Здравје и Убавина

Името селен потекнува од грчкиот збор selene што значи месечина. Важноста на селенот за човековиот организам е воочена во 1979 година кога болеста Keshan (облик на кардиомиопатија која се јавува кај млади жени и деца) е поврзана со недостаток на селен во областа на Кина. Во храната застапен е во кората на бубрезите, црниот дроб, пивскиот квасец, доматот, кромидот, туната, харингата, пченичните никулци, како и во бразилскиот орев, рибата, школките, семките од сончоглед и др. Неговата застапеност во храната зависи од местото каде е одгледувана таа храна и начинот на нејзината преработка.Селенот е составен дел на околу 30 познати селенопротеини кои се важни антиоксидативни ензими. Тој е исто така дел од ензимот глутатион-пероксидаза и уште два ензима кои го намалуваат оксидативниот стрес во организмот. Докажано е дека го зголемува антиоксидативното делување на витамините А и Е, а има и влијание на имунолошкиот систем. Исто така има способност да го менува метаболизмот на некои токсични минерали (арсен, кадмиум ...
сите 11 | | | веќе видена

Ким (Carum carvi) е зачин кој што одамна го освоил светот, како додаток во исхраната, но и како лековито средство за разновидни здравствени проблеми, особено кај дигестивните заболувања. Претставува едногодишно или двегодишно тревесто растение кое расте како самоник низ Европа, но плодот кој се користи како зачин и лековито средство се добива само од култивирани наоѓалишта. Според легендата, се верува дека ова растение имало моќ да го одбие крадецот на некој предмет доколку во истиот се наоѓаат неговите семиња и оневозможува двајца вљубени да изгубат интерес еден за друг. Плодот од ова растение, неговото семе и маслото ја поттикнуваат работата на желудникот и жолчниот меур. Делуваат смирувачки на цревата, ги ублажуваат грчевите, а пред се го спречуваат развојот на бактериите и различни отрови во цревата. Ким се користи кај чувствителен желудник, надуеност со силни гасови, особено кај малите деца и бебињата. Во народната медицина, омилен е при грчеви кај бремени жени. Препорачлив е и за животни, особено кај ...
сите 9 | | | веќе видена

Смесата за палачинки подгответе ја од:2 јајца150 гр брашно300 мл млекосолмаслоСостојките ставете ги во сад и добро мешајте со мешалка или миксер, додека не се добие еднолична маса. Смесата се остава да отстои околу 30-60 мин. Во загреано тавче, ставете масло за јадење, и нанесете од смесата за палачинки. Се разлева по цела ширина на тавчето. Потоа тестото се врти. Кога ќе се испржи,се вади од тавчето и може да се додаде солен или благ сос. Од благите најмногу се користи-шлаг, плазма, мед, мармалад, овошје како – банана, јагоди, чоколаден прелив. Од солените можете да ставите – павлака, шунка, кисели краставички, сирење и сл. Уживајте!
сите 49 | | | веќе видена

Зелениот чај, како и црниот, потекнуваат од истата чајна билка Camellia sinensis. Кинезите откриле дека со одгледувањето на оваа билка во различни краеви се добиваат различни вкусови на чај, а во зависност од начинот на технолошкиот процес, се добиваат три вида: зелен, црн и oолонг чај. Според легендата, зелениот чај го открил кинескиот цар Shen Nung во 2750 година п.н.е, кому во провриена вода му паднале неколку листови од Camellia sinensis. Љубопитниот цар го пробал овој напиток со интересен мирис и од тогаш овој чај се проширил во останатите делови на светот. Првиот зелен чај е донесен во Јапонија од страна на будистичкиот свештеник Yeiseija, а во 1560 година, а во Европа е донесен преку Португалија. Еве ги позитивните дејства:Како напиток, зелениот чај е корисен во борбата против акните. Го олеснува варењето на храната и помага во детоксификацијата на организмот, а со тоа го спречува формирањето на акните.Спречува кардиоваскуларни болести. Истражувањата покажале дека зелениот чај го намалува вкупниот ...
сите 7 | | | веќе видена

