Здравје и Убавина

ЧАЈ ОД ЃУМБИРБез разлика дали се приготвува од свеж или сушен ѓумбир, чајот е многу здрав за нашиот организам. Може да се комбинира со лимон и мед. Ако е ѓумбирот во прав, се става ½ лажиче и се прелева со 150 мл врела вода. Ако е свеж, тогаш се сече на мали парчиња и се врие.ЈАДЕЊА СО ЃУМБИРНајмногу се користи во азиските кујни. Свежиот ѓумбир оди во комбинација со пржена храна, супи, житарици, зеленчук, морска храна, слатки, леб- бидејќи е со лут вкус. Сувиот ѓумбир оди со супи, варени јадења со и без месо.ЗАЧИНИЃумбирот оди во комбинација со зачини како: лук, коријандер, кромид, домати, ким и сенф е состојка од кари, кое се додава во најразлична храна.
сите 23 | | | веќе видена

Бројни студии покажале дека луѓето кои јадат јаткасти плодови неколку пати неделно, имаат поздраво срце, благодарение на мононезаситените и полинезаситените масти што ги содржат. Овие плодови можете насекаде да ги носите со вас бидејќи се мали, не се испарливи, не го менуваат вкусот, вкусни се и се ефтини во споредба со другите извори на протеини. Исто така, постојат докази кои укажуваат на тоа дека луѓето ги одгледувале јаткастите плодови 10000 години п.н.е, што ги прави едни од најстарите култивирани растенија на планетата. Во светот постојат околу 25 видови на јаткасти плодови, кои се богати со различни хранливи материи како што се протеини, јаглехидрати, масти, цинк, железо, калциум, калиум, витамин Е, Б витамини и друго. Поточно, тие претставуваат одличен извор на незаситени масни киселини, претежно полинезаситени или омега – 3 масни киселини (најмногу алфа линоленска киселина – АЛА), кои имаат заштитен ефект врз здравјето на кардиоваскуларниот систем, преку намалување на нивото на “лошиот” холестерол ...
сите 2 | | | веќе видена

Секогаш се нетрпение ги чекаме големите настани, но за жал често се случува да не’ фати паника ден претходно, кога се подготвуваме за нив. Затоа еве неколку мали совети кои ќе ја зголемат вашата самодоверба и ќе ви помогнат да изгледате заносно.Намалете ја подуеностаДва до три дена пред некој важен настан обидете се да го намалите внесувањето на натриум, и пијте многу вода со цел на важниот ден да спречите да бидете подуени.Изберете меѓу очите и уснитеОпшто познато правило меѓу жените кога се работи за шминката е она “или очите или усните”.Затоа обидете се барем на тој ден да го примените. Ова не значи дека треба да се одречете од едното или другото, туку едноставно доколку ги нагласувате очите, одберете посуптилен кармин, и обратно.Користете подлога за шминкаДобрата подлога е многу важна за шминката да ви стои беспрекорно. Ова особено важи доколку настанот трае подолго, како и за оние кои имаат мрсна кожа.Масирајте ја кожата во пределот на градитеЕдноставно, додека се туширате земете ракавица и со кружни ...
сите 2 | | | веќе видена

Еве еден вкусен додаток, збогатен со сирење, идеален за вегетаријански оброк, како и за секој вид месо. Можете да го послужите и како главно јадење.Состојки:1 кг свеж спанаќ300 мл топло млеко200 гр сирење2 лажици брашно2 лажици маслоБибер1 лажица солМускатно оревчеДобро измиениот спанаќ, се вари во солена вода само 3 минути, а потоа се цеди. Во друг сад се става маслото, се додадаваат 2 лажици брашно и млекото. Потоа се додава сол, бибер и оревче. Смесата се меша за да стане еднолична, и се вари околу 5 мин. Во трет сад за печење, се меша заедно сварениот спанаќ со смесата од млеко (бешамел сос) а потоа се додава рендано сирење. По желба може да се додаде и пармезан, лук и магдонос. Сето тоа се пече на околу 180 ºC, 20 минути, а потоа се служи. Добар апетит!
сите 24 | | | веќе видена

