Емотивната, менталната и физичката состојба на луѓето во голема мера зависи и од годините. Мажите за разлика од жените, имаат поинакво однесување, подоцна созреваат и стареат. Теоретски, тоа е така. Во секој случај, годините на мажот не се за занемарување кога се обидувате да го процените- како би ви било во врска со него, од што би можел да се плаши, што сака и каква улога би имала некоја жена во неговиот живот. Италијанска “Република“ ги анализираше мажите во различни периоди од нивниот живот, а ние ви пренесуваме дел од нивните заклучоци. 25-29 години: Исчезнува стравот од обврски Според истражувањата кои се спроведени врз мажи на возраст од 25 до 29 години, 27 година е круцијалната во нивниот живот. Тогаш почнува борбата помеѓу егоизмот и компромисите кои се бараат во секоја врска. Емотивен профил Со одредено љубовно искуство, мажот во овие години има прилично реален став кон врските. Тој бара еднаквост и рамнотежа. Како резултат на зголемениот тренд на заеднички предбрачен живот, ...
| | веќе видена

По минатонеделната п ромоција на новиот сингл на Christina Aguilera и Maroon 5, поп пејачката со извонреден глас успеа уште еднаш да ги изненади своите фанови со нова секси латино нумера. Новата песна на Christina се вика “La Casa de Mi Padre“ и е многу поразлична од песните кои пејачката досега ги изведувала. Песната е снимена на шпански јазик, а ќе се најде на саундтракот на новиот филм во кој главната улога ја има Will Ferrell, “La Casa de Mi Padre“. Christina, која има латиноамериканско потекло, и во новиот сингл успева да ги покаже своите гласовни способности и да ја долови латино страста со која зрачи песната! По подолгата пауза, очигледно е дека Christina се враќа на музичката сцена посилна од кога и да било!
| | веќе видена

Брендот Hello Kitty кој постои од 1974 година ја презентираше новата лимитирана колекција Swarovski + Hello Kitty Collection, која ќе излезе во продажба во август. Колекцијата се состои од ланчиња, привезоци, прстени и најразлични модни додатоци опсипани со Swarovski кристали, а со препознатливиот дизајн и логото на Hello Kitty, а ќе се продава во продавниците на Swarovski ширум светот. Oваа уникатна колекција се состои од накит, модни додатоци и фигури, а ќе се продава во некои од продавниците на Swarovski, доаѓајќи како најава за новата есенско- зимска колекција на познатата компанија за накит. Слаткото маченце- логото на компанијата Hello Kitty и машничката по која е оваа компанија е препознатлива, ќе се најдат на приврзоци, прстени, обетки, ланчиња, паричници и фигури. Како дополнување на колекцијата, ќе има фигури во вид на јаболка, цвеќиња и срциња.
| | веќе видена

Оваа недела ќе ја започнеме со пет убави темнооки мажи! 1. Josh Hartnett Бившиот дечко на Скарлет Јохансон, актерот кого го поврзуваа и со пејачката Ријана, Josh Hartnett има шведско и ирско потекло. Тој се појавил во повеќе познати филмови, а неговото име редовно се наоѓа на листите на најсекси и најубави мажи на планетата. Во 2003 година тој беше прогласен за најсекси вегетаријанец според ПЕТА. Во врска со љубовта, тој изјавува: “Ми го кршеле срцето и тоа не е баш пријатно. Сепак, повеќе би сакал да ми го скршат срцето, отколку јас да скршам нечие срце.“ 2. Josh Duhamel Josh Duhamel својата кариера ја започна појавувајќи се во неколку популарни американски ТВ-сапуници, меѓу кои и познатите серии “All My Children“ и криминалистичката “Las Vegas“. Познат е и по улогите во повеќе познати филмови, како што се“When in Rome“, “Transformers“ и “The Picture of Dorian Grey“. Во јавнаоста стана познат и како сопруг на Fergie, женскиот вокал на групата Black Eyed Peas со која е во брак скоро две ипол години. Пред ...
| | веќе видена

Daniel Craig и Rachel Weisz тајно се венчаа, објави британски Daily Mail. На тајна церемонија во Њујорк пред само четири гости од кои двајца пријатели и 18-годишната ќерка на Daniel, Ella и четиригодишниот син на Rachel, Henry, 43-годишниот Daniel Craig, актерот кој последен го глумеше James Bond и 41-годишната актерка Rachel Weisz ја официјализираа својата врска. Оскаровката Weisz и популарниот агент 007- Craig, ја започнаа својата врска лани, за време на снимањето на хорор филмот Dream во кој глумеа маж и жена. Тие не се појавуваа често во јавноста, па никој не ни очекуваше дека оваа врска ќе заврши со брак. Пред да се запознаат и двајцата актери беа во сериозни врски: Weisz беше верена со режисерот кој беше номиниран за Оскар за филмот Black Swan, Darren Aronofsky со кого беше во врска цели девет години,, а Craig беше во шестгодишна врска со филмската продуцентка Satsuku Mitchell.
сите 3 | | | веќе видена

Eве уште еден доказ дека латино-дивата знае како да ужива во животот! Погледнете ги сликите од домот во Калифорнија на Џенифер Лопез и Марк Ентони! Џенифер му дала јасни инструкции на архитектот за внатрешен дизајн, објаснувајќи му што точно сака да има во домот и како сака сето тоа да изгледа и резултатите можете да ги погледнете на овие слики. Пејачката има одличен вкус и стил кој успеала да го пренесе и во својот луксузен дом кој зрачи со гламур и изгледа боженствено. Грациозноста, смиреноста и класичниот холивудски гламур ја карактеризираат оваа преубава куќа која претставува вистинска оаза за релаксација на семејството на Џенифер Лопез и Марк Ентони. Боите и деталите играат клучна улога во оваа куќа, а како основа се наметнуваат сивите тонови кои доминираат и совршено се вклопуваат со нежната боја на праска и сиво-сината боја која додава контраст. Џенифер сакала модерен, но и софистициран и стилизиран дом и резултатите се неверојатни, изјави дизајнерката Мишел Воркман која ја уредуваше оваа куќа ...
| | веќе видена

Сте си помислиле ли некогаш како би иѕгледала Кејти Пери доколку би била мачка или како би изгледал познатиот дизајнер Карл Лагерфилд доколку би бил куче? Погледнете ги сликиве и ќе ви стане јасно ѕа што ѕборуваме! Кејти Пери или Кити Пери Мистер Т Карл Лагерфилд Лејди Гага Борат Ајнштајн
| | веќе видена

Рускиот топ модел Наталија Водијанова се разведува од сопругот по девет години брак! На бајковитата романса помеѓу Џастин Портман- британски аристократ, наследник на милионско богатство и Наталија Водијанова- една од најпознатите и најплатените светски топ модели неочекувано и дојде крај. По деветте години брак и трите заеднички деца: Лукас (9), Нева (5) и Виктор (3), парот се разведува. Покрај бројните негирања во јавноста дека ќе се разведат, Наталија призна во интервју дека на бракот му дошол крај. 29-годишната моделка изјавила дека е навистина тажно поради тоа што врската не им успеала, но дури и децата се свесни дека едноставно дошол крајот. Инаку Џастин Портман кој има 41 година е полубрат на Висконтот Портман кој е на 53 место на листата на најбогатите Британци со богатство проценето на 1,2 милијарди фунти. Портман и Водијанова имаа повеќе куќи и имоти низ светот- во Англија, Њујорк и Уругвај. Иако не сакала премногу да зборува за разводот, Наталија признала дека е вљубена во друг маж чие име ...
| | веќе видена