За да можеме правилно да ја негуваме кожата, претходно е потребно да знаеме кој тип на кожа имаме. Типот на кожата е наследна карактеристика, но исто така зависи и од начинот на прехрана, негата на кожата, стресот и слично, и поради сите тие фактори, (надворешни и внатрешни) во текот на животот нема да имаме ист тип на кожа. Типот на кожата зависи од количината и местото на излачување на себум (лој). Според тоа постојат пет типа на кожа:Нормална кожа – излачувањето на себумот е рамномерно, кожата е мазна и еластична, порите не се видливи и на кожата не се нагласени брчките. Кожата не е ни многу сува ни многу мрсна, туку го има најдобриот баланс на маснотии и влага. Овој тип на кожа е редок, а оние кои имаат ваков тип на кожа се млади личности.Сува кожа – карактеристика на овој тип на кожа е намаленото лачење на себум. Кожата е сува, без сјај, цврста, со намалена еластичност, порите не се видливи и е подложна на создавање брчки. Исто така, овој тип на кожа се одликува со светло црвена боја, затоа што крвните ...
сите 22 | | | веќе видена

Витаминот Д (calciferolum) претставува антирахитичен витамин, а често и го нарекуваат витамин на сонцето. Како и витаминот А, спаѓа во групата на витамини растворливи во масти. Претставува регулатор на хомеостазата на калциум во организмот и заедно со паратиреоидниот хормон (РТН) ја регулира концентрацијата на калциумот во плазмата. Витаминот Д може да ја спречи и лечи појавата на рахитис. Ако има доволно сонце, во кожата се синтетизира витаминот Д и во идеални услови не мора да се внесува преку храната. Витаминот Д ја подобрува апсорпцијата на калциум и фосфати во организмот и е неопходен за нормален раст и минерализација на коските.Најмногу витамин Д има во рибиното масло и рибиното месо (Oleum jecoris asseli и Oleum jecoris hypoglossi). Освен тоа, го има и во млекото и млечните производи, квасецот,црниот броб, жолчката и друго.Најделотворни облици на витамин Д кои се употребуваат во терапевтски цели се витамин Д2 и Д3 (ергокалциферол и колекалциферол). Ергостерол (провитамин за Д2) е со билно потекло, ...
сите 5 | | | веќе видена

Постојат повеќе видови на камилица (Chamomilla recutita), а како лековити се сметаат римската и германската камилица. Поради своите лековити својства доста се користела и во стариот Египет, дури и повеќе од другите билки. Египетските благороднички ги користеле нејзините цветови во различни препарати за убавина. Грчките доктори ја препорачувале употребата на камилицата за третман на висока температура и женски проблеми.Камилицата делува:Против грчевиАнтиинфламаторноАнтиалергискиАнтисептичкиИма благо седативно дејство, ја намалува анксиозноста, стресот и напнатоста, па затоа се препорачува да се пие чај од камилица пред спиење бидејќи го намалува немирот,влијае поволно за мирен сон, што е добро за луѓе кои имаат несоница.Го поттикнува варењето на хранатаБлаг аналгетикПротив менструални болкиЈа негува проблематичната кожаГи опушта мускулитеЈа подобрува функцијата на црниот дроб итнИсто така, во лековити цели се користи и маслото од камилица. Наједноставниот начин да направите масло од камилица е – да ги ...
сите 4 | | | веќе видена

Кантарионот (Hypericum perforatum) претставува повеќегодишно тревесто растение, со височина до 30-40 центиметри. Чајот од кантарион и други препарати, најчесто како екстракти и тинктури, традиционално се употребуваат во народната медицина за олеснување на симптомите на повремена психичка исцрпеност, депресија, проблеми со варењето на храната, како и надворешно – за третман на рани.Се препорачува за третман на благи форми на депресија, но не е ефикасен во третманот на изразени, силни депресии. Етиологијата на појава на депресија е непозната, меѓутоа се смета дека таа се должи на функционалниот дефицит на аминските трансмитери (норадреналин, допамин и серотонин) во централниот нервен систем. Кантарионот има антидепресивно дејство, а за ова е одговорен хиперицинот. Исто така се препорачува, додека се земаат препаратите од кантарион, да не се изложувате премногу на сончева светлина, затоа што хиперицинот покажува фотосензибилизирачко дејство што се манифестира со осип и црвенило на кожата (ретко се ...
сите 2 | | | веќе видена

