Здравје и Убавина

:1 карфиол3 компири, излупени и исечкани1 лажица путер2 лажици павлака1 лажица лук во прав10 лимониСол, бибер, црвен пипер:Гответе го карфиолот околу 10 минути, додека не омекне. Потоа ставете го во блендер. Компирот се вари, па се сечка, и се додава во блендерот, заедно со карфиолот. Додадете малку млеко, путер, павлака, лук, сол и бибер. Мешајте додека сите состојки не се соединат. Додадете уште млеко по потреба. Исечете во врвот на лимонот и издлабнете ја внатрешноста, додека не остане само кората. Измијте го и исушите, а потоа наполнете го со пире.Добар апетит!
сите 28 | | | веќе видена

Моето прво вработување како професор беше во средното училиште “Цветан Димов“, се’ до 2003 година во кое поминав еден од најубавите и најплодните години во кои се изградував како професионалец и своето знаење, умеење, животно искуство го споделував со младите средношколци. Секогаш подготвена за нови предизвици и позитивни промени, прифатив да бидам директор на ОУ “Димитар Миладинов“ во кое за пет години успеав да ги реализирам и применам сите дотогаш стекнати европски искуства и знаења. Сега како директор на ООУ “Гоце Делчев“ се обидувам да делувам во сферата на подобрена и позитивна комуникација, соработка со учениците и наставниците во желбата на нашите ученици да им овозможиме поспокоен , и посреќен престој во училиштето.Да се биде директор на основно училиште е голема одговорност и чест, потребни се знаења, вештини на комуникација, разбирање на наставничката професија, разбирање за потребите на децата и родителите и пред се’ треба да се биде човек. Секогаш сум имала во предвид дека највисоката оценка од ...
сите 2 | | | веќе видена

Одгледување и растење дете е една од најтешките нешта на светот, и работа за која секогаш ќе се чуствувате неподготвени. Но сепак тоа е она што човекот најмногу го исполнува. За односот мајка и ќерка се напишани бројни книги, и се спроведени безброј истражувања, но она со што сите се сложуваат е дека врската помеѓу мајката и ќерката е темелот на секоја здрава жена. Подолу ќе прочитате 20 издвоени совети и мислења од анкета спроведена меѓу повеќе мајки, кои делат совети за воспитувањето на своите ќерки:• Нормално е да мислиш дека се и другите девојки убави.• Пронајди искрени пријатели кои ќе бидат секогаш тука за тебе.• Не дозволувај ниедно момче да те убеди дека е помоќен од тебе и да те промени.• Биди сестрана личност• Биди свесна дека животот е подеднакво забавен и убав како твојот Инстаграм профил.• Можеш да бидеш најдобра каде и да си.• Твојот успех не е мој успех. Твој е и само твој.• Не дозволувај да те убедуваат во некои факти за кои ти сметаш дека не се точни• Луѓето не се делат по години, изглед и ...
сите 2 | | | веќе видена

Ако барате уникатно место за летен одмор, Ви предлагаме да го посетите Поситано. Се работи за мало, но интересно, убаво и мирно местенце во регионот Кампанија, во Италија. Во средниот век било главно пристаниште на републиката Амалфи, а врвот на просперитетот го доживеало во текот на 16-тиот и 17-тиот век. После долг период на сиромаштија, Поситано почнува да привлекува големо туристичко внимание во 50-тите години на 20-тиот век, особено од кога за него пишувал познатиот американски писател Џон Стајнбек.Иако се работи за село, љубителите на културните споменици никако нема да бидат разочарани, бидејќи постојат многу знаменитости за разгледување. Можеме да ја издвоиме црквата Санта Мариа Асунта, каде се наоѓа и фамозната византиска икона на Црна Богородица која датира од 13-тиот век. Според легендата, од Византиум ја украле пиратите, кои, пловејќи во близина на Поситано, ги зафатило невреме. Во близина на црквата се наоѓа и палатата на францускиот крал Јоаким Мурат изградена како летна резиденција во 18-тиот ...
| | веќе видена

