Маска од јаболка против стареење

Познато е дека јаболката се полни со витамини посебно со А,Ц и Е, кои го штитат организмот од слободните радикали кои се одговорни за стареење на кожата. Освен овие јаболкото содржи пектин кој ја омекнува и смирува кожата и Малеска киселина која служи како пилинг. Јаболката имаат антиоксидантно и тонифицирачко дејство,а освен ова ги штитат капиларите од пукање. Маска од јаболка за нормална кожа Земете 2 кг јаболка измелете ги заедно со се кората и смесата ставете ја на собна температура околу 8 часа. Потоа од смесата ставете на чиста газа и залепете ја на деловите на вашето тело (деколте, врат, лице или дланки) оставете ја да делува околу 20 минути Потоа извадете ги облогите и измијте се со вода во која ќе ставите 20 капки етерично масло од невен и камилица. Ова дополнително ќе ви ја омекне кожата. Маска за сува кожа Потребно ви е една жолчка од јајце и 3 лажици изрендани јаболка. Измешајте ги јаболката со жолчката од јајцето и маската нанесете ја на влажно лице. Оставете ја да делува 30 минути, а потоа ...
| | веќе видена | слични

Во текот на летото на нашата кожа и треба дополнителна нега. Сончевите зраци во комбинација со потта, можат да бидат многу штетни за кожата. Заради тоа е многу важно таа правилно да биде негувана. Освен често миење на лицето со ладна вода и негово хидрирање со соодветни креми, повремено е потребно да се употребуваат и одредени состојки кои се едноставни, но корисни. Млекото е една од козметичките состојки кои можат да ја подобрат состојбата на сувата кожа. Млекото истовремено ја прави кожата хидрирана и затегната. Еве неколку ефектни начини како да се грижите за својата кожа користејќи млеко како главна состојка. Млеко за миење на лицето Миење на лицето со малку ладно млеко делува смирувачки и релаксирачки на вашето лице. Откако ќе се вратите дома, измијте го лицето само со вода, а потоа масирајте го лицето со ладно млеко околу 2 минути. Повторно исплакнете го и нанесете крема. Тоа ќе ја остави кожата хидрирана и чиста. Млако за чистење Наместо да користите вештачки млека за чистење на вашето лице, ...
| | веќе видена | слични

КАКО ДЕЈСТВУВА Овој вид на чај мошне често се користи во козметичката индустрија поради своите ароматични листови. Освен пријатниот мирис, тие имаат и освежително дејство. КАКО СЕ КОРИСТИ Направете само свој дезодоранс така што две вреќички од зелен чај ќе ги ставите во еден филџан јаболков оцет. По десет дена смесата прецедете ја и затворете ја во шишенце. Пред употреба една лажичка разредете со малку вода, па нанесете ја под пазувите со помош на вата.
| | веќе видена | слични

КАКО ДЕЈСТВУВА Тоа е мошне отпорен див цвет кој расте на ливадите и во градините. Мошне е ценет поради своето исцелително и смирувачко дејство. КАКО СЕ КОРИСТИ Тоникот за мрсна кожа подгответе го така што осум лажици венечни ливчиња од невен ќе прелиете со еден литар врела вода. Течноста оставете ја да отстои неколку часа, па прецедете ја и со помош на парче памук нанесете го на лицето.
| | веќе видена | слични

Останато

– Како многу опасен, Германија го исфрли линданот од употреба пред 30 години и го забранија, а кај нас продолжи да се произведува бидејќи одеше за извоз. За ...
сите 203 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 140 | | | веќе видена

Денеска во Охрид Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација одржа ...
сите 100 | | | веќе видена

Вицепремирот Бујар Османи во изјава за АлсатМ вели оти смета дека забелешките на францускиот претседател Макрон во областа на судските реформи не важат за ...
сите 409 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска синоќа во Топ тема на Телма изјави дека од Светска банка за стабилизација на пензискиот фонд им било ...
сите 80 | | | веќе видена

Високиот комесар на ОН за човекови права Мишел Башле денеска ја осуди „непотребната и непропорционална употреба на сила“ од страна на полицијата и војската во ...
сите 265 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на ...
сите 139 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 18 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маска од јаболка против стареење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: