Здравје и Убавина

Многу едноставни и брзи за подготовка, згодни за веселби, пополнување на секоја маса, топлите предјадења можат да бидат и дел од менито за ручек или додаток ...
| | веќе видена

Диетата е дело на Jorge Cruise, фитнес-новинар кој поставил три правила што треба да ги почитувате доколку сакате ефекти: 1. Појадокот треба да го консумирате ...
сите 20 | | | веќе видена

Пантотенската киселина или витамин Б5, исто така припаѓа во групата на Б витамините. При нормална прехрана кај човекот не е позната појава на хиповитаминоза, ...
сите 8 | | | веќе видена

Научниците веруваат дека постојат две главни функции на плачење: да се смириме кога сме емотивно потресени и како комуникација со другите, односно, ...
сите 10 | | | веќе видена

Пчелите јаразлагаат сахарозата од нектарот, до глукоза и фруктоза и ја конвертираат во инвертен шеќер, основна структура и компонента на медот. Бојата, мирисот ...
сите 6 | | | веќе видена

Ја пробувате гардеробата и забележувате дека ви е тесна и не ви прилега убаво. Не се обесхрабрувајте, и за ова постои лек. Предложуваме еднодневна диета со ...
сите 8 | | | веќе видена

1 конзерва грав250 гр боранија (може и конзерва)зелена салата1 црвена пиперка1 главичка кромид4 јатки ореви3 лажици вински оцет4 лажици маслиново маслосол, црн ...
сите 16 | | | веќе видена

Витаминот Б12 (цијанокобаламин) има многу важна улога во различни метаболитички и процеси на синтеза во организмот. Недостаток на овој витамин може да довдеде ...
сите 10 | | | веќе видена

next