Објавена е конечна и целосна верзија од англиската „Пред да се раздени“, евровизиската песна со која Есма и Лозано годинава ќе не претставуваат на престојната Евровизија. Во прилог е неофицијалното видео.
сите 12 | | | веќе видена

Од слатка двојка во куќата почнуваат да иритираат, особено Ава. Дури ни Венди веќе не сака да го коментира нивниот однос. Смета дека тоа е „проблем без проблеми“. Венди смета дека Жељко ја сака Ава, а оти таа тоа не го сфаќа. Анета вели дека би ја тепала да е нејзино дете. Жељко ја сака, а таа се нервира и измислува сешто. Жарко смета дека Ава е глумица и оти го користи неговиот брат за да дојде до победа. „Таа сакаше да имаме секс среде соба, како никој да нема во куќата ми рече да се опуштам и да не се плашам“, откри Жељко, а потоа им објасни што се таа прави за да тие двајца спијат заедно и што се прави во креветот за да изгледа на секс и да тоа камерите го снимат. Превземено од: ТВ ПАКЕТ
сите 3 | | | веќе видена

Што се случува кога далечинскиот управувач останува без батерија во моментот кога најмногу ви треба? Најчесто завршува на под, зар не? Епа презентерот на Дневникот во МРТ го стори истото и тоа во програма. Издржа некако до крајот на најавите а потоа го репна далечинскиот од земја – крајот на видеото. Видеото осамна на youtube а едитирано е со одредена пцовка која не се слуша на оргиналното видео и нема инфо дали авторот на видеово ја додал самиот или тоа се зборови кој во нервоза ги кажал водителот. Текст: ТВ Пакет
сите 9 | | | веќе видена

Жртвите на транзицијата денес потсетија на “спомениците“ кои ги оставија Бранко Црвенковски и неговите соработници. Тие посочуваат дека лидерот на СДСМ во негово време наместо да гради, спроведуваше рушителна политика. Прес-конференцијата, симболично, ја одржаа пред фабриката Треска. -Оваа фабрика како и стотина други во Република Македонија, беше жртва на транзицијата и криминалната приватизација која во 90-тите години ја спроведе тогашната власт. Истите тие луѓе денес ги гледаме како критикуваат кога нешто се гради, наместо да се засрамат од штетата која му ја направија на својот народ. Крајно време е да се тргнат од политичката сцена и да ја остават Македонија да оди напред, истакнаа тие. Жртвите на транзицијата потсетуваат дека Црвенковски и соработниците зад себе оставија опустошени споменици кои говорат за голготата која ја истрпевме ние, работниците. За тоа време, посочуваат, блиските луѓе на тогашната власт се богателе. -Во Треска работеа над 500 луѓе. За жал, поради погрешните политики на тогашната ...
сите 6 | | | веќе видена

Сончево и потопло време со умерена локална облачност, со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од нула до осум, а дневната од 16 до 24 степени. Во Скопје ќе преовладува претежно сончево време со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до три, а дневната ќе се искачи до 20 степени.
сите 46 | | | веќе видена

Италијанскиот парламент денеска започна да бира нов претседател, што може да потрае и неколку дена, јавува Танјуг. Гласањето будно се следи затоа што новиот шеф на државата ќе има деликатна задача да стави крај на политичката криза во земјата. Членовите на италијанскиот парламент и 58 те регионални пратеници денеска почнаа да го бираат наследникот на претседателот Џорџо Наполитано чиј седумгодишен мандат истекува на 15-ти мај а таа процедура може да потрае и повеќе денови, со оглед на тоа што секој ден се одржуваат по два круга од гласањето.
сите 46 | | | веќе видена

За речиси сите изрази кои можат да се замислат на нечие лице, а кои се менуваат со неверојатна брзина е одговорна фантастичната игра на светлината. Лондонскиот режисер Начо Гузман објави фасцинантно видео во кое се поигрува со светлината. Користел LED диоди во различни бои, како и сијалички кои обично се поставуваат на новогодишната елка и со нив, од разни агли го осветлувал лицето на една жена. Иако и таа самата го менувала расположението, сијаличките сепак направиле многу поголема работа и во исклучително кус временски период ја прикажале во небројно многу лица. Гузман со оваа изработка најави брз спот на француската електронска група „Opale“ но истовремено направи и омаж на покојниот француски режисер Анри Жорж Клузо, кој слична игра со светлината прикажа во својот недовршен филм „L'enfer“.
сите 7 | | | веќе видена

