Врие во СДСМ на последниот ден од предизборната кампања. Катастрофалниот пораз во првиот круг од локалните избори, не оставаат простор за надеж и за победа. Две недели по соопштување на резултатите, во СДСМ имаа доволно време да ја оценат состојбата, да ја лоцираат одговорноста, да ја најдат грешката, да променат нешто. Очекувано, грешката не ја бараа кај себе во раководството, туку ја насочија кон граѓаните. Луѓето блиски до СДСМ се нафрлија на граѓаните, во неверување дека никој не му верува на лидерот кој тие будно го следат. Ѓунер Исмаил преку Фејсбук директно атакуваше кон оние кои не гласаа за Бранко Црвенковски и неговите кандидати. Во стилот на лидерот Црвенковски кој рече „Народот е во право, дури и тогаш кога греши “, изговор за катастрофалниот пораз беше волјата на граѓаните. Само тие тоа не го карактеризираа како демократско право, туку како погрешен избор. Се налутија на оние кои не гласаа за нив, ги оцрнија. Пред распишувањето на локалните избори, високи функционери на СДСМ го свртеа грбот на ...
сите 27 | | | веќе видена

Силен земјотрес со магнитуда од 6,2 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во источниот дел на Русија, во близина на границата со Кина и Северна Кореја, соопшти Геофизичкиот институт на САД. Епицентарот на потресот бил на длабочина од 561 километар, југозападно од Владивосток, на девет километри северно од градот Зарубино, во Русија. Епицентарот, исто така, се почувстувал на 63 километри од градот Хунчун, во Кина, и на 608 километри североисточно од Пјонгјанг. Засега нема податоци за жртви и материјални штети.
сите 10 | | | веќе видена

Во Битола денеска е отворена електронска продавница со ИТ услуги, која е дел од проектот на Министерството за информатичко општество и администрација. Новата продавница е од ИТ индустријата, област за која во изминатиот период најмногу се залагеше МИОА, истакна министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски. Претходно, како што рече, беа отворени електронски продавници од текстилната индустрија, туризам, продукти за фармацевтската индустрија. - Во оваа електронска продавница ќе може се набават курсеви за изучување програмски јазици, да се прават софтверски апликации за потребите на граѓаните во Република Македонија, но и на сите граѓани во светот што се вклучени на интернет, рече министерот Ивановски. Инвестициите и отворањето на електронски продавници го поддржа и кандидатот за градоначалник на Битола Владимир Талески кој потсети на проектите што на овој план ги прави локалната самоуправа и која пред неколку години инсталираше бесплатен интернет на Широк сокак во Битола. - Општината во ...
| | веќе видена

Вториот круг нема да донесе ништо ново од аспект на резултатите, сметаат од центрите за испитување на јавното мислење. Според нив, неопределените и овој пат ќе го имаат последниот збор, а најинтересна битка ќе се води во скопските општини, како и во Струга, Тетово и Гостивар... Познат е победникот, се знае кој ги изгуби изборите, вториот изборен круг нема да донесе значајни поместувања. Сепак се разбира тоа не го прави финалното одмерување на локалните сили неинтересно. Клучни се битките во скопски Центар, Струга и Тетово. Политичките аналитичари се согласуваат дека таму одлуката ќе ја носат неопределените гласачи. Во проекциите за вториот изборен круг доминираат мислењата Македонија да излезе со заокружени мирни и демократски избори. -Овие избори за разлика, од сите останати, неопределените граѓани очекува идеи и проекти. Едната политичка партија понуди решенија за проблемите преку конкретни проекти. Исто така го посочија лидерот на опозицијата како главен виновник за сите проблеми во државата, од друга ...
| | веќе видена

Дека повеќе не ја „готиви“ Ава, Урош веќе во неколку наврати агресивно докажува и покажува, но сосема суптилно и се пушта на Сораја. А синоќа ја искористи можноста па ја испофаќа под туш. Во прилог е доказот.
сите 19 | | | веќе видена

Силен јужен ветер кој на моменти ќе достигнува и над 90 километри на час особено во источна Македонија и во Пелагонија, најавува за утре УХРМ. Во западните и северните делови утре попладне ќе има локален пороен дожд и можна појава на грмежи.
сите 75 | | | веќе видена

Пејачката Бојана Атанасовска има со што да се пофали, таа пред неколку дена го промовираше својот нов сингл "Како можев". Пејачката ексклузивно за Зоом откри дека од неа можеме да очекуваме нов бран песни и настапи а оваа пејачка на македонската публика им е позната со песните Дилема,Зборови лажни,Oко мое и многу други кои оставаат без здив. Музиката на новата песна е дело на Роберт Билбилов а текстот на Ксенија Николова. Во продолжение премиерно ви ја претставуваме новата песна на Бојана која веројатно ќе ви се допадне
сите 3 | | | веќе видена

На камерите неможе да им избега ниту за момент некоја интересна случка , погледнетего видеото подолу. На еден од тренинзите на Борусија Дортмунт во Шпанија пред натпреварот со Малага нивниот играч Марио Гетзе е снимен во интересен кадар.
сите 6 | | | веќе видена

Идеална разлика меѓу партнерите е 4 години. Ама под услов тој да биде постар, што на жените, според анкетите, не им смета и да е бааги постар. Само 1% од жените веруваат дека е идеално за партнер да се има помлад маж, покажало најновото истражување на confused.com, спроведено меѓу 2.000 лица. И само 2% од мажите изјавиле дека претпочитаат врска со девојка постара од нив. Мажите и жените сакаат кога меѓу партнерите постои разлика во годините, при што дури 50% од испитаниците сметаат дека е идеално ако мажот е постар барем 4 години. За 30% од испитаниците пак идеално е ако мажот е постар од жената 5 до 6 години. Многу жени и немаат ништо против разликата во годините меѓу нив и нивниот партер да биде голема. Секоја трета жена дури изјавила дека би сакала да излегува со маж постар од неа најмалку 7 години. „И покрај разликата во годините, колкава и да е, паровите можат да имаат среќна и исполнета врска. Но, некогаш огромна разлика може да донесе проблеми, зашто партнерите различно гледаат на животот,“ заклучува ...
сите 9 | | | веќе видена

Од Дурекс прашаа: Кој е најдобар секс? Мнозинството испитаници: Не оној за една вечер. Најдобар секс е оној меѓу две лица кои се познаваат и си веруваат, покажало истражувањето меѓу 2.000 мажи и жени. 94% од испитаниците одговориле дека сексот е подобар кога партнерот ги посакува само нив „Кога луѓето мислат на сјаен секс, многумина прво помислуваат на секс за една ноќ. Нашите резултати го покажаа спротивното - најдобар секс е со некој што ве посакува само вас. Тогаш човек се чувствува доволно сигурно да испробува нови работи и да споделува фантазии, што резултира со поголема интимност и подобар секс,“ изјавил Лоран Фарачи од Reckitt Benckiser. 83% од испитаниците веруваат дека сексот е клучен за одржување добра врска, а 96% од луѓето сметаат дека емотивната врска меѓу партнерите е многу важна за одличен секс.
сите 14 | | | веќе видена

Министерот за образование и наука Панче Кралев вчера во Ресен најави изградба на две училишни спортски сали. Овие објекти, рече, ќе придонесат за поквалитетна настава. - Тоа е и целта на нашата Влада. Во наредните четири години со новиот градоначалник Ѓоко Стрезовски ќе изградиме уште две спортски сали во основните училишта „Гоце Делчев“ и „Мите Богоевски“ каде покрај наставата, учениците ќе можат и да се усовршуваат во разни спортови, истакна Кралев. Изразувајќи благодарност за посетата на министерот и подршката што ја дава Владата, кандидатот за градоначалник на ВМРО- ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ Стрезовски нагласи дека во четиригодишниот мандат ќе бидат исполнети ветувањата. Воедно ќе се реконструира и постоечката спортска сала со што талентите во т.н. мали спортови ќе имаат одлични услови за напредок. Министерот Кралев во рамки на посетата се сретна со директорите и просветните работници во училиштата.
сите 14 | | | веќе видена

Министерот за одбрана Талат Џафери ќе се обрати на одбележувањето на 4 Април, Денот на НАТО, што ќе се одржи во Домот на АРМ во Скопје. Настанот, во организација на Евроатлантскиот совет на Македонија, а под покровителство на Министерството за одбрана, е дел од проектот „НАТО недела – обезбеди ја иднината“ чија основна цел е одбележување на Денот на НАТО, промоција на историјата, вредностите и целите на Алијансата, како и истакнување на значењето на евроатлантските интеграции за Република Македонија. Денот на НАТО е настан кој традиционално се одбележува во сите земји-членки на НАТО, како и во земјите-партнери. На овој ден во 1949 година во Вашингтон, 12 земји го потпишале Договорот со кој е конституирана Северноатлантската алијанса.
сите 47 | | | веќе видена

Научници од истражувачкиот центар на Европската организација за нуклеарни истражувања (ЦЕРН) соопштија синоќа дека се на добар пат да влезат во трага на таинствената „темна материја“, сопстанца која никој досега не ја видел, иако една четвртина од универзумот е составен од неа. Откритието што точно претставува таа материја, би отворило нови подрачја на истражување меѓу кои и постоење повеќе универзуми и нови димензии, соопштија научници. Меѓународниот тим на ЦЕРН, соопшти дека и првиот пат наишле на нешто што може да биде прва физичка трага од „темната материја“, за време на 18-месечното проучување на вселенските зраци регистрирани на Меѓународната вселенска станица. За време на истражувањето, научниците откриле голем број честички позитрони за кои се верува дека се створени со распаѓање на „темната материја“. Според директорот на проектот за изградба на ЦЕРН-овиот алфамагнетен спектрометар, Семјуел Тинг, постои можност честичките да потекнуваат од неутронски ѕвезди, пулсари кои заради брзото ротирање ...
сите 11 | | | веќе видена

