Здравје и Убавина

Дали полека се спремате за матурската или aпсолвентска вечер и сакате да заблескате во прекрасната облека и фризура? Сигурно сте размислувале дека секоја свеченост е посебна за младите дами. Ова секако не е изненадувачки, со оглед на фактот дека кај девојките секогаш треба да земат во предвид многу фактори кои ќе им помогнат на патот кон саканиот изглед. Покрај шминката која ќе ја нагласи вашата убавина, треба да се води сметка и за косата. Тоа сигурно нема да биде фризура што ќе може да ја носите секој ден. Тоа треба пред се да биде фризура што ќе ги импресионира сите и уште повеќе ќе ги нагласи вашите атрибути. Но пред се, направете фризура што ќе ви одговара и на облеката. Бидете сигурни дека фризурата која што ќе ја одберете, одговара пред се’ на вашиот облик на лице. Ако не сте сигурни прашајте го вашиот фризер кој најдобро ќе ви помогне и ќе ви даде најдобар совет.Без разлика на вашата должина на коса, вие имате многу избори. Доколку се решите за облека во неутрални бои можете да си дозволите ...
сите 6 | | | веќе видена

По сезоната која имаше акцент на интензивна и потемна шминка, и комбинација на темни нијанси и кармини – пролетната шминка е инспирирана од текстури и бои на текстил, која беше претставена во модните збирки. Интензивните бои се веќе стандардни за оваа сезона, а она што е веќе ултрапопуларно оваа сезона се неутралните, меките бои – боја на песок, бледо жолта, прашкасто розова, бледо портокалова …Едвај присутна шминка – целосно природен изгледВистинските познавачи знаат дека, природниот изглед и не е баш лесен да се постигне, особено ако имате проблематичен тен – затоа што треба да се покријат сите несовршености на кожата. Најдобриот совет е добар коректор и основа за под пудрата, кои што треба да бидат блиску до нијансата на вашата кожа и добро да се нанесат, со цел да изгледа природно. Оние пак кои немаат проблем со тенот, тогаш се навистина среќни. Ставете тенок слој коректор за да ги покриете темните кругови околу очите доколку ги имате, потоа ставете маскара, нанесете руменило и сјај на усните во боја на ...
сите 2 | | | веќе видена

Аеробик е вид на тренинг кои комбинира ритмички аеробни вежби со истегнување и вежби за сила. Целта му е да ја зголеми аеробната сила, флексибилноста и кардиоваскуларниот капацитет на организмот. Вклучува големи мускулни групи (нозе, грб), а во оваа форма на активност спаѓаат: пливање, трчање, џогирање, уметничко лизгање, веслање и сл. Во принцип, се изведува групно со музика и во присуство на аеробик инструктор. Аеробикот најпрво почнал да се користи во САД во воздухопловните сили, а во раните 1980-ти било популаризирано од страна на актерката Џејн Фонда. Денес постои конкурентна форма на аеробик, спортски аеробик, во кој се користат кореографија и ритмичка гимнастика, слично на уметничко лизгање.Аеробно вежбање значи „вежбање со присуство на кислород„. Со оваа форма на вежбање вклучени се сите големи мускулни групи и вежбата трае најмалку 20 минути. Движењата се повторуваат циклично, и нивниот интензитет може да се движи помеѓу 50-90% од максималната срцева фреквенција. Оваа форма на вежбање првенствено ...
сите 2 | | | веќе видена

Кога еднаш ќе научите да одгледувате соодветно растенија и цвеќиња, тие веднаш ќе ви станат омилени летни билки. Прочитајте неколку правила за одгледување на овие убавици:Им годи утринското сонце. Нема потреба да бидат во сенка преку целиот ден.Не ги садете веднаш под дрвја. Агресивните корења од некои дрвја, можат да им наштетатНајдоброто време за расад е рана пролет или доцна есен.Хортезиите бараат да се полеваат секој ден, шо е особено битно заради летната жега, бидејќи тогаш треба 2 пати дневно да им посветувате внимание, наутро и навечерХортезиите имаат премногу листови, а уште цветовите не процветале? Веројатно сте претерале со ставање ѓубривоХортезиите комбинирајте ги со растенија кои бараат слични услови за одгледување како бегонии или импатиенс. Хортезиите се цвеќиња кои претставуваат прекрасна позадина за поситни билки што цветаат, или четинари, интересни зимзелени дрвја.Ако некогаш сакате да ја смените бојата на цветот на хортезиите, тоа можете да го направите со менување на киселоста на ...
сите 4 | | | веќе видена

За подготовка на салата од сирење и сусам потребни ви се следните состојки:500 г кравјо сирење100 г мајонез1 кисела павлакалук (по вкус)150 г шунка100 г сусам:Измешајте ги сите наведени состојки и посипете со 100 грама рендан кашкавал. Оваа салата можете да ја комбинирате со доручек, со печени лепчиња или тост, или со ручек, со месо.Добар апетит!
сите 71 | | | веќе видена

Овие прашања подолу се со цел длабоко да се спознаете себеси и да откриете што е тоа што ви е приоритет во живoтот. Сите ние имаме неискористен потенцијал, а прашањата се дизајнирани да ви помогнат вие да го откриете и искористите својот.Направете список на сите работи и луѓе што ги сакате во својот живот. Исто така, запишете и некои активности кои ве возбудуваат и прават да се чувствувате живи. Тоа може да биде било што – музика, спорт, готвење, подучување други, учење, гледање филмови. Во љубовта кон овие работи лежи голема страст.Направете листа на моменти на кои се горди, како и на моменти кога сте се почувствувале успешни. Потоа, пробајте да ги утврдите мотивите и причините зошто сте успеале токму тогаш. Исто така, набројте и активности, хобија, или што и да е друго што ве правat среќни.Запишете се’ што би направиле доколку не би се плашеле од истото. Ова ќе ви помогне да ги откриете своите најголеми вредности и цели.Доколку во мојот живот не постоеjа граници и би можел/а да правам што ќе посакам, што ...
сите 23 | | | веќе видена

Беладона (Atropa belladonna, Solanaceae), или кај народот позната како помамница, луда трева, горска буница и слично, претставува многугодишна, тревеста грмушка. Има ѕвончести жолто – виолетови цветови, а плодот е сјајна црна бобинка. Како лек се користат листовите од растението, а во некои земји и хербата, коренот, врвните делови од растението со млади листови и цветови, понекогаш и со малку плодови.Атропинот и скополаминот кои ги содржи оваа билка имаат дејство на централниот нервен систем и предизвикуваат халуцинации и седативно делување. Сумерите ја користеле како лек за “лошите демонски болести“, а Грците ја ставале во виното како афродизијак. Се верувало дека беладоната носи среќа во игрите и во љубовта. Заради ефектот на делириум и опиеност кој го предизвикувала, помамницата се користела уште од дамнешни времиња за правење на чудотворни напотоци или вештерски масти (мевлеми). Билката е поистоветувана со разигран женски дух (bella donna – убава жена), која помага на оние луѓе кои се занимаваат со ...
сите 8 | | | веќе видена

Раскинувањата воопшто не се лесни, ниту за оставените, ниту за оние кои оставаат. Но, колку и да биле тешки, секогаш треба да се држиме до некои универзални правила, а особено кога се работи за социјалните мрежи. Ви претставуваме неколку од нив кои треба да ги примените доколку се случи непосакуваното, прекин на врската.Избришете го партнерот од листата на пријателиДури и ако планирате во иднина да останете пријатели, периодот по прекинот кога емоциите ви се измешани најдобро би било да го поминете без постојан увид во неговиот/нејзиниот живот. Признајте си сами на себеси дека дури и ако вие сте биле тие кои го ставиле крајот, не сакате да го видите неговиот/нејзиниот статус во кој пишува како си поминал/а лудо на некоја забава.Големи се шансите вашиот партнер/ка да знае некои од вашите лозинки за пристап на вашиот е-меил или друштвените мрежи, а особено доколку сте биле во подолга врска. Веднаш по раскинувањето сменете ги сите. Последната работа која ви треба е љубоморен партнер кој ви ја контролира ...
сите 10 | | | веќе видена

Уште многу одамна се проучува влијанието на Месечината врз хороскопските знаци. Знакот во кој се наоѓа Месечината при нашето раѓање, открива многу за инстинктните реакции. Всушност, според нејзиното влијание, се доаѓа со сознанијата за емоциите, приврзаноста, целите и потребите на припадниците на хороскопските знаци.ОвенМесечината во Овен во наталната карта укажува на брзи инстинктивни реакции. Овните се склони кон донесување на брзи одлуки, кои се често погрешни и непромислени.БикУкажува на личност која во емотивна врска се впушта со одредена доза на колебливост. Биковите се аналитичари, поради што си оставаат пред себе долго време додека да ја донесат одлуката.БлизнациБлизнаците имаат способност за изразување чувства на интелигентен начин. Близнаците се препознатливи по својата елеганција и секогаш се достојни на своите одлуки.РакРакот е хороскопскиот знак врз кој месечината има најголемо влијание. Припадниците на овој знак одат до крајности, или се премногу продуктивни или се жртви на големи несреќи. ...
сите 52 | | | веќе видена

Зошто се слави 1 Мај? Неработен ден или празник на скарата? Може да се каже дека поголем дел од популацијата го доживува овој ден како прилика за одмор, излет, гозба во природа, иако 1 мај претставува Меѓународен ден на трудот.1 Мај се славел и во Стариот Рим- се одржувале свечености во чест на божицата на цвеќето Флора. Ритуалите кои се правеле, имале за цел да обезбедат плодна жетва и домашни животни. Овој празник има корени од САД. Во 1886, во Чикаго, се случил крвав синдикален протест. Работниците истапиле со барање за осумчасовно работно време. Штрајкувачите биле осудени и погубени. Подоцна, во знак на почит, во 1889 донесена е Декларација, за повик на сите работници ширум светот на демонстрации. Оттогаш 1 Мај се слави како меѓународен празник, како Ден на трудот.Овој празник својот подем го доживеал во комунистичките земји, како и во земјите од бивша Југославија.Сепак, на луѓето не им е во целост познато значењето на овој празник; тие едноставно го празнуваат како пролетен ден со традиционална скара во ...
сите 33 | | | веќе видена

ОвенРаботаЌе наидете на препреки, неповолни околности, како и на манипулации и подметнувања од страна на конкуренцијата. Третата декада од мај ќе ви биде поволна за комуникација или сообраќај, а во поглед на парите, ќе наидете на поголем одлив. Невработените ќе имаат можност за ново вработување, но треба да се потрудатЉубовАко сте во врска, избегнувајте да се служите со манипулации и лаги, внимавајте што и’ зборувате на саканата личност, бидејќи неискреноста може да ве чини многу. Ако сте слободни, ќе бидете склони кон авантура, а ќе ве привлече забавна, атрактивна и комуникативна личностЗдравјеПодложни на инфекции, воспаленија, но и повреда од остри предмети. Поминувајте го слободното време на чист воздух.Среќни броеви: 6, 11, 14, 21, 26БикРаботаЌе бидете креативни и имагинативни, но внимавајте во деловните односи со партнерите. Испробајкте ги новите методи и технологии. Авторитетот ќе ви дојде до израз и ќе имате напредок во кариерата. Невработените ќе имаат понуда за вработување во јавен сектор или ...
сите 56 | | | веќе видена

Вермут, бел пелин и осенац се чести имиња за пелин (Artemisia absinthium), едно од најпочитуваните и најдолго користените лековити растенија. Иако е симбол на горчина, името потекнува од грчкиот збор “артемис“, што значи здрав. Го употребувале и старите Египќани. Покрај тоа, експертите велат дека има малку лековити растенија, како што е пелинот, кои се користеле со векови. Речиси и да нема некој што не слушнал за него, иако многумина не знаат да го препознаат во природата. Расте разгрането во полиња, покрај патиштата и на запуштени места, особено на суви, сончеви, карпести падини. Има сребрено-зелена боја, а листовите се во бела боја. Содржи две горчливи кристални супстанци: apsintin i anapsintin, јаболкова киселина, танини, железо и масло. Маслото, меѓутоа, содржи кетонски тујон, кој може да биде токсичен. Поради оваа токсичност, пелинот се’ поретко се користи, а при подготовката на медицинските препарати често го менуваат со не-токсични, горчливи билки. Сепак, доколку се користи правилно, може да биде ...
сите 14 | | | веќе видена

