Здравје и Убавина

РаботаМарс е ретрограден и потребно е да се насочите кон решевање на финансиските обврски, особено со соработниците.Ќе имате успех на полето на јавноста, како и како се занимавате со ИТ инжинерство. Можност за предизвици кои кои ќе бидат ваша отскочна даска за подобрување на кариерата. Тешко ќе се изборите со препреките, но сепак ќе ги покажете вашите вештини и раководни способности, при што ќе имате успех во градежништво, сервисни или занаетчиски услуги на подолг рок.ЉубовРазмислете зошто вашиот партнер е повлечен и делува напнато. Ќе имате несогласувања околу заедничките цели и тоа ќе причини доста расправии. Двајцата ќе бидете тврдоглави.Слободните на почетокот на месецот ќе “и’ одржат“ лекција на личност која се однесува вообразено. Од сето тоа ќе произлезе симпатија и ќе бидете подготвени за авантура.ЗдравјеПовеќе движење, сонце чист воздух. Во втората половина, слаба циркулација и урогенитални тегобиСреќни броеви: 8, 11, 17, 22, 15РаботаТешкотии на работното место и несогласувања со надредените. Тоа ...
сите 59 | | | веќе видена

Од вас се бара прилагодување кон околностите и подготвеност на компромис. Резултат на тоа може да биде прекин на соработката или несогласување со надредените. Избгенувајте финансиски и деловни ризици. Невработените ќе имаат шанса на полето на деловни услуги или здравството.Искористете го почетокот на јули со партнерот да заминете на одмор или најдете повеќе време за заедничка забава. Партнерот ќе е склон на ситничарење и сомнежи, но ќе треба да му пружите поддршка. Слободните ќе запознаат некого од кого тотално ќе бидат маѓепсани и со кого ќе влезат во долга врска, некој кој е необидечн, позитивен и полн со занимливи идеи.Стабилно. Избегнувајте претерување во животните задоволства и практикувајте физичка активност. 6, 11, 14, 19, 23Почетокот на месецот ви носи подобра организација на плановите и деловните преговори. Ќе се истакнете во комуникација со јавноста и односите со деловните партнери. Втората половина ви е одлична за одмор или патување во странство. Невработените нека се потрудат во делот-односи со ...
сите 63 | | | веќе видена

Најдобрата маргарита е онаа која што е направена од текила со добар квалитет, по можност 100% агаве текила.текила1 зелен лимон исчен на парчињаКрупна солКоцки мраз1 цела и ¼ шолја сок од лимон1/3 шолја трипл сек Cointreau1/3 шолја шеќерЗа коктелот ни е потребна коктел чаша пехар. Краевите на чашата се поминуваат со едно парче зелен лимон. Во еден сад се истура малку сол, а чашата се врти наопаку и така се нанесува солта. Чашата се лади убаво пред да биде подготвена.Во блендер ставаме околу три коцки лед, додаваме сок од лимон и трипл сек над мразот и шеќерот, блендираме полека а понатаму ја зголемуваме брзината се додека мразот не се здроби убаво и целиот состав убаво да се измеша. Се блендира околу минута и се сипува во изладената чаша. Послужете ја маргаритата веднаш.
сите 3 | | | веќе видена

Во летните денови, дури и без интензивно изложување на сонце, кожата сепак добива некоја потемна нијанса од природната. Но, со малку шминка ќе се надополни исончаниот изглед.Многу е важно шминката што ја користите да биде што полесна и што посветла. Затоа, како за подлога изберете течна пудра во малку потемна нијанса. Пред да нанесете тенок слој, измешајте ја со неколку капки вода или пак со малку крем за лице. Во ниеден случај не користете пудра во прав, бидејќи ќе ви го исуши лицето. За посвеж и поздрав иглед јаболчниците нагласете ги со малку руменило во боја на праска.За да ги нагласите очите доволно би било да нанесете водоотпорна маскара, но нема да погрешите и ако нанесете малку сенка за очи во некоја светла, мат боја. Доколку користите моливче за очи, ви препорачуваме да нанесете само една тенка линија на горните капаци. Драматичното нагласување оставете го за вечерните часови.Усните заштитете ги со балсам со УВ-заштита. За да го добиете ефектот на сочни усни, може да нанесете течен сјај со боја на ...
сите 2 | | | веќе видена