Во топлите сончеви денови поголемиот дел од времето сакаме да го поминеме во природа, а тоа, покрај уживањето во убавото време и чистиот воздух, ја носи и опасноста од убодите на малите, но опасни крлежи. Доколку не се заразени, крлежите се сосем безопасни, но ако во нивното тело е присутна бактеријата Borelia burgdoferi, убодот од овие инсекти може да предизвика потешки компликации, како што е лајмската болест. Станува збор за бактериска инфекција која го зафаќа целиот организам, особено нервниот систем, срцето, зглобовите и кожата. Болеста ја предизвикува бактеријата Borelia burgdoferi, а се пренесува со убодот на заразен крлеж. Важно е да се знае дека сите крлежи не се заразени со оваа бактерија (во просек околу 30% од крлежите ја пренесуваат болеста). По убодот кој е безболен, крлежот неколку дена останува цврсто припиен за кожата и во тој период се храни со цицање на човечката крв или крвта на животното (во зависност од тоа во каков организам се случил убодот). Во тој период, доколку крлежот е заразен ...
| | веќе видена

Потребни состојки: ½ кг пилешко филе 2 лимони 1 кромид 100 гр горгонзола сирење 100 гр кисела павлака 1 децилитар слатка павлака 1,5 супена лажица брашно 1 јајце 1,5 децилитри масло 1,5 децилитри бистра пилешка супа копар cол бибер Подготовка: Истолчете го пилешкото филе и попрскајте го со сокот од лимоните. Во сад помешајте го ситно исецканиот кромид со иситнетото горгонзола сирење, со 1 лажица кисела павлака и со малку изрендана кора од лимон. Посолете и додајте бибер по желба, а можете да додадете и уште малку лимонов сок доколку сте љубител на покисела храна. Посолете го месото, додајте и бибер по желба и секоја половина премачкајте ја со смесата со сирењето. Спојте две половини и закачете ги со чепкалка за заби. Извалкајте ги во претходно помешаното брашно со јајца. Во добро загреана рерна ставете го филето да се пече додека не се зарумени од двете страни. Во меѓувреме, изматете ја супата со слатката павлака, остатокот од киселата павлака, копарот, ...
| | веќе видена

Приказната за најпознатиот млад волшевбник Хари Потер продолжува во електронска форма! Читателите на книгите на JK Rowling ќе имаат прилика да ги читаат онлајн сите седум продолженија на романот, а последното поглавје во приказната за Хари Потер е интерактивниот вебсајт кој ќе биде единственото место на кое ќе можат да се набават електронските формати на книгите. Како изненадување за нејзините обожаватели, авторката на книгата нуди бонус опции на страницата чиј назив е Pottermore. Имено, на веб страната ќе има енциклопедиски детали за книгите и ексклузивен, досега необјавен материјал наменет за онлајн местото на кое ќе се сретнат обожавателите на Хари Потер од целиот свет. Писателката ја исклучува можноста за пишување на ново продолжение на романот, а во врска со онлајн изданието вели: “Pottermore ќе служи за оживување на креативноста и ќе ми овозможи да бидам креативна и на онлајн платформа која не постоеше во времето кога почнав да ги пишувам книгите.“ За интернет сајтот Pottermore.com, напишан е нов ...
сите 3 | | | веќе видена

Одлично би било да знаевме како размислува спротивниот пол, а тоа особено би ни користело во љубовните врски. Што всушност бараат мажите од спротивниот пол е тема на голем број дискусии и расправи.... Сигурно сте слушнале некој маж како вели: “Би спиел со неа, но не би се оженил со таа девојка“. Што всушност значи тоа? Кога станува збор за врските, мажите имаат два главни фокуси: секс и другарување. Идеалната жена треба да ги задоволи и двете барања. Кога станува збор за сексот, спротивно на нашите убедувања- мажите се возбудуваат од ставот на жената, а не од нејзиниот изглед. Тие сакаат жената да ја пробуди нивната фантазија. Истовремено, таа треба да зрачи со самодоверба: во одот, во зборувањето, во начинот на облекување, во разговорите и изгледот. Мажите сакаат жени кои знааат да се воздржат со стил, а истовремено знаат и како да им покажат на своите партнери дека ги посакуваат исто толку колку што и тие ги посакуваат нив. Мажите сакаат некој кој ќе знае како да ја “заскокотка“ нивната фантазија и ...
| | веќе видена

