1. Стекнете моќ и задржете ја! Совет: Од колку повеќе моќ „Се откажувате“ толку повеќе моќ имате. Овластете ги другите да донесуваат одлуки. 2. Не добивате повратни информации! Совет: Прашајте! Важно е кога имате нова улога или одговорност. 3. Делегирање без да ги одобрите соодветните овластувања! Совет: Барајте резултати, но дозволете им на луѓето самите да раководат со своите работни односи. Дајте им моќ да донесуваат соодветни одлуки. 4. Јавно опоменување Совет: Во јавноста давајте пофалби - осудувајте на само. 5. Надгледување на сите на ист начин! Совет: Во ред е да се користат различни техники за различни вработени. Откријте што луѓето сакаат, што им е потребно и што очекуваат. 6. Задржување на интересната работа за себе си! Совет: Споделете ги работните задачи. Развивајте ги вашите подредени Бидете лидер, а не поединец - придонесувач. 7. Оддалеченост од директното известување Совет: Одржувајте отворена и професионална комуникација и односи Сепаратизмот може да се протолкува како ...
| | веќе видена

Бидeте единствени меѓу другите. Дочекајте ја новата година со најновата збирка на чудесната колекција на фустани кои доаѓаат во многу стилови и дизајни кои можат да ги соберат сите вкусови и потреби. Прво треба да изберете стил кој одговара на вашата личност и вашиот изглед. Поголемиот дел од новогодишните фустани се кратки , кои доаѓаат со едноставен дизајн. Овие фустани исто така се претставени со различни деколтеа. Дизајнерите кои ги започнаа овие неверојатни фустани користат блескави Swarovski кристали да ги красат нивните фустани. Долгите фустани се претставени со елегантни и сензационални асиметрични стилови со дијагонални деколтеа. Овие стилови на фустани доаѓаат украсени со блескави камења. Новогодишните фустани се од луксузни материјали, како вез чипка, богат тул, мек шифон и др., овие материјали се познати по својата издржливост. Сина, розова, виолетова, црна, црвена, сребрена и златна се боите кои се ...
| | веќе видена

Многу жени потајно гледаат порно канали. Порното ги инспирира и многу од нив се пронаоѓаат во порно улогите, додека за други жени порното е валкано и не го гледаат, или барем така велат! Гледањето порно е навика, зависност, начин за разбивање на рутината во врската. Но, порното е и лошо, вештачко и често одвратно. Порно не е за секој туку само за оние кои гледаат во него сексуална забава. Оние кои сакаат порно и често го гледаат, ретко признаваат. Можеби од срам, чувството за нешто погрешно или од страв да не бидат осудени од општеството како развратни, многу жени нервозно ја кријат тајната дека порното им се допаѓа, и дека за некои од нив е начин на живот и непроменлив дел од сексуалните односи со партнерот. Што претставува порното за жените? Начин да се опуштат За некои жени порното е начин да се опуштат после напорниот ден бидејќи не оптоварува и ве ослободува од вишокот на мисли и грижи. Начин да се научат нови пози Ова важи како за жени во почетокот на сексуалното образование, така и за жени кои ...
| | веќе видена

Дона Каран , за сезоната што доаѓа е насоченa кон јасни структури, добро дефинирани алтернативи со чувство на минимализмот. Женственоста ја меша со прекрасни машки алтернативи со креативни допири, со кои секогаш успева да восхитува. Безвременската елеганција на црно е убаво осветлена во огромен број на алтернативи кои веднаш успеваат да создадат чувство на софистицираност. Етикетата прави различни композиции на елементи со дискретен стил, со целосни промени на тонови преку креативни пропорции за спектакуларен ефект. Прекрасни фустани, кожени јакни и згодни појаси се само некои од акцентот на новата збирка. Се чини дека се повеќе и почесто, луксузните брендови почнуваат да ја ревидираат вредноста на совршена конструкција, точни и прецизни детали за креирање на рафинирана привлечност со висок профил на софистицираност.
| | веќе видена

