Бојата на косата: во коренот за здравјето! Нашата коса е нашата најзабележлива карактеристика, можеби затоа се опседнуваме толку со неа. Но, иако ние трошиме многу време на подобрување на квалитетот скоро никогаш не сме се запрашале нешто што е многу интересно: тоа што се наоѓа под сјајот и перчињата е всушност барометар на здравјето. Ако сте бринета... Грижете се добро за косата. Влакното на бринетите е поостро и подебело за разлика од русокосите или црвенокосите жени. Затоа, бринетите во поголем процент патат од келавост. Кога на некои места ќе има позабележително паѓање на коса или пак влакното едноставно станува потенко, се создаваат линии или дупки без коса. За да спречите проретчување најдобро е да заборавите на сите оние реклами каде косата магично расте после само едно прскање со спреј и да се фокусирате на старомодниот, природен начин. Ниско калорично железо е добро за спречување на губење на косата (доста е 18 милиграми на ден); една шолја од овесни снегулки ќе го снабди телото со ...
сите 3 | | | веќе видена

Најдобриот пријател на кожата е природата. Козметичката индустрија многу добро го знае тоа и се почесто тежнее кон природата при создавањето на козметичките производи. Многу е важно да правите разлика меѓу природната и биокозметиката. Во природната козметика се користат растителни екстрати висококвалитетни минерали и алги, коишто не се преработени со синтетички хемикалии, поминуваат низ висока контрола но не се биосертифицирани. Биокозметиката е сертифицирана според стандардите наметнати во земјата. Во Европа тој орган е Ecocert, во Британија - Soil Association, а за САД - USDA. Ecocert гарантира дека производите содржат минимум 95% природни состојки и над 95% од нив доаѓаат од еколошко земјоделство.Не се дозволува употреба на пестициди, геномодифицирани организми, состојки на минерални масла како парафин или нафтени екстракти, како и тестови врз животни. Биокозметиката не треба да содржи никакви состојки добиени по хемиски пат. Еве некои од најпопуларните природни состојки кои користат во ...
сите 6 | | | веќе видена

Одвратно, но ефективно. Најнов тренд за подмладување, особено популарен меѓу холивудските ѕвезди, е кремата чија главна состојка е лигата од полжавот. Еден од верните корисници на овој тип крема е актерката Кејти Холмс, која изјавила дека нејзиниот младешки изглед се должи на слузта од полжав. Слузта од полжав беше прилично позната како лек за акни, но денес се користи и за подмладување на лицето, ја штити кожата од УВ зраци, инфекции, а исто така ги лечи лузните и ја навлажнува кожата. Кремата од слузта на пожав смирува и обновува , што доведува до неверојатни резултати.
| | веќе видена

Ако сакате да пробате нешто ново, оваа вегетаријанска кујна ги задоволува и двата критериуми: хранливо и вкусно. Потребни состојки 1 лажичка маслиново масло, 1 модар патлиџан (околу 0,5 кг), исечен по должина на кругови со дебелина помеѓу 0,5 см и 1 см. 1 тегла (26 мл) Каберне маринара сос 6 неварени, цели лазања нудли од пченично брашно 1 чаша делумно-обезмастено рикота сирење 1 парче (околу 100 грама) меко козјо сирење, на собна температура 1 / 3 чаша свежо сечкан босилек 1 / 4 лажиче мелен црвен пипер 1 / 4 чаша рендано пармезан сирење 1. Загрејте ја рерната на 250 ° С. Наредете по површината на садот за печење фолија и намачкајте ја со пола кафено лажиче маслиново масло. Наредете го модриот патлиџан во еден слој на тавчето и печете 15 минути. Извадете го од рерната, затворете ги рабовите на фолијата, и оставете го модриот патлиџан да омекне од сопствената пареа. 2. Во меѓувреме, премачкајте четвртаст сад за печење, долг околу 20 см, со другата половина кафена лажичка маслиново ...
сите 9 | | | веќе видена

Многу девојки веруваат дека добра инвестиција во парче облека е ако купат добар пар фармерки или квалитетно палто. И тие се дефинитивно во право. Но да инвестирате во парче облека е многу повеќе од тоа – тоа се парчиња кои можат да го разубават или уништат вашиот изглед. Марамите, шаловите, навистина можат да бидат добра инвестиција и да вметнат шарм во вашата гардероба. Тука нема да ги делиме, без разлика дали ќе бидат плетени, свилени, памучни, одберете дизајн и материјал кој ќе биде во ваш стил и нема да погрешите. Без разлика дали се шетате низ град, во парк, на работа или сте на вечера, со марамата или шалот ќе го збогатите, освежите а и ќе додадете топлина и боја на вашиот изглед.
| | веќе видена