Витаминот Ц или аскорбинска киселина е витамин застапен во скоро сите овошја и зеленчуци. Важен е за синтезата на колагенот и карнитинот, за метаболизмот на масните киселини, како и конверзија на допаминот и норепинефринот. Претставува најјак антиоксиданс меѓу витамините растворливи во вода. Најбогат извор на витамин Ц се шипката, црната рибизла, вишњата, цитрусите (лимон, портокал, мандарини), лиснатиот зеленчук, пиперката, зелката, доматот, зелен и црн пипер, додека во млекото, млечните производи и месото се наоѓа во мали количини. Витаминот Ц функционира како коензим во многубројни реакции во организмот. Има важна улога во оксидо-редуктивните процеси и клеточното дишење, делува и на некои пептидни хормони. Витаминот Ц исто така е потребен за редукција на тривалентното железо Fe+3 во двовалентно, како и за редукција на бакарот. Исто така, учествува во синтеза на меѓуклеточни компоненти на забите, коските и капиларниот еднотел. Витаминот Ц, ја спречува појавата на атеросклероза преку заштита на оксидација ...
сите 8 | | | веќе видена

Остеопорозата е болест која се карактеризира со намалување на минералната густина на коските и нивно истенчување и може да предизвика појава на фрактури. 80% од заболените од остеопороза се жени, а најчеста причина поради кој се јавува оваа болест е постменопаузата, поради која доаѓа до престанок на лачење на хормонот естроген.Коскениот систем е постојано изложен на големи оптеретувања. За да може да го издржи сето тоа, во текот на животот, мора често да се обновува и гради. Таа задача ја вршат остеобластите и остекластите, клетки кои ги разградуваат старите и оштетени делови на коските и формираат нова коска. Тој процес на преобликување на коските е под дејство на хормони и механички дразби, и нивната рамнотежа е важна за нормално функционирање на коските.Во менопаузата доаѓа до постепено и неизбежно намалување на коскената маса. Други придружни болести, неадекватната прехрана, недостатокот на физичка активност, како и генетската предизпозиција, можат тој процес да го убрзаат и да доведат до патолошко ...
сите 2 | | | веќе видена

South Beach диетата ја имаат осмислено кардиолог Arthur Agatston и нутриционистот Marie Almon како алтернативен начин на исхрана со внесување на малку маснотии, која е препорачана од страна на Американската асоцијација за срце во осумдесеттите години на 20 век. Според South Beach диетата, во исхраната не треба да се избегнуваат мастите или јаглехидратите, туку треба да се направи правилен избор на истите. Суштината на диетата е во разликувањето на добрите и лошите јаглехидрати, масти и избегнувње на храна со висок гликемиски индекс. Основата на South Beach диетата, е во изборот на вистинските јаглехидрати и масти и нивната соодветна примена во три фази.ПРВА ФАЗАПрвата фаза е најкратката фаза и трае две недели. Во оваа фаза се цели кон намалување на желбата за шеќер и рафиниран скроб (бел ориз, бел леб), кои доминираат најчесто во прехраната. Значењето на првата фаза е – да се стабилизира шеќерот во крвта, што е од корист за луѓето кои сакаат да намалат на телесната тежина, но исто така и за луѓето кои имаат ...
сите 16 | | | веќе видена

6 јајца5 лажици брашно500 гр. спанаќ100 гр. оризСол, биберСпанаќот се обарува, се цеди и се миксира. Оризот се става во малку солена вода и се вари додека не омекне. Откако ќе омекне, се става во сад со изматени 6 јајца со 1-2 лажички сол, 6 лажици брашно и малку масло. Во оваа смеса се додава спанаќот и сето се истура во подмачкана тава да се пече. Откако ќе се испече, се става во влажна крпа за да се излади.100 гр. кисели краставички150 гр. сирење250 гр. кисела павлака1 кромидЛук250 гр. пилешки џигерКраставичките се сечкаат, сирењето се дроби, се додава павлаката и сето заедно се меша добро. На загреана тава, кромидот и пилешкиот џигер се запржуваат кратко (претходно џигерот може да се отстои во малку црвено вино). Се додава исечкан лук, се посолува со сол и бибер. Составот од тавата се става во садот за мешање и убаво се мешаат сите состојки. Целиот состав од филот се става на спанаќот и се витка како ролат.
сите 66 | | | веќе видена