Почеток на новата сезона 2013 год.со инвестирање во вистински алтернативни додатоци. Каролина Херера се фокусира на изработка на принципите што ја направија етикета позната со колекцијата за есен / зима 2012 како и: елегантните елементи кои успеваат да понудат неверојатна сума на флексибилност во комбинација со прекрасената палета на бои која има за цел да ги исполни стилските потреби на современата мода. Пролеттната сезона носи разновидни забавни опции, некои од најпопуларните стилски опции израснати во минатото, како и некои нови опции кои носат малку свежина со нови алтернативи. Спојките одговараат на мнозинството на стилови, што значи дека етикетата се фокусираше на овие стилови во најголем дел. Настрана од перфорираната кожа тренд е и текстурата со мат кожа, етикетата исто така носи предност на луксузна атмосфера на егзотична кожна текстура.
| | веќе видена

Сведоци сме дека постојат големи разлики помеѓу жените и мажите кои се наоѓаат на раководни позиции. Сите тие различности во голем дел настануваат поради бројните предрасуди и мислења дека жените не можат да водат бизнис онака како што тоа го можат мажите. Иако денес е поголем бројот на жените менаџери отколку што тоа било случај претходно, факт е дека и понатаму бројот на машките директори и менаџери е значително поголем. Она што најчесто се наведува како причина поради оваа ситуација, е тоа што многу сметаат дека жените менаџери не применуваат строг стил на водење кој се сведува на поставување цврста хиерархија и строги принципи на работа. Жените менаџери, спротивно на ова, воглавно настојуват создадат опкружување од доверба и пријатна атмосфера за работа и доколку во тоа не успеат почнуваат да преименуваат автократски стил и строгост во работата. Исто така и начинот на комуникација кој го применуваат жените и мажите менаџери доста се разликуваат. Тука пред се се мисли на потполно поинакви пристапи во ...
| | веќе видена

Додадете малку привлечност на вашиот изглед преку употреба на универзално виолетови пигменти.Oдличен начин да го промените вашиот изглед е преку употреба на богато пигментирани производи на шминки, едена од најпопуларните бои во моментов е пурпурната. Посебноста на оваа боја е нејзината разновидност, која може да се меша со други бои за да се постигнат различни нијанси, па ако сте подготвени да додадете малку привлечност на вашиот изглед ова е дефинитивно бојата која треба да ја додадете во вашата колекција . За да се постигнат некои од најпознатите авантуристички изгледи, се препорачува да се игра со интензивен висок квалитет на пигмент како што е пурпурната , шминка достапна во различни нијанси и текстури на виолетова кои можат да придонесат за создавање на иновативен стилски изглед.
| | веќе видена

Нова колекција на ѓердани Додатоците се во можност за подобрување на изгледот, и може од едноставен изглед да помине во доста елегантен. Така обетките, нараквиците, ѓерданите, коланите и торбите се од суштинско значење за жените да бидат во состојба да дадат уште еден животен стил. Модните ѓердани за 2013 година се полни со новини. Така, трендови на модата за 2013 се ѓерданите кои ќе бидат најдобри со шармантна галантерија за сите жени. Моделите на ѓердани ќе бидат со камења, кои може да се видат во сите големини и бои од најдискретни до најсмели. Камењата на ѓерданите се обоени со неонски бои, правејќи ги жените поубави и смели. Микс на текстури исто така се користи во моделите на ѓердани за 2013 година, може да се најдат ланчиња со камења, синџири, искри, кои целосно можат да го сменат изгледот на вашата облека, оставајќи повеќе забавен, па дури и смел софистициран изглед.
| | веќе видена