Сите ние го помниме првиот впечаток на некоја личност што ни создава ментална слика во нашата глава за нејзиниот/неговиот карактер. Таа слика за вас обично трае долго и може да влијае врз вашиот понатамошен однос. Како да оставиме добар прв впечаток на разговор за работа, деловен состанок и на други средби? 1. Облека – погрижете се секогаш да носите соодветна, чиста и пеглана облека 2. Лична хигиена – косата, ноктите треба да ви бидат негувани и чисти 3. Насмевка – насмевката може да напрви чудо, секој сака сака да види насмеано лице 4. Контакт со очи – кажува дека сте отворени и искрени, и остава добар впечаток за вас 5. Набљудување – на говорот на телото на соговорникот е исто важен фактор за оставање впечаток. Но тоа направете го на субтилен начин. 6. Говор на телото – не прекрстувајте ги нозете и рацете пред соговорникот. 7. Самодоверба – обидете се да бидете опуштени, спокојни и присебни во текот на разговорот. 8. Слушање – ова не значи да молчите, вклучете се во ...
сите 2 | | | веќе видена

Посветеноста на H & M да ги задоволи различните потреби на оние кои ги следат модните трендови посебно се гледа во најновата пролетна колекција. Овојпат си поигруваат со романтични цветни дезени, храбри но елегантни животински отпечатоци и различни апстрактни мотиви. Богатите живописни бои секогаш придонесуваат за впечатлив изглед без премногу напор, а панталоните со принт се еден од новите трендови кои покажуваат храброст и став, па сигурно ќе ве стават во центарот на вниманието. Безразлика на вашиот стил колекцијата се одликува со толку разновидност што е речиси невозможно да не најдете парче во кое ќе се препознаете себеси.
| | веќе видена

Години наназад било вообичаено медот да се користи како замена за шеќер или за подобрување на вкусот. Во стар Египет се користел за балсамирање. Во Античка Грција најчесто се користел како дар за боговите и за душата на починатите, тие сметале дека Медолина - алкохолен пијалок со мед е светиот пијалок на Олимп. Во Европа пак се користел во домаќинствата, за правење малтер и како лековите средство. Но во последните 10 години стана една од главните состојки во производите за нега на кожата. Денес медот се користи како лек за лечење алергии, анемија, умор, исцрпеност, лошо варење на храната и сл.. Медот содржи гликоза, фруктоза, минерали-магнезиум, калциум, натриум хлорид, сулфур, железо,бакар, цинк витамини Б1, Б2, Б5 и Б3. Природен е многу корисен за кожата бидејќи има способност да привлекува вода и длабоко ја потхранува кожата. Во текот на последните години многу познати козметички куќи почнале да го користат природниот мед во своите производи за нега на кожата во лосионите за тело, ...
сите 2 | | | веќе видена

Состојки 500 грама мед 100 грама свеж корен од рен 20грама мелена жалфија Подготовка: Ренот се ренда и се меша со медот потоа се додава мелената жалфија. Овој лек се пие 20 дена наутро и навечер по една супена лажица. Заштитува од грип и го подига имунитетот.
| | веќе видена

И оваа пролет слободно поиграјте си со различните бои на кармини. Еве неколку предлози : Сјајна розе Одговара на смел аутфит за луди забави, но и за елегантен вечерен стајлинг. Оваа пролет оваа боја се појавува со екстра висок сјај. Најпрво на усните нанесете моливче кое треба да биде во иста боја со сјајот почнувајќи од средината на горната усна, а потоа обојте ја целосно. Ова ќе биде одлична подлога за сјај и ќе го спречи неговото разлевање. Сјајот нанесете го со четкичка, така што ќе можете рамномерно да го нанесете на усната. Седефаст изглед За ефект кој носи гламур на модните писти:металик сенка за очи плус сјај, гарантира изглед кој фасцинира. Најпрво нанесете светла пудра на вашите усни, а потоа со четкичката нанесете од металик сенката за очи и размачкајте полека спрема надворешниот дел. На крајот нанесете безбоен сјај. Пробајте и други варијанти со различни бои на сенки за очи, така можете и да откриете која нијанса најмногу ви прилега. Секси портокалова Како сонцето станува појако, така овој ...
| | веќе видена

