Едноставна брза и здрава салата со уникатен вкус. Здраво и вкусно јадење. Потребни состојки за една порција: 3 домати 1 авокадо 3 чешниња лук 5 ливчиња босилек 1 краставица 1 пиперка рендано сирење маслиново масло лимонов сок црн бибер сол Подготовка: Се се сече на коцки и се меша. Подготвувањето на оваа салата ќе ви одземе околу 5 минути.
сите 2 | | | веќе видена

Хидротерапијата може да биде дефинирана како терапија со употреба на вода, во било која форма, за одржување на здравјето или како третман на болест. Иако е една од најстарите познати терапии таа денес има добиено многу поголемо внимание. Како еден од античките методи на лекување, хидротерапијата се користела за лекување на болести и повреди, од страна на различни народи, вклучувајќи ги и египќаните, асирците, персијците, грците, евреите, хиндусите и кинезите. Водата се користи за ревитализација и враќање на здравјето. Во хидротерапевтски третмани се вклучуваат и сауните, парните купатила, купките, примената на ладна вода и топлите облоги. Својства на водата Водата има неколку единствени својства кои придонесуваат за нејзина ефикасност како терапевтски агенс. Таа има можност за чување и пренос на топлина, и можност лесно да ја менува агрегатната состојба. Како мраз таа е ефикасно средствао за ладење, во течна состојба може да се примени како бањи, спрејови, облоги, во ...
| | веќе видена

Портокаловата боја моден тренд за зима 2012 Модните дизајнери испирирани од есенските плодови како што е тиквата, ги создале новите парчиња облека за следната сезона, како и Хајдер Акерман кој вешто ги комбинира различните нијанси на портокалова и ги усогласува со сива, кафена и црна. Портокаловата исто така може да се комбинира и со црвена, сјајно златна и со вечниот џинс. Во прилог на облеката , посебно внимание треба да се обрне на тенот на кожата, косата па и козметиката. Без оглед на вашиот личен вкус, ви препорачуваме да го следите вашиот тен. Сите нијанси на портокалова не одговараат на сите типови на кожа. Но упатете се од основниот принцип : ако бојата на кожата и косата ви се посветли , потемни нијанси на портокалова ќе ви одговараат . Ако портокаловата не е ваша омилена боја , во твојата облека додади само неколку ситни детали од оваја боја , кои ќе се вклопуваат во вашиот корпоративен имиџ.
| | веќе видена

Дефинирање на отпечатоци на луксузен, егзотичен кожен допир може лесно да се најде во најновите алтернативи од страна на етикетата на Луј Витон.Чантите се со елегантен , безвременски и храбар стил, украсени со златно метални детали кои изгледаат прекрасно , кои ја истакнуваат идејат за луксуз и софистицираност.
| | веќе видена

Jога вежбите го контролираат дишењето, го чистат умот, и го релаксираат телото. Повеќето од нас знаат дека јогата се практикува за намалување на стресот и за опуштање на нашето тело. Тоа се дел од јога вежбите кои го контролираат дишењето, го чистат умот, и го релаксираат телото. Како што јогата станува се повеќе популарна, се откриваат бенефициите на јогата, а луѓето се повеќе ја користат за отпуштање. Еве неколку чекори до мир преку јога: Хата јога е пракса на физичка јога поза. Постојат повеќе пози на хата јога, некои се бавни а некои пак брзи, некои пак се фокусираат на растегање. Доколку барате пози за смирување нема да можете да изберете бидејќи сите пози го ублажуваат стресот, па така одберете вежби кои ви одговараат на вашата физичка подготвеност. Секоја од нив ќе ви помогне да го ублажите стресот, а да ги исфрлите ендорфинот, природните хормони а воедно да имате ...
| | веќе видена

Повеќе од 45 милиони луѓе страдаат од периодични главоболки. Ако и вие имате таков проблем, најнапред треба да откриете дали се работи за хронична болест или пак тоа се повремени промени кои влијаат на вашата глава. Еве неколку совети кои може да ви послужат како помош при главоболките во иднина. 1. Научете да се релаксирате Подложни сте на стрес кој може да предизвика затегнатост во мускулите на вратот и рамениците, да доведе до тензии и главоболка. Кога ќе се почувствувате вака, знаjте дека е време да успорите, и ако може да ја отстраните стресната ситуација. Всушност, не морате додека сте напнати да превземете акција. Дозволете си време за одмор секој ден. Најдете начин да го прекинете вашиот стрес, дури и ако тоа трае само половина час. 2. Твој потег Не престојувате во една положба премногу долго, без разлика дали сте свиткани над вашата работна маса на работа, или завиткани во софата додека гледате телевизија, сето тоа може да придонесе главоболка. Станувајте често и истегнувајте ги ...
сите 2 | | | веќе видена

Секси долна облека е како афродизијак за мажите и еден од начините да ја одржувате врската, а сексот да биде уште повозбудлив. Повеќето жени, понесени на страста на почетокот на врската, се убави и забавни, склони се да експериментираат во кревет, за потоа со текот на времето да го прифатат мажот до себе како навика и да почнат да се занемаруваат. Не дозволувајте да бидете една од овие жени и секогаш трудете се огнот кој пламнал на почетокот на врската никогаш да не згасне. Важна е разновидноста на сексуален живот. Како за почеток, пробајте со секси долна облека. Но, пред да отидете до најблиската продавница за долна облека, истражете што точно го возбудува вашиот партнер - разголеноста или прикриеноста, чипка или сатен, какви бои на секси долна облека, какви модели на долна облека (танга, бикини, слип гаќички, боксерки, жартиери , корсети, градници, итн.) Обрнете внимание и на деталите ( копчиња, пердуви, монистра, врвки, панделки, чипка и т.н.), кои успешно си поигруваат со машката свест. ...
| | веќе видена

Би сакале да имате зачадени очи, но тешко ви е да го постигнете оној ефект кој го постигнуваат холивудските шминкери? Еве лесен начин да дојдете до дневна варијанта на зачадениот поглед: Со црн креон повлечете линија над горните и долните трепки, а потоа благо размачкајте ја линијата над горните трепки. На горниот капак до преклопот намачкајте малку кафеава или сива сенка и за крај нанесете два слоја маскара и бронзер на образите.
| | веќе видена

П отребни состојки: 3-4 мандарини 100 гр чоколадо за готвење 3-4 шолји вода половина шолја шеќер полна лажица путер 1 стапче цимет неколку чоколадни бонбони Подготовка: Во сад се става водата, чоколадото и шеќерот кои треба да се стопат на оган. Се додава стапчето цимет и се заедно се меша за да не загори. Кога смесата ќе се изедначи и ќе згусне, се додава путерот и повторно се промешува. Со вака подготвената смеса прелијте ги мандарините кои се претходно излупени до половина и украсете ги со чоколадни бонбони.
| | веќе видена

Децата растат толку брзо што често остануваат само спомените, затворени во фотографии. Затоа е важно да ги фотографирате децата, за да се сетите на нивното прво запче, проодувањето и воопшто на се што им се случува во животот на вашето дете. Старите албуми со фотографии се како временска машина. Гледајќи во уникатните карди повторно ќе ви се вратат чувствата кога сте ги направиле фотографиите. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да направите уникатни фотографии на вашите деца. Секогаш бидете подготвени Апаратот секогаш треба да ви биде при рака за да ги уловите интересните гримаси и сите други забавни изведби карактеристични за малите деца. Забавувајте се вие и децата Не карајте го детето ако не сака да позира, така ќе го раздразните а и сликата ќе го изгуби убавината. Нема ништо поубаво од случајни кадри. Правете што е можно повеќе кадри Не штедете на кадри. Дигиталните фотоапарати овозможуваат да правите многу фотографии и да ги избришете оние кои не ви се допаѓаат. Фотографии на децата со некаква ...
| | веќе видена

Научниците откриле оригинален метод за лечење на депресијата. Истражувањата докажале дека луѓето кои преферираат производи со зелена боја, се чувствуваат посреќни од другите. Станува збор за храна како: јаболката, зелјето, магдоносот, спанаќот.. Тајната на овој ефект се должи на фактот што споменативе производи содржат фолна киселина која го стимулира производството на серотонин, познат како “хормон на среќата“. Ако сте на диета јадете повеќе зелени производи, овошје и зеленчук кои ќе ви го подобрат расположението и ќе ги избркаат тажните мисли.
| | веќе видена

Состојки: Тесто: 1,200 гр. брашно 6 јајца 6 филџани шеќер (за кафе) 6 филџани зелтин (за кафе) 1 пециво Фил: 10 лажици шеќер (супени ) 15 лажици ореви (супени) 1/2 л. млеко 1 зелена прехрамбена боја 1 црвена прехрамбена боја Подготовка: Тесто: Јајцата се матат со шеќерот, потоа се додаваат и останатите состојки и убаво се измесува тестото. Се прават топчиња и се печат ...
| | веќе видена

Тесто1: 2 јајца 50гр. зејтин 125 мл. јогурт 1/2 лажица сол (кафена) 5 лажици брашно (супени) 1/2 прашак за пециво Се матат јајцата, и се додаваат останатите состојки . Смесата се исипува во тава бр.26 претходно обложено со алуминиумска фолија која се премачкува со зејтин. Се пече околу 20 мин. На 220 степени. Тесто 2: Истите состојки како првото тесто само се додава 1 лажица (супена) црвен пипер. Тесто 3: Истите состојки како првото тесто само се додава 400 гр. ситно исецкан спанаќ, и се пече 30 мин. Фил: 1/2 кг. урда 300 гр. кравјо сирење 300-400 гр. шунка 1-2 морков 250 гр. ...
| | веќе видена

