Мали совети за големи настани

Секогаш се нетрпение ги чекаме големите настани, но за жал често се случува да не’ фати паника ден претходно, кога се подготвуваме за нив. Затоа еве неколку мали совети кои ќе ја зголемат вашата самодоверба и ќе ви помогнат да изгледате заносно.Намалете ја подуеностаДва до три дена пред некој важен настан обидете се да го намалите внесувањето на натриум, и пијте многу вода со цел на важниот ден да спречите да бидете подуени.Изберете меѓу очите и уснитеОпшто познато правило меѓу жените кога се работи за шминката е она “или очите или усните”.Затоа обидете се барем на тој ден да го примените. Ова не значи дека треба да се одречете од едното или другото, туку едноставно доколку ги нагласувате очите, одберете посуптилен кармин, и обратно.Користете подлога за шминкаДобрата подлога е многу важна за шминката да ви стои беспрекорно. Ова особено важи доколку настанот трае подолго, како и за оние кои имаат мрсна кожа.Масирајте ја кожата во пределот на градитеЕдноставно, додека се туширате земете ракавица и со кружни ...
| | веќе видена | слични

Веруваме дека последните 10 минути од Вашето работно време ги трошите сурфајќи на Интернет, зборувајќи со колегите или завршувајќи го важниот проект, кој морате набрзо да го испратите до шефот. Но, за жал, ниедна од тие работи нема да Ви помогне утрешниот ден да го започнете со леснотија. Експертите за кариера, Мајкл Кер и Лин Тејлор нѝ откриваат што прават успешните луѓе, 10 минути пред истекот на работното време. Тие сметаат дека многу е важно како луѓето го завршуваат својот работен ден. “Тоа го одредува Вашето расположение во остатокот од денот, но и Ви помага полесно да се снајдете следниот ден, без да имате потреба да се фокусирате на небитните работи кои одземаат многу време.” Еве што треба да направите 10 минути пред крајот на работното време:“To do” листа Освен што со ваквата листа треба да го започнете денот, почнете да правите листа и на крајот на работното време со која ќе го ревидирате својот напредок и завршените обврски во текот на денот. Освен тоа, секогаш е подобро да ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонците кои живеат во Данска и оваа година го одбележаа големиот христијански празник Богојавление – Водици со фрлање на крстот во водите на Балтичкото ...
сите 264 | | | веќе видена

Натпреварот од второто коло на Европското првенство го одиграа екипите на Шпанија и Австрија, а победа запишаа Шпанците со 30:26. Шпанија беше апсолутен ...
сите 386 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 238 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 172 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 174 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мали совети за големи настани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: