Малите гради не се причина да се срамите, тие имаат многу медицински предности како и добар естетски изглед. Еве ги шесте причини кои ќе ве натераат да им се радувате на вашите мали гради. 1. Немате болки во грбот поради големите гради 2. Немате проблем со градниците. Жените со поголеми гради имаат потреба од поголеми и поспецифични градници, кои обично се и поскапи. 3. Доењето станува полесно. 4. Имате помалку стрии по градите по бременоста. 5. Немате дамки на маичката под градите од препотување. 6. Физичките вежби се изведуваат многу полесно, особено оние на јавни места. 7. Секогаш можете со додаток на градникот да ги зголемите, а кај големите гради можноста за намалување е невозможна.
сите 2 | | | веќе видена

Кавалерите навистина исчезнуваат, но колку вистински дами ќе најдете меѓу современите жени? Со изчезнувањето на манирите и доброто однесување на дама, жените го изгубиле правото да бараат од мажите да бидат кавалери. Има ли кавалери во денешно време? А некаде отстрана се поставува и прашањето дали современите жени се дами? За да се биде дама е вистинска уметност, чија префинестост е позната на многу малку жени во денешно време. Скоро и невозможно е да има кавалери во феминистичкиот свет, во кој женската гордост е толку неизмерна, што не овозможува жените да ја имаат улогата на послабиот и понежниот пол. За да не паднат подолу од мажите, жените се подготвени да се справат со се сами. Под достоинство на современите феминистки им е да побараат машка помош. Жестоките кавги на оваа тема меѓу мажите и жените, го претвораат кавалерството во ризичен потфат. Модерните жени гледаат на кавалерството како милостиња, како на нешто што ја понужува гордата женска природа. Жените покажуваат дека можат со се ...
| | веќе видена

Без разлика дали ги сакате или мразите, овие чевли се повторно во тренд. Чевлите од 50-тите стануваат популарни и оваа есен. Оние кои не ги сакаа чевлите со платформа ќе бидат среќни да слушнат дека кусата должина на потпетици повторно заживеа. Трендот започна со Одри Хепберн која успеа да им даде допир на гламур, а оваа сезона, Марни, Луј Витон, Прада, Версаче и Џамбатиста Вали ги прикажуваа на модните писти. Покрај безвременската Одри, и Мишел Обама е делумно заслужна за заживувањето на овој тренд. Иако овие чевли со ниски потпетици се поудобни за пешачење од вашите омилени високи потпетици, тие често добиваат лош углед на “баба-чевли“. И секако тие се малку комплицирани за носење. Изгледаат добро само ако вашиот аутфит е класичен и шик. Но не ги отфрлајте омилените високи потпетици за овие чевли. Ниските и мали потпетици се само уште еден нов стил да експериментирате во облекувањето.
| | веќе видена

Луѓето и цицачите треба да им се благодарни на мајките за тоа штоимаат поголем мозок од останатите живи суштества. Научниците велат дека мајчината љубов одигрува клучна улога во развојот на мозокот. Долго време се сметаше дека големината на ммозокот зависи од брзината на метаболизмот. Група британски научници открија дека покрај побавниот метаболизам на торбарите, како кенгурите на пример, кои наместо матка имаат торба во која ги чуваат бебињата од најраната возраст, не заостануваат во големината на мозокот во споредбв со другите цицачи. Во материјалот објавен во "Proceedings of the National Academy of Science" научниците објаснуваат дека големината на мозокот, како кај торбарите така и кај цицачите се во тесна врска со должината на периодот кој мајката се грижи за детето. Луѓето и цицачите имаат поголем мозок од останатите цицачи поради топлината и љубовта што има се дава во утробата, но и по раѓањето. “Откривме дека и покрај побавниот метаболизам, торбарите имаат мозок толку голем, дури и поголем ...
сите 2 | | | веќе видена

Британско истражување покажа дека бракот лошо се одразува на сексот. Пред да застанат пред олтарот, паровите водат љубов 4 пати неделно а и повеќе. После 3 години семеен живот обично тоа им се случува еднаш неделно. Шест од десет парови мислат дека бракот целосно им го уништил расположението поврзано со сексот. Скоро половина од паровите во брак го гледаат партнерот како пријател а не како љубовник. Една третина од анкетираните признаваат дека не го сакаат толку партнерот. 80% од нив кажуваат дека “зацементиран“ и имаат секс на едно место, во исто време и на еднаков начин. 79% од анкетираните претпочитаат да се наспијат отколку да имаат секс среде ноќ. Кога станува збор за вонбрачна двојка, сепак, две третини од нив откриваат дека сексот е неверојатен. Една петтина од луѓето кои не го изневерувале партнерот, велат дека би го направиле тоа ако имаат можност. Истиот процент вели дека ќе имаат разбирање ако партнерот им признае за вонбрачна врска. Две третини од паровите, за лошиот сексуален живот ...
| | веќе видена

Озборувањата се точни - оскаровката Пенелоп Круз го очекува своето прво дете. Шекулациите дека звездата на филмот Вики, Кристина, Барселона е бремена се потврдија најнапред со новите слики од снимањето на новиот филм. Претставник на Пенелоп исто така потврди дека таа е 4 ипол месеци бремена. Круз, 36, во брак со нејзиниот колега, добитникот на академијата на награди Хавиер Бардем, 41, направија интимна церемонија во домот на некој нивни пријател на Бахамите. Круз моментално е на снимање на четвртото продолжение на Пиратите од Карибите, со Џони Деп во Порторико.
сите 6 | | | веќе видена

Британските психолози открија дека невообичаените движења кои мажите ги прават додека танцуваат во дискотеките и ноќните клубови, се во состојба да ја привлечат секоја жена. Во обична ситуација џогингот во место или нишањето и мавтањето со рацете може да предизвика исмејување од околината, а во исто време тоа е најсоодветен начин да се привлече вниманието на жената. За време на експериментот истражувачите ги замолиле жените да ги оценат мажите само според нивните движења на телото. На овој начин докажале дека танцувачките вештини на мажите убедливо го привлекуваат понежниот пол. Во истражувањето учествувале 19 мажи на возраст помеѓу 18 и 35 години. Според научниците танцувањето е најдобриот метод да го покажете вашето здравје и физичка сила. Значи, различните движења на рацете ги тераат жените несвесно да чувствуваат сексуална привлечност, без оглед на изгледот на мажите.
| | веќе видена

Храна за мозокот е сета здрава храна што ја јадеме, која е богата со хранливи материи, витамини и минерали. Храната го стимулира мозокот, обезбедува емоционална рамнотежа, го штити од токсини и го подржува целокупното здравје на мозокот. Ако сакате да дознаете повеќе за тоа која храна го чува мозокот целосно функционален и здрав за подолго време, вклучете го следново во вашата исхрана: Треба да јадете жолчки од јајце, бидејќи содржат холин, здрава супстанца која му е потребна на мозокот да се намали ризикот од Алцхајмерова болест и други болести поврзани со менталните недостатоци. Други извори на холин се семките и кикириките. Спанаќот е исто така добра храна за мозокот поради тоа што помага во учењето а исто така и го штити мозокот од болести поврзани со возраста. Туната е исто така добра храна за мозокот која е богата со омега-3 масните киселини, кои ги одржуваат мозочните клетки активни и здрави. Таа е богата со витамин Б и нијацин, кои помагаат во намалување од ризикот на Алцхајмерова болест. ...
| | веќе видена

