Италијански сос “Песто“

Италијанскиот сос “ Песто “ се користи за подготовка на супи од зеленчук, тестенини, пици и многу други јадења. Еве како да го подготвите: 60 гр . лисја од босилек 4 големи листови од спанаќ (се ставаат 1 мин. во зовриена вода) 1 суп. лажица ситно сецкан магдонос 3 лукчиња 60 гр. пармезан 150 мл. маслиново масло 55 гр. мелени снегулки (по избор) сол Подготовка : Босилекот, спанаќот, магдоносот, лукот и солта се мешаат додека не се добие мазна маса Потоа се додава пармезанот, снегулките и маслото и смесата повторно се меша. Се затвора и се чува во фрижидер. За да се зачува сосот подолго време, се става во чиста стаклена тегла и одозгора се налева со слој маслиново масло.
| | веќе видена | слични

Потребно е: пет парчиња лосос, половина литар пиво, половина литар вода, магдонос, рузмарин, вински оцет, мајчина душица, 100 г маслинки, маслиново масло и сол по вкус. Подготовка: Ставете ги парчињата лосос да се варат во пиво и вода, додадете го сецканиот магдонос, рузмарин, мајчина душица, оцет и сол. Варете на умерена температура околу 10 минути. Штом ќе се свари лососот, прелејте го со маслиново масло и сечкани маслинки. Послужете веднаш.
| | веќе видена | слични

Во последно време се поактуелни стануваат пивата со грејпфрут, лимон и други овошни вкусови, но ретко кој би се согласил да ги проба. Ако и вие сте стар љубител на оригиналниот вкус на пивото, овие неколку вкусови негативно ќе ве изненадат, но сепак вреди да ги знаете. Пица пивото е пиво составено од домат, хмељ и зачини кои се ставаат на пиците. Резултатот од овој експеримент не делува баш неодоливо. Остригите се додатокот на пивото кој Ирците го обожаваат, додека пивото со вкус на сланина е вистинска атракција во Бруклин. Во Мексико пивопијците сакаат да консумираат и пиво со вкус на чили лути пиперчиња. Пивото од банана е со слатко-горка арома и е доста популарно во Велс, како и Крем бруле пивото кое се состои од шеќер, карамела и ванила. Ако сакате да бидете модерни, но и за време на свечените прилики да го пиете омилениот пијалак, ви го предлагаме ова шампањ-пиво. Чини околу 12 долари и нема човек кој ќе помисли дека пиете нешто друго освен шампањ. Пивото од кафе е уште еден чуден вкус кој ќе морате да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пред утрешната седница на владата во Тетово, Теута Арифи конечно реши да поработи и како градоначалничка им нареди на комуналните служби да го исполираат ...
сите 110 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 193 | | | веќе видена

ОВЕН Не сте подготвени за промени во деловното поле. Можно е да одбиете некоја понуда но во моментов ви е најважно да ја задржите работата која ја имате. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Италијански сос “Песто“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: