Состојки: 450 гр. брашно 1 маргарин 2 јајца 10 лажици шеќер 200 гр .кокосово брашно 1 печиво 1 ванилин шеќер Приготвување: Маргаринот , шеќерот и јајцата се матат, потоа се додаваат останатите намирници и се меси тесто. Се расукува кора дебела 1см. и со модли се вадат фигури. Се печат на 220 степени. Полуизладени се валкаат во прав шеќер.
| | веќе видена

Овој сочен црвен зеленчук потекнува од Централна и Јужна Америка. Се верува дека во Европа го донел шпанскиот научник Фернандо Кортес. Доматот содржи 16 калории, меѓу друго се состои од 7 различни минерали , 13 витамини и 3 овошни киселини. Доматното месо е со високи антиоксиданси, па затоа неговата употреба е корисна за здравјето на организмот и на кожата. Исто такa се верува дека доматите помагаат при намалувањето на крвниот притисок, а го зголемува лачењето на желудникот и цревните сокови, што го олеснува варењето . Редовно консумирање на свежи домати ја подобрува крвта , ја намалува главоболката и помага во превенција од рак. Доматот исто така може да се користи и за негана кожата. Маска од домат за мрсна кожа: неколку зрели домати излупете ги и изгмечете ги со вилушка или во блендер. Потоа нанесете ја маската на лицето и вратот и оставете да стои 40 минути, потоа отстранете ја маската со ладна вода. ...
сите 2 | | | веќе видена

Со бојадисување на косата се постигнува најбрза и најдраматична промена во изгледот. Не постои ништо како бојадисувањето на косата што може да допринесе да се чувствувате како нови. Понекогаш доаѓаме до ситуации кога бојата која е на кутијата не е иста со онаа што ќе излезе на нашата коса, а нас тоа може да не депримира, па затоа треба внимателно да бараме боја за коса и што е најважно, треба да биде во согласност со вашиот тен. Постојат два главни типови за коса, трајни и делумно трајни: Трајните бои за коса се мешаат со хидроген кој ги отвора кутикулите и продира длабоко во влакното и му дава соодветна боја. Делумно трајните бои, или пак со друго име, колор шампоните, ја бојат косата површно, значи не навлегуваат во кутикулите на влакното, а со нив се постигнува нијансирање или пак тонирање. После секое миење овие бои паѓаат, а после дваесеттото миење исчезнуваат. Бојата на фарбата треба да ја комбинирате со бојата на тенот, на пример луѓе со светол тен никогаш не треба да се фарбаат со темни фарби. ...
| | веќе видена

Состојки : 1/2кг. кори за баклава 1 павлака ( 200 гр. ) 300 мл. ксела вода 2-3 јајца 1/2 маргарин 100 мл. зејтин За фил може мелено месо , сирење , зелка и др. по желба. Подготвување: Јајцата се матат со вилушка и се додаваат павлаката и киселата вода ( со оваа смеса се премачкуваат корите). Се става една кора во подмачкана тепсија со маргарин, на првата кора не и се става ништо , врз неа се става друга кора и се премачкува со смесата од јајца ( се премачкува цела кора). Секоја кора се премачкува со смесата , а на секоја трета се става од филот што сте го избрале по ваша желба. Одозгора се истура смесата од јајца што ви останала и 100 мл. загреан зејтин. Се пече на 220 степени околу половина час. Кога ќе ја извадиш тепсијата бурекот се мачка со маргарин и се поклопува со друга тепсија да одстои додека се излади.
| | веќе видена

На модните писти дизајнерите со години го употребуваат ова парче материјал, и оваа сезона ќе продолжи и острата традиција. За големите брендови овој материјал ќе биде полн погодок, тие со слични модели почнаа да се појавуваат на модните писти. Фустаните од чипка може да се најдат во различни бои и модели и се идеални за сите пригоди. Чипката е вечна. Чипката има голема предност со тоа што може да се комбинира со секаков вид на чевли, фризури и шминка.
| | веќе видена

Оптималната практична должина на вашите нокти зависи од вашите активности и начинот на живот. Генерално, должината не треба да биде подолга од 1/3 од телото на ноктот. Тие помалку се кршат кога се сите со еднаква должина и форма. Постои едноставна вистина за здрави и долги нокти, начинот на кој се грижите за нив и начинот на исхрана. Можеби ќе треба да ја споменеме и генетиката. Секој од нас посакува да има јаки, цврсти и здрави нокти. Некои имаат природно јаки а некои пак имаат слаби и меки нокти кои лесно се кршат и лупат. Ако вашите нокти се меки и лесно кршливи тогаш се надевам дека ќе ви треба помош за да ги зацврстите и потхраните за да изгледаат убаво. Колку и да сте дотерани и нашминкани, ќе изгледате несредено доколку вашите нокти се изгризани и излупени. Ако не сакате да ставате надградби и вештачки нокти тогаш најдобро би било да се погрижите да бидат здрави. Ако не сакате да одите на маникир еве неколку совети како да имате убави нокти а со тоа и убаво да изгедаат вашите раце. 1. ...
| | веќе видена

Овојпат дизајнерите веројатно сакаат да најдат решение на строгата транзиција кон постудената и тмурна половина од годината и , според тоа , сакаат есента да расте во живописни бои кои прават нашите умови барем делумно да се задржат во текот на летото. Жените треба својата гардеробна палета на бои да ја изберат според тенот на кожата ,бојата на косата и бојата на очите и затоа секоја тренд сезона по правило опфаќа повеќе од една нијанса на боја. Портокалова ,кафеава или темноцрвена ? Можеби дури и сина или зелена ? Понекогаш е навистина многу тешко да се одлучи за бојата на облека која ќе биде прикладна на нашиот тен,боја на коса и нашата силуета. Еве неколку совети кои можеби ќе ви помогнат околу изборот на боите. Од изборот на материјалот зависи од тоа колку е сјаен вашиот корпоративен идентитет. Ако вашата кожа е малку потемна и имаат темна коса и очи , тогаш би ви одговарала светло портокалова до црвена боја. Исто така добро ќе ви одговараат и сите нијанси на зелена и сина ...
сите 3 | | | веќе видена

4 големи кременадли од вратот 1 кромид 2,5 дл. пиво 1 лажица густин 3 лажици соја сос 2 дл. супа од говедско месо(може од коцка) 1 лажица сенф 4 лажици масло зачин, бибер 300 гр. мешан зеленчук по ваш избор подготовка: Свинскиот врат зачинете го по вкус и пропржете го во малку масло од двете страни. Потоа извадете ги од маслото и оставете ги на топло. Кромидот исецкај те го на коцки и пржете го во маслото од месото. Кременадлите од врат, посипете ги со пиво и говедската супа, потоа додаде те го соја сосот, сенфот и зачин по вкус. Динстај те го месото на средна топлина се додека месото не омекне. Динстаното месо процеде те го , и потоа исцедениот сос вратете го во тавата . Додај те го густинот размешан во малку вода и варете го додека се згусне. Зеленчукот сварете ги во солена вода со неколку капки масло, а потоа ...
| | веќе видена

Витаминска салата Потребни состојки: - неколку ротквици - марула - главица кромид - 3 моркови - помала главица зелка - целер - сол - јаболков оцет - маслиново масло Подготвување: Зеленчукот добро да се измие. Зелката, морковите, целерот и ротквиците , изрендај те ги , а кромидот исецкај те го на кругови. Марулата исечете ја на мали парчиња , потоа во подлабок сад измешај те го зеленчукот, посолете го и додаде те маслиново масло и јаболков оцет по желба. Салатата секогаш ...
| | веќе видена

Кристен Стјуард го призна изневерувањето! Ѕвездата на сагата за вампирите го призна изневерувањето и јавно се извини. “Длабоко жалам за болката и срамот што го предизвикав на моите најблиски и на сите кои беа вклучени во ова . Оваа индискреција го стави на ризик најважното нешто во мојот живот, личноста која ја сакам и почитувам повеќе од се, Роб.“ “ Користен е скршена, тоа беше грешка “, вели близок извор на актерката. “ Таа никогаш немаше врска со Руперт , тоа беше само случајност , таа не сакаше никого да повреди, само направи погрешен избор“. Новите извори велат дека Патисон се чувствувал ужасно по признавањето на вината од страна на Користен.
| | веќе видена

