Лосионот за заштита од штетното влијание на сонцето е најефикасен метод за заштита од рак на кожата кој може да се појави на било која возраст. Сепак, освен лосионот за заштита, постојат и други начини на кои можете да се заштитите од потенцијалните опасности. Имено, храната која ја јадеме игра голема улога во заштитата на нашата кожа. Еве неколку продукти кои можете да ги додадете на своето мени, за дополнителна заштита од штетните сончеви зраци. Брокула, кељ и карфиол Брокулата, кељот и карфиолот се одличен избор на зеленчук доколку сакате да го снабдите вашиот организам со витамини и антиоксиданси. Овие видови зеленчук се добри за превенција на повеќе видови рак, благодарејќи им на состојките и фитохемикалиите кои ги содржат. Брокулата содржи сулфорапан,- состојка за која се верува дека ја зголемува способноста на кожата да се самозаштити од рак. Диња канталупе Дињата содржи голема количина на бета- каротен, антиоксиданс за кој е докажано дека е ефикасен при борбата за заштита на кожата од ...
| | веќе видена

Колекција вечерна облека на H&M: H&M by night Брендот H&M ја презентираше вечерната колекција облека која се состои од прекрасни романтични фустанчиња со карнери и црни вамп- комбинации од црни панталони, светки и тул. Погледнете ги овие интересни креации кои ќе бидат одлични како за луди ноќни забави, така и за разни свечени пригоди.
| | веќе видена

Викторија Бекам ја претстави најновата есенска колекција на чанти со нејзин потпис! Приватниот живот не ја спречи Викторија да продолжи со своите ангажмани како моден креатор, па тазе мајката со полна пареа се подготвува за претстојната модна сезона. Есенската понуда на чанти се состои од класични, истовремено современи дизајни, огромни или плик чанти кои совршено ќе се вклопат во кежуал и елегантни комбинации.
| | веќе видена

Сигурно ви се случило да вежбате и да ги следите сите совети и препораки, но резултатите не биле онакви какви што сте очекувале. Тоа е така поради тоа што нешто не било како што треба- вежбите кои сте ги спроведувале не биле оние кои што одговараат на вашата телесна градба. Телесната градба о во најголема мера е одреден генетски, па не постојат многу начини за негова промена. Како и да е, тоа не значи дека не треба да се потрудиме да изгледаме што е можно подобро. Телесната градба има 3 основни поделби: мезоморф, ектоморф и ендоморф. Мезоморф Жените со ваква телесна градба имаат истакнати коски, дефинирани рамена и колкови со отприлика еднаква големина како рамената. Карактеристично за жените со ваква градба е тоа што лесно слабеат и лесно се дебелеат, имаат исправен став и полесно и побрзо можат да ги дефинираат мускулите. Најдобри вежби за оние со ваква градба се кардио-вежбите, пилатесот, јогата и балетот. Ектоморф Оваа телесна градба се карактеризира со вито тело кое истовремено изгледа ...
| | веќе видена

14-годишната ќерка на Мадона, Лурдес Леон влегува во светот на бизнисот заедно со својата мајка. Таа ја лансираше својата линија на декоративна козметика во рамките на брендот на нејзината мајка, Material Girl. На денот на промоцијата, 2 Август, Лурдес се појави облечена во облека од модната линија на нејзината мајка, нашминкана со производи со нејзин потпис. Новата линија на шминки се вика Material Girl Make-up ќе се продава во стоковната куќа Macy's и онлајн, на интернет страницата Маcys.com , каде што се продава и колекцијата облека Material Girl на Мадона. Линијата шминки се состои од сенки, сјаеви за уста, лакови, лосиони за тела и гелови за туширање, а цените ќе се движат од 7 до 12 долари.
сите 4 | | | веќе видена

Помалата сестра на Линдзи Лохан, Али, потпиша повеќегодишен манекенски договор со агенцијата Next Model Management. 17-годишната Али е идното лице на модата и ќе биде сон на секој фотограф, поради нејзината способност за трансформација. Алиана Лохан веќе има манекенско искуство. Таа ја презентираше колекцијата пролет/лето 2011на брендот на нејзината сестра Линдзи, 6126.
сите 2 | | | веќе видена

Конечно излезе спотот за хитовскиот дует на Maroon 5 и Christina Aguilera, “Moves Like Jagger“. Песната веќе е хит, и тоа првиот по подолго време и за двете страни на дуетот, но за спотот моравме малку да почекаме. Во режија на Jonas Akerlund, човекот со кого соработуваат Lady Gaga и Britney Spears, овој видеозапис нема некоја посебна приказна, но е сепак интересен за гледање. Искористени се стари снимки од Mick Jagger околу чии движења се врти и текстот на песната, а за снимките согласност дал и самиот Jagger. Сепак, поинтересно е да се гледа како Adam Levine го имитира Jagger и тоа полугол....и да не заборавиме-во спотот се појавува Christina Aguilera која го изведува својот дел од песната.
сите 5 | | | веќе видена

