Сладоледот е најчестиот избор за десерт во топлите летни денови. Наместо обичниот сладолед, еве предлог сладолед- торта која лесно и брзо се подготвува! Потребни состојки: 600 мл сладолед од ванила 600 мл сладолед од чоколадо 15 мл шлаг 1 лажичка коњак 125 гр изматени белки од јајца Подготовка: Оладете го калапот, а сладоледот од ванила оставете малку да се одмрзне. Со него премачкајте ги дното и страните на калапот. Омекнетe го сладоледот од чоколадо и нанесете го врз сладоледот од ванила. Ставете го калапот во замрзнувач. Изматете го шлагот и во него додајте го коњакот, а на сето тоа додајте ги белките од јајцата. Оваа смеса додајте ја во калапот, а потоа вратете го калапот повторно во замрзнувачот каде треба да отстои осум часа.
| | веќе видена

Даниел има вечно “сеќавање“- способност да ги запамети своите претходни животи и да ги препознае душите кои порано ги познавал. Тоа е негова дарба, но и негово проклетство. Тој ги поминува вековите секогаш одново вљубувајќи се во иста девојка. Од живот во живот, на различни континенти, тој и Софија секогаш се привлекуваат еден со друг, но таа не се сеќава на тоа. Секогаш кога во некој историски момент тие ќе се сретнат, некоја фатална околност брзо и болно ги разделува. Нивната љубов секогаш трае премногу кратко. Даниел и Софија мораат да сфатат што ја попречува нивната љубов, доколку сакаат да поминат барем еден живот заедно.
| | веќе видена

Актерот Eric Dаne кој во серијата Gray's Anatomy го глуми сексипилниот доктор Mark Sloan, или доктор McSteamy, се пријави на клиника за рехабилитација, јавува Аксес Холивуд. “Актерот Eric Dane доброволно се пријави во установа за рехабилитација за да го реши проблемот со зависноста од апчиња против болка кои му биле препишани пред одредено време поради истегнат мускул за време на спортување“, изјави портпаролот на актерот. Кон крајот на неделата Eric ќе им се врати на своите работни обврски. Инаку Eric и неговата сопруга, актерката Rebecca Gayheart на почетокот на јули објавија дека го очекуваат своето второ дете. Двојката ја има едногодишната Billie Beatrice, а во брак е од 2004 година.
| | веќе видена

Шенон Доерти сите ја паметиме како проблематичната актерка од сериите во продукција на Арон Спелинг- Беверли Хилс, каде што ја глумеше Бренда Волш и Волшебнички, каде што беше една од сестрите- вештерки, Пру Халивел. Во последно време Шенон нема некои новитети кога станува збор за нејзината актеркска кариера, но во приватниот живот таа има со што да се пофали. Имено, Шенон веќе две години е во врска со фотографот Курт Исвариенко со кого планира и свадба. Таа ќе има свое реално шоу на една американска телевизија, а во шоуто ќе бидат прикажани подготовките и самата свадба на парот. “Луѓето ќе ја запознаат Шенон и ќе бидат изненадени од тоа колку таа е поинаква од она што тие ја замислувале“, изјавува директорот на телевизијата на која ќе се емитува реалното шоу. Реалното шоу ќе ги опфати подготовките- од средбите со организаторите на свадби до одбирањето на венчалниот фустан и реновирањето на куќата на Шенон во Малибу. Пред Шенон, уште една нејзина колешка од Беверли Хилс, Тори Спелинг ги евидентираше ...
| | веќе видена

