Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ ќе биде дел од Дејвис куп репрезентацијата на Србија, која во четврт-финалето се среќава со САД. Селекторот на Србија, Богдан Обрадовиќ изјави дека покрај Ѓоковиќ во комбинација ќе бидат уште Троицки, Зимоњиќ и Бозољац. Поради слабата форма, Јанко Типсаревиќ од поодамна објави дека нема да игра против САД. Четврфиналниот дуел меѓу САД и Србија ќе се игра од 5 до 7 април во Ајдахо.
сите 36 | | | веќе видена

Македонскиот ракометен шампион Металург соопшти дека средствата собрани од влезниците за утрешниот натпревар против Вардар Про во рамките на СЕХА-лигата ќе бидат донирани за возобновување на манастирот Трескавец. Манастирскиот комплекс над Прилеп, што датира од XII век, изгоре на 4 февруари годинава. Со овој потег тимот од Автокоманда како спортски колектив сака барем малку да придонесе за враќање на сјајот на ова наша културно-историска знаменитост. Од таборот на Металург упатија отворена покана кон сите ракометни фанови да присуствуваат на спектаклот кој се игра утревечер од 17,45 часот. Влезниците се продаваат на касата во салата „Автокоманда“ по цена од 100 денари.
сите 86 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски денеска го посети Кичево со цел да разговара со граѓаните за новонастанатата состојба и да се сретне со досегашниот градоначалник Благоја Деспотовски, кој не успеа да добие нов мандат. Деспотовски беше кандидиран за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ, а поддржан од СДСМ. Градоначалничкото место во првиот круг го освои Фатмир Дехари од ДУИ, поддржан и од ДПА. Го разбирам гневот и револтот кај луѓето затоа што тое е и мој гнев и мој револт. Тие имаат проблеми сега, имаат предизвици, а тоа се и мои предизвици и мои проблеми и затоа сум тука, изјави Груевски. Јас, како што нагласи, не бегам од народот. Дојдов тука во Кичево за разлика од некои други што ги немаше ни претходно ни сега и за разлика од некои кои сакат да создадат раздор да исполитизираат. Јас сум тука и ќе дојдам повторно, нагласи Груевски. Владата, додаде тој, и понатаму ќе продолжи да работи за Кичево, да прави се што може да им помогне на кичевци. Ние остануваме за Кичево, Кичево е Република Македонија и ќе остане Република ...
сите 9 | | | веќе видена

На денешната ждрепка во Виена, македонскиот шампион Металург ја доби екипата на Киелце за противник во четврт-финалето од Лигата на шампионите. Екипата на нашиот ракометен шампион беше во вториот шешир со екипите кои беа второпласирани во групната фаза. Металург избегна доста незгодни противници и на големо задоволство на тимот од Автокоманда, следен противник во четврт-финалето е екипата на Киелце.Првиот натпревар ќе биде одигран во Скопје од 17 до 21 април, а реванш дуелите ќе се одржат од 24 до 28 април. Победниците во овие дуели ќе обезбедат пласман на фајнал-фор турнирот кој оваа година ќе биде одржан во германски Келн на 1 и 2 јуни. Металурзите не го кријат своето задоволство од денешната ждребка во Виена. Ова се изјавите на официјалниот сајт на РК Металург Скопје: „Мораме да бидеме задоволни од изборот на противникот, иако сметам дека Киелце е апсолутен фаворит, бидејќи ги доби двете средби во групната фаза. Но, според народната за трета среќа, спортски е и ние да се надеваме на успех, бидејќи ...
сите 17 | | | веќе видена

Папата Франсис одби да се префрли во Апостолската палата и одлучи да остане во хотелот Света Марта. На појадокот во ватиканскиот хотел, наменет за високото свештенство, папата се изјасни дека ќе остане во својот апартман. Според него, просториите на вториот кат во Апостолската палата во кои претстојуваше Бенедикт XVI, се голем простор за живот. Портпаролот на Ватикан, Федерико Ломбарди изјави дека папата сака да живее со останатите свештеници и дека не знае уште колку ќе остане во Домот на Света Марта. Тука има 120 соби наменети за кардиналите, а во нив претстојуваат свештеници и бискупи кои работат во Ватикан. Просторот неодамна е обновен, така што на свештениците, а сега и на папата им се на располагање библиотека, салон за дружење и капела, додека собите се скромни и без посебен комфор. Потврдено е дека папата во четврток ќе го посети затворот за малолетници Casal del Marmoi, при што ќе измие нозете на дванаесетте момчиња. Изборот падна на млади кои што се од друг етникум, а во затворот има 46 ...
сите 14 | | | веќе видена