Вашите очи кажуваат повеќе од било кои други физички карактеристики (црти). Вашите чувства, нивото на енергија – се е во вашите очи. И што да направите ако сте излегле до доцна предходната вечер или пак сте имале напорна работна недела? Некогаш едноставно не смеете да си дозволите да имате уморен изглед на вашите очи. Употребете ги следниве трикови за да го маскирате уморниот изглед. Коректор - Сигурно ќе започнете со коректор. Освен на темните кругови околу очите ставете малку одвнатре на аголот од окото. Пудра - Нанесете пудра а потоа илуминатор за лице на јаболчниците, кој ќе ви даде дополнително свеж изглед. Сенка – Бисерна седефаста сенка со нијасна меѓу крем и бледо беж боја за отворен и свеж поглед. А потоа ставете сенка која ви прилега на тенот од крајот на очниот капак па се до веѓета. Молив и маскара – не мора целото око да го исцртате со црн молив, може само од половина на окото да повлечете линија. И на крај кога завршивте со шминкањето не го заборавајте најважниот дел за вашиот изглед ...
| | веќе видена

Користете ја оваа едноставна рутина од три вежби за да го согорите масното ткиво од стомакот брзо и ефикасно. Еве што да се прави: рутината вежбајте ја три дена во неделата, еден ден одмор помеѓу секоја сесија. Правете ги вежбите како наизменично коло, вежбајќи по еден сет од секоја вежба во ред, и одмор од 30 секунди помеѓу секоја вежба. Значи, ќе ја направите вежба 1 еднаш, ќе се одморите 30 секунди па ќе продолжите и ќе ја направите вежба 2 еднаш, ќе се одморите 30 секунди и ќе ја правите вежба 3. Откога ќе ја направите цела рутина одморете се 30 секунди и почнете одново. Целата рутина ја правите 2-3 пати. Вежба 1 * Од 6-8 повторувања Земете еден пар тегчиња кои нема да се премногу тешки, застанете со нозете во ширина на рамењата освен колената кои треба да ви бидат благо свиткани. Наведнете ги колковите а при тоа одржувајте го долниот дел на грбот природно заоблен, а спуштете го вашето тело додека тоа е речиси паралелно со подот. Оставете ги тегчињата да висат во должина на раката од рамената. Сега ...
сите 3 | | | веќе видена

Женски фризури за сезоната што доаѓа Прекраснaта коса отсекогаш била една од главните украси на жената. Секоја сезона носи свои изненадувања па така и 2013 година не беше исклучок во оваа славна традиција. Вреди да се напомене дека водечките стилисти во светот и берберите имаат подеднакво гледање кон фризурите, за долга, кратка и средена должина на косата. Дури е и тешко да се каже со сигурност точно кој стил се одликува трендовски на фризурите, се разбира, вреди да се напомене оригиналните фризури на кратка коса, безгрижно поставените насоки создаваат ефект на небрежност и хаос, во целина се со многу висок стил на елегантни фризури. Како и модните фризури со нагласена асиметрија изгледаат особено впечатливи во разични нијанси на бои. Долгата коса секогаш е во мода, како и рамните шишки кои директно удираат на веѓите и благо ги кријат. Исто така е интересна и играта на бои, мазни премини во неколку нијанси. Во секој случај вреди да се напомене дека оваа сезона се фокусира на боја на познати имиња. ...
| | веќе видена

Dolce & Gabbana чанти за пролет 2013 По различните конзервативни дизајни и испробаните и проверени дизански формули, Dolce & Gabbana имаат послободен разигран пристап кога станува збор за нивните додатоц. Новата колекција на чанти е со темни , разноврсни тонови и ткаенини во полза на повеќе весели опции . Наместо да се одлучат за шарени отпечатоци, етикетата има 3 D ефект, со фокусирање на текстура со прекрасени мотиви. Новата сезона стави висок акцент на боја, неочекувани текстури допири, па дури и функција на забава со мал катанец за дополнителна забавна атмосфера која совршено изгледа на новите дизајни. Помеѓу комплексни теми, внимателно избрани тонови на различни стилски перспективи, новата линија, исто така, содржи некои едноставни, функционални парчиња, сепак, тие успеваат да изгледа изненадувачки незабележителни во споредба со поголемиот дел од дизајните со прилично живи тонови. Новите алтернативи од иконската луксузна етикета имаат ...
| | веќе видена