За жените емоционалната возбуда е битна исто колку и физичката. Тие уживаат во разговори и убави гестови како предигра за нешто повеќе. Жените и мажите кои сакаат да имаат добра атмосфера во кревет и повеќе акција би требало почесто да зборуваат за тоа. Жените сакаат да се чувствуваат рамноправно со мажите. Тие исто така сакаат да иницираат секс, но ја губат волјата ако мажите не го иницираат истото, ама суптилно и флертувачки. Притисокот да се постигне оргазмот кај жените не помага. Секс без оргазам не значи лош секс. Исто така, жените не секогаш сакаат романтичен секс. Секогаш треба да се следи говорот на телото, така можете да дознаете што вашата партнерка моментално преферира, дали нежни допири и романтика или нешто сосема спротивно. Мажите треба да разберат дека голем број на жени не можат да го постигнат оргазмот исклучиво со пенетрација, туку треба да се обидат да ја симулираат и на други начини. Како и премногу краток, така и премногу долг секс престанува да биде уживање. Долгиот секс би требало да ...
сите 9 | | | веќе видена

Жалфијата е една од најлековитите билки кои постојат на нашата планета. Нејзиното латинско име е Salvia officinalis, што потекнува од зборот salvare што значи спасува или лекува. Постојат неколку видови на жалфија: леплива (Salvia glutinosa), ливадска (Salvia pratensis), шумска (Salvia silvestris), но најважна и најлековита е Salvia officinalis. Листовите се сребрено-бели, во облик на срце, а на врвот двојно назабени. Цветовите на жалфијата се темно виолетови. Сите делови на жалфијата имаат силен, ароматичен мирис, кој не се губи за време на сушењето. Се бере пред да процвета во мај. Уште од поодамна, фараоните го користеле ова растение како главна компонента во смесата за балсамирање, а грчкиот лекар Диоскордиј го користел за лекување на разни болести како што се крварења, треска, инфекции на уринарниот тракт, нередовни менструации и слично.УПОТРЕБАЈа подобрува циркулацијата и помага во топењето на мастите, па затоа е одлична за употреба во случаи на гојазност и целулит, ја подобрува циркулацијата, а ...
сите 11 | | | веќе видена

Во текот на животот секој создава систем на вредности. Тоа секако не е само посветување на физичкиот изглед, туку и карактерни црти, морални вредности, култура. Сепак, шармот претставува спој на елеганција и пристојност. Доколку не сакате околината да ве смета за жена со лош вкус или без вкус, тогаш би требале да размислите два пати пред да облечете нешто од следнава гардероба:длабоки деколтеа-тие се резервирани за вечерна тоалетатесни и куси здолништа-тие се резервирани за младите девојкипремногу тесна и припиена облека- тесни маици, припиени здолништа со големи шлицови, припиени панталонипремногу проѕирна гардероба-тоа не делува воопшто секси, туку вулгарно и ефтинопремногу куси летни панталони за низ град или за на гостиделовна гардероба за шетање во природа или спортски натпреварпремногу високи штикли за преку ден-тие се секако резервирани за навечердводелен костум за капење-доколку вашата става не го дозволува тоадирекно покажување на физичките квалитети преку гардеробата (гради, облини)-бидејќи ...
сите 2 | | | веќе видена

Стресот е модерниот непријател на психичката состојба и често предизвикувач на депресии и болести. Изборете се со него и научете како да го контролирате. Ви нудиме 10 совети како да го постигнете тоа.1. Играјте си со вашето миленичеНаучниците откриваат дека дружењето со вашите миленичиња – куче или маче го намалува стресот двапати повеќе од дружењето со луѓето.2. Слушајте музикаМузиката позитивно влијае на човечката психа. Секој ден би требало барем 2 часа да си ја слушате омилената музичка група или омилениот правец.3. Осум часа спиењеСпиењето му помага на здравјето. Ако не спиете доволно, вашиот организам нема време да се регенерира, со што станувате подложни на болести. Возрасните луѓе треба секој ден да спијат околу осум часа.4. Имајте хобиХобито може најмногу да придонесе за вашето здравје. Одвоите секој ден неколку часа и занимавајте се со работите што ве опуштаат – како на пример возење велосипед, читање книга, свирење инструмент и сл.5. Пијте чајРитуалот на пиење чај смирува, ...
сите 3 | | | веќе видена

Ѓумбирот (Zingiber officinale) потекнува од Индија, и е тропско растение кое освен што се користи како зачин за сокови, алкохолни пијалоци, слатки, компоти, козметика, се користи и во медицински цели. Ѓумбирот има мирис на лимон, со остар вкус, помалку пикантен, кој ја истакнуа неговата ориенталност. Содржи калиум, бакар, магнезиум, витамин Ц, Б5 (пантотенска киселина), Б6 (пиридоксин), Б3 (ниацин)Употреба на ѓумбирот како лек:лечи мачнини, гадење, повраќање при патување или бременостПротив болки во стомакот, мигренаЗа крварењеЗа ревматизамподобрува циркулацијаго подобрува варењето на хранатаСтимулира ментална будност и помнење (не се препорачува навечер пред спиење)Согорува мастиПротив настинка и грипОлеснува дишење и искашлувањеЗа облоги на отечени местаЈа стимулира работата на црн дробВо борба против дијареа предизвикана од Ешерихија колиДелува како благ афродизијакТОП 3 БРЗИ СОВЕТИНОС И СИНУСИ– Доколку ви е затнат носот заради воспалените синуси, можете да вшмркнете ѓумбир во прав., или да го сварите во ...
сите 9 | | | веќе видена

Витаминот К, кој спаѓа во групата на витамини растворливи во масти, претставува коагулациски витамин, бидејќи има важна улога во згрутчувањето (коагулација) на крвта. Витаминот К е составен од група на витамини (К1, К2, К3, К4, К5), кои или се растворливи во вода или во масти. Во терапевтски цели, најчесто се користат витамин К1 (фитоменадион), К2 (менакинон) и К3 (менадион). Минималните дневни потреби за витамин К не се јасно дефинирани. Овој витамин може доволно да се внесе преку храната, или пак тој самиот се синтетизира со помош на бактериите кои се наоѓаат во цревата. Го има во зелениот зеленчук (брокула, спанаќ, кељ, и друго), црниот дроб, кравјо млеко, житариците и др.Хиповитаминоза – Недостаток на витамин К е ретка појава кај возрасните луѓе затоа што витаминот е присутен во различни типови на храна, а го синтетизираат цревните бактерии во организмот. Недостаток на витамин К доведува до пореметување на процесот на коагулација. Исто така, до недостаток на витамин К може да дојде и при долготрајна ...
сите 8 | | | веќе видена

Потребно време: 10 минутиСостојки:3 банани2 јајца2 лажици шеќер2 лажици брашно400 ml млеко1 лимонЖолчките од јајцата се матат со шеќерот, а потоа се додава брашното. Сето тоа повторно се мати добро, па се вари во зовриено млеко на помала температура, се додека не се згусне. Тогаш се додаваат изматените белки од јајцата и згмечените банани кои претходно се посипани со лимонов сок. Смесата се разладува во фрижидер и потоа се служи. Може да се декорира со цимет, сируп, мелени ореви, чоколадни парчиња. Voilà!
сите 85 | | | веќе видена

Жен шен (Panax Ginseng) претставува еден од најпопуларните хербални лекови во светот кој се користи во традиционалната медицина за лекување на многу болести и подобрување на општата добросостојба на организмот. Расте во шумите на Далечниот Исток, во Азија, а се култивира во Кина, Јапонија, Кореја и Америка. Името на ова лековито растение потекнува токму од неговиот корен кој има изглед на човечка фигура, односно жен → човек, шен → корен. На пазарот се среќава во облик на тоник, чај, таблети, капсули, прашок, креми за топикална употреба. Активните состојки одговорни за неговите поволни својства се наречени гинсенозиди или панаксозиди. Покрај овие, содржи и шеќери, смоли, слузи, етерно масло, витамини Б1, Б2 и Ц. Има стимулирачко, адаптогено и тонизирачко дејство.Најчесто се користи за подобрување на виталноста и долговечноста (преку зголемување на крвниот проток и намалување на дегенерацијата на крвниот систем), подобрување на концентрацијата и памтење, како и зголемување на менталната и физичка способност и ...
сите 3 | | | веќе видена

next