За сите оние кои сакаат да го изгубат вишокот килограми, еве неколку едноставни трикови кои се покажаа како најдобри начини за брзо слабеење. Броењето калории и јадењето оброци богати со витамини се само дел од најпознатите начини за слабеење. Оние кои се одлучиле да се хранат здраво сигурно веќе го применуваат тоа и велат дека и не е толку тешко. Еве уште неколку мали тајни кои ќе ви помогнат побрзо да ослабнете. Негувајте го вашето тело со витамини и антиоксиданси и одржувајте го вашиот метаболизам во топ форма. За да ја забрзате ефикасноста на вашата диета, вклучете го следново во вашата исхрана: Скара Општо позната заблуда е дека скарата лошо влијае на нашата линија. Всушност, доколку сакате да го намалите внесувањето масти во вашиот организам, скарата е одличен избор. Вишокот масти за време на подготвувањето на скарата исчезнува. Затоа, ви препорачуваме да ги повикате своите пријатели и заедно да уживате во подготвувањето скара во нечиј двор. Список на добри ужини Често пати од досада јадеме ...
| | веќе видена

За вкусовите не треба да се расправа- на секоја девојка и се допаѓаат различни типови на машки, но и покрај сите разлики, еве некои слични особини на машките кои сигурно нема да и се допаднат на ниедна девојка! Многу темпераментен Kога велиме многу темпераментен, не мислиме на машките кои понекогаш знаат да се извадат од такт-секому му се случува тоа. Зборуваме за машките кои имаат експлозивен карактер кој тешко може да се сокрие. Можеби само во почетокот на врската. Ваквиот дечко ќе ве срами наоколу, бидејќи нема да го интересира каде се наоѓа- ако е подготвен да се расправа, ќе вика пред било кого и било каде, без оглед се. Можеби нема да крене рака на вас, ама би ризикувале ли да останете со него за да дознаете дали е подготвен и на тоа? Неверен Многу девојки се подготвени да простат неверство, па дури и неколку пати, бидејќи живеат во заблудата дека тој ќе се смени. Епа, откако ќе ве изневери десет пати, време е да се освестите дека тој едноставно е таков- ...
| | веќе видена

За овој месец Zara нуди еднобојна облека, без премногу детали, изработена од природни материјали и во трендовски бои. Секако, од панталоните неизбежни се оние во дречливи бои и со должина до глуждовите, како и летниот must-have, шорцевите. Блузите се памучни и едноставни, а сукњите и фустанчињата се женствени и со интересни форми.
| | веќе видена

Monique Lhuillier е едно од најпознатите имиња кога станува збор за дизајнери на венчални фустани. Таа е мошне популарна, особено и кај холивудските ѕвезди кои често пати се решаваат за венчален фустан со нејзин потпис, а последната која го направи тоа е Рис Витерспун која се омажи во розова венчаница на Monique Lhuillier. Еве ја пролетната колекција на оваа дизајнерка која може да ви послужи и како инспирација за вашиот венчален фустан.
| | веќе видена

Фототипот на нашата кожа зависи од количината на пигментот меланин во кожата. Постојат 6 фототипови, од кои најризични се првиот и вториот кои ја имаат опасноста од рак за кожа. /Editor/assets/suncanje/sun-tanning.jpg Фототип Карактеристики на кожата Како потемнуваат 1 Бледо-бела кожа, сини или зелени очи, руса или црвена коса Секогаш горат, не потемнуваат 2 Светол тен, сини очи Лесно горат, слабо потемнуваат 3 Потемна бела кожа Прво горат, па потоа потемнуваат 4 Светло-кафеава кожа Малку горат, лесно потемнуваат 5 Кафеава кожа Ретко горат, лесно потемнуваат 6 Темно кафеава или црна кожа Никогаш не горат, секогаш потемнуваат
| | веќе видена

Во петокот, Џенифер Лопез и Марк Ентони објавија дека се разведуваат! Кои се причините кои доведоа до развод? Навидум совршениот латино спој помеѓу Марк Ентони и Џенифер Лопез очигледно и не функционирал онака како што си мислевме. Имено, тие решија да се разведат после седум години заеднички живот. Американските медиуми наголемо шпекулираат кои се причините за разводот. Наводно, Џенифер не го носела венчалниот прстен на последното шоу на Американскиот идол, што требало да индицира дека има проблеми во бракот (иако тоа и не е некој добар показател). Според други, таа е во депресија, па дури почнала и да пие, па во алкохолот ја пронаоѓа утехата за пропаднатиот брак. Дел од медиумите дури сега јавуваат дека ете, чудно било што на приемот за Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон таа дошла во придружба на својата мајка, а не со својот сопруг- што исто така било некаков показател за распадот на бракот. Сепак, некои медиуми јавуваат дека таа отпочнала врска со тазе разведениот и преубав актер Вилијам Леви кој се појави ...
сите 19 | | | веќе видена

Обично славните ги продаваат првите фотографии од своите дечиња за огромни суми на пари кои ги даваат во хуманитарни цели, но Дејвид и Викторија Бекам сликите од своето четврто дете ги објавија на Facebook и Тwitter. И Дејвид и Викторија се воодушевени поради фактот што конечно добија ќерка за која велат дека е најубавото мало девојче на светот. Викторија објави слика од Дејвид и Харпер на Twitter, под која напиша “Татина ќерка“. Дејвид пак, објави слика од Викторија и Харпер под која напиша “Ја сликав сликава додека двете мои девојки спиеја“.
| | веќе видена

Оваа недела ќе се потсетиме на убавите машки кои сме ги гледале по музичките видео спотови- дел од нив се актери, дел манекени, а заедничко нешто на сите им е одличниот физички изглед. Да бидеме искрени, повеќе сакаме да го гледаме спотот во кој се тие, отколку што би и обрнале внимание на песната. 1. Tyson Beckford Родените во осумдесеттите го паметат од спотот на Tony Braxton за песната “Unbreak my heart“, a родените во деведесеттите од спотот за песната “Toxic“ на Britney. Еве ги и двете, чисто да се потсетиме на едниот од најубавите црномурести манекени. 2. Chace Crawford Си констатиравме уште од серијата Gossip Girl дека Chace е добро парче, ама исто како нас размислува и Leona Lewis која ја искористи приликата да го повика да учествува во спотот за нејзината песна “I will be“. И секако, каква и да е песната- спотот ќе го памтиме по него. 3. Michael Ealy Aктерот Michael Ealy сме го сретнале во спотот на Mariah Carey “Can I get your number“, а и во спотот на Beyonce за “Halo“. Еве ги и двата спота, ...
| | веќе видена

Британската актерка Елизабет Харли е баш среќна жена! Таа доби улога во една од најпопуларните тинејџерски серии во моментов, Gossip Girl, а и прилика да се бакнува со еден од главните јунаци- Chace Crawford. 46-годишната Елизабет и екипата на серијата во Њујорк почнаа да ја снимаат петтата сезона, а еве слики од сетот. Од насмевката на Елизабет можеме да заклучиме дека дефинитивно ужива во снимањето на сцените, иако, како што објавила на Твитер, во Њујорк е неподносливо топло.
| | веќе видена

Стручњаците тврдат дека не постои човек кој не може да ослабне и да ја постигне посакуваната килажа. Одржувањето на идеалната тежина е поврзано со чисти математички пресметки, а за почеток, треба да сфатите дека мора да имате дупка во лажицата. Сигурно ви е познато следново: “Не конзумирам бел шеќер, не пијам млеко-дебелее, не јадам слатки, не јадам леб...“, а истите тие личности кои го кажуваат тоа едноставно не слабеат ни грам долго време, иако истовремено пијат секакви чаеви, таблети и шејкови за слабеење. Можеби се забележува промена во нивните телесни димензии, но килограмите се уште тука. Главната причина поради која диетите не успеваат е компулсивното прејадување. Дури 90% од жените наоѓаат утеха и мир во храната, па иако навидум “живеат од воздух“, кришум јадат се и сешто. Воведувањето на одреден режим на исхрана или периодот на диета, тие го сфаќаат неверојатно трагично и сметаат дека ја завршиле работата само со јадење според правила една недела, две недели или месец. Јојо ефектот настанува ...
| | веќе видена

Роберто Кавали ја прикажа својата колекција за сезоната есен/зима. Во рекламната кампања учествуваат манекенките Карен Елсон, Наташа Поли и Маријакарла Босконо, а фотографиите се дело на познатите фотографи Мерт Алас и Маркус Пигот. Манекенките се облечени во облека со леопардови шари и потсетуваат на Чарлиевите ангели, особено поради боите на нивните коси: руса, црвена и кафеава. Позадината на фотографиите потсетува на есен, а притоа до израз доаѓа софистицираниот џипси стил на Кавали кој во секоја своја колекција нуди оригиналност, но и препознатливост.
| | веќе видена