Оралниот секс ги зајакнува семејните односи, како ништо друго на светот. Ако при орално-гениталниот контакт партнерката се обидува да објасни дека чувствува гадење, тоа воопшто не значи дека е таа негативно настроена кон овој вид на предигра. Во ваквите случаи гадењето е природна реакција на организмот при внес на стран предмет во грлото. Сексолозите препорачуваат да не се откажуваме од оралните задоволства, дури и во случај на активација ја овој рефлекс. Причината за тоа е следнава: двојките кои практикуваат орален секс, не само што имаат значително помалку кавги и поминуваат повеќе време заедно, туку и врската им е поздрава и цврста. Потпирајќи се на психолошката улога на француската љубов, сексолозите истакнуваат дека мажите, кои го практикуваат овој вид на љубов, немаат никакви проблеми со спиењето. Тие брзо заспиваат и не се измачувани од кошмари, а и во нивните соништа почесто присуствуваат нивните љубени.
| | веќе видена

Подобрувањето на вашето расположение во утрото е еден од најдобрите начини да си го направите цел ден пријатен и мирен. Еве неколку совети: Кога станувате од кревет избегнете го брзото скокање од кревет. Направете три длабоки вдишувања, вдишете низ носот и издишете низ уста. Ова може да ви го подобри расположението секое утро. Пред да станете од креветот протегнете го целото тело, протегнете ги рацете и нозете. Сепак повторно не заборавајте да го избегнете скокањето од кревет, станете што е можно по полека. Уживајте во секој миг во станувањето. Насочете ги мислите на нешто убаво. Можете да мислите на некои убави работи што сакате да ги направите во текот на денот. Ако се чувствувате нерасположени што одите на работа, мислете на позивитните придобивки од одењето, вашата плата, вашите пријатели на работа... Ако го започнете денот со мрачни мисли тогаш ќе ги поттикнете непријатните случки. Вашите мисли ќе го моделираат светот во кој живеете. Вие сте режисер на вашиот живот. Вие можете да промените се што сакате ...
| | веќе видена

Дебели, добро оформени веѓи, силна линија на окото со нежни сенки или опуштена шминка на очите, бледи или смели усни - во трендовите за шминкање за есен/зима има од се по малку. Според Burberry Prorsum Mark Jacobs Fendi и Nina Ricci , природната шминка е водечки тренд за есен/зима 2010-11. Кожата треба да е чиста и совршена. Може да користите различни нијанси на окер, беж и други природни бои, за да се добие со беспрекорна кожа. За поспецијални пригоди наместо окер може да нанесете тонови на розово, со кафеави нијанси на веѓите, усните и јаболчниците. За усните можете да користите и посветла нијанса на црвена боја. Дебелите и добро оформени веѓи и понатаму се главен тренд. За Prada, Narciso Rodriguez и Alberta Ferretti дебелите веѓи се задолжителен акцент во шминката. Може да ги нагласите со молив но не заборавајте на го зајакнете и остатокот од шминката. Што се однесува до боите за сенките за очи, користете ги есенски нијанси за да креирате едноставна но сепак ефективна шминка. Не ...
| | веќе видена

На интернет се појави новата песна на Мадона, а по првите неколку часа неа побрзаа да ја слушнат повеќе од 60.000 фанови. Песната “Broken“ ќе биде пуштена со новиот албум на кралицата на поп музиката. Оваа песна е напишана во 2009 и звучи одлично. Песната била направена во студиото на Пол Окенфолд. Тој има изработено голем број а песни за Мадона и и помогнал во изработката на нејзината компилација од најголеми хитови “Celebration.” Мадона има доста густ распоред. Таа покрај модната линија исто така напорно работела и режирајќи го нејзиниот нов филм “W.E.“. Иако би сакала, таа не била во можност да и се посвети целосно на музиката, бидејќи на филмот на кој работела потрошила доста време. Би било интересно да се чуе нејзиното ново ЦД.
| | веќе видена

