Здравје и Убавина

Ви предлагаме да направите вкусен моцарела сендвич, за кој Ви е потребно:• 400 гр интегрален леб • 300 гр домати • 150 гр моцарела • свеж босилек • 800 мл сок од цеден портокал – како пијалокНачин на подготовка:Лебот исечете го на кришки и наредете го во тепсија. На парчињата леб одозгора наредете парчиња домати, парчиња моцарела и свеж босилек. Рерната загрејте ја на 200С и печете неколку минути додека моцарелата не се растопи. Топлите сендвичи послужете ги со чаша цеден сок од портокал.
сите 7 | | | веќе видена

Хималајска сол е единствена сол која има совршена кристална структура. Од таква структура телото може, без многу напор, лесно и едноставно да ги апсорбира сите вредни минерали и елементи. Воедно, оваа сол е најчиста во светот, поседува 84 минерали и елементи идентични со оние во човековото тело. Спаѓа во група на камени соли, но, за разлика од останатите, хималајска сол настанала под огромниот тектонски притисок во период од 250 милиони години.Потекнува од океан, а се добива во подножјето на Хималаите. Во минатото била резервирана за кралевите, а ја нарекувале и бело злато. Најквалитетните карпи се мелат во сол која се користи во бањи и разни третмани. Ефикасна е во третман на ревматизам, астма, алергии и разни заболувања на кожата. Може да се користи за инхалација, со проблематични синуси, болки во грло, бронхитис. Препознатлива е по својата розова боја, што е последица на голем број минерали. Откриено е дека со загревање го јонизира воздухот, со што го прави почист и поздрав. Поради овој факт од ...
сите 3 | | | веќе видена

За да живеете здраво, хранете се здраво – со воведување на мешавина за холестерол во секојдневната исхрана. Четирите семиња го подобруваат имунитетот, расположението и способноста за физичка активност.Станува збор за балансирана мешавина од 4 мелени семиња: тиква, сончоглед, лен и интегрален сусам, која е природно богата со диетални влакна, железо, витамин Б1, калциум, магнезиум и фосфор. Може да се комбинира со разновидни рецепти. Се препорачува да се користи во сендвичи или тостови во кои има разновиден зеленчук. Може да се стави врз лепчето или пак внатре во сендвичот. Исто така, може да се конзумира со јогурт, препорачливо е со оној со помал процент на масленост. Лесен, едноставен и брз начин за добивање на потребната дневна енергија, без многу калории.Со постојано конзумирање на оваа мешавина, позитивно се влијае врз:намалување на холестеролот – го намалува лошиот холестерол во крвта, а со тоа превентивно се влијае врз срцевите заболувања,помага во одржувањето на здрави и витални бубрези и ...
сите 5 | | | веќе видена

Истанбул, некогаш нарекуван Константинопол, во чест на римскиот цар Константин, Византиум или Цариград, сместен е на Босфорскиот истмус, а во текот на својата долга историја, бил престолнина на дури три големи империи; римската, византиската и отоманската. Ова е најголемиот град во Турција, иако од прогласувањето на модерната Република од страна на Ататурк, во 1923. година, главниот град на државата станала Анкара. Заедно со Печух во Унгарија и Есен во Германија, Истанбул е избран за европскиот главен град на култура, во 2010. година.Истанбулските области се поделени на три главни подрачја;Историски полуостров, каде се наоѓа стариот Цариград, во касната отоманска ера наречен Стамбол. Ова подрачје завршува со тврдините на Теодосиј, Златната порта и тврдината Једикуле. Северно од Златниот рог, на чии јужни крајбрежја се наоѓа полуостровот, сместена е средновековната тврдина Галата и последната Султанова палата. И на азиската и европската страна од Босфор, можат да се видат убавите вили на богатите. Областите ...
сите 2 | | | веќе видена

Тиквата е растение од фамилијата Cucurbitaceae и потекнува од Централна Америка. Според хранливата вредност, има водечка улога.Позначајни видови се обична, готварска, мускатна, печенка. Тиквата е значајна заради содржината на шеќери, пектини, азотни материи, каротин, витамини А, Б, С, Е, калиумови соли и железо. Се подготвува варена, печена или пржена. Мускатната се користи и како додаток во сокови и детска храна. Семето од тиквата се користи во индустријата. Одлично се сложува со храна, пијалоци и зачини како: јаболки, сланина, кафеав шеќер, путер, карамел, цимет, кокос, коњак, шери, бурбон, јогурт, лук, каранфилче, патка, ѓумбир, Gruyere сирење, мед, праз, јаворов сируп, нане, меласа, печурки, морско оревче, ореви , маслиново масло, кромид, бибер, мајчина душица, ванила, оцет :– тиквата содржи антиоксиданси, каротен, витамини Ц и Е, и е идеална против срцеви заболувања, мозочен удар, болки во желудни, очно перде– содржи минерали: калиум, фосфор, калциум, железо, манган, а има само 28 калории на 100 ...
сите 47 | | | веќе видена

Пасифлора (Passiflora Incarnata) претставува една од најпопуларните украсни билки, која има карактеристичен пурпурен цвет што наликува на круна со трњe. Во Јужна Америка ја нарекуваат Крстов цвет, затоа што потсетува на круната од трње што ја носел Исус. Во Европа е донесена на почетокот на 17-иот век од страна на шпанскиот лекар Alfonso Monardes. Во југоисточна Америка, домородците Cherokee ја користеле како лек затоа што имала пријатен вкус, а пак, Ацтеките ја користеле како седатив и спазмолитик (за олеснување на грчевите). Според европската регулатива, како лековит дел од растението се смета зелениот дел, вклучувајќи ги и цветовите и листовите. Употреба:Се користи за треман на несоница, кај луѓе кои имаат проблем со спиењето. Помага да се одржи здрав сон.Ја ублажува анксиозноста.Третман на тахикардии кои се предизвикани од стрес.Намалува стрес.Може да се користи како помошно лековито средство кај Паркинсонова болест и при благи облици на епилепсија.Може да се зема како спазмолитик, ги намалува грчевите ...
сите 6 | | | веќе видена

Лавандата (Lavandula Officinalis) се култивира низ многу земји ширум светот, но најквалитетното се добива од Хрватска, од островот Хвар. Во историјата и’ се придавале различни својства, а сушените цветови се употребувале во кулинарството, медицината, за хигиена на телото, но и како магично средство за добра среќа. Битните фармаколошки состојки на лавандата се хидроксикумарини, деривати на кафената киселина и етеричното масло со линалол и линалил ацетат. Mаслото е бистра безбојна до слабо жолтеникава течност со својствен, пријатен мирис кој се должи на присутниот камфор лут и горчлив вкус. Ова повеќе се употребува во козметичкото и парфимериско производство, но покажува и инсектицидно дејство (против молци), но и во препарати како коригенс на мирис. Сувите цветови пак, се користат како рубефациенс за функционални нарушувања на периферната циркулација, во форма на различни средства за втривање во кожата или како купка, во т.н. бањи со лаванда (балнеотерапија). Бидејќи се користи за стимулација на кожата и ...
сите 9 | | | веќе видена

За да подготвите вкусна и здрава салата од блитва потребни ви се само 5 минути и следниве состојки:30 листови блитвалукоцетмаслосолПодготовка:Блитвата на кратко ставете ја во зовриена вода, потоа извадете ја. Исечете ја на ситни парчиња. Додадете сол, оцет и масло, по желба. Сервирајте како додаток за ручек или како лесна вечера.Добар апетит!
сите 51 | | | веќе видена

1. Нежен пилинг за лице од бадем и павлакаСостојки: 3 лажици павлака, шолјичка шеќер, ½ шолјичка кафеав шеќер, 2 лажици маслиново масло, ½ шолјичка мелени бадемиПодготовка: Нанесете го пилингот на суво лице и тријте ја нежно кожата со кружни движења. Лицето измијте го го топла, па со ладна вода2. Брзо и темелно против подочнициСостојки: две подебели парчиња краставица, две вреќички зелен чајПодготовка: Краставицата и вреќичките држете ги во фрижидер, а потоа ставете ги на очите и оставете ги да делуваат некои 10тина минути. Зелениот чај природно ги стеснува капиларите3. Тоник од босилок за чистење на лицетоБосилокот е одличен антисептик, ги победува бактериите кои предизвикуваат акни. Земете 3 лажици листови сув босилок ставете ги во зовриена вода. Изладете ја водата и со памукче нанесете на лицето или вратот. Постапкава повторувајте ја секој ден пред да го чистите лицето
сите 22 | | | веќе видена