Согорете 600 калории дневно Кога во организмот внесувате повеќе калории од тоа што ви е потребно, тогаш тие се складираат во масти. Како што е наведено од страна на Американскиот совет за вежбање: 1 килограм масти има 7000 калории .Ако во денот потрошите 600 калории за една недела би можеле да изгубите пола кило. За да ги согорете тие калории потребно е да бидете активни. 1. Започнете со скокање на јаже Скокајте на јаже барем пола час наутро и пола час навечер .Оваа вежба практикувајте ја барем 2-4пати неделено .Според Mayo клиниката со скокање на јаже може да согорите 350 калории. 2. Пешачете по пола час двапати неделно. Пешачењето во траење од пола час согорува 650 ...
| | веќе видена

Ананасот е моќен антиоксиданс. Тој помага при забрзување на метаболизмот, а исто така и при намалувње на вишокот килограми .Ананасот е важен за човечкото тело поради тоа што ги разградува протеините и многу е важно да се јаде свеж. Тој е богат со витамините Ц,Е и Б .Исто така е богат и со калиум,калциум,магнезиум .Луѓето кои се депресивни препорачливо е да го консумираат поради тоа што се смета дека ананасот го подобрува расположението,смирува и опушта. Бројни лекари го препорачуваат ова моќно овошје за полесно зараснување на раните,болки во мускулите и коските,ја одржува цврстината на косата. АНАНАСОТ ТРЕБА ДА СЕ УПОТРБУВА ДОКОЛКУ ИМАТЕ ВОСПАЛЕНИЕ НА БЕЛИ ДРОБОВИ,БОЛКИ ВО ГРЛО И АНОРЕКСИЈА.
| | веќе видена

Вистинските очила за сонце се како пар фармерки – тешко е да најде парот кој најмногу прилега. Тркалезно лице Доколку имате округло лице тогаш треба да одберете големи тенки заоблени очила или масивни правоаголници. Можете и да се обидете со големи кружни рамки кои додаваат полност. Овално лице Очила во форма на коцка и авиатичарски се добар избор за издолжено лице. Коцкасто лице Ва овој тип на лице се препорачуваат правоаголни или очила во вид на мачкини очи. Квадратни рамки не стојат добро на овој тип на лице затоа што ги нагласуваат аглите на лицето. Лице во форма на срце Одберете големи квадратни очила или очила кои целосно ќе се залепат на лицето. Очилата во форма на солзи не се за овој тип на лице.
| | веќе видена

Во чаша со јаболков оцет ставете 15 капки е етерично масло од лаванда и 15 капки масло од рузмарин. Вака приготвената купка истурете ја во када со топла вода. Оваа купка помага за отстранување на токсините од кожата и помага за опуштање на организмот. Погодна е за сите типови на кожа.
| | веќе видена

Од 21 до 23 мај, дерматолошките институции во земјата кои учествуваат во паневропската кампања Еуромеланома нудат бесплатни прегледи на дамките на кожата! Еуромеланома е кампања која се спроведува од 1999 година и во која денес учествуваат 30 европски земји. Таа е иницирана од мрежата европски дерматолози кои на овој начин се обидуваат да ги едуцираат своите пациенти околу превенцијата, раната дијагноза и третманот на ракот на кожата. Карциномите на кожата во денешно време претставуваат се поактуелен проблем и позачестена појава, особено малигниот меланом. Според податоците на Светската здравствена организација , од 2 до 3 милиони луѓе годишно заболуваат од некоја форма на карцином на кожа од кои 132.000 од меланом, кој е најмалигниот тип и од кој 41.000 пациенти годишно умираат. Секоја година, бројот на нови случаи расте од 3 до 7%, а на нашиот континент годишно се регистрираат околу 60.000 пациенти на кои им е дијагностициран меланом. Меланомот на кожа ...
| | веќе видена

