Здравје и Убавина

Наменети се како специјални третмани за годишно прочистување на кожата – нежни, но со своето дејство ја активираат клеточната миграција и ја забрзуваат реконструкција на дермисот и епидермисот, се активира микроциркулацијата, обезбедуваат микронутритиенти на соодветната област.Хемиски пилинг на кожата вклучува локална примена на хемиски агенси со цел да произведат контролирана повреда до посакуваната длабочина, овозможувајќи за подоцна регенерацијата на кожата што може да доведе до подобрување на текстурата, похомогена пигментацијата и природно намалување на брчки. Тоа подразбира употреба на хемикалии како Трихлороцетна киселина ( TCA IO% -70 %), хидрокси киселини (како гликолна киселина ГА 20 % -70 %), салицилна (бета хидрокси ) киселина, карболна киселина ( фенол 88 %) кои се најчесто користените лекови, потоа млечна киселина и резорцинол .По проучувањето на соодветниот тип кожа и нејзината чуствителност, дерматологот одлучува за видот на пилинзите и нивните концентрации. Изборот на хемиски агенси зависи ...
сите 2 | | | веќе видена

Во овој текст сосема сигурно нема да наидеме на премногу изненадувања. Иако мажите, како и жените, можат да се палат на бројни работи, ќе ви издвоиме неколку најчести карактеристики: – Иако можеби не му се секому на прво место, градите се дел од телото кој не може да се заобиколи кога зборуваме за привлечност. Вкусовите се секакви; некому му е битно да се големи, некој само сака да се природни и убаво обликувани, ама ретко кој маж ќе одолее на убаво и длабоко деколте.– Особено ако се долги и вити. Облеката која ги истакнува нозете, доколку истите се атрибут на жената, никако нема да го промаши саканиот ефект. – Иако било кој дел од лицето може да им се допаѓа, устата и очите се најчесто наведувани како најсекси делови од женското лице. – Колку и да не е оригинално, на повеќето мажи најпривлчен им е женскиот задник. – Многу мажи се возбудуваат при поглед на жена која носи некое парче секси гардероба. – Иако повеќето мажи се палат на долна облека, вкусовите се различни. Така, на пример, тангите не им се ...
сите 6 | | | веќе видена

Ванила е еден од најскапите и најпопуларните зачини на светот. Иако главно се користи како зачин, станува сé повеќе популарна во областа на алтернативната медицина поради своите лековити својства. Ванилата е всушност арома, што се добива од плодот на мешункасти растенија, Vanilla planifolia (род на орхидеи). Потекнува од шпански збор, што значи мешунка. Постојат 150 видови на ванила, но се користат само два вида: бурбон и тахити. Кај индијанскиот народ Тотонци била многу ценета како лек против отров, болести на белите дробови и сифилис, а била и составен дел на многу лековити смеси. Клучна состојка во ванилата е ванилин. Исто така постојат и бројни траги од други соединенија, како што се еугенол, капринска киселина, фенол, естри, лактони и др. Екстракт од ванила содржи мали количини на витамин Б, како што е инацин, тиамин и пиридоксин, и минерали како калциум, магнезиум, калиум, железо, цинк. Ванилата помага со акните и проблематичната кожа и ги олеснува симптомите на грип. Облоги од ванила помагаат при ...
сите 3 | | | веќе видена

Бакар е претставникот на микроелементите, што би значело дека на човековото тело му се неопходни многу мали количини од овој минерал за да може истото да функционира нормално. Без разлика на количината, бакарот игра многу важна улога во продукција на хемоглобин, правилна работа на срцето и создавање на ензими.Заедно со помош на железото што го внесуваме преку исхраната помага во формирање на црвени крвни клетки и хемоглобин. Без бакар телото не би било во можност да го заврши процесот на формирање на коските и создавање на скелетниот систем. Ова е еден од минералите кои му се потребни на телото за да се формираат јаки коски и на тој начин да се спречи развојот на остеопороза. Потребен му е и на нервниот систем бидејќи ја одржува миелинската обвивка на нервите. Го зајакнува имуниот систем, ја подобрува продукцијата на антитела и учествува во процесите на создавање на важни антиоксидативни ензими. Бакарот има важна улога во создавање на колаген и еластин. Првиот е присутен во сврзните ткива и има клучна улога ...
сите 5 | | | веќе видена