Кафе соспесо, старата традиција која потекнува од Неапол, Италија, да се нарача кафе кое е веќе платено од денeска се практикува и во Македонија. Првото „кафе соспесо” го нарача Осигурителната компанија Евроинс Осигурување во познатото кафуле на улица Македонија Ил Кафе Ди Рома. - Додека уживаме во чинот на пиење убаво кафе несекогаш помислуваме дали постои некој кој не може да си го дозволи истото. Можеби некојпат дел од нас почувствувале и грижа на совест. Од денеска сум уверена дека со нарачка на „кафе соспесо” моето кафе можеби ќе треба да го платам поскапо, но во него ќе уживам двојно повеќе, потенцира Виолета Поп-Василева, извршен директор на Евроинс. Сопственикот на Ил Кафе Ди Рома Стефан Стојановски смета дека ова е одлична и благородна идеја, поради што веднаш ја прифатиле и ја воведуваат во кафулето, а се надева на нејзино брзо проширување во земјата. Кафе соспесо е стара традиција која потекнува од Неапол, Италија. Да се нарача „кафе соспесо“ во превод значи платено кафе. Ова особено го прават ...
сите 4 | | | веќе видена

Најчесто поставуваното прашање по натпреварот со Шпанија сигурно е сериозноста на повредата на Кирил Лазаров. Како често во минатото, капитенот и покрај болките кои ги почувствува во вторникот на последниот тренинг, настапи против селекцијата на земјата каде настапува. Покрај ризикот почувствува дека болката е посилна од него и на половина полувреме го заврши својот натпревар. Дефинитивната дијагноза за неговата повреда ќе биде позната денеска по снимката, а потоа ќе се знае кога Кирил Лазаров ќе се врати на ракометниот терен. Македонската репрезентација в петок изутрина преку Истанбул патува во Мадрид, а в недела во Гвадалахара го игра четрвтиот меч од квалификациите за ЕП во Данска 2014 година.
сите 9 | | | веќе видена

Времето во Македонија претпладне ќе биде променливо облачно, а попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Температурата ќе се движи од девет до 20 степени. Во Скопје слично време, со температура до 18 степени.
сите 60 | | | веќе видена

Реал Мадрид со 3:0 го совлада Галатасарај во првиот меч во рамките на четвртфиналето од ЛШ одигран на „Сантијаго Бернабе“. Реал Мадрид е со едната нога во полуфиналето од Лигата на шампионите. Избраниците на Жозе Мурињо на „Сантијаго Бернабе“ со убедливи 3:0 го совладаа турскиот Галатасарај и само чудо треба да се случи на реваншот во Истанбул па „Кралевите“ да доживеат елиминација. Резултатот го отвори Кристијано Роналдо уште во деветата минута откако одлично беше проигран од Месут Озил. Во 29-тата минута стана јасно дека турскиот тим нема што да бара на овој меч. Водството на Реал Мадрид беше дуплирано откако Бензема погоди по една лоша реакција на одбраната на Галатасарај. Конечните 3:0 ги постави Игуаин во 71-та минута кој со глава постигна убав гол по центаршутот на Месут Озил од прекин. Инаку, Аргентинецот во игра влезе во 65-тата минута на местото на Бензема. Реваншот се игра на 9-ти април, но веројатно ќе биде само формалност бидејќи чудо треба да се случи Реал да ја прокоцка огромната предност ...
сите 28 | | | веќе видена

Механичари од Германија (земјата каде се прозиведува Мерцедес) пројавиле интерес да го прегледаат мерцедесот на Никола Младенов за да утврдат какви удари претрпело возилото, дознава порталот ЗООМ. Механичарите на прозиводителот испитуваат техничка исправност на возилото.Тоа претходно ќе мора да го провери и домашен орган – како машински факултет или независни вештаци.Анализата со техничката исправност ќе се надополни на крим-техничкото вештачење кое денеска МВР му го презентира на истражниот судија со откриените наоди. Со извештајот е подготвена фото- документација и скици каков правец имало возилото. Крим-техничкото вештачење содржи податоци за оштетувањата на возилото, за пронајдените траги, за траекторијата по која се движело. Останува податокот дека Никола Младенов прво удрил лево во бетонската ограда, а потоа излетал десно низ баникната на автопатот. За сега не се посочува дека во сообраќајката учествувало друго возило кое влијаело на правецот на новинарот на „Фокус“.
сите 43 | | | веќе видена

next