Многу едноставни и брзи за подготовка, згодни за веселби, пополнување на секоја маса, топлите предјадења можат да бидат и дел од менито за ручек или додаток со пијалокот што го пиеме. Еве ги најбараните предјадења:Похуван кромидПотребен е 1 голем кромид или два помали за 1 особа. Го сечеме кромидот на кругови со дебелина од 2-3 милиметри и круговите ги валкаме во брашно, во едно изматено јајце, а потоа во лебни трошки (презла). На добро загреано масло или во фритеза ги ставаме крукчињата кромид и ги пржиме додека не се заруменат. Може да се послужат со тартар сос.Пилешки прстиСтек околу 150 гр. го сечеме надолжно добивајќи ленти од пилешко месо, не подебели од 1 центиметар. Исечениот стек се става во брашно, па во матени јајца и на крај во лебни трошки. Многумина ставаат и сусам. Се пржат во масло, додека не добијат убава румена боја. Може да се послужат со тартар сос и сос од сенф и мед.Чипс тиквичкиПоловина тиквичка ја сечеме надолжно и тенко. Исечената тиквичка ја ставаме во вода со вегета да постои ...
| | веќе видена

Домашен рецепт бр. 11 лажица мед,1 жолчка,1 лажица маслиново масло,1 лажица јаболков оцет,1 лажица шампон.Сето ова се меша добро и се става на коренот на косата, а потоа по целата должина на косата. Се остава да отстои околу 1 час, а потоа се мие. Косата делува здраво и со волумен по миењето.Домашен рецепт бр. 2По шампонирањето, исушете ја косата со крпа. Ставете алое вера гел по должина на скалпот и оставете 10 минути, а потоа измијте со вода. Нанесете масло од јојоба кое ќе ви даде сјај и мекост на косата. Исто така, доколку сакате, можете да ја направите постапката така што прво ќе нанесете алое вера гел, а потоа ќе ја шампонирате косата. Истата маска за коса од алое вера може да се користи и со сок од половина лимон. Со оглед на фактот дека смесата е потечна, внимавајте и облечете постара маица или ставете капа за туширање. По 10-15 минути измијте. Оние со свежо бојадисана коса не треба да користат лимон.
сите 19 | | | веќе видена

Некои луѓе изгледаат секогаш среќно бидејќи ја прифатиле позитивноста како животен стил. Тие секогаш се насмеани и несвесно ја шират позитивната енергија на луѓето околу нив. Да се поседува вакви луѓе околу себе е вистинско богатство. Како да ги препознаеме позитивните личности?Смирени и умерени се – нивната интонација не е висока и нивните зборови се добро промислени.Насмеани се – нивниот пристап е со постојано присуство на насмевката.Свесни се дека може да биде полошо – тие се соочуваат со проблемите како и сите други, но научиле дека колку и да е лошо, може да биде полошо.Го живеат животот – не ги живее животот нив. Живеат за себе, не за другите – тие среќата ја пронаоѓаат во себе и најблиските, не ги слават несреќите на другите.Секој ден е последен – имаат планови за иднината, но работат како да е нивниот последен ден.Кога еднаш позитивноста ќе стане животен стил, личноста се менува и станува посреќна. Таа полесно се соочува со проблемите, пронаоѓа едноставни, но функционални решенија и продолжува ...
сите 10 | | | веќе видена

Јогата претставува поврзување со нашето вистинско битие. Без разлика на тоа кој пат сте го одбрале, или која техника ја применувате – целта е секогаш иста – спознавање, самоспознавање, свесност и поврзување со божественото, што всушност е вистинското битие. Јогата е една од шесте основни системи на индиските мисли познати под заедничкото име darsana, збор кој потекнува од санскриткиот корен drs штозначи гледа. Според тоа, darsana значи вид, гледиште, став и креативен начин на гледање на работите. Шесте основни darsana се: nyaya, vaiseshika, sankhya, yoga, mimamsa и vedanta. Се смета дека јогата потекнува од санскритскиот збор yuj, што значи да се соедини. Според тоа, јогата претставува соединување со правото битие. Уште едното значење на јогата е и поврзување со умот, што значи насочување на мислите кон практикувањето јога, пред да започнете истата. Другото значење е – да се достигне тоа што претходно било недостижно. Кога ќе најдеме начин таа желба да ја претвориме во акција, тогаш се случува јогата. ...
сите 3 | | | веќе видена

После калциумот, фосфорот е најзастапен минерал во човековото тело. Во природата се наоѓа во вид на соли и се јавува во три облици: бел – отровен, виолетов – неотровен и црн – најстабилен. Името го добил од грчкиот збор phos и pheroskoje кои значат носител на светлост, затоа што фосфорот во темница свети.Овој макроелемент заедно со калциумот е главна компонента на коските и забите. Кај возрасен човек го има во околу 500 – 700 грама, од кои 85% се во коските. Остатокот се наоѓа во сите клетки на меките ткива во облик на фосфолипиди, фосфопротеини и неогрански фосфати. Во облик на фосфолипиди, фосфорот е главен структурен дел на клеточните мембрани. Неговото дејство е поврзано со она на калциумот. Фосфорот е дел од структурата на нуклеинските киселини ДНА и РНА. Неопходен е во метаболните процеси за создавање на енергија потребна за живот и нормално функционирање на телото, изградба и обнова на клетките, и многу други. Производството на енергија во нашето тело зависи од аденозин трифосфат и креатин фосфат, ...
сите 6 | | | веќе видена

Диетата е дело на Jorge Cruise, фитнес-новинар кој поставил три правила што треба да ги почитувате доколку сакате ефекти: 1. Појадокот треба да го консумирате по еден час откако ќе станете од кревет. 2. По појадокот мора да јадете на секои три часа. 3. Треба да запрете со јадење три часа пред да одите на спиење.Тој верува дека ваквиот начин на исхрана го забрзува основниот метаболичен процес, што води до побрзо варење на храната, губење калории, повеќе енергија и помал апетит. Приближно секој оброк содржи 400 калории. Доколку ручекот од 400 калории го поделите на 4 дела, ќе внесувате на секои три часа по 100 калории. Со консумирањето на храната на секои три часа го принудувате метаболизмот постојано да работи. Тоа е еден вид вежба на која организмот ќе почне да се навикнува. Резултатите се видливи најмногу околу половината. Jorge Cruise ветува губење два килограми секоја недела без при тоа да се намали или да опадне мускулатурата.
сите 20 | | | веќе видена

Пантотенската киселина или витамин Б5, исто така припаѓа во групата на Б витамините. При нормална прехрана кај човекот не е позната појава на хиповитаминоза, затоа што ја има во скоро сите намирници. Претставува составен дел на коензимот А кој има важна улога во метаболизмот на јаглехидратите, мастите и протеините.Постои во две форми: чиста пантотенска киселина и нејзината калциумова сол – калциум пантотенат. Пантотенатот помага во регулирање на високото ниво на холестерол и триглицеридите во крвта, додека пак пантотенската киселина помага во третман на ревматоиден артритис и во спречувањето на појава на акни.Природни извори на витамин Б5 се : месото, мешункастите плодови, јајцата, црниот дроб, темното пилешко и мисиркино месо, овошјето и зеленчукот, печурките, лососот, оревите, компирот, пченката, кикириките, квасецот и друго.Пантотенската киселина која се наоѓа во лосиони и креми ја ублажува болката од изгореници, исеченици, гребаници, и исто така го намалува воспалението на кожата и го забрзува ...
сите 8 | | | веќе видена