Човекот дневно од скалпот губи по стотина влакна. Поголемиот дел од нив се регенереираат за некој период. Опаѓањето на косата може да настане поради многу причини кои можат да бидат здравствени, хормонални нарушувања, недостатоци, честа промена на боја на коса, промена на екстремни климатски услови, загаденoст на водата и многу други надворешни и внатрешни фактори. Како и да е, кога ќе изгубите повеќе коса тоа резултира со ќелавост по одреден период. Еве неколку совети кои можете да ги употребите ако сте забележале дека ја губите косата или пак можете да ги употребите како превентива. Рецепти за секојдневна употреба * Пред заспивање земете неколку главички лук, излупете ги и размачкајте го пределот со помалку коса. Масирајте го скалпот а потоа измачкајте го со маслиново масло. Покријте ја главата со капа пред спиење. Утрото измијте ја главата. Прво се плакне со топла вода во која ќе ставите јаболков оцет, а потоа шампонирајте. * Масирајте го скалпот секој ден со 1 лажичка мед промешано со сок од кромид ...
| | веќе видена

Роналд Џојс колекција на венчаници за 2013 Меѓународно признатите Роналд Џојс венчаници се дизајнирани од страна на талентираната Верни Инфантино која нејзиниот талент го наследила од нејзината баба. Страста на Верни Инфантино за мода и дизај се развила уште како тинејџер, по дипломирањето на колеџ во Лондон за мода, таа стана меѓународно призната дизајнерска икона. Непогрешливо елегантени и женствени, Верни Инфантино создава убави фустани со префинета едноставност за модерните невести, користејќи скапоцени и одбрани ткаенини. Венчаниците на Верни Инфантино се секогаш уникатни, зашеметувачки и неспорно софистицирани.
| | веќе видена

Алое вера е изворно растение од Африка, кое датира од пред шест илјади години и има зелени листови кои содржат алое гел, а останатиот - жолт дел е леплив и се нарекува латекс. Најпрво се појавило во Египет каде што им претставувало растение за бесмртност, а потоа го користеле како подарок за починати фараони. Името на ова растение потекнува од латинските зборови barbadensis aloe или aloe capensis. Може да се сретне и како зеленортско алое, запалено растение, крин на пустината и слонова жолчка. Зошто луѓето го користат Алое Вера? Постојат два вида на користење Традиционално - кое помага при изгоретини на кожата, црвенило, сончаница Орално - се користи за спречување или намалување на дијабетес, епилепсија, астма, топлинско исцелување, генитален херпес, псоријази, крејонова болест, имунолошка поткрепа, запек и други. Како и за што се користи Алое Вера? Една од најпопуларните начини на употреба на Алое Вера е наменета за лекување од изгореници и изгореници од сонце. Досегашните студии го ...
| | веќе видена

Многупати нанесувајќи шминка не внимавате што се ставате на лицето. Со шминкањето не треба да ги импресионирате другите, туку да бидете “Вие“. Најдобра шминка е таа која луѓето околу вас нема да ја забележат, а сепак ќе забележат дека изгледате свежо и убаво. Една од најголемите грешки што се прават при шминкањето е нанесувањето премногу шминка. Многупати нанесувајќи шминка не внимавате што се ставате на лицето. Со шминкањето не треба да ги импресионирате другите, туку да бидете “Вие“. Еве неколку совети како до природен секојдневен изглед со шминка. - Најпрво исчистете го добро лицето и нанесете хидратантен лосион или крема за лице - Не штедете на пудра. Изборот на соодветна нијанса пудра за лице е најважен во шминкањето. Одберете пудра која што ќе ги прекрие потемните делови или руменилото на лицето, а сепак да не се разликува од бојата на вашата кожа - Коректорот кој ќе го нанесете треба да е за две нијанси посветол од пудрата. Со него ќе ги прикриете темните подочници. - За поприроден ...
| | веќе видена