Есенската диета е наречена така, бидејќи во неа преовладуваат млечните производи и зеленчукот, а него во изобилство може да го најдете на крајот на летото и почетокот на есента. Времетраењето на диетата е пет недели. Производите може да се комбинираат произволно. Прва недела Се консумира суров зеленчук, нискомаслен јогурт, нискокалорично кравјо сирење, чај и кафе без шеќер, малку сол, ломонов сок, и зелени зачини. Секој ден се јаде по 1 тврдо варено јајце и 3 зелени јаболка. Количината на храната не е ограничена. Задолжително треба да се пие по 2 литри вода дневно. Втора недела Во втората недела менито е исто како и во првата. Количината на храната е неограничена. Задолжително треба да се пие по 2 литри вода дневно. Обично во втората недела апетитот се намалува, и многу луѓе дури и се откажуваат и од вареното јајце. Телото, неоптеретено со масти, ужива во леснотијата и во приливот на енергија. Трета недела Се консумира суров зеленчук, 300 грама варено месо, пиле или риба, нискомаслен ...
| | веќе видена

Некои луѓе велат дека парите не можат да купат среќа. Овие луѓе сепак грешат. Среќата се купува и чини 75 000 долари. Емоционалната состојба и среќата се подобруваат со зголемувањето на приходите за 75 000 долари, покажа истражувањето на Американската академија на науките. "Насмевката не може да слезе од вашето лице. Парите влијаат на вашето расположение ", изјави Ангус Дејтон, економист од универзитетот Принстон и раководител на истражувањето. Неодамна Дејтон и неговиот колега Даниел Канеман подготвиле истражување на основа на мислењата на 450.000 американци за среќата и радоста од животот. Според резултатите од истражувањето, нивото на среќа на секој граѓанин се подобрува кога приходот ќе му се зголеми за 75 илјади долари, и притоа финансиската состојба му станува далеку подобра и влијае на неговиот нервен систем па дури и на неговата здраствена состојба. “Да им се дава на луѓето повеќе од 75 илјади долари годишно нема да ги направи уште посреќни, но ќе ги направи мирни и ќе ги натера да се ...
| | веќе видена

Времето навистина е пари, па така не го трошете залудно ! Научете како да го контролирате губењето време, што ќе ви гаратира повеќе и добро завршена работа, задоволство на претпоставените од работата, а зашто не и повеќе пари. Телефонски разговори, итни настани и состаноци, проблеми со техниката, посети од клиенти или разговори со колеги, приемот на пратки или факс, пауза за кафе, цигара или ручек. Сите овие активности одземаат многу повеќе време орколку што мислите, а потоа ви е потребно време за да се концентрирате повторно на службените обврски. Па така, во просек времето кое еден службеник може да работи без прекин е околу 15 минути. Но стерилната средина не значи дека е начинот да го контролирате губењето време. Без врска со околниот свет, затворени во соба, без колеги и телефонски разговори и сите други обврски, можеби ќе завршите далеку повеќе работа од вообичаено, но во тој случај би биле помалку ефективни и креативни, бидејќи обично напредокот во работата се стимулира од околината. Со ...
| | веќе видена

Тенисот не само што е одличен форма за вежбање, но исто така и е забавен спорт каде можете да носите слатка спортска облека. Па така, додека цел свет лудува по Вимболдон, вие земете го рекетот и право на тенис. Еве причини зашто да играте тенис Можете да играте во текот на целата година. Дури и во зима можете да играте тенис. Само што ќе треба да земете малку потопла облека и да одвоите маку повеќе пари бидејќи се игра во затворен балон. Можете да играте сами или во друштво. Во зависност од расположението, ако не сте баш за друштво може да играте со машината. А ако сакате повеќе забава можете и да соберете друштво па да играте во двојки. Поволна цена. Од опрема ви е потребен само рекет и секако спортска облека, што ќе ве чини релативно ефтино. Го плаќате и закажаниот термин. Е само може да биде поскапо во зимскиот период бидејќи тогаш обично цените се двојно повисоки за терминот. Тенисот е одличен за телото. Тенисот вклучува трчање, што значи дека ќе се согоруваат многу калории и ќе го тонизирате ...
| | веќе видена