Како се приближува летото, доаѓа периодот кога многумина размислуваат за одмор. Во оваа статија ќе ви ја претставиме, во кратки црти, една од најпознатите туристички дестинации во Јужна Европа, Алгарве. Алгарве е најјужниот регион на Португалија, а воедно и една од најпопуларните летни туристички дестинации. Се протега преку 150 километри, од гратчето Сагрес, до Тавира и границата со Шпанија. Името потекнува од маурскиот термин Ал Гарб, што значи запад, бидејќи овој регион ја претставувал најзападната точка на подрачјето кое со векови било под маурска власт. Благодарение на благата клима, Алгарве е идеално место за одмор, но и за спортски активности, како што се водени спортови, јавање, голф, тенис…Исто така, поседува и возбудлив ноќен живот со бројни барови, кафулиња, ресторани и клубови, што особено ги привлекува помладите туристи. Без оглед дали сакате да патувате за да се забавувате или заради разгледување на културни богатства, оваа дестинација не може да ве разочара. Што да посетите во Алгарве?Едно од ...
сите 3 | | | веќе видена

Имате повеќе пара стари патики кои се во одлична состојба, но не ги носите бидејќи имаат непријатен мирис? Не е тајна дека нозете повеќе се потат кога носиме патики, особено во летните денови. Разни бактерии се собираат во внатрешноста на патиките и шират мирис кои и не е баш пријатен. Уште понепријатно е кога токму тој мирис се шири низ ходникот, а потоа и низ поголем дел од домот, како и од шкафчињата за чевли. Ослободете се од овој мирис лесно и брзо.Најбрзото решение за секој непријатен мирис се освежувачите за простор. Од големата понуда на пазарот изберете го оној кој најмногу ви одговара. Но сепак, внимавајте, овие освежувачи по долго користење, можат да предизвикаат алергија. Решете го вашиот проблем на брз и ефикасен начин со помош на песок за мачки. Во две чорапи ставете по еден грст песок и заврзете ги чорапите, да не се истури песокот. Ставете по една чорапа во патиките и оставете ги во текот на ноќта. Песокот за мачки е идеален бидејќи впива влага и мириси, и е ефтино решение за разлика од разни ...
| | веќе видена

Рабарбара, равен или лат. Rheum rhabarbarum, иако е зеленчук, во САД, во 1947 година, е донесена одлука да се смета за овошје. Поради своите лековити својства се кориси во Кина веќе илјадници години, а во Европа е донесено од страна на Марко Поло.Ова овошје содржи многу корисни киселини, како јаболкова киселина, ниацин, пантотенска киселина, фолна киселина, минерали (калциум, магнезиум, манган), полифеноли и витамини Б и Ц. Добро делува врз дигестивниот тракт и веќе долго време се користи како лаксатив, лек за запек. Во мали дози може да се излечи дијареа. Рабарбара го стимулира метаболизмот, што ја прави идеална храна за луѓе кои сакаат да изгубат тежина.Лековити дејства: моќен антиоксиданс, има антиалергиска и анти-воспалителни својства, помага при регулација на нивото на холестеролот, ја подобрува циркулацијата и метаболизмот, го чува здравјето на очите, го спречува развојот на ракот, го подобрува апетитот.Во исхраната се користи само стеблото, бидејќи листовите се токсични. Стеблото има слатко-кисел ...
сите 2 | | | веќе видена

Д-р Бобан Пешиќ, специјалист по информодијагностика и информотерапија, појаснува дека со оваа метода голем број хронични состојби се диагностицираат и лекуваат успешно и без хемија.Д-р Пешиќ, раскажете ни повеќе за информодијагностиката и информотерапијата. Со што се одликуваат тие од класичната медицина?- Всушност и двете се надополнуваат. Класичната медицина става приоритети на последиците, а информациона медицина како комплементарна, помага за попрецизно да се одреди причината за болеста. Накратко, овој вид на дијагностика и терапија ја испитува самата работа и процесите на самите клетки во организмот на човекот. Било која причина: бактерии, вируси, лекарства, хемиски додатоци на храна, пестициди, па дури и храна која не е во склад со антигенот на крвната група може да ја наруши генететски предефинираната фреквенција на клетката, со што доаѓа до пореметување на информациите во комуникацијата на клетките. Решение на проблемот може да биде информодијагностиката и информотерпијата со чија помош рано се ...
| | веќе видена