Парфемот ја истакнува индивидуалноста на секоја жена - дава единственост и финиш на нејзиниот стил. Се разбира, изборот се базира на личните приоритети. Сепак си го поставуваме прашањето, каков точно мирис да избереме за да биде во хармонија со целокупната визија и нашиот карактер. Ако се пронајдете себе си во следниве групи, тогаш лесно ќе најдете и вистинскиот парфем. Посакувана деловна жена - ако сте бизнис жена и гардеробата ви е со елегантен стил, тогаш вашиот мирис треба да го надополнува чувството на посакуваност и женственост. Се препорачуваат дискретни, чисти, ненападни парфеми, комбинации од цветните ноти - роза, јасмин, фрезија, бергам, кедар ... Динамична спортска жена - ако целиот ден ви поминува во движење, носите практична спортска облека или сте приврзаник на спортско-елегантниот стил, ви треба свеж мирис кој ќе ве тонизира преку целиот ден. Побарајте парфеми со лесен и свеж мирис со цитрусова нота, шумски билки - мента, мајчина душица, водни мириси - арома на свеж морски ветрец ...
| | веќе видена

Ова е можеби најдобрата вечерна шминка доколку сакате да изгледате секси и мистериозно. Но, само со правилна употреба ќе можете да имате драматичен и заводнички поглед, во спротивно ќе изгледате невкусно и валкано. Како и за секое друго шминкање, најважна е подлогата, т.е. пудрата за лице. Низ целото лице и врз очните капаци убаво нанесете ја пудрата. Не заборавајте го и коректорот. Немојте да мислите дека изгледот зачадени очи се постигнува само со црна боја на сенка. Можете да ги употребите и сината, сивата, зелената, пурпурната и кафената. Започнете со нанесување на коректор во пределот на очите, а потоа нанесете ја пудрата. На тој начин очите нема да ви изгледаат уморно. Со моливче за очи исцртајте тенка линија на горниот капак на окото што е можно поблизу до трепките. Истото направете го и на долниот дел на окото. Земете некоја сјајна нијанса на неутрална боја на сенка за очи и нанесете ја на целиот капак на окото до коската кај веѓите. Потоа, темната сенка нежно натапкајте ја и ...
| | веќе видена

Пренатрупаноста со модни додатоци може да го уништи целиот изглед. Кога ќе треба да изберете аксесоари или модни додатоци, не значи дека ќе треба да ги ставите на вас пола додатоци што ги имате дома. Неколку додатоци избрани со вкус можат да го сменат и подобрат изгледот. Само потребно е внимателно да одберете и искомбинирате. Грешките им се случуваат на многумина, и за да избегнете еве неколку совети. Гледајте го вашето тело во 3 различни целини: од главата до вратот, од вратот до половината и од половината до стапалата. Значи, кога ќе ве погледнат, овие се деловите кои ќе ги забележат на вас. Само со соодветна комбинација на накит на овие делови, ќе го добиете посакуваниот ефект. Размислете кои се додатоци можат да одат во една секција. Од главата до вратот можат да одат, капи, панделки, венчиња, шноли, очила, обетки и огрлици (ланчиња). Од вратот до половината, ланче, марами, алки, ремени и чанти. Од половината до стапалата, ремен, синџирче за нога и чевли.И еве замислете си ги на себе сите овие ...
| | веќе видена

Боите се моќно оружје во арсеналот на убавина. Тие го откриваат карактерот и создаваат расположение. Визуелното доживување е многу важно, затоа време е да станете похрабри во изборот на бои. Земете го предвид и емотивното влијание на боите. Терапијата со бои која што се користи при лекување на лошото расположение и емоционалните проблеми, се базира на верувањето дека бојата може да ги поттикне природните процеси на емоционално закрепнување. Верувајте и на интуицијата за да ја изберете вистинската боја. Возбудувачка, боја која може да го забрза дишењето и мозочните активности. Црвеното помага во справувањето со депресијата и заморот. Идеален избор ако сакате да изгледате самоуверено, енергично и секси Ако црвената ви е омилена боја Вие сте шармантни, но и површни, импулсивни, а понекогаш дури и самобендисани и агресивни. Упорно го браните своето мислење, дури и кога не сте во право. Во однос на најблиските сепак сте внимателни, ...
| | веќе видена

