градоначалнички места и освоени околу 280.000 гласови, СДСМ го забележа најтешкиот пораз во изминатите години, заедно со оној кога партијата ја предводеше Радмила Шекеринска, кога слично како и на локалниве избори, СДСМ доживеа катастрофален пораз. Најголемата опозициска партија победи само во Ранковце, Струмица, Центар и Куманово, каде нивниот кандидат Зоран Дамјановски во вториот круг славеше благодарение на албанските гласови, откако во првиот круг победи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Ѓорѓиевски. Иако се уште не поминал рокот за жалби до Државната изборна комисија, сепак ...
сите 38 | | | веќе видена

Македонската радио телевизија започна со процесот на дигитализација на архивата на богатата ризница на националната куќа. За кус период сите изработените проекти ќе се дигитализираат, а дигиталната архива ќе биде достапна за целата јавност. „Случки од животот“ во режија на Богдан Поп Горчев и Миле Гроздановски е првиот проект кој Македонската радио телевизија го дигитализираше. Со „Случки од животот“ започнува ерата на зачувување на богатата национална ризница со продуцирани дела на националната куќа. За кус период целата архива на МТВ ќе биде дигитализирана и достапна на целата јавност. Култната серија во која преку случките на едно семејство се прикажани сите среќни но и тажни мигови, сите проблеми и сите радости, токму поради својата безвременска вредност е првиот дигитализиран проект, а е дело кое ќе ни посочи како се соочува обичниот човек со животниот пат. Серијата е дигитализирана до 25 - та епизода, а ќе започне со емитување од вторник 23 април. Од тогаш, секој вторник, четврток и петок од 18:30 на ...
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во канадската општина Маркам присуствуваше на церемонија на откривање на три улици кои, во чест на македонската заедница, ќе ги носат имињата „Битола“, „Пелистер“ и „Даме Груев“. На чинот на откривањето на новите имиња на улиците му претходеше и церемонија на подигнување на македонското знаме пред Граѓанскиот центар на Општината Маркам, проследено со интонирање на химните на Канада и на Македонија. - Македонскиот град Битола е познат како градот под Пелистер. Не случајно, веднаш до улицата „Битола“ има уште една улица со македонски топоним – „Пелистер“. Како во Македонија, така и овде, во Канада, „Битола“ се наоѓа под „Пелистер“. Но, постои една друга, суштинска сличност, а тоа е посветеноста кон мултиетничкиот и мултирелигискиот и мултијазичниот соживот на сите граѓани. Секоја на својот начин, Македонија и Канада, се посветени на моделот на интеграција без асимилација. Модел што е присутен и тука, во Маркам. Модел што ви овозможува вам, Македонците од ...
сите 52 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремен дожд, на места пороен со појава на грмежи. Ќе дува умерен ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се движи од 12 до 23 степени. Во Скопје слично време, со температура до 22 степени.
сите 45 | | | веќе видена

Министерството за образование и наука продолжува со реконструкција на училиштата, во рамките на Проектот изградба и обнова на основните и средните училишта во Македонија. -Реконструирано ќе биде штипското училиште „Тошо Арсов“ во Штип, ќе биде довршена повеќенаменската спортска сала во ОУ „Гоце Делчев“ во селото Љубанци, а воедно, завршена е и тендерската постапка за замена на столаријата во СОУ „Ристе Ристевски-Ричко“ во Прилеп, информираат од МОН. Во СОУ „Ристе Ристевски-Ричко“ ќе биде заменета старата столарија која е од метален профил и едноструко стакло со шесткоморен ПВЦ профил и термопан стакло, со цел зголемување на енергетската ефикасност на објектот и намалување на трошоците за греење. Реконструкцијата во ОУ „Тошо Арсов“, ќе опфати комплетна санација на објектот, вклучувајќи замена на прозори, врати, подови, санација на покрив, како и воведување на парно греење. Изградбата на објектот за повеќенаменска спорстска сала во ОУ „Гоце Делчев“ е започната во 2008 година. Во план е комплетно завршување на ...
сите 2 | | | веќе видена