Бракот не само што го подобрува здравјето, туку и го продолжува животниот век за 15 години, открија научниците од универзитетот во Кардиф. Семејниот живот нуди многу бенефиции како за физичкото така и за менталното здравје на луѓето. Студии спроведени во седум големи европски држави, покажуваат дека успешниот брак ја зголемува должината на животот за 15 години. Едно добро семејство се обидува да се храни здраво, посветува внимание и се грижи за другиот партнер (и за децата), се стреми кон хармонија и разбирање. Покрај тоа, бракот има позитивно влијание на психата на понежниот пол, а на мажите им “дава“ физичка издржливот. Кај среќните сопружници е помалку веројатно да се развие сериозно заболување, затоа што имаат повисоки заштитни функции. Добрата и здрава комуникација помеѓу двајцата партнери ги учи мажите и жените да ги спречуваат конфликтите.
| | веќе видена

Состојки: 2 јајца 4 парчиња пилешки гради 2 лажици брашно 2 лажици масло 4 кисели краставички 150 гр. крем сирење 300 мл. јогурт лут буковец, сол, бибер. Подготвување: Јајцата се варат (тврдо сварени) и се оставаат да се ладат, пилешките гради се сечат на тенки листови и убаво да се посолат , се валкаат прво во буковец па потоа во брашно и се пежат во врело масло. Јајцата и киселите краставички се сецкаат на ситни коцки, потоа додадете ги во претходно изматени крем сирењето и јогуртот. Тартар сосот зачинете го со сол и бибер. Пилешките гради се сервираат на листови зелена салата и се посипуваат со тартар сосот.
| | веќе видена

Zac Posen пролет / лето 2013 колекција зрачи со елеганција, софистицираност и гламур. Имаат поблизок поглед на новите елегантни алтернативи. Zac Posen етикетата стана многу добро дефинирана со текот на годините. Женственост и гламурозност се карактеристиките на брендот , каде што може да се видат во најновата колекција за пролет 2013. Таа содржи различни помалку склони кон флерт фустани и прекрасни парчиња кои можат да ви помогнат во повеќето формални прилики. Геометриските елементи се многу мудао нагласени во однос на претходната жешка сезони. Иако женствените елементи возбудуваат, суптило набраните или цветните отпечатоци се уште се популарни, како и геометриските отпечатоци стануваат повеќе присутни. Од елегантни тонови на храбари и силни дизајни, етикетата се фокусира на класика и префинетост без запоставување на разголеноста. Прекрасни фигури на фустани , згодни здолништа или чудесни блејзери кои целосно го ...
| | веќе видена

Ако жените го вклучуваат местото во нивното мени барем три пати во неделата, тоа значително ќе го продолжи нивниот живот и ќе им помогне да ја зачуваат својата младост. Научниците од Универзитетот во Оксфорд откриваат дека тука се работи токму за месото, а не и за месните производи како колбасите и виршлите. Експертите спровеле истражување во текот на кое била анализирана здраствената состојба на жените, кои биле на подложени на различни диети. Се покажало дека кога во исхраната било вклучено слабото количество месо и млечни производи, бројот на смртните случаи од срцеви заболувања се намалиле - 31.000, од рак - 9.000, а од мозочен удар до 5.000. Според раководителот на научниот тим, недоволната количина месо може да доведе до недостаток на витамини во организмот, кои отсуствуваат во растителните производи. Во исто време прекумерната консумација на месо ќе доведе до дисбаланс и нарушувања во метаболичките процеси. Покрај месо во менито треба да биде вклучена и храна како јајца и риба.
| | веќе видена

next