Ботоксот претставува екстрахиран токсин од бактеријата Clostridium botulinum, приспособен за различни козметички и/или терапевтски намени. Прв пат на овој начин Алан Скот и Едвард Шанц го имаат искористено токсинот (серотип А) во 1973 на експериментално животно со цел да се корегира страбизам. Во 1980 за прв пат се користи на човек и успешно се корегира страбизам, а подоцна и блефроспазам. Во 1989 за прв пат се користи ботоксот во козметологијата и тоа во израмнување на брчките во глабеларната регија. Освен тоа, ботоксот е познат и во терапијата на некои неворлошки како цервикална дистонија, мигрена па дури хиперхидроза. Оттогаш, во оваа формула, ботоксот е сеопшто прифатен во широката пракса и е еден од најуспешните препарати во светот. Ботоксот доаѓа во повеќе форми од кои најкористени се ботокс тип А и тип Б. Козметолошкиот, оној повеќе користениот, е тип А на ботулински токсин. Освен овој серолошки тип постојат и уште 6 други меѓутоа покрај тип А, ...
| | веќе видена

Италијанскиот сос “ Песто “ се користи за подготовка на супи од зеленчук, тестенини, пици и многу други јадења. Еве како да го подготвите: 60 гр . лисја од босилек 4 големи листови од спанаќ (се ставаат 1 мин. во зовриена вода) 1 суп. лажица ситно сецкан магдонос 3 лукчиња 60 гр. пармезан 150 мл. маслиново масло 55 гр. мелени снегулки (по избор) сол Подготовка : Босилекот, спанаќот, магдоносот, лукот и солта се мешаат додека не се добие мазна маса Потоа се додава пармезанот, снегулките и маслото и смесата повторно се меша. Се затвора и се чува во фрижидер. За да се зачува сосот подолго време, се става во чиста стаклена тегла и одозгора се налева со слој маслиново масло.
сите 3 | | | веќе видена

Tајната на секој успех е да го сакаме тоа што го работиме, а љубовта кон работата крие неистражена продуктивност. Можеби една од најважните работи за успехот е да се знае,дека патот кон успехот не е дестинација туку патување, тоа е пат кон целта кој треба да се изоди. За да се организира ова патување потребно е да се создадат предуслови за успехот, тие се: соништа верба во самиот себе и во успехот визија смирен ум цели одлука да се тргне во акција решителност истрајност во совладувањето на пречките, што подразбира голем напор Успехот во новите проекти не е секогаш загарантиран, меѓутоа најчесто не успеваат оние кои се откажуваат и подклекнуваат пред препреките, односно не се спремни психички за напорите кои ги чекаат. Затоа е најдобро да се испланираат и стават на хартија сите наведени предуслови за успехот. Секој од нас доживеал неуспех , меѓутоа ако стоиме во место и жалиме за пропуштените шанси никогаш нема да ги видиме новите шанси кои проаѓаат покрај нас.
сите 2 | | | веќе видена

Честите флуктуации на тежината, особено ако се случуваат брзо и во краток период, може да остават последици на вашата кожа. Како што знаеме, кожата е најголемиот орган на целото тело. Резервите на масти можат да го поттикнат развојот на болестите на кожата. Растегливоста на пример, е резултат од промените на колаген во кожата и доаѓа до проширување на кожата надвор од нејзините граници. Кога нема доволно колаген, вените се прошируваат и се формираат виолетово-црвени стрии а откако ќе изгубат пигмент тие стануваат бели. Ова најчесто се случува за време на бременоста и исто така при примената на драстични диети. Затоа подобро да ги избегнувате, мислам да диетите. Нормалното зголемување на тежината се должи на зголеменото количество храна кое го внесувате. Значи фигуративно кажано, сте го преплавиле вашето тело со вишок масти, шеќер и конзерванси. Забележуваме дека вишокот на шеќер е главен помагач во процесот на стареење на кожата, бидејќи го спречува производството на колаген. Од друга страна ...
сите 5 | | | веќе видена

Дали се криете кога ќе излезе сонцето? Дали кога ви ѕвони алармот си помислувате уште 5 минути и станувам... Не правете го ова ! Поставете си свои ритуали со кои ќе го засакате утринското станување. Еве неколку примери за да си го олесните раното станување: Разбудете се пред да изгрее сонцето Се станува кога вашиот мозок е најодморен, но тоа е во 3 до 6 часот наутро, а за нас е премногу екстремно, затоа будете се барем 20 минути пред изгрејсонце за да го подготвите вашиот ум за тековниот ден. Хидратација и чистење Секое утро откако ќе станете “фрлете“ еден туш со поладна вода. Ова ќе ве рассони и ќе ве освежи. Нежно масирајте ги капаците на очите, а потоа трепкајте 7 пати и ротирајте го погледот лево десно, доле горе, дијагонално… Потоа земете една чаша вода испијте ја на празен стомак, ќе ви го забрза метаболизмот. На крај измијте си ги забите. Ова се се применува рано наутро за да се рассоните поубаво и да го започнете свежи вашиот ден. Самостојна масажа Земете етерични масла и ставете по една ...
сите 2 | | | веќе видена

Флеки на кожата Што треба да јадете? Изложувањето на сонце е еден од основните причинители за појава на пеги! Затоа антиоксидантите кои ги има во црното чоколадо, калинката, брокулата се вашето најдобро оружје. Истражувањата покажуваат дека зелениот чај може да заштити од појава на сончеви изгореници како и да спречи појава на рак. Што треба да избегнувате? Алкохол посебно пивото поради хмељот кој предизвикува појава на темни флеки на кожата. Кожа без сјај Што треба да јадете? Зелениот и портокаловиот зеленчук го зголемуваат нивото на витамин А во организмот. Тоа го забрзува отстранувањето на површинскиот слој на мртвите клетки поради што се зголемува сјајот на кожата. Зрно соја содржи расителни естрогени кои ја освежуваат кожата и и го враќаат здравиот изглед. Што треба да избегнувате? Зачини, црн и бел лук кои потикнуваат побрза циркулација на кожата и го нарушуваат здравиот изглед. Конзумирајте ја оваа храна во помали количини за да не предизвикате непријатно црвенило на кожата. Исто ...
сите 9 | | | веќе видена

Овој водич ќе ви помогне да одберете каков тип на масажа ви одговара вам 1) Шведска масажа Овој тип на масажа најчесто се применува во САД. Позната е како едноставна масажа на вашето тело. Се користат долги мазни потези и кружни движења на површните слоеви на мускулите. Оваа масажа се изведува со масло или лосион за тело. Оваа масажа може да биде релаксирана и нежна. 2) Масажа со ароматерапија Ароматерапевската масажа е терапија со додавање на едно или повеќе растителни масла, етерични масла. Треба да се изберат масла за релаксација, за енергичност, за намалување на стрес и др. Едно од најчестите масла кои се користат во оваа масажа се маслата од лаванда. Оваа масажа е погодна за намалување на стресот. 3) Масажа со топли камења Загреани мали камења се поставуваат на телото на одредени точки за да се олабави мускулатурата на телото и за да се постигне пријатна и цврста рамнотежа на центарот за енергија на телото. Топлината е пријатна. Оваа масажа е добра ...
сите 3 | | | веќе видена

Лефкада е остров во Грција кој е оддалечен 542 км од Македонија и е четврт по големина остров на Јонското Море. Градот Лефкас кој иако е пристаниште, со илјадниците бели едра на прекрасните едрилици, надалеку е познат како една од најголемите природни марини во Средоземјето.Јонскиот брег е опкружен со плажи од недопрената природа, разнобојни пејсажи, чист планински воздух и уникатната глетка на зајдисонцето. Сурфинг центарот во јужниот дел на Лефкада, како и можноста за “екстремен” сурфинг со падобран на северниот дел од островот, го вбројуваат во самиот врв на атрактивните дестинации. Јуни е најубавиот период да се посети Лефкада. Најубавите плажи кои мора да ги посетите доколку ја одберете оваа дестинација се: Porto Kaciki Оваа плажа е една од главните атракции во Грција и е прогласена меѓу шесте најубави плажи на Медитеранот.Самата плажа краси со својата специфичност на ...
| | веќе видена