Светскиот ден за борба против маларија оваа година се совпаѓа со активности за одбележување на 70-годишнината од СЗО. Програмата го одбележува денот со серија интервјуа со лидерите и застапниците во глобалниот одговор противмаларија, како и за клучните моменти во борбата против оваа болест во текот на изминатите 7 децении.Овогодинешниот слоган „Подготвени да ја победиме маларијата„ (Ready to Beat Malaria) јa означува колективната енергија и посветеност на заедницатаза искоренување на маларијата.Движење на маларијата во светот и во Р. МакедонијаМаларијата е ерадицирана во Северна Америка, Европа и Русија, меѓутоа и покрај сите напори усмерени за контрола на заболувањето, повторно се појавува во тие, но и во многу тропски и суптропски предели.Неодамнешното зголемување на бројот на случаи во светски рамки се должи главно на глобалното затоплување, отпорноста на комарците кон инсектициди, потфрлување во напорите за нејзина контрола (лошо спроведен епидемиолошки надзор, миграција на векторите и др.)На крајот на ...
сите 28 | | | веќе видена

Можеби комбинацијата од спанаќ, домати и маслинки е една од најлудните кои сте ги чуле, но истовремено е и една од највкусните кои некогаш сте ги пробале! Одлично оди сервирана во прилог на риба или како нискокалорична вечера.Потребни состојки400 грама исчистен спанаќ2 домати со средна големина7-8 зелени маслинкисолмаслиново маслоПодготовкаДобро измијте ги листовите спанаќ, кои претходно сте ги оставиле да отстојат во сад со вода. Исечкајте го спанаќот што е можно поситно и ставете го во сад за салата. Исечкајте ги доматите најпрво на половина, а потоа половинките на тенки ленти и додајте ги во садот со спанаќот. Прелијте со маслиново масло, посолете и добро измешајте. Исечкајте ги маслинките и расфрлете ги врз веќе речиси подготвената салата. Доколку сте љубител, слободно попрскајте ја салатата со малку пармезан. Секој залак ќе биде вистинско уживање за вашите сетила!Уживајте!
сите 72 | | | веќе видена

За подготовка на чорба од боранија потребни ви се следните состојки:500г боранија2 лажици брашно200 мл кисела павлака1 чешне лук1 кромидСолБиберМагдонос:Кромидот исечкајте го на ситни парчиња и пржете го во масло со малку вода. Измијте ја боранијата, исчистете ја и исцедете. Додадете ја во кромидот, пржете околу 10 минути, па додадете 1 литар вода и гответе на потивко. Додадете магдонос, сол и бибер по вкус. Оставете да се готви додека течноста не испари и не ви остане пола литро вода. Исечкајте го лукот, а брашното помешајте го со малку вода, потоа додадете ги во боранијата. Гответе уште околу 10 минути. На крај, додадете ја павлаката и сол по потреба. Послужете топло.Добар апетит!
сите 97 | | | веќе видена

Името иланг-иланг (Ylang-ylang) значи пустина, алудирајќи на неговото природно живеалиште, и ретки, што укажува на неговиот исклучително деликатен мирис, но најпознат и најкористен превод е „цвеќе над цвеќето“. Во Индонезија цвеќињата на ова дрво се ставаат на креветот на младенците за среќа, а на Филипините жените прават ѓердани и ги носат, а исто така се ставаат како украс на религиозни слики и икони.Иланг-иланг маслото се добива со дестилација на цвеќињата на тропски дрва од семејството на Анонацеа. Ова дрво потекнува од тропските шуми на Филипините. Аромата е слатка, но овој мирис, луѓето генерално или го сакаат или не го сакаат. Маслото обично се пропорачува за сексуални проблеми, особено за недостаток на желба за секс. Го намалува високиот крвен притисок и го смирува срцебиењето. Иланг-иланг е идеално масло за масажа кога сте под стрес. Се користи во релативно мали дози. За самопомош кај нервоза и стрес се подготвува мешавина од 20 мл растително масло, на пример бадемово, 10 капки иланг-иланг масло и ...
сите 6 | | | веќе видена

Афион или познат уште како мак (лат. Papaver somniferum) е растение од семејството Papaveraceae, од кое се добива афионово семе и опиум. Постојат околу 100 вида. Афионот расте до метар и половина во височина. Содржи бел млечен сок, богат со алкалоиди. Цветовите најчесто се во различни нијанси на црвена, а поретко се во бела, жолта и виолетова боја. Семето на повеќето видови се користи и како зачин во производството на леб, како и во слаткарството. Семето исто така може и да се цеди, за да се добие масло од мак, кое се користи во готвењето. Семето содржи незначително мали количини на наркотици.Афионот во антиката, во грчко-римските митови бил користен како симбол на сонот поради опиумот, и на смртта поради црвената боја на цветот. Старите Египќани го користеле семето од плодот на афионот. Преку арапските трговци, производството на опиумот се проширило во Персија и Индија. Денес веќе се одгледува во многу медитерански земји, меѓу кои и Турција, Франција, Индија и источно-европскиот регион.Семињата имаат ...
сите 14 | | | веќе видена

Без оглед што некои тврдат спротивно, големината и формата на пенисот им се битни на жените. Постојат одредени перцепции и претпоставки за некои величини и форми, па ќе се обидеме да ви наведеме некои предности и недостатоци на истите. Секој пенис и секоја вагина имаат свои карактеристики, немаат еднаква големина, ниту форма, но, благодарејќи им на разновидните пози и техники, можно е да се ужива во сексот од било каков вид. Битно е само да се информирате и експериментирате.Се работи за пенис со голема величина, што кај многу жени предизвикува страв и болка. Предноста е што сосема исполнува, создава голем притисок и стимулација на сите подрачја, а негативната страна е можната болка.Формата на пенис кој што е закривен на врвот се вика банана. Најголемата предност му е лесна стимулација на горниот дел од вагината каде што се наоѓа Г точката. Проблемот може да биде тоа што многу мажи со ваков вид на пенис се несигурни и ја сметаат самата форма многу непривлечна. Нема потреба, бидејќи дури и мажите со послаби ...
сите 10 | | | веќе видена

Според некои испитувања, мажите полошо го организираат своето слободно време отколку жените, но, исто така, го имаат и повеќе. Иако жените ја превземале својата професионална улога во светот, домаќинството и децата се’ уште се претежно женска работа, така да, општо гледано, жените pо правило повеќе работат. Не постои универзално правило кое ќе ве воведе во светот на машкото слободно време, но, затоа постојат одредени категории кои најчесто се појавуваат во анкетите и не известуваат за тоа кои се омилени активности кај луѓето. Следуваат неколку категории за слободните активности кои им се омилени на мажите.Излегување со другарите – Многу мажи сакаат да се дружат со своите колеги и пријатели во своето слободно време. Тоа понекогаш значи излегување на пијалок во кафуле, но може да значи и некоја заедничка активност, како гледање или играње спорт, излет и слично.Гледање телевизија – Ова е омилената активност на повеќето луѓе. Било да се гледа серија, филм или вести, многумина уживаат да си го поминуваат ...
сите 16 | | | веќе видена

Ајурведа е традиционална индиска медицина. На санскрит зборот “ајурведа“ е буквално преведен како „науката на животот“ или „уметноста на долговечноста“. Ајурведата постои повеќе од 5000 години, а од неа потекнуваат сите останати медицински традиции во светот. Таа смета дека животот е комбинација на чувства, интелигенција, тело и душа. Да се постигне идеалното здравје, треба да се биде здрав на физичко и на ментално ниво. Таа ги превенира болестите и го подмладува организмот. Посебно внимание се посветува на исхраната и на рамномерниот начин на живот. Светската организација во својот конгрес во Алма Ати во 1977 година официјално ја признава оваа техника и ја препорачува нејзината примена. Ајурведата има 8 гранки:Kayacikitsa – интерна медицинаSalakya – третман на болести на главата и вратотVisagara – третман на состојби предизвикани од токсиниBhuta – vidya – лекување на ментални болестиKaumara bhrtya – третман на децаRasayana – користење еликсири за одржување на младостаVajikarana – употреба на ...
сите 2 | | | веќе видена

next