По двегодишната љубовна врска со италијанската актерка и моделка Елизабета Каналис, Џорџ Клуни е повторно слободен. Во заедничка изјава за Us Weekly, поранешниот пар изјавил дека не е повеќе заедно. “Ова е нешто што е многу тешко и премногу лично и се надеваме дека луѓето ќе ја почитуваат нашата приватност“, изјавиле Клуни и Каналис. На почетокот на месецов се изгледаше нормално, па никој не ни очекуваше дека на оваа врска ќе и дојде крај. До неодамна Клуни и Каналис често престојуваа во куќата на езерото Комо во Италија, често пати во дружба со нивните семејства и пријатели. За јунското издание на магазинот Chi Елизабета изјави дека е пресреќна во врската со Клуни и дека нејзината бајка се остварила. “Ние сме пар на кој никогаш не му е досадно“, вели таа. Сепак, Елизабета не ја исклучила можноста за брак, но не смета дека е нужно да се омажи за да биде среќна. Од друга страна Џорџ категорично го одбива бракот како институција под изговор дека еднаш пробал (со актерката Талија Балсам), но не му успеало. ...
сите 17 | | | веќе видена

Ден пред официјалната промоција, на интернет се појави најновиот сингл на групата Maroon 5, “Moves Like Jagger“, во кој гостува и Christina Aguilera. Песната е снимена во мај во Лос Анџелес, а во врска со соработката, Aguilera изјави дека било супер да се соработува со Maroon 5. Инаку главниот вокал на Maroon 5, Adam Levine заедно со Christina Aguilera учествува во реалното музичко шоу “The Voice“, каде што и двајцата се вокални тренери на млади и надежни музички таленти.
сите 2 | | | веќе видена

Подгответе се за револуционерна промена во вашиот начин на живеење и обликувајте го вашето тело до совршенство. Ќе ви откриеме неколку итри трикови со помош на кои ќе се ослободите од масните наслаги на стомакот на најбрз можен начин. Сите оние кои имаат проблем со вишокот на масни наслаги кои се таложат на пределот на стомакот не треба да се предаваат- продолжете со вежбањето, а применете ги и овие фитнес тајни кои ќе ви помогнат да ги тонирате мускулите и да ги стопите масните наслаги во пократок временски период. Не го задржувајте здивот Во своите вежби вклучете ги стомачните склекови, но запомнете дека е важно да ги снабдите вашите мускули со доволно количество кислород. Ова ќе го остварите само доколку дишете правилно за време на вежбањето. За правилен тренинт на мускулите, вдишувајте при наведнувањето на горниот дел на телото, а издишувајте кога телото ќе ви биде собрано. Ќе забележите колку овој ситен детал ќе влијае на вашите вежби. Обидете се да ја примените оваа техника на дишење и при ...
| | веќе видена

Колекцијата на чанти на Fendi за оваа сезона е во знакот на впечатливите бои и перфектно стилизираните модни додатоци кои ќе ја надополнат вашата гардероба. Брендот Fendi зрачи со екстраваганција преку сите свои колекции, а кога станува збор за чантите, ова е еден од најреспектираните и најпознати светски брендови. Преку неоспорливиот талент и имагинацијата на Карл Лагерфилд, Fendi чантите и модните додатоци го обиколија светот, зголемувајќи го влијанието на овој бренд на модната сцена. Токму уникатноста и оригиналната визија на Лагерфилд помагаат во одржување на оваа компанија на високата позиција која ја има во модните кругови. Водечки парчиња во новата колекција чанти се оние со кус ремен во горниот дел- универзални парчиња кои ги задоволуваат вкусовите на трендсетерките и љубителките на покласичните модели на чанти. Чантите можат да се најдат во повеќе бои: од карамел до пастелни нијанси. Со тоа би се исполниле очекувањата на купувачот, а и лесно би можеле да се искомбинираат со најразлични парчиња ...
| | веќе видена