Таа не е само актерка и поранешна сопруга на холивудскиот актерски гигант Том Круз , сега стана моден дизајнер. Кејти Холмс и нејзиниот бизнис партнер Жан Јанг ја претставија својата прва колекција за пролет – лето 2013 „ Холмс и Јанг“ ,кои добија позитивни реакции од модните критичари. Нејзиниот стил е едноставен и класичен, но со софистицирани детали и внимателно избрани материјали. Колекцијата е благородна и возбудлива. Бизнис стил во комбинација со костими од шифон, јакни од свила со впечатливи бои и блузи со меки крем нијанси. На класичните панталони таа им додаде спортска кожна јакна , комбинирани диви и елегантни стилови. Храбар потег кој е пријатен и интересен.
| | веќе видена

Потребни состојки : 4 парчиња пилешки стек 250гр.павлака 300гр. смрзнат зеленчук 2 лимона 1лажица црвен пипер зачин, црн бибер, сол , зејтин. Подготвување: Парчињата стек се сечат на половина, се чукаат со дрвен чук и се посолуваат. Павлаката се става во сад и се меша со малку зејтин, се додава малку вода и смесата се меша додека да се изедначи, се посолува и се истура во тава за печење. Стекот се реди врз павлаката и врз него се цеди лимон , се става црвен пипер, црн бибер, зачин. Парчињата стек се вртат од другата страна ,тавата се затвара со фолија , се става во загреана рерна и се пече на 180 степени. Зеленчукот се пржи во малку путер и се зачинува, се става во чинија за сервирање и до него се редат шницлите ,одозгора се посипуваат со сосот во кој се печеше стекот.
| | веќе видена

Настрана од нејзината висока успешност во креацијата на врвна облека, Вивиан Вествуд ја разгранува својата збирка во други области со цел да преферираат на нејзиниот култ. Вивиан Вествуд чантите се една таква креација, кои се достапни во широк спектар на стилови, бои и прилагодени да одговараат на секоја облека. Така и оваа сезона модната дива покажа уште еднаш на светот каде е нејзиното место.
| | веќе видена

Најновите британски истражувања тврдат дека слаткиот природен производ максимално ги извлекува токсините од организмот. Главната активна состојка на анти- алкохолниот еликсир е фруктозата, состојка која што на организмот му помага побрзо да се ослободи од алкохолот. Британските научници тврдат дека мачнините предизвикани од мамурлакот се разградуваат на токсичен ацеталдехид, што предизвикува непријатно чувство. Но со помош на фруктозата, токсичниот ацеталдехид се претвара во оцетна киселина, која што согорува многу брзо во организмот, и на крајот се исфрла од организмот преку дишење. Во советите на британските научници стои дека освен, чудотворноста на медот, како лек против мамурлак се препорачува чаша со млеко или пак пиење поголема количина на млеко.
сите 2 | | | веќе видена

Романтичните свадби се безвременски класични настани кои се паметат во текот на целиот живот. Тие понатаму се прераскажуваат на нашите деца, на нашите внуци и секогаш се нагласува дека како "нашата свадба немаше". Затоа не препуштајте ништо на случајноста и прочитајте ги следниве совети за тоа како да ја декорирате вашата свадбена церемонија за која ќе се раскажува уште долги години. Започнете со украсување на домот. Изберете меки материјали, украси со чипка, таписерии, кристали, бисери, а исто така можете да се послужите и со пердуви, кои даваат префинет и нежен изглед. Изберете јорговани, кали или пастелни бои. Растурете латици насекаде, како школките на островот, на главната маса, околу свадбената торта, но бидете внимателни да не претерате. Можете да ставите ливчиња и на рабовите на масите, но сепак проценете добро да не е пренатрупано. Салата усогласете ја со истата елеганција од драп ѕидови со бело платно. Масите прекријте ги со бел материјал, а доколку имате ...
| | веќе видена

Секоја жена сонува за поседување на Карл Лагерфелд потпишано парче , но поради цената, која доаѓа заедно со овие супер стилски креации, не секој може да успее да го исполни својот сон. Затоa уникатниот Карл Лагерфелд одлучи да започне повеќе прифатлива линија со разумна цена, преку лансирањето на својот “Карл Лагерфилд „колекција. Во прилог на Карл Лагерфелд отпечатоците, колекцијата исто така, има потпис јакни од дизајнерот и кожени ракавици. Исто така вклучени во колекцијата се низа на стилски блејзери, панталони и хеланки. Здолништа и фустани се исто така присутни во оваа збирка. Овие парчиња се дизајнирани да им овозможат на жените да создадат свој уникатен ансамбл. Бидејќи потпишаниот изглед на Карл е за сите црни и бели, колекцијата Карл е претежно врз основа на овие две безвременски шик нијанси кои одговараат на секого. Меѓутоа, за да додаде повеќе свеж ...
| | веќе видена

Манго –eсенска колекција ! Манго никогаш не престанува да ги изненадува своите клиенти! И тоа е факт ! И оваа сезона не прави исклучок, она што е познато шпанскиот бренд носи нова колекција која изобилува со шик стока. Иако ние сеуште сме во летно расположение, но сепак веќе размислуваме за сезоната што доаѓа. Па затоа ако сакате да бидете во најжешките трендови оваа есен , сторете го тоа со колекцијата на Манго!
| | веќе видена

next