Здравје и Убавина

Калциумот е најзастапениот минерал во човековиот организам. Од вкупно 1-1,5 кг во телото, 99% се наоѓа во коските и забите. Неопходен е секако за нивната градба, но и за згрутчување на крвта, пренесување на нервните импулси, како и за контракција на напречнопругастите и мазните мускули, регулација на пропустливоста на клеточните мембрани, влијае на централниот нервен систем и лачењето на нервните трансмитери и синапси.Со правилна исхрана, дневно се внесуваат околу 800 мг калциум. Како природни извори на калциум се сметаат млекото, јогуртот, сирењето, зоб, брокули, бадеми, спанаќ, соја, оревите, сувите сливи, сусамот, суви смокви, семки од сончоглед и друго.Апсорпцијата на калциумот зависи од видот на храната и нутритиентите кои ги консумираме секојдневно. На пример, намирниците со кисел вкус, лактозата и маснотиите кои го продолжуваат престојот на храната во гастроинтестиналниот тракт, ја подобруваат апсорпцијата на калциумот од суплементите, додека пак оксалатите, фитатите и прехрамбените влакна ја ...
сите 7 | | | веќе видена

Колку и името рататуј да асоцира на глувчето од анимираниот филм, всушност ова е многу вкусно јадење, достапно за сечиј џеб и погодно за било кое време од годината. Неутралните зеленчуци од кои се подготвува го прават одлично за луѓе на диета, полн погодок е ако на гости ви доаѓаат вегетаријанци, а можете и да го служите како топло предјадење во некоја поофицијална атмосфера.Потребни состојки :2 големи, зрели црвени доматиЕден модар патлиџанЕдна зелена тиквичка(по желба) Една помала жолта тиквичкаМаслинки(црни или зелени, количината определете ја според вкусот)Две лути пиперки(доколку сакате луто)СолМаслозачиниПодготовка :Загрејте ја рерната на 270 степени. Излупете ги тиквичката и модриот палиџан, потоа исечкајте ги на што е можно поситни коцкички. Истото сторете го и со доматите и маслинките. Сите намирници ставете ги во стаклен огноотпорен сад со капак (слободно користете и глинен или земјен сад). Добро промешајте, додавајќи ги маслото и солта. Ставете го садот во загреаната рерна околу 20тина минути да ...
сите 2 | | | веќе видена

Стрептококна ангина, т.е фарингитис е акутно воспаление на грлото предизвикано од бактеријата бета – хемолитички стрептокок од тип А. Само 30 – 40 % од воспаленијата се предизвикани од оваа бактерија, а останатите се од респираторни вируси при инфекција на горните дишни патишта.Ангината е честа болест. Најзастапена е во постудените месеци (во зима или рана пролет. Најчесто заболуваат децата, а возрасните поретко. Се пренесува со секрет – преку кивање, кашлање или допир. Инкубацијата на болеста е од 1 до 3 дена. Почнува одеднаш, со зголемена температура, главоболка и замор, понекогаш и со повраќање, потоа болка во грлото (црвени и зголемени крајници), гној на крајниците, зголемување на лимфни јазли. Стрептококот од грлото, доколку не се лечи навремено, може да се пренесе и на другите органи – па може да доведе до воспаление на уво или нос, бактериемија, сепса, гломерулонефритис итн. Поретко се јавуваат компликации.Се лечи со примена на антибиотик – пеницилин, или доколку постои пречувствителсност или ...
сите 5 | | | веќе видена

Според грчкиот мит Мента била нимфа која била прогонета од богот на подземјето Хад. Ја спасила кралицата Персефона претварајќи ја во нане. Се смета дека нането потекнува од Далечниот исток. Го има скоро насекаде низ Европа, но најмногу се користи на Медитеранот. Познато е по својот мирис, вкус и лековитото дејство. Најупотребуваниот хибрид е Mеntha piperita. Најбитна состојка на етеричното масло од нането е Ментол (60%) и Ментон (16%) и поради тоа, се користи во фармацевската, козметичката и прехранбената индустрија. Етеричното масло се користи во производство на шампони, сапуни, пасти за заби, бонбони и гуми за џвакање. Доколку сте во можност консумирајте свежо нане бидејки е побогато со фито – материи витамини и антиоксиданси. Во исхраната се употребува и како зачин бидејќи го подобрува варењето на храната. Исто така, листовите од нането ги бркаат глувците, мравките и болвите.Нането се покажало како лек при:Стомачни заболувања,пролив и надуеностЗаболување на дишните патишта и различни воспаленија како ...
сите 3 | | | веќе видена