ПРОЕКТЕН ИНЖЕНЕР (Project Engineer) Џонсон Мети има потреба од Проектен инженер кој ќе му се придружи на нашиот тим за Одржување во фабриката за автокатализатори во Скопје. Проектниот инженер ќе ги има следните одговорности: Иницирање на проекти поврзани со намалување на застој во производствените капацитети, намалување на загуби на енергија, унапредување на принципите за заштита и безбедност при работа и сл. Менаџирање на проектите и супервизија на инсталирање и одржување на опрема во производствениот погон и останати делови од фабриката, со минимални загуби на време Асистирање во инсталација и одржување на машински и електрични системи Подготовка на комплетна техничка документација во врска со проектите како и документирање на сите промени Подготовка на процедури во врска со опремата која се користи Обезбеддување на неопходни материјали, човечки ресурси и временски рамки за имплементирање на проектите, а во соработка со менаџерскиот тим во Одделот за одржување Контролирање на работењето на тимот за ...
| | веќе видена

Американската телевизија Си-Ен-Ен јави дека Федералното истражно биро (ФБИ) успеало да го открие идентитетот на личноста која оставила ранец со бомба на бостонскиот маратон и дека е уапсен. Си-Ен-Ен соопшти дека ФБИ користејќи видео снимки во потполност идетификувал за која личност се работи. Освен тоа што е соопштено дека се работи за маж со темна боја на кожата, неговиот идентитет не е соопштен. -На снимката се гледа како личноста доаѓа и остава пакет, по што се оддалечува, пренесува телевизијата. ФБИ најави конференција за новинари во пет часот по американско време, што е 23 часот по македонско време. Во бомбашкиот напад во Бостон, кој се случи во понеделникот, три лица загинаа, а повеќе од 180 се повредени, од кои 17 и понатаму се во критична состојба.
сите 37 | | | веќе видена

Дваесет и пет работници од германска фабрика се примени на интензивно одделние во локална болница, откако јаделе земички, во кои имало отров за глувци, соопшти ДПА. Работниците во фабриката за пластични производи во градот Щајнфелд, на 300 километри западно од Берлин, на влезот во фабриката нашле ќеса со земички, на која имало белешка дека е тоа подарок за персоналот. Откако изеле дел од земичките, работниците во нив забележале чудна содржина. Неколкумина од нив веднаш отишле во локалната болница каде изјавиле дека се сомневаат дека се отруени. Од службата за итна медицинска помош под итно во болница ги однеле и останатите работници. Неизедените лепчиња биле испратени во берлинската болница „Шарите“. Тестирањата покажале дела сомнителната супстанца во нив е отров, користен за уништување глувци и стаорци. Досега ниту еден од 25-те работници не покажал симптоми на труење, но сите тие ќе останат на интензивното одделение за натамошно набљудување, во случај отровот да има бавно дејство, посочи полицијата која ...
сите 2 | | | веќе видена

Се вика Ивана Надал, а мажите лудуваат по неа! Еве зошто е тоа така. Таа е по потекло од Аргентина. Има 22 години, а веќе цел свет ја знае. Ивана нема проблем со разголувањето, а тоа го потврди и за списанието „Омбре“. Овој контроверзен материјал ги остави мажите без зборови, а еве зошто тие фантазираат токму за убавата Ивана.
| | веќе видена

Експлозиите кои одекнаа во понеделникот за време на маратонот во Бостон се организирани од еден или повеќе Американци, кои ја мразат Владата. Ова го тврди Џон Холсман, меѓународен аналитичар по надворешна политика, во интервју за романскиот информативен сајт Заире, јави БТА. Тој нагласи дека никој досега не ја презел одговорноста за нападот, кој беше извршен на т.н. Даночен ден, крајниот рок за поднесување на даночните декларации во САД. А фактот дека бројот на загинатите е многу помал од тој на ранетите, според него наведува на помислата дека дека тој не е организиран од меѓународна терористичка организација. Аналитичарот го споредува нападот во Бостон со тој извршен од Тимоти Маквеј, кој на 19 април 1995 година, активираше автмобил бомба пред федерална зграда во Оклахома Сити, убивајќи 168 лица и ранувајќи 500. - Врз основа на моето искуство на темата борба против тероризмот од времето кога бев во Вашингтон, можам со сигурност да кажам дека не станува збор за терористички напад на меѓународна ...
сите 2 | | | веќе видена