Сончеви зраци, освежувачко ветре, разнобојни цветови и романтична прошетка покрај плажа.... Дали сето ова ви асоцира на лето? А како би изгледале вие во целата приказна? Можеби со некое лелеаво фустанче или куси панталони, но сигурно се замислувате со нежно прекршена, брановидна коса. На Youtube за вас најдовме како можете да ја направите оваа фризура за десетина минути. Доколку немате природно брановидна коса, можете да користите фигаро или тенка пегла за коса околу која ќе обвиткувате прамен по прамен. Ако пак имате природно прекршена коса, тогаш ваквата фризура нема да биде проблем за вас: едноставно нанесете пена за коса на претходно природно полуисушена коса и потоа досушете ја со фен. За оние кои спаѓаат во првата категорија- со природно права коса, еве како во неколку чекори да го постигнат истиот изглед: Земете тенка пегла со која ќе ја навиткате косата и ќе добиете лабави локни. Претходно секако, нанесете серум за заштита на косата. За свежа и разиграна коса, вртете ги прамените кон ...
сите 2 | | | веќе видена

Тексасот и металик боите се клучните елементи во јулските предлози на Stradivarius, како и анимал принтот- змиска кожа кој можеме да го забележиме на модните писти меѓу есенско зимските предлози за 2011/2012. Долгите, машки кошули се ин, сметаат од Stradivarius, а за сјаен и впечатлив изглед, нудат големи чанти, високи штикли и тесни фармерки!
| | веќе видена

Новото лице на кампањата за есенската колекција на Miu Miu e младата актерка Хајли Стајнфелд! 14- годишната актерка која ќе биде новото заштитно лице на модниот бренд ги сними фотографиите за кампањата Есен/Зима 2011 кои зрачат со женственост и елеганција. Сликите од кампањата се дело на познатиот фотограф Брус Вебер, а фотосесијата се одржа во Мајами. “Беше мошне забавно да се работи со талентираниот дизајнер и да се носат овие преубави креации. Среќна сум што сум дел од сето тоа“, вели Хајли. Дизајнерот пак, изјави дека “Хајли е девојче кое може да ги изнесе елегантните креации, вдахнувајќи ги со младешкиот дух кој го поседува“.
| | веќе видена

Летото е период од годината кој едноставно асоцира на флерт и забава. Бидејќи сега е лето, да видиме како би можеле да препознаеме дали и оној кој ви се допаѓа е расположен за флерт. Поставеност на телото Најстариот и најважен начин на флертување е оној преку телото. Говорот на телото и поставеноста на телото можат да откријат бројни информации за нашата личност. Некоја вообичаена реакција или изјава можат да се предвидат од тоа како се однесуваме и како сме поставени, како и од нивото на напнатост со кое зрачиме. Често пати оние кои се трудат да остават добар впечаток стојат премногу здрвено. Прекрстувањето на нозете и рацете пак, покажува резервираност кон околината. Гледање на страна и потоа гледање наназад Дури и оние најхрабрите- и мажите и жените реагираат слично кога се и телесно и емоционално привлечени од некого. Одржување на директен и долготраен поглед очи-во-очи можеби и не е најдобриот начин за да покажете дека некој ви се допаѓа. Тоа го има само во филмовите. Во вистинскиот ...
| | веќе видена

Предлозите на Bershka за месец јули ги содржат сите бои на виножитото и сите актуелни трендови за сезоната. Убавата облека во комбинација со дречливи лакови за нокти, пикси кратка коса и впечатлив накит ќе допринесат за впечатлив и уникатен изглед. Од оваа модна куќа предлагаат чевли на високи потпетици, куси шорцеви или сукњички и мешавина на анимал принтови, ретро шари и многу риги.
| | веќе видена

next