Погледнете го видеото со најубавите скриени плажи во Европа. Доколку се уште не можете да решите каде да одите на одмор ова лето и доколку сте во потрага по авантури, ова е идеална можност за да испробате нови локации!
сите 19 | | | веќе видена

Овен (21.03.-21.04.)Работа: Кон почетокот на месецот ќе имате многу енергија и успех во планирање и извршување на задачите, но втората половина на месецот носи предизвици.Љубов: Пред вас е месец на можности, освојувања и романтични средби. Сепак, слободните овни не треба да брзаат во донесувањето на конечна одлука. Неодлучноста ја забележува и потенцијалниот партнер. Доколку сте во врска ќе бидете во можност да ја освежите истата. Кон почетокот на месецот тоа ќе ви успева, но, кон крајот на месецот постои можност да ја расипете речиси идиличната врска. Бидете директни и искрени.Здравје: Несоница. Бик (21.04-21.05)Работа: Успех, умешност и концентрација во тешките преговори. Повремениот пад на енергија го решавате брзо и успешно.Љубов: Браковите и долгите врски ќе опстојуваат во мирен период. Партнерот ве поддржува. Слободните бикови ќе имаат средба со некое лице од минатото, што ќе ги врати сентименталните сеќавања. Бидете внимателни и реални. Ве очекува месец полн со авантури и забава. Искористете ...
сите 33 | | | веќе видена

Приборот за шминкање бара редовно да чистење и одржување. Чистиот прибор е битен, како за хигиената, така и за негата на лицето. Доколку не се чистат, постои ризик од појава на мозолчиња и акни. На валканите четки се собираат бактерии кои се мешаат со масло од шминката и нечистотии, што може да биде лошо за тенот. Поради оваа причина, најдобро е да се избегнува користење на туѓа шминка, односно прибор за шминкање. Бактериите можат и да ги загадат производите, што може да доведе до алергии и инфекции и иритација на кожата. Редовното чистење, не само што ќе помогне во елиминација на бактерии, туку ќе го продолжи векот на четката.Битно е да се направи разлика помеѓу синтетички и природни четки. Синтетички четки се направени од различни видови на синтетички влакна, додека природните се направени од животински влакна. Постојат неколку различни средства за чистење кои можат да се купат, но, според мислењето на некои make up артисти, со нивната употреба може да се оштети четката.Постојат природни начини за чистење ...
сите 2 | | | веќе видена

Луѓето уживаат во зачините, а го користат во различни рецепти, за да го подобрат вкусот на храната. Кучињата, исто така, можат да имаат бенефит од многу билки и зачини. Во следниот текст дознајте кои зачини се здрави за кучињата.Оригано, најпознатиот додаток на пица, содржи високо ниво на антиоксианси и флавоноиди. Се користи за смирување на стомачни проблеми, дијареа и гасови.Рузмарин е зачин богат со железо, калциум и витамин Б6. Освен што е безбеден за кучињата, овој зачин е и добар антиоксиданс.Босилек, како и оригано, делува како антиоксиданс, а познат е по своите антивирусни и антимикробни својства.Магдоносот е богат со флавоноиди, антиоксиданси и витамини, а исто така, содржи ликопен и каротен. Веќе долго време ова растение се користи за лекување на кучињата, а најчесто се користи за смирување на желудникот или како освежувач на здив.Ова ароматично растение се користи уште од античките времиња за ублажување на стомачните проблеми, гасови и гадење. Покрај тоа, новите истражувања откриле дека нането ...
сите 8 | | | веќе видена