Среќните луѓе се и здрави луѓе поради влијанието на здравата исхрана врз расположението. Здравата исхрана опфаќа балансирано количество на протеини, јаглехидрати, масти, витамини и минерали. Здравата исхрана претставува внесување на поголеми количини на протеини и јаглехидрати, а помали количини на масти.Затоа, луѓето кои се хранат здраво се полесни и поактивни, а тоа позитивно влијае врз нивното расположение. Нивниот ум е отворен за донесување на подобри одлуки, нивните мисли се позитивни и нивниот пристап се разликува од другите. Со добро балансираната здрава исхрана, се заситува организмот, а исто така здравата исхрана го одржува мозокот активен, обезбедува доволно енергија и ги зајакнува коските и мускулите.Здравата исхрана како стил се гради уште од мали нозе. Но, никогаш не е доцна да се донесе одлука за промена на начинот на исхрана. Денес, нутриционистите се постојани присутни со совети за комбинирање на прехранбените состојки. Тие ги охрабруваат луѓето да престанат со брзата храна и да започнат да ...
сите 15 | | | веќе видена

За да се подготви познатата македонска салата потребни ви се следниве состојки:2 поголеми домати2-3 пиперки (свежи или печени)2 краставици1 помал кромидсирењесолмасло магдоносДоматите, краставиците, кромидот и пиперките се сечкаат на коцки и се ставаат во длабок сад за послужување. Потоа се посолува, се додава масло и се меша. Се ренда сирењето и салатата се декорира со магдонос. Постојат различни варијации на оваа салата, така да можете и да експериментирате.
сите 20 | | | веќе видена

Концептот на терапија со уметноста или арт терапија, се однесува на третман преку уметничко изразување. Припаѓа на групата на креативни, заедно со музичката, драма терапија, како и танц, односно терапија со движење. Британскиот пристап е најразвиен и највлијателен во Европа, така што многу земји ги превзеле моделите токму од британската студија. Можат да бидат подложни сите, без оглед на талентот или уметничката способност. Со оваа терапија најчесто работат професионалци, кои на луѓето им помагаат подобро да комуницираат преку сопствената креативност. Понекогаш се користи како препорака за рехабилитација или психотерапија, а помага и со подобра интроспекција и полесно разбирање на себеси.Почетоците датираат од 40-тите години на минатиот век во САД и Велика Британија. Арт терапијата се спроведува во индивидуален или групен контекст со ранливи популации, како што се деца, душевно болни, луѓе со пречки во развојот, депресивни луѓе и сл.Во повеќето случаи, оваа терапија можат да ја користат сите. Разликата ...
сите 3 | | | веќе видена

Потењето е незгодна, ама дефинитивно актуелна тема, особено во топлиот дел на годината. Прекумерното потење претставува голем физички, но и емоционален проблем кај луѓето. Освен редовното туширање и менување на облеката, се користат и антиперспиранти, лосиони, дезодоранси. Потењето може да се контролира и со сосема природни состојки, како што се етеричните масла на гераниум, чемпрес и црниот ким. Маслото на црниот ким исто така благотворно делува и против бактерии и фунгични болести. Нанесете тенок слој на маслото од гераниум на кожата и оставете да се впие. Чувството на свежина ќе ве следи цел ден.Многу корисно средство е и чајот од жалфија, бидејќи нејзините масла, смолата и танинот, имаат силен ефект врз проблемот на потењето. Треба да се пие едно литро чај дневно, во тек на две недели за да започне дејството. Етеричните масла можете да ги најдете во билните аптеки.Корисно е и средството наречено уротропин кое што може да се најде во секоја аптека, а често го користат војниците за да го спречат потењето ...
сите 8 | | | веќе видена