Pull & Bear ја претстави својата нова есенска колекција која е преполна со пријатни изненадувања и кул парчиња облека! Вратете го урбаниот шик во својата гардероба и надградете го својот младешки стил на облекување. Од Pull & Bear укажуваат на тоа дека малите детали можат да значат многу и да го привлечат вниманието на околината. Искомбинирајте елегантно фустанче со кул колеџ-јакничка или блејзер и на едноставен начин го трансформирате својот секојдневен изглед. Ланските плетени работи искомбинирајте ги со хеланки, фармерки или сукња и ќе бидее ин и оваа сезона!
| | веќе видена

Еве еден предлог како да и дадете интересен изглед на вашата храна и да ги направите вашите оброци позабавни: варено јајце во форма на срце. Ова е толку лесно и едноставно, што ќе се зачудите како не сте се сетиле да го направите досега. Претходно свареното јајце ставете го во парче хартија и благо притиснете го хоризонтално од едниот до другиот крај (за притискањето можете да искористите дрвено стапче или пластична дршка од некој дел од кујнскиот прибор- важно е само предметот да не биде остар и да не го продупчи јајцето). Потоа, само пресечете го јајцето како на сликата и добивате две половини во форма на срце.
| | веќе видена

Сигурно сакате да дознаете нешто повеќе за спротивниот пол, нешто што веќе не сте го знаеле. Еве неколку научно докажани факти кои мажите повеќе не можат да ги одрекуваат: Не може да не се заврти по убава и згодна девјока Тој може да го одрекува тоа, но едноставно во крвта му е да ги “детектира“ згодните девојки. Благодарејќи им на своите пештерски претци- ловци, мажите и ден денес гледаат повеќе од жените. Во минатото токму тие ја имале способноста да го заблежат својот лов уште од далечина. Сепак, видното поле на мажите е потесно од она на жените. Докажано е дека и жените еднакво често “меркаат“ згодни момци на улица, но е многу потешко да бидат фатени во тоа, бидејќи нивниот периферен вид покрива ското 180 степени. Мажите сакаат топли и длабоки женски гласови Тој подобро ќе ве слушне доколку му зборувате потивко. Машкото уво ги “лови“ високите фреквенции послабо од женското, па за него е подобро ако таа зборува потивко и ако има топол и длабок глас. Се возбудуваат на длабоко деколте и ...
| | веќе видена

Конор Паоло или Ерик Ван Дер Вудсен ја напушта серијата Gossip Girl. Повеќе нема да го гледаме помалиот брат на Серена кој се појавуваше во изминатите четири сезони на серијата. 21-годишниот актер се повлекува од серијата поради тоа што добил поголема улога во новата трилер-серија Revenge и би било невозможно да ги одржи и двете улоги. Ликот на Ерик ја напушта серијата така што на крајот на четвртата сезона заминува на колеџот Сара Лоренс и повеќе не се враќа дома, дури ниту за празниците.
| | веќе видена

Како подготовка за дождливите и студени есенски денови, брендот Zara ја претстави својата есенска колекција за линијата TRF која е наменета за млади. Колекцијата се состои од разновидни плетени џемпери, џинс парчиња и палта. Од Zara предлагаат комбинирање на парчиња облека со различни текстури и слоевито облекување, комбинирање на различни материјали и бои за време на постудените есенски месеци.
| | веќе видена

Манекените не се единствените кои се појавуваат во рекламните кампањи. Познатите модни брендови одамна сфатија дека ликовите на познатите се многу влијателни и можат да продадат буквално се. Затоа модните куќи ги ангажираат актерите да ги промовираат нивните линии на парфеми. Да се потсетиме на пет од нив. 1.James Franco Водителот на овогодинешните Оскари, Џејмс Франко, се појави и во улога на манекен за рекламната кампања на парфемот на модниот бренд Гучи, под едноставен назив Гучи. 2. Jude Law Актерот Џуд Ло се појави во кампањата на Диор за машкиот парфем Intense, на едноставна црно-бела фотографија која ја потенцира неговата убавина и неговиот сексипил. 3. Matthew Mccaunaghey Љубителот на вежбањето и актерот кој претежно го гледаме во комедии, овој пат се најде во улога на манекен. Метју Меконахи се дотера во елегантен црн смокинг за рекламната кампања за машката верзија на парфемот The One на Dolce & Gabbana, The One Gentelman. 4. Josh Hartnett Џош Хартнет се појави во улога на манекен во рекламната ...
| | веќе видена

