Тимот на Лејкерс очајнички се бори за 8-мата позиција. По тешката повреда на Коби по која би бил надвор од терените од 6 до 9 месеци сите очекуваа пад на Лејкерс и сигурна победа за Сан Антонио. Со изворедниот Двајт Хаурад кој постигна 26 коша и имаше 17 скока Лејкерс беа подобар тим од Спарс. Со оваа победа на Лејкерс му е потребна само една победа во преостанатите два натпревари за да го обезбеди тоа посакувано 8мо место и дуел најверојатно со Оклахома. Во останатите натпревари победа забележаа Далас над Њу Орлеанс ( 89-107) , Хјустон над Сакраменто (121-100).
сите 47 | | | веќе видена

Ете си заминувам !- Така рекол Црвенковски , на последната тајна средба со најтесниот круг на СДСМ. Само да не е патка или да не се предомисли, е ехото од партијата,затоа што тоа знае тој да го прави. Се тоа треба да се искрчка до конгресот. Веројатно како што дознава локално.мк би требало да биде во Јуни. За Мај било рано. На последната тајна средба кај БЦ, за локално.мк велат дека Црвенковски рекол дека си заминува но партијата не сака да ја остави без лидер, иако немал намера некого да поддржи. Исклучените се исклучени од партија и тие не се во игра , тие можат да си прават партија со тие кои им ветиле дека финасиски ќе ги помогнат,а за сите кои се амбицираат од и со СДСМ може да се запишат на списокот. Тука се имињата на Радмила Шеќеринска или Зоран Заев, Стево Пендаровски и Зоран Јовановски кој рекол дека сака да размисли . На средбата не бил Заев ама неговиот став е познат, тој нема да се трка со Шеќеринска, но со сите останати да ,до колку таа не се кандидира. Големо незадоволство има од крилото на ...
сите 21 | | | веќе видена

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло Температурата ќе се движи од 16 до 21 степени. Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност. Температурата ќе достигне до 19 степени.
сите 52 | | | веќе видена

Организаторите на најпосетуваниот фестивал во Македонија, прилепскиот Пивофест, на своите посетители им даваат интересна можност. Сега, вие можете да ја креирате листата на учесници кои ќе настапат на овој фестивал на пивото, во градот под Марковите кули. Фестивалот ќе се одржи од 18.07 до 21.07. Изборот е огромен- Архангел, Бајага, Плави Оркестар, Прљаво казалиште, Дино Мерлин, Горан Бреговиќ, Џибони, Владо Јаневски, Каролина Гочева, Жељко Самарџиќ, Едо Маајка и многу други. На следниов линк , изберете кој да учествува на Пиво фест-Прилеп 2013 година.
| | веќе видена

Хрватската пејачка Северина и нејзините најблиски соработници веќе се во Скопје. Таа вечерва во арената „Борис Трајковски“ ќе одржи концерт насловен „Бајка во четири чина“ во рамки на турнејата „Добредојде во клубот“. Нејзиниот тим е составен од 70 луѓе - стилисти, бенд и танчери заедно со познатиот светски кореограф Анже Шкрубе и познатиот режисер Томаж Пандур. Техничка опрема за концертот е донесена во Скопје со четири камиони. Пред концертот предвидени се неколку проби, а слободното време тимот на пејачката побарал да се искористи за обиколка на Скопје и традиционална македонска вечера, бидејќи Северина е љубител на македонската скара и пиво.
сите 23 | | | веќе видена

Резултатите од истражување спроведено на 1.000 испитанички покажуваат дека на голем дел од нив, околу 22 проценти, при интервју за вработување им било поставено прашање дали планираат да забременат во наредниот период. Околу 67 проценти од испитаничките сметаат дека одговорот на тоа прашање се одразил на одлуката на работодавачот дали ќе ја добијат или нема да ја добијат работата. Со најновите измени на законот кои се подготвуваат се утврдува забрана за работодавачите при вработување од кандидатите да бараат тест за бременост или потврда за таков тест при склучување договор за работа со жена. Исто така, се предвидува забрана на сите облици на дискриминација, вклучувајќи го и откажувањето на договорот за вработување на жените кои се наоѓаат во состојба на бременост, раѓање или родителство. Доколку во такви случаи работникот добие отказ тој ќе биде ништовен. Ако работодавец ја дискриминира жената поради мајчинство, таа треба да го пријави во трудова инспекција, на телефонските броеви 15 131 и 15 505 кои се ...
сите 23 | | | веќе видена

Со цел да се покаже подготвеноста и координацијата на различни единици во услови на потреба за воспоставување на јавен ред и мир, припадниците на различни организациони единици при МВР денеска во скопската касарна „Ѓорче Петров“ ја презентираа показната вежба „Координатор- 2013“. Согласно сценариото полицијата интервенираше пред фабрика за хемиски производи, која неконтролирано испуштила токсични материи во воздухот и во реката Вардар, по што месното население, повеќе НВО и спортско-риболовни друшта незадоволни од состојбата протестираат пред Министерството за животна средина. Меѓу другото единицата за специјални задачи доби задача за итна евакуација на ВИП лицето од објектот, по што еден тим со хеликоптер се десантира и влегува во Министерството, а три други тима со шест возила се поставуаат во близина на објектот. Во меѓувреме, полицијата ја расчистува барикадата од демонстрантите, приведува лице и се повлекува.
сите 17 | | | веќе видена