1200 калории дневно е препорачаната количина на калории кои треба да се внесуваат во организмот, со правилно комбинирање на храната. На тој начин ќе се изгубат несаканите килограми и нема да имате негативни последици врз здравјето. Токму бројката 1200 – за голем број од светските нутриционисти е основа за губење на тежината. Тоа значи дека треба да бидеме запознаени со калоричната вредност на храната (шема на калории). Оваа диета не пропишува одредена храна која треба да ја внесете. Во секој случај, најбитно е да се внесува свежата храна како овошје и зеленчук, цели зрна, риба, посно месо и леќа.Предности: Со оваа диета може да се чувствувате сити, задоволни и со доволно енергија. Исто така може да ја прилагодите според начинот на живот и исхрана (на пример вегетаријанска) или болести како дијабетисотНедостатоци: Оваа диета доколку се држи долгорочно може кај некои луѓе да предизвика замор, недостаток на енергија и апетит. Исто така не се препорачува на физички активните луѓе. И секако – кога пак ќе се ...
сите 12 | | | веќе видена

Познато е дека активностите како што се фотографија, колекционирање, изработување на различни ракотворби, радиоаматерство, сликање, спорт, актерство, странски јазици и сл. не’ релаксираат и не’ исполнуваат со задоволство секогаш кога ќе издвоиме време за нив. Но покрај тоа, научниците утврдиле дека занимавањето со одредено хоби е добро и за здравјето, ја стимулира работата на мозокот, ја подобрува концентрацијата, помага во мисловниот процес и ја развива креативноста. Луѓето кои имаат хоби се посреќни, поисполнети и помалку се жалат на негативните животни околности. Тие се пооптимистични и подобро реагираат на животните непогоди. Секој човек поседува креативен потенцијал. Тоа е онаа карактеристика што е неограничена и според која се е возможно. Хоби претставува нешто што сакаме да го правиме, и токму поради тоа се поттикнува креативноста од која луѓето се чувствуваат подобро.Кога вистински ќе се внесете во некое хоби, го губите чувството за време и навлегувате во една фаза што се нарекува „тековна ...
| | веќе видена

Поминати се времињата кога околу привлекувањето и заведувањето се занимавале исклучително жените, бидејќи мажот, со својата економска, политичка моќ и супериорно образование, самиот по себе бил привлечен. Иако секоја жена е приказна за себе, еве неколку совети за успешно заведување. Денес не е доволно да се биде само маж за да бидете привлечни. Повеќето мажи грешат во тоа што веднаш покажуваат дека се загреани за жената и дека би ја однеле во кревет. Покажете интерес со нормална конверзација каква би имале со било која личност.Мажите често кога заведуваат, го ставаат својот перформанс на прво место. Ако и покажете дека сте заинтересирани за нејзината личност, а не за своето его или фактот дека сте ја освоиле, поголеми ви се шансите да ја заинтригирате.Убаво е да се забележи нешто, но кога мажот претерува, жената помислува дека е или неискрен, површно повторува научени фрази или се обидува да ја одвлечка во кревет. Особено ако е натпросечно убава, пробајте да ја третрате како секоја обична жена, не ...
сите 4 | | | веќе видена

Петок е денот кога треба да си посветите внимание на себе и на својот изглед. Направете едноставен третман и веднаш ќе ги забележите резултатите. Идеален е за топлите денови кои доаѓаат. За да го направите овој домашен тоник, потребни ви се: 1 јаболко, 1 лажичка мед, листови од роза, 10 капки лимон.Изрендајте го и изгмечете го јаболкото, ставете го во подлабок сад, додајте ги медот и листовите од роза. Потоа во смесата додајте 200 мл вода и варете на тивок оган, се додека не зоврие. Откога ќе се излади, додајте го лимонот, измешајте и нанесете на лицето. Тоникот ја враќа нормалната PH вредност, ја освежува, ја подмладува и длабински ја хидрира кожата на лицето.
сите 21 | | | веќе видена

Оризот е познат као додаток со сос или месо, но може да се подготви на многу интересни начини и да претставува главен оброк. Одвоивме 2 рецепти:Состојки за 4 луѓе:2 филети пилешки гради (околу 300 гр)250 гр кафеав ориз 600 мл инстант пилешка супа400 гр мешан зеленчук (праз, брокула, моркови, пиперки итн.)2 лажици соја сос2 лажици масло1 лажичка брашно1 кромид1 чешне луккари, бибер, солПодготовка:Пилешките филети исечете ги на коцки и маринирајте ги со соја сос, масло, брашно, сол и бибер. Подгответе го оризот. Исечете го кромидот и лукот, како и зеленчукот. Пилешките коцки испржете ги во поголемо тавче, додадете го лукот и кромидот, зеленчукот кој е исто така исечен на ситно и пржете го сето тоа заедно околу 10 минути. Додадете го претходно сварениот оориз, и супата и мешајте. На крајот сервирајте во чинија и додадете кари и бибер.Состојки за 4 луѓе:3 вреќички кафеав ориз300 гр прокељ3 лажички ѓумбир1 кромидпечуркимаслиново маслосолкора од портокал Подготовка:Сварете го оризот. Исчистете го прокељот, ...
сите 134 | | | веќе видена

Дизентерија е инфекција која е предизвикана од грам – негативната бактерија Shigella која резултира со водлеста дијареја (пролив). Постојат 4 типа на Shigella, и сите предизвикуваат заболување на дебелото врево кое се вика бациларна дизентерија. Симптомите на заболувањето започнуваат по инкубацијата од 1 до 3 дена. Тие се карактеризираат прво со воденикав, а потоа со слузав и крваво-слузав пролив. Со проливите се јавуваат болки во цревата и тенезми (лажни нагони на дефекација), губење на телесната тежина, исцрпеност и дехидратација. Клиничките симптоми кај бациларната дизентерија значително варираат, во однос на тежината, и траењето. Примерок од столицата се користи како начин на потврдување на дијагнозата. Бактеријата се излачува во столицата и лесно може да се прошири при несоодветна хигиена и санитација. Инфекцијата се шири лесно од човек на човек преку нечисти раце. Избивање на бактеријата често се случува на места кои што се преполни и имаат неадекватна хигиена, како на пример: детски градинки, ...
сите 2 | | | веќе видена

Краков е град во јужна Полска, а во еден период, од 1038 до 1596 година, бил и нејзината метропола. Тоа е еден од најстарите градови во државата и втор по големина. Има 760 000 жители, а историското јадро, наречено Краковско старо место, вклучено е на листата на светското наследство на Унеско, во 1978 година. Краков е воедно и првото место на светот забележано на таа листа. Помеѓу младите, градот, како клучен студентски центар во Европа, претставува една од најатрактивните европски дестинации во сите делови од годината. Местото обилува со легенди, особено поврзани со ридот Вавел, каде се наоѓа истоимениот замок, катедралата на светиот Вацлав и светиот Станислав Бискуп. На врвот се наоѓа и Зигмундовата кула со пет sвона кои, според легендата, го тераат лошото време, но и носат среќа во љубовта. На западната страна од ридот, се наоѓа пештерата на змејот. Плоштадот на Краков е втор по големината меѓу европските плоштади, а црквата на светиот Војчех една е од најстарите во градот. Градската кула сега е музеј, а ...
сите 2 | | | веќе видена

Без разлика дали сте поминале бурна ноќ со пријателите или едноставно премногу работите и немате доволно време за одмор, вашите подочници се тука да ви го срушат расположението, секогаш кога ќе се погледнете во огледало. Сепак постојат неколку трикови со кои ќе го средите пределот околу очите и ќе ја вратите свежината на вашето лице:Изрендајте една краставица и еден компир, убаво процедете ги и нанесети ги на пределот околу очите. Оставете да отстојат 15 минути, а потоа измијте се со млака вода.Сварете две кесички чај од камилица, процедете ги и покријте ги очите со нив околу 15 минути.Во еден сад ставете неколку коцки мраз и малку млеко. Натопете две крпи и прекријте ги очните капаци со нив.Во еден сад со 1dl врела вода ставете една лажица суви листови нане и оставете ја водата да се излади околу 15 минути. Потоа процедете ја водата со тоа што на омекнатите листови нане ќе им додадете една лажица бадемово масло. Смесата нанесете ја околу очите и оставете ја да делува. На крај исплакнете го лицето со млака ...
сите 109 | | | веќе видена

Кај народот познат како увин чај, или чај од лист од мечкино грозје (Arctostaphylos uva ursi), се употребува како лек за третман на уринарни инфекции. Иако не е познат механизмот на неговото делување, докажано е дека го спречува ширењето на бактериите и го намалува воспалението. Поради неговото диуретско делување, помага во исфрлање на бактериите од организмот.Во својот состав, увин чајот содржи фенолни гликозиди арбутин и метиларбутин, а исто така и флавоноиди. Овие две соединенија, арбутин и метиларбутин, во алкална средина на урината се ослободуваат од шеќерната компонента и се ослбодува хидрохинон и метилхидрохинон кои делуваат антисептично. Меѓутоа, некои бактерии, како што е Escherichia coli има способност да се залепува за епителните клетки на уринарниот тракт, и истите е невозможно да се уништат со било каков антибиотик. Се смета дека увин чајот има способност да ги одлепува бактериите од епителните клетки, кои понатаму би се уништиле со соодветен антибиотик.За да биде ефикасен, урината треба да биде ...
сите 10 | | | веќе видена

Финансиската состојба може да се подобри ако започнете нов проект со помош на искусна Вага или Јарец. На почетокот на месецот, успех можат да доживеат уметниците, научниците, психолозите и лекарите.Исклучително интересно време за љубовниот живот, особено ако сте романтични и сакате комплицирани врски. Слободните Овнови ќе имаат средба со нови луѓе, која што може да премине во комплицирана врска, особено ако станува збор за колеги од работа. Средината на февруари носи хармонични односи со Шкорпии, Близнаци, Јарци.Бидете внимателни во сообраќајот.Деловните односи со оние кои живеат во странство ќе бидат од големо значење. Во спроведувањето на вашите планови може да ве спречи Шкорпија или Јарец.Не треба да се оптеретувате со небити работи и критики, а во последно време ви е битно каков впечаток оставате во јавноста. Оние кои се емотивно поврзани со земјени знаци, особено со Јарци или Бикови можат да бидат смирени за нивната врска, бидејќи е стабилна.Можни вртоглавици.Од 01.02 до 10.02 ќе бидете под стрес, но не ...
сите 47 | | | веќе видена

Самото име ни кажува дека се работи за енергија која носи живот (bios гр. живот) или “животна енергија”. Секоја клетка во човечкото тело функционира со помош на енергија, емитирајќи електрични импулси, што за возврат прави електромагнетно биоенергетско поле кое го опкружува нашето тело. Нашата биоенергија е многу нежна и чувствителна на различни негативни влијанија како стрес, лоша исхрана, негативни зрачења, нагли промени на времето, климата, местото на живеење и сл. Доколку сме подолго време изложени на тие влијанија, нашето енергетско поле може да се промени, што повторно со тек на време може негативно да се одрази на нашата психофизичка состојба. Секој жив организам постојано емитира биозрачење со одредена фреквенција, па врз основа на неговата јачина може да се одреди дали и кој дел од телото е заболен. За време на терапијата биоенергичарот се труди да ги отстрани сите пречки и блокади во телото на пациентот за да може енергијата непречено да протекува, со што автоматски се олеснува самиот процес на ...
сите 3 | | | веќе видена

Време на подготовка: 30 мин.Состојки:300 г бисквити75 г млечен крем со лешници по избор20 г путер100 г Чоколадо30 грама чоколаден корнфлексПодготовка:Половината од количината на бисквитите од едната страна премачкајте ја со млечниот крем производ, составете ги со другата половина и оставете на страна.Стопете го путерот и мешајте на тивок оган додека не стане проѕирен.Тргнете го од огнот, додадете чоколадо исечено на коцки, покријте и оставете да отстои околу 2 минути.Добро измешајте ја смесата за да стане хомогена, а потоа со лажица преливајте ги бисквититеНа крајот посипете ги со чоколаден корнфлекс и оставете ги во фрижидер најмалку еден час.Служете со кафе или топло какао со цимет.
сите 17 | | | веќе видена