Излегувањето на сонце во суштина е корисно и поволно за кожата. Со тоа кожата ја поттикнува синтезата на витаминот Д кој е неопходен за калцификација на коските. Меѓутоа, со појавата на озонските дупки во атмосферата, сончевата светлина станува сè поштетна. Затоа и сè почесто ги слушаме изразите од типот УВ радијација или УВ- зрачење. Особено се чувствителни т.н. меланоцити кои се одговорни за пигментацијата на кожата. Освен тоа, предолгото сончање може да предизвика и т.н. фотостареење на кожата. Кожата станува сува, се појавуваат длабоки брчки и оштетување на епидермисот. Кожата и очите се органи на човечкото тело кои се најчесто изложени на УВ зрачење и поради тоа најголемо внимание се посветува на нивната заштита.За заштита на очите е неопходно носење очила за сонце, додека заштитата на кожата може да се направи на повеќе начини. За разлика од големиот број хемиски препарати кои се продаваат на пазарот, постојат и природни масла кои даваат одлична УВ заштита. Маслата кои имаат најголема УВ заштитен ...
сите 23 | | | веќе видена

Пливањето е активност која постои од кога постои и човекот. Кога пливате не ги оптеретувате зглобовите и ‘рбетот. Хоризонталната положба на телото ја подобрува циркулацијата, а протокот на водата ги релаксира мускулите. Првите записи за пливањето датираат од 2000 година пне. Првите дела во кои се спомнува пливањето се епот за Гилгамеш, Илијадата и Одисејата, како и Библијата. Првиот познат пливачки натпревар се одржал во Европа околу 1800-та година. Како дисциплина на првите модерни Олимписки игри во Атина е прикажана во 1896 година.Една од најголемите предности на пливањето е позитивното делување врз срцето и стабилизирањето на крвниот притисок. Со тоа се подлабочува дишењето и се зголемува капацитетот на белите дробови. Токму поради зајакнувањето на белите дробови, пливањето се препорачува на сите луѓе кои страдаат од астма. Според научниците од Американскиот институт во Сиетл, жените кои пливаат пет пати неделно до 20% им е намален ризикот од развој на рак на дојка. Голем број спортисти кои активно ...
сите 5 | | | веќе видена

Со соработниците ќе се организирате подобро во комуникацијата и координацијата. Внимавајте на саботажи на конкуренцијата. Не е време за нови инвцестиции, а непромислените трошоци можат да ви нанесат штета. Области во кои би блеснале се: сообраќај, комуникација, електроника и ИТ.Поволните аспекти на Венера ќе ви донесат радости, оптимизам, романтика и убави моменти со саканата личност. Би можеле да отидете на некое патување. Можна љубомора и несогласувања. Чувајте се од флертови. Ако сте слободни, првата декада ќе ви е исполнета со динамика и ќе запознаете нова личност.Потребно е да се движите повеќе. Болки во ‘рбетот. Диобро би ви дошла масажа и вежби за растегнување. 2, 7, 14, 19, 24Подобрување на партнерските односи. Успех во јавни настапи, или работа врзана со односи со јавност или правосудство. Внимавајте доколку се работи за инвестиции, банки, како и со луѓе на високи позиции, ќе наидете на потешкотии. Невработените ќе имаат можност да се докажат во области како администрација, книговодство или ...
сите 69 | | | веќе видена

За крем сирење од авокадо потребни ви се следниве состојки:1 авокадо3 лажици лимонов сок30 грама ореви 100 грама урдаВегетаБиберВреме на подготовка: 15 минутиИзвадете му ја кората на авокадото, потоа исечете го на коцки и додадете 1 лажица лимонов сок. Оревите сомелете ги во машина и измешајте ги со авокадото. Додадете ја урдата, 2 лажици лимонов сок и вегета и бибер по желба. Треба добро сите состојки да ги измешате, а потоа добро да ја изладите смесата. Послужете со леб или тост. По желба, можете да додадете и 1-2 лажици маслиново масло и сечкана лута пиперка.Добар апетит!
сите 102 | | | веќе видена