Јохан Тарчуловски овој ден го помина во Струга. Тој ја посети црквата Калишта, каде запали свеќа и се помоли за своето семејство и својата држава, пишува Република. Јохан беше одлично примен од стружани кои му приредија пречек.
| | веќе видена

Под мотото „Спречи, заштити, вакцинирај! Заштити го светот, вакцинирај се!“ денеска почна одбележувањето на Европската недела на имунизација со музички и едукативен хепенинг во Градскиот парк. Целта на настанот, според раководителот на Секторот за превентивна здравствена заштита Јованка Костовска, е да се подигне свеста кај населението за бенефитите од вакцинирањето. Потребата да се вакцинираат децата, како што нагласи, не само што е законска обврска, туку е и право на секое дете да биде заштитено од тешки заразни заболувања. - Уште еднаш ги повикуваме и охрабруваме родителите дека вакцините во Република Македонија се безбедни, од најреномирани производители. Да ги вакцинираат своите деца и понатаму државата да биде меѓу земјите лидери кои имаат висок опфат на имунизација. Со тоа многу болести се искоренети и нема да се вратат, а ќе имаме здраво поколение, изјави Костовска. Во рамки на активностите за одбележување на неделата на имунизација, најави дека нивни екипи ќе бидат на терен и ќе откриваат ...
сите 8 | | | веќе видена

Под мотото „На секое дете му е потребен учител!“ од денеска до 27 овој месец се одбележува Глобалната недела за акција за вклучување на секое дете во образованието. Во рамки на одбележувањето, Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ испрати информација до сите општини во Република Македонија и до Самостојниот синдикат за образование и култура, да побараат од сите училишта поддржување на акцијата. „Меѓаши“ соопшти дека побарале во сите училишта да се одржи по еден наставен час „На секое дете му е потребен учител“, каде треба да се зборува за важноста на квалитетното образование и за важноста секое дете да биде вклучено во образовниот процес. Во Република Македонија над 18.500 деца не се вклучени во образовниот процес, од нив 2.000 се жртви на детски труд и над 1.500 се без извод од матична книга на родени. Напредокот во реализирањето на правото на образование на светско ниво од 2000 година е неспорно, но продолжува да претставува недовршена работа. Бројот на деца кои не добиваат основно образование е ...
сите 3 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Кон крајот на денот во западните делови ќе има услови за краткотраен локален дожд. Температурата ќе се движи од 15 до 25 степени. Во Скопје слично време, со температура до 23 степени.
сите 50 | | | веќе видена

Кинескка новинарка Чен Џинг си ја сфатила својата професија многу сериозно – таа дури ја прекинала својата свадба за да известува во живо за земјотресот што ја погоди Кина. Таа е новинарка за една локална телевизиска станица во Кина , немала време ниту да се пресоблече па на јавувањето во живо е во својата венчаница. Видеото од нејзиното јавување во живо веднаш стана хит во Кина, а гледачите го пофалија нејзиниот професионален дух. ТЕКСТ: MKDNEWS
сите 10 | | | веќе видена

Во експлозија што синоќа се случи на тераса на угостителски објект на улицата Башчанске плоче 5 во Загреб, се повредени седум лица, соопшти полицијата. Загребската полиција приведе едно лице осомничено за нападот, најверојатно со рачна бомба. Како што јавуваат загребските медиуми, инцидентот се случил во кафулето Хет Трик каде осомничениот се скарал со некои од гостите, по што отишол дома и се вратил со бомба. Неофицијално станува збор за 52- годишен воен ветеран, а ако се докажат обвинувањата ќе одговара кривично за загрозување на безбедноста, но и за обид за убиство. Полицијата до доцна во ноќта вршеше увид на местото на злосторството при што на терасата од кафулето останаа крвави траги и парчиња од облеката на повредните во експлозијата. Според медиумите, тројца се здобиле со сериозни повреди и се пренесени на болничко лекување.
сите 11 | | | веќе видена