Родео цигари се најдени во пакување на Бос Голд. Во малопродажба пуштени се пакувања на цигари во кутија со брендот Бос која всушност содржи цигари од брендот Родео. Кој дозволил трговците да продаваат родео цигари што чинат 47 денари во кутија од брендот Бос Голд кои се продаваат по цена од 65 денари. Кој сака да ќари на грбот на пушачите? - Купив четири кутии цигари од познат супер маркет, во две од нив содржината не соодветствуваше со брендот наведен на кутијата, реагирав до производителот, инсистираа и ми ги земаа двете отворени бос голд кутии во кои имаше родео цигари. Потоа дојдоа и ми донесоа штека бос голд и запалка, вели анонимен граѓанин. Дали се работи за ненамерна грешка или можеби позадината е посериозна? Алармиравме и до земјоделскиот инспекторат. Заедно со инспектори од пазарна инспекција лично се уверија дека на пазарот се продаваат лажни цигари. Инспекторите ќе проверуваат дали вината е кај производителот или пак кај препродавачите. - По усна пријава јас како директор на државниот ...
сите 10 | | | веќе видена

Дури доцна вечерва Општинската изборна комисија на Битола ги сумира резултатите од локалните избори за градоначалник. По преброените гласови во сите 152 избирачки места констатирано е дека актуелниот градоначалник на Битола, Владимир Талески освои вкупно 27.985 гласови, а неговиот против кандидат Менде Диневски од “Сојузот за иднината“ 22.455 гласови. Но и покрај убедливата предност од над 5,5 илјади гласови Талески не успеа за третиот градоначалнички мандат да се избори во првиот изборен круг само заради бројните неважечки ливчиња кои ги имаше над 2.283. Поради тоа Владимир Талески не го исполни потребниот цензус од над 51 од сто добиени гласови од вкупно излезените избирачи на гласачките места, поради што ќе мора за својот трет мандат да се трка во вториот круг на локалните избори кои ќе се одржат на 7 април.
сите 5 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски оцени дека локалните избори не биле фер и демократски. Најави можно неучество во вториот круг поради, според него, нерегуларности во изборниот процес. Нивна цел, посочи, се предвремени избори. - Поддршката што ја добивме од страна на граѓаните во овој амбиент е толку голема што ни дава силна волја и желба, но и обврска битката што заедно ја почнавме да ја продолжиме. Отпорот продолжува понатаму, а нашата цел се предвремени парламентарни избори и конечна победа над овој партиско политички режим, рече Бранко Црвенковски. Најави дека за нив се отворени сите опции, вклучително и неучество во вториот круг, се додека, како што рече, не се расчистат сите нерегуларности што беа евидентирани или допрва ќе бидат евидентирани. Претседателот на СДСМ обвини дека во целиот изборен период се случувале закани, уцени и притисоци, нерегуларности во Избирачкиот список, злоупотреби на буџетски средства. Црвенковски им се заблагодари на сите граѓани кои денеска гласот го дале за опозицијата и ...
сите 39 | | | веќе видена