Ексцентричната поп звезда минатата година 6 пати ја посетила болницата заради драстична диета, тврди нејзиниот бивш менаџер Дејвид Симни. “Таа уживање во чипсовите и слатките, а потоа гладуваше со денови. Еднаш успеа да намали 10 килограми помеѓу првата и последната проба за еден од нејзините сценски костими. Призна дека не јадела неколку недели, само за да може да влезе во нив. Поради што беше толку многу опседната со тежината мораше 6 пати да оди во болница“, изјави тој за медиумите. “Кога велам дека Лејди Гага беше болна, не мислам само физички, туку и ментално“, додаде екс менаџерот на пејачката. Во меѓувреме, сопругата на Дејвид- Анџело, призна дека Лејди Гага ја најмила да и прави друштво за време на нејзината турнеа и да спие во нејзиниот кревет. “Цело време и го повторував истото, Гага си имам маж и треба да се вратам во неговиот кревет. Ке бидам во соседната соба. И кога ќе одам кај Дејвид по 15 минути добивам порака од неа: ЌАнџело, ми недостигаш, ќе дојдеш ли кај мене? И јас одев. Секое ...
| | веќе видена

Британската поп-пејачка Шерил Кол конечно прозборе за разделбата со својот сопруг - фудбалерот Ешли Кол. “Се чувствувам предадена. Ми беше многу тешко, но го прифатив она што се случило и извлеков поука од тоа. Научив да гледам на тоа како дел од мојот живот кој останува во минатото“, рекла Шерил во интервјуто. “Благодарна сум за убавите што ми се случуваат во последно време. А исто така и на тоа, што сеуште немам деца, зашто тогаш и тие ќе го преживуваа овој кошмар. Лагите и изневерите на Ешли го скршија моето срце, но сега веќе се соземав“, призна Шерил. Пејачката изјавила дека и покрај скорешниот развод, веќе размислува да создаде свое семејство. “Сакам да имам деца. Да бидеш родител е тешко, но и најприродното нешто на светот. Подготвена сум на тоа. Имам 27 години - веќе сум жена, а не девојче“, дополнила Кол. Сепак дали таа си го замислува Дерек Хоу како татко на идните деца или не, звездата претпочита тоа да го задржи во тајност.
| | веќе видена

Потребни состојки 500 гр. шеќер 100 мл млеко 100 гр. масло 300 гр. бисквити 100 гр. чоколадо 100 гр. ореви Начин на подготовка Во сад ставете го шеќерот и прелијте со млекото, додате го маслото и варете. Тргнете го од оган и додадете ги мелените бисквити и ореви. Изедначете ја смесата со мешање и поделете ја на пола. Во едниот дел промешајте пола од растопеното чоколадо. Прекријте една тава со фолија и нанесете ја светлата смеса а потоа преку неа и темната. Прелијте го со глазура од останатото чоколадо и кога ќе се излади исечете ја на коцки.
| | веќе видена

Нема грди жени, има само недоволно алкохол - ова е позната фраза од мажите која сега се покажала како точна. Научниците од британскиот универзитет Рохемптон со експеримент докажале дека алкохолот навистина разубавува. На секого му се случува да “заглави“ во ноќен бар. Излегувања во друштво со пријатели, забавување до зори и потоа неосетно се пијат една-две пијачки повеќе. Кога сме поднапиени, почнуваме да гледаме на луѓето околу нас со други очи - одеднаш сите се чинат доста убави. А особено привлечни, се разбира, се претставниците од спротивниот пол. Ако запознавањето со личноста се случи пред консумацијата на алкохол, таа ни од далеку нема да изгледа преивлечна. Накратко - алкохолот разубавува. Алкохолот го заматува чувството на симетрија. Овој феномен е добро познат за љубителите на чашката. Но на што се должи искривената перцепција? Со ова прашање се занимават научниците од лондонскиот универзитет Тохемптон. Тие кажуваат дека во трезна состојба знаеме колку се симетрични формите на едно лице и колку ...
| | веќе видена

next