Нема веќе шетање по шалтери. За уверение, сертификат или пак изводи, граѓанинот или компанијата ќе поднесува само едно барање на еден шалтер, а потоа ќе интервенира самата институција или органот до кој е доставено барањето. Граѓаните само преку еден шалтер ќе можат да добиваат документи за кои се води службена евиденција во одредена институција. Предлог-законот за прибавување и размена на докази и податоци по службена должност со што институциите се обврзуваат да ја имплементираат реформата која за граѓаните, компаниите и субјектите значи обезбедување на сите потребни документи е усвоен на вчерашната седница на Владата. - Со донесувањето на предложениот закон ќе се создаде правна основа за задолжително прибавување и размена на докази и податоци по службена должност што, пак, ќе овозможи поефикасна и поедноставна управна постапка, а ќе ги намали административните бариери за граѓаните во остварувањето на нивните права, рече на денешната прес-конференција владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев. Под докази и ...
сите 3 | | | веќе видена

Непознат сторител вчера го запали автомобилот на 48-годишниот М.Р. од Скопје кој е директор на средното училиште „Зеф Љуш Марку“. Според полицијата, инцидентот се случил околу 18.30 часот во скопската населба Чаир. Засега се знае дека била истурена запалива течност врз возилото Сеат-Ибица сопственост на М.Р., а потоа било запалено. Пожарот навреме бил локализиран, а полицијата почнала истрага. Се уште нема осомничени. фото: Вечер и Република
сите 3 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски и министерот за образование и наука Панче Кралев денеска ја промовираа новата лабораторија за аудиовизуелни уметности на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Груевски рече дека станува збор за современа опрема за која се инвестирани околу 700 000 евра, а која што, како што нагласи на некој начин целосно го опремува филмскиот студиум на овој факултет. -Факултетот за Драмски уметности доби највисока врвна опрема што во овој момент може да се добие. Задоволство ми е што сите тука се задоволни од тоа, како професорите така и студентите. На некој начин им се овозможува во иднина да вежбаат на начин кој што ќе биде соодветен како што тоа се случува на секој нормален факултет за драмски уметности или на филмските академии, рече Груевски. Како што посочи оваа опрема во иднина ќе може и да се изнајмува за одреден надоместок кој што ќе му служи на факултетот. - Ова е еден сериозен чекор напред во опремувањето на овој факултет, рече Груевски и нагласи дека отприлика за една година или ...
сите 2 | | | веќе видена

Две машки непознати лица попладнево околу 18 и 30 часот биле пронајдени мртви. Од полицијата информираат дека едниот маж бил пронајден мртов спроти телевизија Канал 5, а вториот во паркот пред општина Кисела Вода. По извршениот полициски увид ќе биде утврде идентитетот на пронајдените починати мажи, а најверојатно обдукцијата ќе треба да покаже кои се причините за нивната смрт.
сите 12 | | | веќе видена

Сигурни сме дека кралицата на ромската музика Есма Реџепова не си дозволила да внесе алкохол во себе пред промоција на евровизиската песна во Амстердам, но рака на срце така делуваше. Имено, ова беше прв настап на македонската евровизиска песна пред европската публика. Песната беше претставена на англиски јазик под името „If I could change the world“. Влатко го отпеа својот дел како славеј, англискиот јазик му лежи особено добро, но кога дојде редот на Есма таа „рикна“! Причините засега се непознати. Пејачката којашто буквално цел живот „грми“ на сцената, тогаш кога требаше „рикна“. Звучи како продупчен звучник подесен на максимална јачина. Кутриот Влатко пропадна во земја од срам. Еден коментар на евровизиски фан од Велика Британија поставен под настапот гласи вака: „Тука сум да и се смеам на дебелата пијана жена“. Сепак овациите и аплаузот од евровизиските фанови не беа за потценување. Европската публика очигледно ги обожува Есма и Лозано, а тоа е најважно. Во прилог е настапот.
сите 2 | | | веќе видена

Рингишпилот кој сите, а најмногу децата го очекуваа, пристигна на скопскиот плоштад. Уште синоќа беше донесена вртелешката, а коњчињата се монтираат денес. Предвидено е на рингишпилот да има декоративен венец и најмалку 32 седишта. Освен пони коњчиња ќе има ротирачки чаши и кочии. Овој проект е финансиран од Град Скопје.
сите 46 | | | веќе видена

next