Возењето велосипед е популарна вежба, како за рекреација, така и за намалување на телесната тежина. Можете да уживате во природата сами или заедно со вашето друштво, а освен тоа и физички се активирате.Со возењето велосипед, си ја зголемувате издржливоста и ја намалувате телесната тежина со забрзување на метаболизмот. Во зависност од вашата тежина и интензитетот, се трошат околу 180 – 700 калории за еден час. Освен тоа, поволно влијае на здравјето на организмот.Еве неколку причини зошто е добро да се вози велосипед:Подобрување на телесната кондицијата – зајакнување на мускулите, намалување на телесната тежинаПодобрување на здравјето – се намалува ризикот од појава на кардиоваскуларни болести, се регулира крвниот притисок, се намалува стресотВи овозможува слобода која возачите на автомобил ја немаат – можете да возите било каде, со брзина која вие ја сакате, со ваше темпо, можете да се паркирате било каде и сличноБрзо се стигнува на саканата локацијаСе развиваат рефлексите, рамнотежата, интуицијата и ...
сите 4 | | | веќе видена

Деловната комуникација денес, во голема мера се одвива преку компјутер, односно преку електронската пошта. Но, многумина забораваат дека пишување пораки на пријатели и шефови, односно колеги од работа не е исто. Доколку ги правите овие грешки, научете на кој начин да ги одбегнете во иднината и да станете професионалец во својата работна средина.Најбитното правило е да внимавате на јазикот и граматиката. Користење на странски зборови, најчесто англицизми или србизми, или кратенки е дозволено во приватните конверзации, но не и во деловната комуникација. На тој начин оставате вечаток на необразована, непрофесионална или површна и несериозна личност. Од вас се очекува кореспондентно користење на исправни јазични конструкции, јасни реченици, соодветен правопис и граматика. Внимавајте и на правописните грешки. Доколку имате време, прочитајте ја пораката, односно текстот по втор, пат пред да ја испратите на вашиот надреден.Не користете жаргони. Во деловната комуникација нема место за такви зборови. Тие се сметаат ...
сите 17 | | | веќе видена

Научниците веруваат дека постојат две главни функции на плачење: да се смириме кога сме емотивно потресени и како комуникација со другите, односно, сигнализација на чувства со кои се обидуваме да влијаеме на нечие однесување. Така постојат 5 различни видови на солзи: солзи предизвикани од физичка болка, емоционална болка, емпатични, социјални и сентиментални солзи. Постои голема разлика помеѓу солзи предизвикани од тага или среќа. Од гледна точка на психофизиологија, емоционалните солзи настануваат поради наглите трансфери на активности од симпатички кон парасимпатички нервен систем. Луѓето не плачат кога кризата е на својот врв. Често еден пријателски гест може да не’ натера на солзи, или израз на сочуство, познато лице, емпатија и сл. Возрасна личност најчесто нема веднаш да почне да плаче кога ќе прими вест за нечија смрт, но, штом ќе види познато лице или член на семејството, тоа сигурно ќе го направи, како знак на релаксација и безбедност. Ова се ситуации во кои солзите се појавуваат во време кога ...
сите 10 | | | веќе видена

Пчелите јаразлагаат сахарозата од нектарот, до глукоза и фруктоза и ја конвертираат во инвертен шеќер, основна структура и компонента на медот. Бојата, мирисот и вкусот зависат од растението од кое се собира медот. Со подолго стоење може да се зацврти, а со загревање на 40 степени повторно станува течен. Медот се користи најмногу во прехраната, поради неговата голема енергетска вредност, која потекнува од инвертниот шеќер.УПОТРЕБА НА МЕДОТТретманот со мед се нарекува , која вклучува обновување на енергијата, подобрување на физичката издржливост и подобрување на имунолошкиот систем. Медот, исто така, се смета дека има смирувачки ефект. Исто така, помага при варењето на храната и понекогаш се користи за лекување кардиоваскуларни болести и респираторни проблеми. Тенок слој на мед може да се примени на кожата како дезинфициенс и да исцели мали рани на кожата и распукани усни. Колку е потемен медот, толку се подобри неговите антибактериски и антиоксидативни својства.Навлажнувач на кожата – Медот, помешан со ...
сите 6 | | | веќе видена

next