Работа – До крајот на првата половина на март, Марс ќе престојува во вашето поле на личноста. Овој период треба да го искористите за лична иницијатива како и за проширување на вашата соработка како и да отворите нови, долгорочни проекти. Со влегувањето на Марс во Бик, еден дел од вашата ситуација станува нестабилна, статична, а може да наидете и на препреки. Доколку сте во врска, потребна ви е поголема слобода во односот – нешто што партнерот моментално не може и не сака да го сфати. Тоа не значи дека ќе флертувате од страна ниту пак дека ќе го користите слободното време за да лудувате туку едноставно, доволна ви е преокупацијата со личните проблеми и проблемите на работа, па не сакате и вашиот партнер постојано да ве оптеретува.– Ќе бидете под стрес. Ќе морате да решите многу работи од минатото, да излезете на крај со запоставените обврски, да направите различни договори со постоечките соработници, бидејќи станувате свесни дека моменталните не даваат вистински резултати. Имате чувство дека работите ...
| | веќе видена

Употребата на ласер во физикалната и рехабилитациската медицина се поврзува со дејството на светлината со електромагнетски зрачења. Концентрираната енергија ослободена со ласерска проекција на светлина го засилува локалното делување врз болните процеси. Биолошките ефекти се базираат на ефектот на промена на ќелиите, со цел што побрзо зацелување. Експонираноста на ласерско зрачење ја подигнува температурата на ткивото, со што се подобрува коагулацијата на протеините и се забрзува регенерацијата на повредениот мускул или нерв. Се употребува при бројни проблеми: кај сите повреди на меките ткива, истегнувања на тетиви, мускули и лигаменти, апсорпција на хематом, во случаи на болни невролошки синдроми како што се лумбоишијалгија и брахиалгија, го подобрува имунолошкиот систем и делува аналгетски на сите типови на воспаленија.Неговите неврофармаколошки ефекти вклучуваат делување врз синтеза, ослободување и метаболизам на бројни неврохемиски агенси. Ласерите можат да се користат и наместо некои традиционални ...
| | веќе видена

Овој период е идеален за намалување на телесната тежина. Прочитајте како е тоа поврзано со хороскопските знаци! Овните брзо слабеат. За нив е препорачлива диетата базирана на протеини, многу месо без масло, со редовно спортување. Девицата полесно ќе ја да натерате да се протне низ увото на иглата отколку Бикот на диета, но кога ќе дојде и тој ден, со него нема шега. Со неговата својствена упорност ќе симне и дваесет килограми, особено ако го кренете од фотелјата, да игра тенис или да џогира. Телесната тежиина на сите Близнаци е превртлива исто како и нивниот карактер – се дебелеат и слабеат по неколку пати во годината. Ги сакаат брзите диети, а најмногу јадат навечер. Раковите секогаш имаат причина за богата трпеза – тагата ја стопуваат во бисквитите, а среќната љубов ја слават со банкети. Кога се на диета, задолжително треба да ги игнорираат семејните ручеци, а на бабите, тетките и мајките да им забранат да приготвуваат убави слатки. Им одговара лесна кујна, базирана на риба, зеленчук и многу вода. Лавовите ...
сите 6 | | | веќе видена

Стресoт веќе стана неизоставен дел од секојдневниот живот. Но, иако ние понекогаш не го сфаќаме доволно сериозно, тој влијае на нашето расположение и уште поважно – на нашето здравје. На кожата може да предизвика брчки, осип и ред други воспаленија. Всушност, трикот не е во тоа како да го спречиме, туку како успешно да се справиме со стресот, така што нема да влијае прекумерно на “нормалниот“ живот. Еве неколку ефикасни начини како да спроведете тоа.ПрошетајтеКога и да прочувствувате дека работите турбулентно, одделете половина час од вашето време за да прошетате. Иако за зафатените луѓе тоа делува како премногу “скапоцено“ време за да би го потрошиле на прошетка, таа навистина може да направи чуда. Не мора тоа да биде прошетка во природа, едноставно успорете го темпото на одење додека одите по појадок или ручек. Време е полека полека да почнете да ја исфрлате брзата храна од вашиот режим на исхрана, што и не е толку страшно и тешко колку што изгледа. Брзата храна го преплавува телото со видови на ...
| | веќе видена

Матичната млеч. или доколку преферирате – royal jelly, е врвот на пчелините производи. Нејзината лековита способност помага при голем број на болести, а многу нутриционисти ја сметаат за најсовршената намирница на светот. Таа го лечи, храни, и ревитализира телото. Позната е уште од дамнешни времиња, кога се чувала како тајна за убавинтаа на племенските жени. Кинезите и Русите веќе одамна го истражуваат делувањето на матичната млеч, а до сега откриле многу чудесни својства на овој природен лек.Богатство од хранливи состојкиМатичната млеч е богати извор на витамини, минерали, протеини и ензими. Ги содржи витамините А. Б, Ц, Д и Е, како и висока концентрација на витаминот Б5 (пантотенска киселина) и витаминот Б6. Вкупната количина на витамини во еден грам матична млеч е пд 336 до 351 милиграм. Матичната млеч е единствен природен извор на ацетиколин во чист облик. Тоа е нервотрансмитер кој овозможува пренос на импулси помеѓу нервните станици во организмот.Исто така, матичната млеч содржи најразлични минерали, ...
| | веќе видена

Витаминот Б3 (никотинска киселина или ниацин), претставува важен дел од коензимите потребни за метаболизам на гликозата, мастите и алкохолот. Витаминот Б3 најчесто се користи во треман на пелагра. Исто така, се користи како додатна терапија во третман на болести на кардиоваскуларниот систем и мигрени, како и во лечење на хиперлипидемија (зголемени масти во организмот) која не реагира на диета и намалување на телесната тежина. Намирници каде што е застапен витаминот Б3 се: месото, црниот дроб, млекото, рибата, компирот, зелениот зеленчук, квасецот, кикириките и друго.ХИПОВИТАМИНОЗАНедостатокот на овој витамин доведува до појава на болест позната како пелагра. Често пелаграта ја нарекуваат 3Д затоа што се карактеризира со дерматитис, дијареа и деменција. Најчесто се јавува кај хроничните алкохоличари, лица кои јадат храна сиромашна со протеини, како и во случај на недостаток на повеќе витамини од групата на Б витамини.Пелаграта се одликува со промени во: кожата (лупење, фотосензитивно црвенило на челото, ...
сите 2 | | | веќе видена

Состојки: 450 ml виски, 8 dl црно кафе, 8 dl слатка павлака, 6 dl млеко, 250 гр бело чоколадо, 50 гр млечна чоколада, 150 гр кафеав шеќер, 150 гр нутела, 1 лажичка арома од ванила, ½ лажичка арома од бадем, 60 гр пудинг од чоколадоПодготовка: На послаба температура се загрева слатката павлака, кафето и 3 dl млеко. Потоа се додаваат чоколадото, нутелато, аромата од ванила и бадем, и полека се меша. Со остатокот од млекото изматете го пудингот и помешајте го со стопеното чоколадо. Мешајте додека не се згусне. Тргнете го од ринглата, и сипете го во сад со херметички капак, затворете го и оставете го да отстои преку ноќта на ладно место, но не во фрижидер. Утредента, префрлете го во сад за матење, матете неколку минути, додадете го вискито и матете повторно. Потоа смесата сипете ја во стаклено шише и ставете ја во фрижидер, се’ до послужувањето.Состојки: 500 ml вода, 180 ml домашна ракија, 150 гр кафеав шеќер, 3 кесички бурбон ванилин шеќер, 2 ќесички чај од нане, 1 лажица арома од ментолПодготовка: Во сад ...
сите 34 | | | веќе видена

Пред да почнете да го барате лекот против опаѓање на косата, размислете дали се работи за болест или за наследна особина. Еве како може да си помогнете: Јадете урамнотежено со редовни оброци и со доволно витамини и минералиДополнете го внесот на витамини или минерали со суплементиСмалете го стресотЗа миење на косата користете благи и неутрални шампониРедовно посетувајте фризерПодгответе домашни препарати, не употребувајте купечки. Понекогаш купечките содржат состојки кои и’ штетат на косатаЗа плакнење на косата употребувајте чај од камилица или од коприваКосата масирајте ја со течност од лист од орев или течност од лаванда помешана со глицеринЗа коренот- од ½ кг сварена коприва се цеди сок и се додава чаша рицинусово масло. Се става 3 пати дневно на коренот на косата и благо се масира
сите 5 | | | веќе видена