Ако не сте баш некој голем фан на цветни парфеми за жени или дрвенести парфеми за мажи, погледнете ги и проверете ги 5 – те најпопуларни унисекс мириси кои вреди да се пробаат. Eau de Campagne Ова е супер избор за мажи и жени. Eau de Campagne е создаден во 1947 година од страна на Елена жан- Клод. Во нејиниот специјален микс вклучува беграм, лимон, лист од домат, галбанум, јасмин, крин, пеларгониум, мошус, пачули, ветивер, дабов мов, босилек и слива. Подобрете го вашиот стил со прекрасниот мирис на шума и ливада заробени во еден од најдобрите унисекс парфеми. L’Eau Lutens L’Eau Lutens бил замислен како алтернатива на вештачка природа на многу современи парфеми. Тој е свеж како планински воздух, креиран е во 2009 година од страна на Серж Лутенс и Кристофер Шелдраке. Со овој парфем може да уживате во неговата ...
| | веќе видена

Познато е дека јаболката се полни со витамини посебно со А,Ц и Е, кои го штитат организмот од слободните радикали кои се одговорни за стареење на кожата. Освен овие јаболкото содржи пектин кој ја омекнува и смирува кожата и Малеска киселина која служи како пилинг. Јаболката имаат антиоксидантно и тонифицирачко дејство,а освен ова ги штитат капиларите од пукање. Маска од јаболка за нормална кожа Земете 2 кг јаболка измелете ги заедно со се кората и смесата ставете ја на собна температура околу 8 часа. Потоа од смесата ставете на чиста газа и залепете ја на деловите на вашето тело (деколте, врат, лице или дланки) оставете ја да делува околу 20 минути Потоа извадете ги облогите и измијте се со вода во која ќе ставите 20 капки етерично масло од невен и камилица. Ова дополнително ќе ви ја омекне кожата. Маска за сува кожа Потребно ви е една жолчка од јајце и 3 лажици изрендани јаболка. Измешајте ги јаболката со жолчката од јајцето и маската нанесете ја на влажно лице. Оставете ја да делува 30 минути, а потоа ...
сите 4 | | | веќе видена

Потребни состојки: 5. жолчки 1. пакетче ванилин шеќер 175. грама шеќер во прав 200. грама шлаг 100. милилитри ракија Подготовка: Се матат жолчките, ванилиниот шеќер,и шеќерот во прав со миксер се додека не се добие густа кремаста смеса. Во добиениот крем се додава шлагот и се продолжува со матење и на самиот крај се додава ракијата. Ликерот се препорачува да се чува на ладно и темно место. Пред употреба е неопходно да се промеша.
сите 4 | | | веќе видена

Разни совети за убави нозе За да се ослободите од стресот, со палецот притиснете на центарот на вашето стапало. За да ги освежите вашите стапала ставете 10 капки лимон, етерично масло или нане во 1 литар ладна вода и потопете пар памучни чорапи и облечете ги. Ова е инстант освежување за вашите уморни стапала. Ако сакате убави нозе не може да поминете без вежби. Без разлика дали се тоа вежби кои сами дома ќе ги правите или во фитнес сала, а најдобар начин е возење велосипед. така ќе ги зајакнете мускулите и ќе се ослободите од вишокот масти. И последно - одржувајте ја тежината ! Не може да очекувате да имате убави нозе ако се предебели. Целото тело треба да е во сооднос. Големо тело со слаби нозе или обратно, не се смета за убаво.
| | веќе видена