Изборот на очила за сонце може да биде голема главоболка. Плутонит или поликарбонат, дилеми, двоумења, еве неколку совети кои може да помогнат во изборот. Очилата треба да ги имат следните особини:Заштита од УВ зрациЗаштита од интензивна светлинаЗаштита од одсјајПостојат три типа на материјал на објективот на очилата:Објектив CR-39, пластичен објектив направен од тврда смола.Поликарбонат-синтетички пластичен материјал.Стакло кое е потешко ама и негребливо.Обичните објективи ја намалуваат светлоста рамномерно. Поларизираните објективи го намалуваат одсјајот затоа што рефлектираат, па поради тоа добри се за возење или спорт на вода. Фотометриските објективи се менуваат во однос на интензитетот на УВ зрачењето. Доколку сакате да ги носите додека возите, најдобар избор се потемните очила.Стаклените објективи рефлектираат се’ или пак дел од светлината наместо да абсорбираат, меѓутоа немаат предност во однос на перформансите и можностите.За да го тестирате квалитетот на објективот, направете ја следнава постапка: ...
сите 11 | | | веќе видена

Перуанска мака (Lepidium meyenii) претставува билка која има адаптогени својства, ја зголемува отпорноста на организмот, го подобрува неговото функционирање, го подигнувна менталното и физичкото здравје и притоа нема несакани ефекти. Наликува на родква и расте во високите предели на Андите во Перу. Областа во која расте маката е позната по екстремните климатски услови (намалено количество на кислород, мраз, јаки ветрови и сонце). Ниедна друга билка која се користи за исхраната не успева на таа надморска височина.Перуанската мака е многу ценета како храна и како природен лек. Содржи значителни количини на минерали како што се калциум, магнезиум, фосфор, железо, цинк, јод, содржи и витамини како витамин Б1, Б2, Б12, витамин Ц и витамин Е. Исто така, содржи и есенцијални масни киселини (аспартанска,глутаминска, серин, глицин, аргинин, палмитинска, олеинска и други), богата е со билни стероли, алкалоиди, танини и сапонини, преку 60 фитонутриенти, а содржи и биолошки активни ароми кои делуваат како афродизијаци. ...
сите 8 | | | веќе видена

Кои се 10 најчести машки лаги? Познато е дека и мажите и жените лажат, особено кога се работи за врските и сексот. Меѓутоа, ако им веруваме на истражувањата, нивните лаги се разликуваат. Колку се веродостојни истражувањата, тешко е да се процени, но еве ја листата: – Во друштво на привлечна жена што ја запознале токму таа вечер, мажите често ќе тврдат дека немаат партнерка или, ако не ги прашаат, нема ни да спомнат дека имаат. Тоа не значи нужно дека ќе дојде до неверство, но во тој момент, мажот ќе ужива во друштвото.–Многу мажи лажат за количината на алкохолот што го испиле.–Ова обично значи дека не сака да има врска со вас.–Ако ви кажува нешто вакво, а не ве повикува да излезете некаде или, уште поважно, не ве запознава со своето друштво, се работи за лага.–Мажите многу ретко ги оставаат жените заради љубовниците. Ако има сигурност, репутација и деца, ретко кој ќе ризикува сето тоа да го изгуби заради страста.–Ова не мора секогаш да биде лага, но често е. Ако не сакаат повеќе да ве видат, мажите ќе се ...
сите 17 | | | веќе видена

Поради големите секојдневни стресови, се јавуваат физички и емоционални проблеми. Се верува дека стресот е причината за 75% од болестите. Забрзаниот начин на живеење и барањата од општеството не’ ставаат во ситуација во која немаме доволно време за опуштање и релаксација. Поради тоа, многумина “спасот“ го бараат во алтернативните начини. Еден од нив е медитацијата.Медитација од латинскиот meditatio – размислување, длабоко разбирање, е духовна вежба во која личноста која медитира своето внимание го фокусира кон одредена содржина. Медитацијата произлегува од источната мудрост и има експлицитно духовно значење. Денес повеќе се претставува и користи како алатка за одмор и релаксација. Во источните религии, главните цели на медитацијата се ширење на свеста, а може да биде придружена и со различни вежби за дишење. Медитацијата не е толку едноставна како што изгледа. Првиот и најтешкиот дел е -чистењето на вашиот ум од несаканите мисли. Редовна медитација има смирувачки ефект, а во алтернативна медицина се ...
сите 5 | | | веќе видена