Ехинацеата, како лек, не претставува еден вид, туку збир на неколку видови. На пазарот се наоѓаат производи кои се добиени од три различни видови на ехинацеа: Echinacea angustifolia, Echinacea purpurea и Echinacea pallidа. Според некои клинички студии, утврдено е дека делотворни се само видовите Echinacea purpurea и Echinacea pallida. Според тоа, кога купувате производи, проверете во составот дали ги содржи овие два вида. Ехинацеата претставува еден вид на природен антибиотик и средство против бактерии, вируси, габични инфекции и други микроорганизми кои доведуваат до појава на одредено заболување. Ја поттикнува активноста на различни клетки на имуниот систем, што е важно при спречување на одредена инфекција. Исто така, поттикнува и создавање на интерферони – супстанции кои делуваат против вирусите. Препаратите што содржат екстракт од ехинацеа или сок исцеден од свежо собрано растение, се препорачуваат за употреба во превентивни цели и за третман на настинки на дишните патишта и уринарниот тракт. Се ...
| | веќе видена

Топлото чоколадо е напиток кој вообичаено се состои од чоколадо или какао прав, топло млеко или вода и шеќер. Иако е општоприфатено мислењето дека се консумира со стандардните состојки, можете да додадете и други по ваш избор како портокал, ѓумбир, цимет и сл. и задоволството да биде врвно! Ние ви претставуваме 2 интересни рецепти за топло чоколадо, за 2 различни расположенијаЗа 4 лица потребно е: 200 гр чоколадо во прав, 0,75 l млеко, 4 лажички кафеав шеќер, 200 гр павлака, пола кесичка ванилин шеќер, 50 гр путер и 1 рендана кора од портокалПодготовка: Во садот за матење измешајте ги кафеавиот и ванилиниот шеќер, павлаката и млекото и матете со миксер. Потоа смесата ставете ја во поголем сад, и варете ја додека не зоврие, а потоа уште 3 минути. Тргнете го садот од ринглата, додадете чоколаден прав и путер, почекајте да се стопат, и потоа добро измешајте. На врвот додадете рендана кора од портокал. Се служи додека е топлоЗа 4 лица е потребно: 1 l млеко, 4-5 лажички какао во прав, цимет, мускатно оревче и ...
сите 53 | | | веќе видена

Магнезиумот претставува важен елемент во човековиот организам. Потребен е за нормална работа на срцето, нервите и мускулите, а учествува и во активација на повеќе од 300 ензими кои допринесуваат за непречен тек на бројните метаболички процеси. Важен е за преносот на нервните импулси, учествува во создавањето и коритењето на АТП (енергија), детоксикација на организмот (заштита од тешките метали), учествува во процесот на коагулација, транспорт на глукоза до клетките, ги превенира и намалува конвулзиите и друго. Се апсорбира во тенкото црево, на чија апсорпција поволно влијае витаминот Д. Нашиот организам не може сам да го создаде магнезиумот, па затоа е потребно тој да се внесува преку храната или други додатоци на прехрана. Со правилен начин на исхрана, дневно се внесува околу 300 mg магнезиум. Го има во: морските алги, бадемите, индиските ореви, органската црна меласа, црвената алга, лешниците, прехрамбениот квасец, бразилските ореви, кикириките, просото, целите пченични зрна, оревите, ржта, слатката ...
| | веќе видена

Мигрената претставува вид на главоболка од која страда околу 25% од населението. Тоа е најтешкиот облик на главоболка, со јака пулсирачка бол и се јавува во вид на напади кои траат до 24 часа или неколку дена. Мигрената најчесто зафаќа половина од главата и лицето и често и предходи визуелно пореметување. Пропратена е со општа слабост, мачнина, повраќање, вртоглавица, болка, солзење на очите и друго. Најмногу се јавува кај младата популација, и често е наследна. Причини за појава на мигрена: метеоролошки фактори и нагла промена на времето, стрес, нередовна прехрана и ригорозни диети, физички напор, конзумирање на одредени видови на храна, циклус. Класичната мигрена е најчесто пропратена со продормални знаци (аура)-блескави точки во видното поле, пореметување на моториката, промена во расположението (депресија, еуфорија), патолошка глад, пореметување во концентрацијата, немир. После аурата, која во просек трае 15-30 минути, се јавува пулсирачка главоболка, која може да биде и продирачка и тапа. Голем број од ...
| | веќе видена