Пред утрешното прегласување на вториот круг од локалните избори во дел од изборните места во Центар и Струга и едно во Ѓорче Петров, и вториот круг во Долнени, денеска е изборен молк. Гласаат пријавените изнемоштени и болни лица. Во трите општини каде што се прегласува вториот круг шеесет пријавени болни и изнемоштени ќе го искористат своето право на глас. Во скопската општина Центар ќе гласаат 31 изнемоштено и болно лице, во Струга 26, а во Ѓорче Петров три. Во Долнени, каде утре се одржува вториот круг од локалните избори, пријавени за гласање се 216 изнемоштени и болни лица. Гласањето утре почнува во 7 и трае до 19 часот. Вториот круг од петите локални избори ќе се повтори на 29 избирачки места во Центар, во девет во Струга и во едно во скопската општина Ѓорче Петров. Втор круг од локалните избори ќе има во општина Долнени на 39 избирачки места. Вкупниот број гласачи на избирачките места во Центар, според избирачкиот список, изнесува 22.939. Во деветте избирачки места во Струга треба да гласаат 7.885 ...
сите 121 | | | веќе видена

Најмалку 56 лица загинаа од силниот земјотрес со магнитуда од 6,6 степени според Рихтеровата скала, што денеска ја растресе југозападната кинеска провинција Сечуан, пренесоа британските медиуми, цитирајќки ја агенцијата Ксинхуа. Околу 600 лица се повредени. За погодениот регион веднаш замина премиерот Ли Кечијанг, соопштија руските медиуми. Точни податоци за големината на разурнувањата се уште нема. Бројот на жртвите постојано расте. Потресот бил толку моќен што е почувствуван во многу градови на провинцијата, вклучуваќи го и административниот центар Чанду, што се ноаѓа на 140 километри од епицентарот на земјотресот, што бил во околината на Лушан. Според американскиот Геофизички институт, епицентерот бил на длабочина од 12 километри. Во 2008 година во провинцијата Сечуан имаше земјотрес со магнитуда од 8 степени, што го однесе животот на над 80.000 лица, ппотсетија агенциите.
сите 72 | | | веќе видена

Репортерската екипа на британската телевизија ИТВ е протерана синоќа од Бахреин, иако имаше виза за влез во земјата и дозвола за работа. Полицијата ја запрела телевизиската екипа во која бил репоретер, камерман и продуцент, како и двајца домашни помагачи, додека снимала прилог за протестите што опозициските шиити ги спроведуваат во земјата против оддржувањето на трката за Формула 1, закажана за овој викенд. Во оваа мала островска земја во Перискиот залив, богата со нафта и гас, од 2004 година редовно се оддржуваат трки во Формула 1. Не се оддржаа само еднаш, пред две години,за време на таканаречената „арапска пролет“ кога за време на масовните протести на опозицијата, власта употреби сила. Во неколкудневните судирања имаше мртви и повредени, а опозициските хуманитарни организации тврдат дека нивните припадници били изложени на тортура и насилство за да им се изнуди признание. Десетина илјади луѓе и синоќа демонстрираа против трката Формула 1 за која велат дека на власта и служи како начин за да се одврати ...
сите 4 | | | веќе видена

Црквата Св. Константин и Елена, која првично требаше да се гради на плоштадот Македонија, сега веќе е во фаза на градба кај домот на АРМ. Економски објави фотографија како ќе изгледа овој верски храм кога ќе биде готов.
| | веќе видена

Пет телевизии од синоќа не се емитуваат на „БУМ“ ТВ- четири национални, Сител, Канал 5, Телма и Алсат и локалната Алфа. Имено, овие телевизии објавија дека се здружија против, како што велат, превисоката сума за дигитализација која ја бара словенечки„ОНЕ“, кој има обврска да ја спроведе до 1 јуни. Сумата е близу 150.000 евра годишно по медиум, а цената, како што образложуваат е висока, економски неоправдана и неприфатлива, но и без гаранции за квалитет. Дополнително, овие телевизии најавија дека ќе го радикализираат отпорот, без дополнителни детали.
сите 26 | | | веќе видена

next