Ви претставуваме три вкусни зимски коктели!!1 шеќерно стапче, мелено, за аранжирање60 мл водка од јагода4 лажички бел крем од нане75 мл сок од брусницакоцки мразСтавете мелени бонбони на чинија. Влажниот надворешен раб од мартини чаша се врти низ смесата, додека не се премачка целиот раб. Во коктел шејкер, се комбинираат вотка, крем од нане, сок од брусница и мраз; се тресат добро заедно. Исцедете го во подготвената чаша и послужете го веднаш.1 1/2 чаши сок од калинка1 чаша нектар од круша 1/4 чаша ликер од портокал (пр. Grand Marnier)1 шише (750 мл) ШампањВо голем стаклен сад, се комбинираат сок од калинка, нектар од крушар, ликер од портокал. Полека додавајте шампањ. Се служи со мраз. Се декорира со парчиња портокал150 мл сок од грејпфрут75 мл Џин нане шеќер Намачкајте ја ивицата на чашата со сок од грејпфрут, а потоа работ на чашата се врти низ смесата од нане шеќер. Доколку преферирате ладен пијалок, можете во шејкер да ставите мраз, а потоа сок ​​од грејпфрут и џин. На крајот сипете го пијалокот во ...
сите 3 | | | веќе видена

Витамините претставуваат органски супстанции кои се наоѓаат во храната во мали количини, а се неопходни за нормалното функционирање на организмот. Организмот, воглавно, не може сам да ги произведува витамините. Некои може да се синтетизираат во мали количини во организмот, исклучиво од провитамини. Така на пример, витаминот А настанува од провитаминот А – бета каротен, потоа витаминот Д настанува од провитаминот Д под дејство на ултравиолетовите зраци (сончева светлина), биосинтеза на витамин К, како и некои од Б витамините.При земањето на витамините не треба да се експериментира, затоа што може да дојде до пореметување на рамнотежата во организмот (некои витамини и минерали се функционално поврзани) Најдобро е да се земаат со препорака од доктор или фармацевт. Најдобро е витамините да се земаат преку прехраната, затоа што на тој начин е поголема нивната искористливост. Доколку се земаат во облик на фармацевтски производ, нивната апсорпција е иста.Витаминиските препарати може да се земаат во било кој дел од ...
сите 6 | | | веќе видена

Целулитот е деформитет со кој се соочуваат се’ повеќе жени во светот, додека бројот на мажите е многу мал. Заради натрупување на масни наслаги и токсини под кожата, сврзното ткиво ослабува и се создаваат деформитети кои потсетуваат на кожа од портокал. Целулитот се јавува на одредени делови на телото кои се најчесто подложни на тоа: стомакот, бедрата, задникот, нозете, но може и на други делови. Причини за негово настанување се промените во метаболизмот, физиологијата, држење на диета или обилна исхрана, или неправилна и несоодветна исхрана, промена во структурата на сврзното ткиво на кожата, хормонални фактори, инфламаторни промени итн. – Треба да пиете многу вода! Експертите препорачуваат осум до десет чаши на ден, а водата може да се замени со чај, најдобро зелен. – Здравата храна богата со вода е од суштинско значење во борбата против целулитот. Храната како јаболка, краставици и грејпфрут се смета дека го намалува целулитот, помага при слабеењето и ја прави кожата здрава. Исто така, светло обоениот ...
сите 11 | | | веќе видена

Често се прашувате дали сауната е добра за здравјето? Пред се’ многу е важно колку години имате и дали имате здравствени проблеми. Поврзаност меѓу сауната и здравјето постои. Одењето во сауна е добро за имунолошкиот систем, релаксира и опушта. Секогаш консултирајте се со вашиот лекар, особено ако имате проблеми со срцето и дишењето, тешкотии или ако почувствувате некои тегоби откако ќе излезете од сауна.Препорачливо е одење во сауна со полн стомак, но да не се внесува тешка храна и да внесете многу течности во телото. Во сауна, каде што температурата е висока, многу се потите, и температурата се крева од 1-2 степени, што доведува до активирање на одбранбените ќелии. Кога ќе влезете во сауна, опуштете се, седнете и фокусирајте се на позитивни мисли и исфрлете се’ негативно од себе. Две минути пред да излезете, препорачуваме да застанете малку исправено и полека да се подготвите за надвор.Престојувањето во сауна е лошо за здравјето ако потрошите повеќе од 20 минути внатре. Се препорачува од 5 до 15 минути, ...
сите 2 | | | веќе видена

Лекот е секогаш во природата. Сребрената вода претставува колоиден природен антибиотик. Се добива со присуство на електролиза на чисто 99.99% сребро во чиста дестилирана и деминерализирана вода. Постоењето на сребрената вода се поврзува со јоните и колоидите на среброто.Лековитата моќ на сребрената вода е одамна докажана. Се користи како превенција и за лечење на инфективни болести, како и за јакнење и подобрување на организмот. Болестите лесно се елиминираат бидејќи остануваат без кислород и храна. Процесот е брз поради што микроорганизмите немаат моќ да мутираат.Вистинската тајна се крие во среброто кое е чудо кое уништува повеќе од 650 видови на микроорганизми. Како минерал среброто се препорачува да биде конзумирано преку исхраната. Застапено е во морската крупна сол, како и во растенијата.Сребрената вода е одлична за лечење на: акни, алергии, воспаление на слепо црево, инфекции на мочен меур, труење на крвта, чиреви, изгореници, кандида, циститис, првут, дерматитис, дифтерија, дијареја од различно ...
сите 2 | | | веќе видена