Пребарајте ја вашата кујна и барајте ги потребните состојки за да го негувате вашиот тен со длабока тонирачка сесија. 6-те природни средства за лице за кожа што сјае, даваат брза доза на виталност на вашите клетки од кожата.Подмладете го вашиот тен со природни третмани. Користете ги следниве 6 природни домашни средства за лице за кожа што сјае за да го прифатите природниот режим за убавина. Поиграјте си со различните лековити и ревитализирачки билки, зеленчук и масла за да ги елиминирате мртвите клетки на кожата и другите штетни фактори од површината на Вашата кожа. Одржете ги вашите пори во топ форма со овие едноставни и евтини лековити состојки. 1. Сок од домати и банана Вашиот тен нема здрав сјај? Подгответе го следниов третман за кожата за да се ревитализираат вашите клетки на кожата. Во сад измешајте 1 пире од банана со 1 лажиче сок од лимон и 1 лажиче на природен сок од домати. Нанесете ја фината паста на вашата кожа и оставете ја нанесена 10 минути. Вашите пори нека ги апсорбираат ...
| | веќе видена

Blake Lively има добиено забрана за приближување против обожавател кој таа вели дека ја прави "да се плаши за (нејзината) безбедност." Според судските документи, обожавателот во прашање, Sergie Mifle, "демнел наоколу" на снимањето на Gossip Girl, тврдејќи дека тој е во"метафизичка или духовна" врска со актерката и бил таму за да "и помогне (на неа) да заздрави." Весниците продолжуваат и наведуваат дека Mifle подоцна контактирал со мајката на Lively, Elain преку телефон и е-мејл. Забраната претставува наредба Mifle да остане најмалку 100 метри подалеку од Lively, од нејзината мајка и од снимањето на Gossip Girl.
| | веќе видена

Доколку се подготвувате за најважниот ден од вашиот живот, сигурно ќе се сложите дека од исклучителна важност е и дизајнот на вашите нокти кои задожлително мора да изгледаат совршено. Еве неколку предлози за тоа како би можеле да изгледаат вашите нокти на денот на свадбата:
сите 2 | | | веќе видена

Доколку сакате да научите како да направите секси брановидна фризура во духот на стариот Холивуд, проследете ги нашите совети. За ваквата фризура, исто како и за брановидната коса која се носи во летниот период, мораме да напоменеме дека полесно се изведува доколку вашата коса е природно брановидна. Доколку не е, мошне е тешко да направите долготрајни локни во домашни услови, а притоа да не ја уништите вашата коса. Постојат неколку начини да ги оформите “холивудските“ бранови: со тенка пегла за коса која има заоблени рабови, со електрични виклери или со фенирање (овој начин е најтешкиот). Користете поситни виклери и четки за поситни локни, или пак покрупни- за поголеми локни. Поделете ја косата на два дела. Започнете со навиткување на едниот дел, прамен по прамен. Секој прамен прскајте го со лак за коса- не премногу, за да не се залепат локните. Откако ќе завршите со едната половина на косата, истото повторете го со втората половина. Aко сакате вашите бранови да изгледаат полабаво, нежно исчешлајте ја ...
| | веќе видена

Губењето на телесната тежина е сложен и тежок процес, а одбирањето на вистинската диета е уште потешко. Погледнете на кои диети се одлучија неколку познати дами кои сега повеќе не се вбројуваат во “полничките“, туку во згодните холивудски убавици. И на славните не им е лесно кога станува збор за одружувањето на нивната телесна тежина, особено ако се склони кон брзо таложење на вишокот килограми на некоја од проблематичните области. Стручњаците советуваат дека брзите диети не се препорачливи, бидејќи резултатите не се долготрајни. Според нив подобро е постепено и здраво да се ослободите од вишокот килограми и да го постигнете саканиот резултат. Џенифер Хадсон Пејачката и актерка, Џенифер Хадсон ја започна својата кариера како полничка девојка, но успеа да го намали вишокот на килограми со помош на Weight Watchers, а денес таа е претставник за јавност на оваа компанија. Таа ослабна со помош на броење на калориите кои ги внесувала и со помош на секојдневни вежби. Во шоуто на Опра, Џенифер призна дека сега ...
| | веќе видена

next