Плитвице е најголем, најстар и најпосетуван хрватски национален парк. Климата е континентална, а паркот е опкружен е со шума и планини низ кои се протегаат 16 помали и поголеми езера. Целиот крај уште се нарекува и Ѓаволска градина, поради својата положба и историја. Според легендата, езерата настанале после големата суша. Луѓето и животните се молеле за дожд, и тогаш во долината се појавила Црната Кралица и го предизвикала дождот. Дождот паѓал долго време, со што водата растела и така ги оформила езерата. Името „Плитвице” прв пат се спомнува во 1777 година. Етимологијата на името потекнува од зборот „плитвак” или „пличина”. Со децении водата го таложeла варовникот, со што настанале плитки базени, односно „пличини”. Езерата во паркот ја добиваат водата од бројните реки и потоци што се поврзани со каскади и водопади.Во националниот парк можете да уживате во долгите прошетки, во возењето со бродовите преку езерата, а во употреба е и туристичкиот воз. За тие што се по потрага по авантура, постои опција за ...
| | веќе видена

Основен принцип на оваа диета е внесување на поголемо количество на енергија пред да се потроши истата, со постепено внесување на повеќе калории. Дневно се препорачува да се внесуваат додатни 500 kcal од вообичаеното со што неделно се добиваат околу 0,5 килограми на телесна тежина.Треба да се избира храна од основната група на намирници – житарици, овошје и зеленчук, месо, како и млеко и млечни производи, и маснотии. При тоа се препорачува да се зголеми внесот на калории преку полномасно млеко, овошни компоти и масти од риба.Оваа диета не претставува неконтролиран внес на масти. Тука важи правилото да се внесуваат 30% масти од целокупниот енергетски внес, а предност имаат незаситените масни кислеини кои се застапени во маслиновото масло, маслинките, јаткасти плодови, авокадото и друго. Дневно се препорачува внес на три обилни оброци, и 2 или 3 меѓуоброци. Како меѓуоброк конзумирајте сушено овошје, семки и јаткасти плодови, овошни колачи, слоделед и слично. Значаен дел од оваа диета е и редовна телесна ...
сите 2 | | | веќе видена

Тенката коса заради недостаток на волумен претставува вистински кошмар кога е во прашање стилизирањето. Постојат многу производи чија ефикасност се гледа само на задната страна на пакувањето. Предложуваме неколку алтернативи за на косата да и подарите волумен:1. Ш– Покрај фактот што на шампонот треба да ви пишува “за додатен волумен“, избегнувајте ги хидратантните шампони кои косата ја чинат млитава. Пожелни состојки се пченични протеини, ниацин или витамин Б3 кои влијаат на волуменот на косата. Но доколку забележите дека шампонот ви штети на косата, променете го.2. – Некои диети, особено оние со низок внес на калории, влијаат на растот на косата, а и на нејзиното опаѓање. Сепак зголемето го внесот на протеините, витамините и железото.3. – посета на фризерски салон можеби би била и најдобрата инвестиција за вас. Добрата фризура визуелно ќе ви додаде волумен и густина4. – можеби ќе звучи необично, но со бојадисување добивате на волумен и еластичност. За идеаен резултат посетете фризер, кој може да комбинира ...
сите 2 | | | веќе видена

Витаминот Б2 (riboflavinum, рибофлавин, лактофлавин, Витамин G) е вклучен во разградувањето на мастите, протеините и јаглехидратите. Неопходен е за искористување на енергијата од храната. Често го нарекуваат фактор на раст, односно фактор на дишење на клетките.Богат извор на витамин Б2 се црниот дроб, бубрези, риба, цели зрна, бадеми, ориз, печурки, соја, јајца, млеко и млечни производи, квасецот, како и зелениот зеленчук како што се брокулата и спанаќот. Витаминот Б2 е вклучен во метаболизмот на сите макронутриенти. Игра клучна улога во претворањето на амино киселините и мастите во АТП (енергија) и за активирањето на витамин Б6 и фолната киселина. Поради ова, на спортистите им е потребен во поголеми количини. Учествува како коензим во оксидо – редукциските процеси во телото.Препорачана дневна доза за витамин Б2 за жени е 1.2 – 1.3мг, а за мажи 1.4 – 1.7мг. За време на бременоста и лактација потребите за витамн Б2 се зголемени (1.6 – 1.8мг/ден). Исто така, употребата на овој витамин е ограничена само на ...
сите 4 | | | веќе видена

next