Девојки и жени, сите ние знаеме дека сакаме да изгледаме одлично, но кога станува збор за состанок со момче, има некои работи кои мажите едноставно не ги разбираат. Кога се работи за шминката и фризурата, што мажите не можат да поднесат ? Леплив сјај за усни Мажите сакаат усните да ни изгледаат привлечно и секси - се додека не го вкусат сјајот за усни. Воопшто не им се допаѓа кога имате ставено во преголеми дози. Ако сјајот е леплив за вашите усни ќе биде леплив и за неговите, затоа ставете само еден слој и во понежна боја. Зачадени очи Тие мислат дека зачадениот изглед на очите може да биде многу примамлив, но кога ќе се сретнат одблизу со девојката сакаат да ја видат убавината на нејзините очи а не сенката околу нив. Доколку излегувате со момче подобро ставете неколку слоја маскара на горните и долните трепки. Чудни нокти Ноктите се една од првите работи што ги забележуваат на состанок. Средени и убаво лакирани нокти им оставаат впечаток на жена која се грижи за себе. Додека ...
сите 2 | | | веќе видена

Подготовките околу Велигден во сите христијански домови носат многу среќа и пријатно расположение. Празничната атмосфера и еуфоријата се чувствува насекаде. Тоа е така поради тоа што сите сакаат да купуваат и да учествуваат околу подготовките на овој христијански празник. Декоративните јајца се во духот на овој празник, многу е важно да се биде уникатен и трпелив околу нивната подготовка. Не постои дом за време на овој празник без нив. Порано најчесто јајцата се фарбале во црвена боја, а сега веќе со помош на киселини по нив се црта, се лепат слики со најразновидни мотиви, се црта и со бои и четки, се гравираат со посебни алатки и со помош на колаж се прават зајачиња на кои најмногу им се радуваат најмалите. Сите сакаме да бидеме што пооригинални во декорацијата на Велигденската трпеза. Постојат многу начини како да го декорирате вашиот дом за овој празник, едноставно само пушете ја вашата креативна страна да ве води во тоа. Направете Велигденски венец во кој ќе вметнете шарени јајца и украсни ленти, со ...
сите 12 | | | веќе видена

Најновата колекција на Bershka е дефинитивно една од најпопуларнте, меѓу многубројните модни брендови. Линијата е спакувана со различни стилови за различни вкусови и преференци, со етнички вибрации на класични бели и црни ансамбли. Кожа, шифон, тексас со асиметрични форми и прави линии, како и метални допири, капчиња, детали од столпчиња и скапоцени камења се клучните состојки на колекцијата на Bershka за пролет / лето 2013 год.Етикетата за оваа сезона ни нуди голем избор на облека како што се секси шорцеви, тенки фармерки, пастелни панталони, етнички печатени јакни, исечени блузи, стилски здолништа и многу примамливи додатоци.
сите 2 | | | веќе видена

Вие сте подготвени да ги обиколите сите продавници се со цел да го најдете фустанот од соништата. Пред да почнете со обиколка ние ви нудиме неколку совети,за да не згрешите или пак да не го одберете фустанот што и се допаѓа на вашата мајка,баба,сестра,старосватица итн. Најпрво одредете си буџет за вашиот фустан,асесори и чевли. И еве ги 5- те совети кои сигурно ќе ви помогнат, само вие треба да ги следите: 1. Размислете за стилот на вашата венчавка. Дали таа ќе биде дневна венчавка, вечерна прослава? Дали ќе биде на отворено или пак во хотел? Разгледајте ги прво овие опции каде и како ќе го прославите најубавиот ден во вашиот живот. 2. Направете си слика за тоа како сакате да изгледа вашата венчаница. Каква форма ќе има , дали ќе биде бела или шампањ, со или без чипка, со многу тул ... Побарајте на интернет некои креации за невести и една што најмногу ќе ви се допаѓа испринтајте ја за кога ќе се најдете во некој салон, да им ја покажете, може токму таа да ја најдете. 3. Вистински тајминг. ...
сите 4 | | | веќе видена