Пред да започнете со бојадисување на косата запрашајте се прво која е целта на бојадисувањето. Дали сакате да ја осветлите-затемните бојата на косата? Дали сакате да ги прикриете белите влакна или пак сакате комплетно нов изглед? Земете го предвид и вашиот стил пред да одберете боја на коса. Има 3 видови на бојадисување: привремено, полу-трајно и трајно. Кај привременото бојадисување, бојата паѓа со секое следно измивање на косата, кај полутрајното, бојата почува да паѓа после 8 миења а кај трајното бојата останува, но може да избледне. Следен чекор е да одлучите дали сакате светла или темна боја на коса. Важно е да напрaвите контраст меѓу бојата на вашиот тен и косата. Немојте да одбирате бои кои се исти на вашиот тен. Правилно е да изберете боја која е во сродна фамилија со бојата на вашиот тен. Тоа значи дека треба да одредите дали вашиот тен е ладен или топол. Ладен тен имаат луѓето со сина, зелена, сива и светло-костенлива боја на очи: нивниот тен на кожата е румен, розов, светол и пумено ...
| | веќе видена

...“Макробиотика“, кој според посебниот начин на исхрана подразбира филозофија, начин и стил на живот... Сигурно барем еднаш во животот сте слушнале за Макробиотиката, за таквиот вид на исхрана, за ЈИН и ЈАНГ итн. Еве неколку општи информации за овој вид на исхрана. Според терминологијата, поимот „ Макробиотика“ води потекло од грчките зборови Макро, што значи големо и Биотокс, што преставува живот. Многумина овој вид на исхрана го сметаат за уметност и вештина на знаење. Експертите тврдат дека со придржувањето на овој вид на исхрана се постигнува: Добро здравје; Создавање душевен мир и регенерација на телото; Подобрување на спортските резултати. Макробиотичката исхрана е исхрана која што содржи пред се голем број на различни видови на интегрални житарици и мешунки, па следи овошјето и зеленчукот, како и јаткасти плодови. Соодветната примена на макробиотскиот режим стои дека овој начин на исхрана е специфичен начин, според кој предјадењата треба да се избегнуваат, но и самите залаци ...
| | веќе видена

Отечени капаци Што треба да јадете? Диуретиците како што се перунот и шпарглата го намалуваат отокот. Храната богата со калиум како што е бананата помага во одржувањето на течноста во организмот. Лутата пиперка ја поттикнува циркулацијата и влијае на лимфната дренажа околу очите. Што треба да избегнувате? Солта е вашиот најголем непријател. Избегнувајте соја сос и преработена храна посебно сирење и сувомеснати производи. Квасецот исто така може да предизвика отекување на капаците поради што треба да се воздржите од конзумирање на пецива. Избегнувајте го и алкохолот. Тенка коса Што треба да јадете? Храна богата со биотин (на пример темнозелен зеленчук и месо) може да го забрзаат и зајакнат растењето на косата. За појака коса потребно е внесување на повеќе протеини .Маслиновото масло помага во одржувањето на влажноста на косата. Што треба да избегнувате Доколку забележите дека вашата коса станува потенка избегнувајте храна која содржи поголемо количество на витамин А. Јадете повеќе бадеми ...
| | веќе видена

Продуктите направени од лаванда веќе со декади ги имаат преплавено индустриите за храна и козметика. Што е толку привлечно во овој цвет што ги натерал луѓето дури да го користат и за медицински цели? Да, лавандата е толку пријатна колку што е и убава, но истотака таа се користи и за многу здравствени подобрувања. Релаксација! Една од главните придобивки на маслата за тело составени од лаванда е тоа што го смируваат нервниот систем. Познато е дека мирисот на лавандата има смирувачко дејство. Се користи како средство за лекување на главоболки, вознемиреност, депресија, стрес и нервозна тензија. Лековитите дејства на лавандата може да се придобијат на неколку начини, преку распснувач, преку миризлива свеќа, парфем, тоник или личен продукт. Намалување на болка! Уште едно познато дејство на лавандата е можноста да намали болка. Малсо од лаванда се користи за намалување на болка од мускулите, се справува со артритис, при исчашување и кога има тензија во мусулите. За намалување на болка најдобро е да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Божиќни колачи Состојки: 350 гр. брашно 200 гр. путер 100 гр. шеќер 2 ванилин шеќер 1 лажица ( кафена) прашак за пециво 4 лажици ( супени) млеко Подготвување: Сите состојки се мешаат и се меси тесто кое се витка во фолија и се остава во фрижидер да одстои 30 минути. Потоа од тестото се сука кора дебела околу еден сантим. Се прават фигури по желба и се печат во плех обложен со хартија за печење. Колачите се украсуваат по желба. Глазура за украсување: 1чаша (за млеко) шеќер во прав се мати со 1 лажица ( супена) превриена вода , па се додава сок од лимон и се продолжува да се мати, за да стане бело и да може да се мачка, за потребните бои се става од прехрамбени бои за колачи и потоа со оваа глазура ги мачкате колачите по ваш избор.
| | веќе видена

next