За подготовка ви се потребни:500 г костени100 мл млеко250 г шеќер6 јајца100 г бадеми1 чашка коњакСок од 1 лимонвишниПола чаша црно вино:Исчистените костени варете ги во млекото додека не омекнат. Жолчките се мешаат со шеќерот додека не се добие пенлива смеса. Во смесата додадете бадеми, сок од лимон и коњак, мешајте и додадете во костените. Изматете ги белките од јајцата додека не станат густи, потоа додадете ги во смесата со костените. Смесата истурете ја во подмачкан калап со брашно (околу 26-28 центиметри дијаметар). Печете околу 45 минути на 170˚С. Вишните варете ги во пола чаша црвено вино со 3 лажици шеќер, додека смесата не стане густа. Смесата истурете ја на изладениот колач.Добар апетит!
сите 23 | | | веќе видена

За подготовка на крекери од босилек потребни ви се:250 мл бадемово (или бело) брашно3-4 лажици сол1 лажица сув босилек1 лажица маслиново масло2 лажици водасусам:Измешајте го брашното со сол, сусам и босилек. Во друг сад измешајте маслиново масло и вода, потоа додадете го брашното и мешајте додека сите состојки не се обединат. Исукајте го тестото (0,5 центиметри дебелина), потоа исечете го на квадрати со нож. Печете ги во претходно загреана рерна на 180°C околу 9-11 минути додека не добијат светло кафена боја. Оставете ги да се изладат и послужете ги со намаз или јогурт.Добар апетит!
сите 23 | | | веќе видена

Лековитите својства на суров компир се познати одамна во народната медицина, иако се смета дека компирот не треба да се јаде суров. Всушност, само кората не треба да се консумира, бидејќи е токсична. Но, она што е опасно по здравјето е недозреан компир со зелена кора. Опасноста лежи во соланинот, токсинот кој се произведува во никулците и зелените делови на компирот.Сокот од компир се користи, како дел од познатиот третман на Бројс, против ракот. Во последно време добива повеќе на значење како ефикасно средство во борбата против болести на црниот дроб и бубрезите, но исто така и за срцеви заболувања, висок крвен притисок, дијабетес, реума и сл. Без оглед на тоа, пиење сок од суров компир е одлично средство за зајакнување на имунолошкиот систем. Помага и при чести главоболки и менструални болки. Други придобивки од овој сок се: го чисти телото од токсини, помага при проблематична кожа, го намалува нивото на шеќерот во крвта, помага при болести на црниот дроб и бубрезите, штити од кардиовасуларни болести. ...
сите 4 | | | веќе видена

Baba ghanoush (арапски بابا غنوج bābā ghannūj, baba ganush) е едно од најпознатите јадења на Блискиот Исток, а за подготовка ви се потребни:1 голем модар патлиџан¼ чаша таан паста (пржен сусам и сол, со масло)1 чешне луксок од еден лимон1 лажица маслиново маслосол и биберсвеж магдонос:Ставете го модриот патлиџан (избоцкан со вилушка неколку пати) во сад за печење обложен со фолија и печете додека не стане темен. Печениот модар патлиџан исечете го на половина и со лажица извадете ја внатрешноста, и исцедете ја од вишок вода. Потоа ставете ја во блендер, додадете ги сите други состојки, освен магдоносот и мешајте додека состојките не се обединат. Ставете го намазот во сад, додадете малку маслиново масло и посипете со свеж магдонос. Послужете со леб или тортиљи.Добар апетит!
сите 21 | | | веќе видена

Потребни состојки за страчатела коцки:5 јајца200 г маргарин100 г темно чоколадо4 лажици брашно1 прашок за пециво100 г шеќер500 мл слатка павлака200 г темно чоколадо200 мл млеко4 лажици мармалад од кајсија:Изматете ги белките со шеќерот, потоа додавајте една по една жолчка со константно мешање со миксер. Истопете го маргаринот и чоколадото и додадете ги во смесата со јајцата. На крај додадете брашно и прашок за пециво. Ставете во сад за печење и печете околу 30 минути на 200°. Додека се пече кората, изматете ја павлаката и додадете крупно рендано чоколадо. Во тенџере ставете млеко и мармалад, варете додека млекото не почне да врие. Кога кората ќе се испече прелејте ја со топлото млеко. На крај, преку кората ставете ја смесата од павлака и чоколадо. Ставете во фрижидер, исечете на коцки, по желба, и сервирајте ладно.Добар апетит!
сите 36 | | | веќе видена

next