Сите ние имаме пријатели, но дали тие се вистински или не треба да дознаеме по нивните постапки, работите кои ги прават и делата сторени за нас. Секој сака вистински пријател покрај себе, да не му завидува, да му биде неверојатна поддршка во најтешките моменти и да го храбри за нови чекори. Секогаш кога ни треба поддршка го повикуваме најдобриот пријател, кога ни треба совет прво кај него се обраќаме, но дали тоа е обострано..... хммм треба да размислиме дека не секогаш вистинскиот пријател е и добар пријател. Друга важна особина во овие односи пријател - пријател е тоа што ние не размислуваме на што сме изложени додека ја отвориме нашата душичка и се исповедуваме, доколку тој не ви е вистински пријател ќе го прераскаже сево ова без око да му трепне. Запомнете дека ние сме ранливи и отворени, а доколку таа доверба не ни биде возвратена едно пријателство ќe згасне многу брзо. Тоа не е вистински пријател. Вистинскиот пријател ќе ви помогне иако неговиот интерес е повреден, ќе се жртвува за вас се со цел да ...
сите 2 | | | веќе видена

Има неколку фактори кои влијаат на тоа колку брзо ќе старее вашата кожа. Почнувајќи од генетските фактори, типот на вашата кожа и исто така влијанието на надворешните фактори како на пример изложеноста на сонце, дали сте пушач или не. Во принцип луѓето со поблед тен побрзо стареат од тие со потемен, кои се заштитени од покачената вредност на пигменти и липиди. Друг фактор кој е од витално значење е вашата возраст. Поинаков е изгледот и функцијата на кожата на 20 и на 60 годишна возраст. По многу години истражување научниците, дерматолозите и пластичните хирурзи сепак се враќаат на природните состојки и витаминските екстрати за забавување на стареењето на кожата. Некои жени ќе се одлучат за производите и хируршките зафати кои ќе ја подмладат кожата, но можете да одберете и друг начин. Вие можете да ги корегирате брчките откако ќе се појават, но можете и да ја забавите нивната појава. Значи, стареењето не можеме да го спречиме но можеме да го забавиме, со употреба на маски, креми и многу други производи. ...
сите 3 | | | веќе видена

Бојата на косата: во коренот за здравјето! Нашата коса е нашата најзабележлива карактеристика, можеби затоа се опседнуваме толку со неа. Но, иако ние трошиме многу време на подобрување на квалитетот скоро никогаш не сме се запрашале нешто што е многу интересно: тоа што се наоѓа под сјајот и перчињата е всушност барометар на здравјето. Ако сте русокоса... Вие имате поголем ризик на развој на макуларна дегенерација, заболување на окото кое може да предизвика слепило. Иако во основа сите жени се склони кон ова заболување повеќе од мажите, русокосите жени се особено склони и треба повеќе да внимаваат. Исхрана богата со природни соединенија како лутеин и желатин кои се наоѓаат во спанаќот и грашокот може да помогне да се намали ризикот од заболување. На овој тип на жени им се препорачува да конзумираат зелен зеленчук секојдневно. Меланинот и дава на кожата пигмент и и помага да се заштити од штетните УВ зраци. Русокосите проиведуваат помало количество на меланин во своето тело и затоа ...
сите 2 | | | веќе видена

Бојата на косата: во коренот за здравјето! Нашата коса е нашата најзабележлива карактеристика, можеби затоа се опседнуваме толку со неа. Но, иако ние трошиме многу време на подобрување на квалитетот скоро никогаш не сме се запрашале нешто што е многу интересно: тоа што се наоѓа под сјајот и перчињата е всушност барометар на здравјето. Ако сте црвенокоса... Внимавајте! Црвенокосите во својот организам може да имаат некаква DNA мутација која ги прави отпорни на некои анестетици. Понекогаш на црвенокосите им се потребни до 20% повеќе количина на анестезија за да почувствуваат дека анестезијата да делува. Чувајте се од Паркинсонова болест! Една неодамнешна студија на Харвард покажа дека црвенокосите имаат речиси 90 проценти поголеми шанси за развој на болеста. Сеуште не е со сигурно откриена причината но се верува дека тоа е онаа иста генетска мутација за која зборувавме. Се знае дека фолната киселина може да ја одложи прогресијата на оваа болест. Се советува земање 400 ...
сите 2 | | | веќе видена

next