Есенската колекција на H&M За претстојната сезона познатиот шведски моден гигант, H&M подготви убава колекција која се состои од џемперчиња, пончоа, моторџиски јакни, елегантни панталони, сукњи и фустани- сите всушност класични парчиња изработени во согласност со последните модни трендови. Моделите кои ги претставува американската манекенка Карли Клос се со пристапни цени и ќе ги исполнат очекувањата на секој купувач. Поголемиот број парчиња од оваа коолекција се класични, едностани, удобни и елегантни и ќе ја освежат гардеробата на купувачите подготвувајќи ги за постудените есенски денови.
| | веќе видена

Едноставно не можевме да одолееме да ви ја покажеме последната слика од Харпер Севен Бекам која икторија ја постави на својот Твитер профил. Малечката Харпер е едноставно преслатка во прегратките на својот познат татко- Дејвид Бекам. Инаку тато Дејвид на фудбалскиот натпревар на ЛА Галакси и ФК Далас ја покажа и својата нова тетоважа под вратот која го претставува името на неговата ќеркичка, Харпер.
сите 7 | | | веќе видена

Доколку сакате вашите гради да бидат поцврсти и да изгледаат поубаво, доволно е да им посветувате десетина минути дневно! Еве неколку совети кои можете да ги примените за поубав изглед на вашите гради и вашето деколте: Туширање со ладна вода Голем број жени се тушираат со топла вода, не знаејќи дека студениот млаз вода може да го подобри изгледот на кожата. Ако наизменично се туширате со топла и студена вода, ќе ја подобрите циркулацијата на крвта и поради тоа и вашата кожа со текот на времето ќе стане поцврста, а градите ќе бидат подигнати. Вежбајте редовно Притискајте ги дланките една со друга, држејќи на висина на градите. Оваа вежба повторувајте ја 50-тина пати дневно. Со помош на оваа вежба ќе ви се зацврснат мускулите под градите. Истовремено, оваа вежба е добра и за вашиот грб, бидејќи спречува згрбавеност и вовлекување на градниот кош- причини поради кои градите изгледаат поопуштено од обично. Направете маска Помешајте лажица пченкарно брашно со малку вода и потоа со кружни движења ...
| | веќе видена

Доколку сте весела личност и љубител на боите, зошто да не почнете да го покажувате тоа и преку вашите нокти? Еве неколку интересни предлози за уникатен изглед на вашите нокти:
сите 3 | | | веќе видена

Сонцето е здраво само за духот. Од погледот во ведрото небо се подобрува дури и расположението, но не и нашата кожа. Експертите се почесто предупредуваат за штетното влијание на сонцето и УВ зрачењето кое е опасно за кожата. Заштитниот фактор е вашата најверна придружба во текот на летото, а мора да биде присутен и во вашата хидратантна крема, пудрата, стикот за усни, и буквално се што носите на себе. Ова лето лансирани се дури и антицелулитни препарати кои содржат СПФ, па ќе можете константно да се грижите за вашата кожа. Од сонцето побрзо се старее Потемнетиот тен е исклучително привлечен, но доколку сакате подолго да ја зачувате вашата убавина, избегнувајте го сонцето. Кожата која е премногу изложена на сонце побргу старее и се збрчкува поради штетното влијание на сонцето врз потпорното ткиво на кожата кое е изградено од еластин и колаген. Како одбрана од прекумерното сончање, во се создава поголема количина меланин, што резултира со создавање на дамки. Испуканите и проширените крвни садови, грубата ...
| | веќе видена

На врвот на една зграда во најромантичниот град во светот, Париз, модниот бренд Hermès има своја тајна градина. Градината е преполна со ароматични растенија, цвеќиња и овошја чиј состав се менува заедно со годишните времиња. Црпејќи инспирација токму од својата тајна градина, овој бренд го презентираше и својот нов парфем, Un Jardin sur le Tuit кој ја носи нишката на мириси кои можат да се почувствуваат во тајната градина на Hermès. Модниот магазин Vogue објави ги објави овие слики од градината на Hermès која претставува вистински мал рај за сите љубители на убавите мириси и природата.
| | веќе видена

Балетанките се мошне чест избор на припадничките на понежниот пол кога станува збор за обувките. Тие лесно можат да се комбинираат со кежуал или поелегантна облека и можат да се носат во скоро секоја прилика. Затоа, брендот кој е специјализиран за изработка на квалитетни и удобни чевли, Pretty Ballerinas произведе посебна колекција на уникатни и интересни модели на балетанки кои ќе го надополнат изгледот на секоја жена, внесувајќи боја, доза на елеганција и секако, стил, истовремено овозможувајќи следење на актуелните трендови. Фабриката на брендот се наоѓа на шпанскиот остров Менорка, а рачно изработените модели нам единствено ни се достапни доколку ги нарачаме преку интернет.
| | веќе видена

next