Секојдневно се трудиме да го подобриме животниот квалитет воведувајќи поздрави навики. Сепак, и покрај сите здрави намирници или модерни физички вежби, најчесто наједноставните нешта можат да допринесат многу повеќе. Прегратката на пример, е една едноставна активност, за која најчесто не размислуваме но може да направи огромна разлика, како во психичкото така и во физичкото здравје. Можеби навидум не делува дека е некој ефикасен медицински третман, но резултатите се запрепастувачки, а често наједноставните медицински третмани се оние кои даваат најголеми резултати. Всушност докажано е дека прегратките го смируваат срцевото забрзано отчукување, го подобруваат расположението, го намалуваат крвниот притисок, ја подобруваат нервната активност, и имаат многу други позитивни ефекти.Истражувањата покажале дека прегратиките многу позитивно влијаат како кај децата така и кај возрасните:Помагаат при надминување на стравовитеДопринесуваат при градење на самодовербатаЈа намулуваат напнатостаПозитивно влијаат на ...
сите 5 | | | веќе видена

Риболов или рибарење е термин кој се користи за ловење риби, школки, ракови, октоподи и сл., во морињата, езерата и реките. Риболовот може да биде спортски (како хоби) и комерцијален. Тоа е една стара и широко распространета дејност со различни техники и традиции, но исто така и со примена на современи технолошки помагала. Многу луѓе го сметаат за спорт. Сепак, рибарите не се спортисти. Ако ова е спорт, тогаш би била апсолутно најстара спортска дисциплина на светот.Во Кина во 4 век пне. забележано е рибарење со стап од бамбус, свилен конец, јадица направена од свиткана игла и мамка од варен ориз. Се спомнува и во Античка Грција, Рим и кај Евреите. Со економскиот развој на општеството, порастот на урбаното население, развојот на трговијата и зголемувањето на личните стандарди, се зголемува и бројот на риболовците. Развојот на риболовот го следи развојот на алатките и опремата за риболовот. Јадицата како што изгледа денес, е изум на Чарлс Кирби, некаде околу 1655 година. До 1770 година во општа употреба бил ...
| | веќе видена

:1 пилешки стек150 гр. млечен кашкавал50 грама печурки сецкани 50 гр. пршута2 ловорови ливчиња1 лукчеПилешкиот стек се отвара, со расекување од средината, а потоа се чука со толчник рамномерно. Во сад со малку вино се остава да покисне, а ако не е мариниран се посолува со сол, бибер и вегета. После 20 минути, се вади и се полни во средината со ренданиот кашкавал, печурките, исечкно лукче и пршута. Се преклопува и се стегнува убаво да не излезе кашкавалот во текот на пржењето. Може да се прицврсти со две чепкалки за заби. Стекот го ставаме во загреана тава со масло и го пржиме околу 10 минути, додека не зарумени. Со ова јадење може како додаток да подготвите помфрит или ориз, а може и гарнир од зеленчук, обарена брокула, карфиол, морков и по желба испржен аспарагус. Го наросуваме со малку магдонос и го декорираме со неколку ливчиња домати, ротквици, морков и гранче француски магдонос.
сите 28 | | | веќе видена

5 цл. Бурбон виски3цл. Лимонов сок3 цл. Шеќеров сирупИзматена белка од јајце (по желба)Ставете ги состојките во шејкер, измешајте ги добро и сипете ги во кратка чаша. Декорирајте со парчиња лимон и цреша.5 цл. Бурбон виски2 цл. ВермутАнгостура битер ликерСостојките се мешат добро во шејкер и се сипува во мартини чаша. Се декорира со цреша4 цл. Скоч виски2 цл. Drambuie ликерСостојките се ставаат во широка чаша со мраз и се декорира со спирала од лимон.5 цл. Скоч виски2 цл. Росо вермут2-3 капки Ангостура битер ликерСостојките се сипуваат во микс чаша со мраз и се промешува добро со барска лажица. Коктелот се сипува во изладена коктел чаша. Се декорира со цреша.
сите 13 | | | веќе видена

next