Не е речено без причина дека лицето е огледало на нашата личност. Основен услов за кожата на вашето лице да биде здрава – е секојдневната нега. За да можете да ги одберете идеалните средства за секојдневна нега, треба да знаете каков тип на кожа имате – сува, мрсна, нормална или мешан тип на кожа. Секојдневната нега на лицето опфаќа: чистење, освежување, заштита и исхрана на кожата.Нормална кожа – чистењето се врши со козметичко млеко или крем за чистење на лице. На парче памук ставете доволна количина од кремот или млекото за чистење на лице, и нанесете на лицето. Со врвовите на прстите нежно масирајте за да може млекото или кремот добро да навлезе во порите и да ги раствори нечистотиите. Потоа со чисто памукче отстранете ја нечистотијата и на крај убаво измијте го лицето. Заштита на овој тип на кожа е неопходен преку целиот ден. За таа цел користете редок, влажен крем, кој продира во кожата и ја одржува влажна. Исхраната на нормалната кожа подразбира употреба на креми со хранливи состојки. Најдобра е ...
сите 3 | | | веќе видена

Од сите пороци, коцкањето отсекогаш се сметало за безопасна зависност. Честопати луѓето сакаат да играат игри на среќа, да гледаат борби, трки, да уплатуваат ливчиња за лото или да одат во кладилници и казина. Сепак, коцкањето може да биде многу опасно и не треба да се потценува. Почнува како и сите други пороци и најчесто завршува фатално. Можеби нема директно влијание на телото, но сепак, коцкањето е како и дрогата и алкохолот, е причината за уништување на многу поединци и семејства. Коцкањето и потребата на луѓето да се коцкаат постои уште одамна, во многу култури и цивилизации. Најдобар пример за тоа се гладијаторските игри. Најстарите коцкарски игри биле со коцки, а ги фрлале Марко Поло, Џингис Кан, Старите Грци, Римјаните, Ацтеките, Маите, Ескимите и др. Оригиналните коцки биле направени од камен, дрво, коска, животински заби и сл. Во некои култури и шаманите користеле “магични коцки“ за претскажување на иднината. Идејата за блекџек и покер со хартиени пари, е опишана во Кина околу 900-та г. Кралицата ...
| | веќе видена

Мајчината душица (Thymus serpyllum) е многугодишно, тревесто растение, чии цветови се со различна боја, од бели, светлорозови до потемно розово-црвени. Расте на суви и сончеви места, од ниски до планински области, на суви делови од шумите, и цвета цело лето. Освен како мајчина душица кај народот е позната како душица, див босилек, темјаника итн.Нејзините антисептички и конзервирачки својства биле познати уште во Стар Египет, кога се користела како една од состојките за балсамирање на телата. За Грците, да мирисате на мајчина душица било елегантен начин на почитување, додека пак, римските војници се капеле во вода со мајчина душица за да добијат сила.Лековитите состојки на мајчината душица се наоѓаат во нејзините листови и цветови, па затоа треба внимателно да се берат.Постојат доста научни примери кои ги потврдиле лековитите дејства на ова растение. Истражувањата покажале дека флавоноидите, метилкавикол и тимол имаат позитивно дејство на опуштањето на мускулите. Поради тоа, оваа билка често се користи како ...
сите 3 | | | веќе видена

Нането совршено се сложува со зеленчук како домати, краставица, грашок, морков, и млад компир; овошје како портокал, лимон, ананас, диња, и храна и пијалоци како јагнешко, риба, супа, јогурт, чоколадо или ликерСупа, салати или додатоци. Ладна Супа од краставици со јогурт и нане. Супа од диња, или авокадо. Пире од грашок, или грав со нане е вистинско освежување со месо или риба. Со скара може да се служи и исечен и потпечен модар патлиџан или тиквички маринирани со смеса од маслиново масло, копар, нане, сол и бибер.Салати од зеленчук-краставици, домат, кромид, варена леќа, и пилешки гради, коморача , портокал, лук и нане. Зеленчукот и нането може да се комбинираат и со кус-кус.Jагнешко месо- – се служи со варен зеленчук-млад компир, морков, аспарагус, пропржени во масло со додаток свежо нане, салса од потпечени пињоли, краставица, калинка, лук или да се прелијат со кромид, магдонос, нане, кора од лимон и оревчиња. Јагнешко исто така се служи со јогурт со нане. Ако во јогуртот има и краставица, може да се ...
сите 6 | | | веќе видена

next