Александар Хеит (22), студент на Универзитетот во северно Колорадо загина кога автомобилот излетал од патот. Несреќата се случила бидејќи момчето пишувало порака на неговиот Ајфон и изгубило контрола над автомобилот. Родителите по смртта на синот, на медиумите им ја отстапиле неговата последна недовршена порака. -Се надеваме дека оваа слика во медиумите ќе врежи сеќавање кај младите. Не сакаме да ја повторат истата грешка, ако пишувате смс додека возите за една секунда можете да си го уништите животот, да убиете некого и да оставите празнина во срцата на сите кои ве сакаат, изјавила неговата мајкаSharon Heit . Последната напишана порака на настраданото момче била “Звучи супер. Ќе се видиме наскоро, јас …”, после што, според очевидците, автомобилот нагло излетал од патот.
сите 2 | | | веќе видена

Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески вчера го доби вториот син кој ќе се вика Ангел. Во изјава за Вест тој вели дека ќе оди и на трето дете. Желба на министерот беше да му се роди ќерка, но откако и по вторпат доби син, тој е решен да оди на трето дете. -Ќе одиме и на трето дете за да имаме ќерка. Сакаме повеќе деца, ако даде Господ, вели Јанакиески за весникот.
сите 2 | | | веќе видена

Навивачката група Комити се самоорганизираше да му приреди пречек на Јохан Тарчуловски. Собирот беше во 13.30 часот пред Соборниот храм од кадешто Комити се упатија на "Александар Велики" со автомобили и автобуси. Јохан Тарчуловски долги години е член на навивачката група Комити уште од времето на формирање на групата во организирана форма.
сите 13 | | | веќе видена

Добредојде дома Јохан. Со овие зборови Македонија го пречека својот херој. На скопскиот аеродром „Александар Велики“, слета авионот. Јохан излегувајќи од него се прекрсти, а веднаш потоа силно ги прегрна своите две деца Мелани и Младен. Владина делегација на чело со премиерот Никола Груевски, пратениции од македонското Собрание, роднини, пријатели и голем број на граѓани го пречекаа Јохан. Во својот говор пред присутните, тој истакна дека жртвата за Македонија нема цена. Погледнете го целиот пречек на македонскиот бранител.
сите 23 | | | веќе видена

Јохан се обрати пред сите оние кои со бесплатните автобуси пристигнаа на аеродромот Александар Велики. Тој истака дека Македонија му фалела, дека му фалеле македонците. На крај тој рече „СЕ ГЛЕДАМЕ НА ПЛОШТАД“
сите 5 | | | веќе видена

Децата на Јохан веќе се пристигнати на скопскиот аеродром. Малите Мелани и Младен, на пистата го чекаат својот татко. На аеродромот „Александар Велики“ пристигнаа и други роднини и пријатели на Јохан.
сите 173 | | | веќе видена

На скопскиот плоштад привршуваат подготовките за пречекот на Јохан Тарчуловски. Поставена е бината со големо македонско знаме, а во моментов се работи на озвучувањето. Во 16:30 часот е предвидено да започне големиот пречек на Јохан, каде илјадници Македонци ќе му посакаат добредојде на големиот херој.
сите 165 | | | веќе видена

Здружението на граѓани за поддршка на Јохан Тарчуловски, по повод враќањето на херојот во Македонија организира свечена програма за грандиозен дочек достоен за одбележување на овој светол и слободарски чин, која ќе содржи повеќе настани. Следува интегрален текст од нивното соопштение: Сакаме да Ве информираме дека Здружението на граѓани за поддршка на Јохан Тарчуловски, по повод враќањето на херојот Јохан Тарчуловски во Македонија организира свечена програма за грандиозен дочек достоен за одбележување на овој светол и слободарски чин, која ќе содржи повеќе настани. Здружението ги поканува сите граѓани на Република Македонија, во 14:30 часот да присуствуваат на официјалниот дочек на херојот Јохан Тарчуловски на аеродромот Александар Велики и со своето присуство да го збогатат и одбележат овој настан. За таа цел Здружението обезбеди 50 автобуси кои бесплатно ќе ги транспортираат граѓаните од Скопје до аеродромот Александар Велики и назад до Плоштадот Македонија. Автобусите ќе тргнат во 13:00 часот од паркингот ...
сите 238 | | | веќе видена

Македонија достојно ќе го пречека Јохан Тарчуловски.Утре во 14:30 тој ќе пристигне на скопскиот аеродром „Александар Велики“, а организиран пречек ќе има и на скопскиот плоштад.Во 18:30 е предвидено да започне пречекот на плоштадот „Македонија“.Се очекува голем број на Македонци да му посакаат “добредојде“ на човекот кого го нарекоа македонскиот херој.По осум години минати во затвор, Тарчуловски е на слобода!
сите 248 | | | веќе видена

Јохан Тарчуловски денеска излезе од затворот во градот Диц, Германија, каде што ја издржуваше затворската казна. Веднаш по излегувањето од затворот Тарчуловски, кој бил пречекан од неговата сопруга Соња, блиски пријатели и иселеници, го бакнал македонското знаме. Го пречекале и македонската амбасадорка во Германија Корнелија Утевска - Глигоровска, како и од амбасадорот во Холандија Никола Димитров заедно со членовите на дипломатските мисии во овие две земји. Според неговиот адвокат Антонио Апостолски, се очекува утре Тарчуловски да пристигне во Република Македонија. Пред да тргнат за Скопје, Јохан и неговата сопруга Соња ќе ја посетат новата црква „Свети Никола" во Мајнц, Германија. Почесниот конзул на Македонија во Германија, Мирче Филиповски изјави дека го очекуваат околу 18 часот во црковната општина во Мајнц.
сите 284 | | | веќе видена

next