Бритни Спирс го објави новиот спот за песната “I Wanna Go“! Бритни го објавува спотот на 22 јуни, со што се квалификува во изборот на MTV видео наградите. Песната е дел од последниот албум на Бритни, “Femme Fatale“, а спотот е во режија на Крис Марс Пилеро. Во спотот Бритни пее качена на кровот на такси- возило, а микрофонот го користи како оружје против папараци- фотографите кои ја опкружуваат.
сите 4 | | | веќе видена

Дојде време да ја подготвите вашата кожа за летото! Пробајте некоја од овие маски кои ќе ги приготвите во домашни услови и излезете на крај со мозолчињата, уморните очи и сувата кожа. Маска од мед и грозје Нема ништо подобро и похранливо од маската од грозје и мед. За да ги исчистите порите од нечистотија и маснотија, помешајте две кафени лажички мед со 5,6 парчиња изгмечено грозје. Нанесете ја маската на лицето и оставете ја од 25 до 30 минути. Потоа измијте ја со млака вода. Ревитализирачкиот ефект ќе биде видлив по неколку третмани. Маска од камилица и мента Оваа растителна маска ќе ви помогне да се ослободите од акните и да се ослободите од проблемите кои ги имате со вашата кожа. Во сад со средна големина измешајте 1 кафена лажичка сушени цветови од камилица, 1 кафена лажичка исечкано свежо нане, 1 кафена лажичка мед и едно јајце. Оваа мешавина нема да ве чини многу, но позитивно ќе влијае на вашиот тен. Нанесете ја мешавината на лицето и вратот и оставете ја да се исуши. По 10-15 минути измијте ја ...
| | веќе видена

Оваа недела ќе ја започнеме со пет познати и убави зеленооки мажи! Eddie Cibrian Се сеќавате ли на серијата Sunset beach? Ако вашиот одговор е да- тогаш сигурно го паметите и овој лик, преубавиот актер Eddie Cibrian. Иако немал некои позначајни улоги, тој постојано е на мета на папараците, особено откако ја започна својата врска со кантри пејачката LeAnn Rimes и тоа додека сеуште беше во брак со својата сега веќе бивша сопруга, актерката Brandi Glanville. И тој и LeAnn веќе беа во брак, но наводно толку се вљубиле еден во друг, што ниту сопружниците не успеале да ги предомислат во намерата да бидат заедно. Од 22 април тој и LeAnn се во брак, а таа стана маќеа на неговите две деца од првиот брак. Eric Dane Не постои листа на најубави мажи во Холивуд на која нема да го сретнете името на Eric Dane. Новопечениот татко на едногодишната Billie Beatrice кој стана познат по улогите во ТВ серии како Charmed, Grey's Anatomy и Private Practice се обидува да се докаже и на големото филмско платно, а најпознати филмови ...
| | веќе видена

Бројот тринаесет многумина го сметаат за баксузен број, но според научниците, Вистинскиот обично е тринаесетти по ред. Тие велат дека ќе знаете што сакате и кој може да ги задоволи сите ваши потреби дури откако ќе имате дванаесет врски. Со тринаесеттото момче конечно се би требало да функционира како што треба. Ако сеуште не сте одбрале партнер со кој би сакале стабилна љубовна врска, бирајте го на ист начин како што ги бирате пријателите, советуваат психолозите. Побарајте момче слично на вас. Страста е задолжителна Според мислењето на сексолозите, многу е важно уште на првиот состанок да почувствувате страст. Запрашајте се колку сте подготвени да чекате да се појави страста и желбата доколку во почетокот ја нема: два состаноци, три недели, четири месеци? Страста мора да биде моментална или воопшто нема ни да се појави, велат психолозите. Искусен за врска Размислете каков е вашиот став кон врските: романтичен, реален, практичен или зајадлив? Најдобро би било партнерот да се сложува со вашите ставови. ...
| | веќе видена

next