Во Република Македонија денеска се организираа слободни, фер и демократски избори, кои се пред се победа на сите граѓани и државата Македонија. Победи Македонија, победи ВМРО-ДПМНЕ, победија делата. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски на вечерашната прес-конференција во ИШ на партијата на која објави дека коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ доби огромна доверба од граѓаните и убедлива победа. - Победата е и над нашите претходни очекувања. Таа е поголема отколку самите претходно очекувавме, истакна Груевски и додаде дека ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата имаат победа во најмалку 25 општини, а во 32 е во водство. Според Груевски, изборите се уште еден положен тест на демократска Македонија и уште еден голем плус за европската интеграција.
сите 16 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ја соопшти големата победа на владејачката партија на плоштадот „Македонија“. Тој во друштво на својата сопруга и високото раководство на ВМРО-ДПМНЕ од Дом на АРМ се упати кон плоштадот во центарот на Скопје, каде пред насобраните граѓани се обрати со што им честиташе за големата победа. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ оваа победа ја нарече историска и им се заблагодари на граѓаните кои излегоа во голем број. Исто така им се заблагодари, бидејќи како што рече, народот и овој пат знаел да препознае дела. Во моментов ВМРО-ДПМНЕ има победи во прв круг во најмалку 25 општини и водство во уште 32.
сите 16 | | | веќе видена

Откако граѓаните повторно не му дадоа поддршка и убедливо го поразија на локалните избори, Црвенковски преку невешт обид се обиде да најде алиби за тешкиот пораз, најавувајќи го веќе она што е видено, продолжување на деструктивната политика и покрај жестоката шлаканица од народот. По неколку часа молк во СДСМ, прес-конференција одржа опозицискиот лидер Бранко Црвенковски, кој соочен со изборниот пораз не говореше ниту за општините во кои СДСМ освои повеќе гласови. Напротив, Црвенковски најави, дека е отворена опцијата СДСМ да го бојкотира вториот круг од локалните избори. Опозицискиот лидер, денешните избори ги нарече „секакви но не фер и демократски“ и обвини за низа нерегуларности и злоупотреби. Црвенковски порача, дека за СДСМ се отворени сите опции, па дури и нивно непојавување на вториот круг од локалните избори. Како и пред неколку месеци, лидерот на СДСМ најави дека отпорпот продолжува и најави нова битка.
сите 25 | | | веќе видена

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Попладне локално врнежите ќе бидат поројни проследени со грмежи и засилен ветер, особено во јужните и источните делови. Ќе дува умерен, а попладне засилен ветер од јужен правец. Температурата ќе се движи од седум до 15 степени. Во Скопје и околината ќе преовладува слично време со температура до 14 степени.
сите 59 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ смета дека прес-конференцијата на Бранко Црвенковски е обид за дезертерство од неговата сопствена одговорност по убедливиот пораз кој му се случи на СДСМ на локалните избори, јави МИА. “Ова е лош, паничен и провиден начин на Црвенковски единствено со цел да се оправда пред целото членство. Во ова негово правдање не веруваат ниту најтврдите поддржувачи на СДСМ“, изјави по полноќ на прес-конференцијата директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски. Тој потсети дека потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев неколку пати во текот на вечерта одржа прес-конференции на кои ја информираше јавноста за одредени водства на СДСМ низ општините во Македонија за по шест часа од затворањето на избирачките места да ги прогласи изборите за нерегуларни и да најави бојкот на вториот круг од изборите. “Очигледно е дека Црвенковски се одлучи на овој чекор кога виде дека во скоро сите општини низ цела Македонија неговиот пораз е повеќе од убедлив. Тоа не го стори ниту во текот на денот, ниту веднаш ...
сите 48 | | | веќе видена

Според информациите од аналитичкиот центар на ВМРО-ДПМНЕ, 45,5% од пребројаните гласови им припаднаа на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, додека 28,4 % од гласовите заработи опозициската СДСМ. ВМРО-ДПМНЕ засега освои 38 општини, додека СДСМ освои 5 општини, информираат од аналитичкиот центар на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека се очекува втор круг во Струмица, додека во Куманово ВМРО-ДПМНЕ убедливо води.
сите 108 | | | веќе видена

Кандидатите за градоначалници на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ се во водство во Свети Николе, според 60 проценти од гласовите, во Старо Нагоричане, според 30 отсто од гласовите, во Центар со 6,6 отсто, во Штип со 31 отсто, покажуваат податоците на Државната изборна комисија. Кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ водат и во Берово, според 20 отсто од обработените гласови, во Битола со 21 процент, Валандово со 35 проценти, Василево со 71 процент, во Велес со 24 проценти од гласовите, Гевгелија со 51 процент, во Куманово со 19 отсто. Коалицијата Сојуз за иднината предводена од СДСМ, според податоците на ДИК, води во општина Дебарца, а води во Струмица каде се обработени 45 проценти од гласовите и во Богданци според 20 отсто од гласовите. Кандидатот на ДУИ во Тетово Теута Арифи е во водство, според досега обработените 14 проценти од гласовите, а Невзат Бејта во Гостивар, каде се обработени 17 отсто од гласовите. Заедничкиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ во Струга Владимир Кочовски ...
сите 107 | | | веќе видена

Конечно го ослободивме Охрид, беа првите зборови на Никола Бакрачески, откако ВМРО-ДПМНЕ најави дека уште во првиот изборен круг победи во Охрид. Стотина граѓани откако почнаа да слават пред седиштето на изборниот штаб, во колони се упатија пред зградата на општината, а прославата потоа продолжи на градскиот плоштад, каде победата што ја најави ДПМНЕ беше прославена и со огномет. Меѓу присутните во Охрид вечерва беше и Мартин Протуѓер. „Првото ветување кое што го дадов, а тоа беше дека Бакрачески никогаш во својот живот не дживеал пораз се реализира. Сакам да се заблагодарам на човекот кој не знае да губи избори и кој победува 7 години и кој секоја администрација па и онаа на Барак Обама сака да го има, а тоа е Мартин Протуѓер“, рече Бакрачески. Тој рече дека изминатиов период за време на изборната кампања неговото семејство било изложено на најбрутални навреди од страна на неговите политички опоненти. „Сите му беа криви на човекот кој ја играше највалканта кампања во историјата на Охрид, а кој во исто време ...
сите 30 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за општина Охрид, Никола Бакрачески, на својот Фејсбук профил прогласи победа. - ВМРО-ДПМНЕ слави! Победа во прв круг за д-р Никола Бакрачески, стои на Фејсбук страната на кандидатот за градоначалник за општина Охрид. Досега на неколку прес-конференции и Илија Димовски повикувајќи се на податоците кои што пристигнуваат во Избирачкиот штаб најави убедливо водство на ВМРО-ДПМНЕ во општина Охрид.
сите 38 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ победува во најголем број од општините во Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ победува во повеќе општини и со поголема разлика отколку што очекувавме, изјави Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации на партијата. Тој напомена дека победуваат со голема разлика во Штип, Гази Баба, Аеродром, Крушево, Радовиш, Виница, Кисела Вода, Свети Николе, Прилеп, Битола, Крива Паланка, Валандово, Ресен, Гевгелија. Изедначена битка со кандидатот на опозицијата, како што истакна, има во Центар и Велес. ВМРО-ДПМНЕ со голема разлика води и во Бутел, Крушево, Кривогаштани, Охрид, Пехчево, Василево, Илинден, Вевчани, Дојран, Петровец, Македонска Каменица, Демир Капија, Росоман.
сите 75 | | | веќе видена

Аеродром, Бутел, Гази Баба, Кисела Вода и Охрид се новите поголеми општини во кои, според досега обработените податоци, убедливо водат кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ. Во Струмица, пак, од досега пребројани 27.000 гласови, како што посочи директорот на Центарот за комуникации Илија Димовски, спротивно од податоците објавени од СДСМ, се води изедначена битка меѓу кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Како што соопшти на вечерашнава прес-конференција во Домот на АРМ каде е сместен Изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, нивниот кандидат за општина Аеродром води со 11.600 гласови наспроти 5.400 гласа колку што има неговиот противкандидат. Во општина Бутел нивниот кандидат води со 3:1 во однос на досега пребројани гласови. Во Гази Баба има предност 2:1, а во општина Кисела Вода нивната кандидатка води со 7.000 наспроти 3.000 гласа. Како што посочи Димовски во Росоман нивниот кандидат за градоначалник води со 2:1 односно со 1.400 наспроти 700 гласа и очекува дека тоа ќе биде уште една општина каде за кусо време ќе ...
сите 169 | | | веќе видена

next