Состојки:брокула1 кромид2-3 моркови2 литри вода1 коцка супазачини, црн бибермаслолимонПодготовка:Морковите и кромидот се сечкаат, и се запржуваат во масло, а измиената брокула се дели на мали парчиња. По запржувањето, се додава вода и брокулата, и сето ова се вари 10-15 минути. Потоа се вади брокулата, и се става во блендер (миксер), и повторно таква испасирана се враќа во тенџерето. Се додаваат коцката супа, бибер и другите зачини, и смесата се вари уште 10 минути. По желба се додава и лимон. Чорбата се служи топла.
сите 8 | | | веќе видена

Бел слез (Althaea officinalis) е растение кое потекнува од Азија, каде што е и распространето, но го има и во јужна и средна Европа, најмногу во Германија и Унгарија. Белиот слез содржи во себе слуз, скроб, шеќер, пектин, танин, минерални соли, ензими итн. Цвета од јуни до октомври, а лековити својства имаат коренот, листот и цветот. Битен податок што треба да го знаете за коренот од слезот е дека никако не се подготвува со топла, зовриена вода, туку со ладна. Претходно се става да отстои 30 минути во вода, се процедува, па дури тогаш смее да се загрее.Белиот слез се користи за како чај за лечење на настинки, бронхитис, олеснување на искашлувањето, цревни болести, проблеми со мочни патишта, бубрези итн. Црниот слез го подобрува излачувањето на слузава материја, лечи засипнатост, астма, цревни и желудочни грчеви. Третиот познат вид на слез, кој се одгледува во градините е Althaea rosea.Во комбинација со мед, со коренот од бел слез се прави смеса за облоги – која помага за чиреви, апцеси, варикозни вени, ...
сите 2 | | | веќе видена

Состојки: ½ лажичка прав од стевија1 чаша стопен путер1 ½ чаша чоколаден чипс1 лажичка ванилин шеќер1 јајце¾ лажичка прашок за пециво¾ лажичка сол2 чаши брашно1 чоколадо за готвење Подготовка:Рерната се зарева на 250 степени, а садот за печење се подготвува со хартија за печење или се мачка со путерВо помал сад се меша брашното, сол и прашак за пецивоВо друг поголем сад се меша јајцето, стевијата, ванилин шеќер и постепено се додава путерот, додека не се добие еднолична смеса.Смесата од помалиот сад се истура во поголемиот, се меша и потоа се додава чоколадниот чипсСмесата се пече 20-25 минути, додека колачите не добијат златно-кафена боја. Се ладат и се сервираат со топол чоколаден прелив, брусница или суво грозје и цимет
сите 48 | | | веќе видена

Ноќниот изглед треба да биде продолжена верзија на вашата дневна шминка. Трикот е да додадете повеќе, без да изгледа претерано. Слабата светлина во автомобил или бар може да предизвика да додадете повеќе отколку што навистина треба.Чистење-Првиот чекор од дневната до вечерната шминка – е бришење на оштетувањата на шминката што сте го направиле во текот на денот. Посветете особено внимание на Т-зоната, бидејќи токму тоа е област која има тенденција да стане сјајна. Доколку веќе на лицето немате нанесено пудра, можете да направите еден трик за освежување на кожата. Откога ќе го измиете лицето, земете коцки мраз и држете ги на лицето 5-10 минути, со кратки паузи . Потоа натопете памукче во млеко и избришете го лицето. Кожата ќе изгледа свежо и ќе има атрактивен сјај. Кожа-Користете подлога, течна пудра и пудра во прав. За вашата кожа да блеска, нанесете светкаво руменило во розова или кафена боја што одговара на бојата на вашата облека. Потенцирајте ги вашите јагодички, брадата, челото или вратот.Очи-За ...
сите 5 | | | веќе видена

Артичоката (Cynara scolimud) е растение кое се одгледува заради прехрана и во медицински цели (од сушените листови и делови од стеблото се прави чај). Младите главички се користат во исхраната, така што се варат и се јадат како зеленчук со различни сосови, а од сувата артичока може да се прави супа. Името и доаѓа од арапскиот збор ardi-shoki. Се смета дека потекнува од Јужна Европа и Медитеранот, иако вистинското место му е непознато. Одгледувана е уште во стара Грција, и е превземена од Римјаните. Во исламскиот свет се одгледувала во Магреб. Распространета е по Австралија, САД, Средна Америка, Јужна Америка, Јужна Африка. Во 100 гр артичока има околу 80 % вода, 14% јаглехидрати, 3% белковини, 2% минерали, витамини и масти во минимални количини. Артичоката е одличен извор на витамини К и Ц, фолна киселина, манган, бакар и магнезиум. помага во враќање на апетитотго подобрува варењето на хранатаго редуцира холестеролотсогорува мастиприроден благ диуретикпротив воспаленија во мочниот меур и уринарниот трактза ...
сите 6 | | | веќе видена

ОВЕНЗа овните 2018 година ќе биде многу возбудлива. Годишниот хороскоп покажува дека целиот напор на Овните ќе се исплати во 2018 година. Година за кариера и приходи, како и позитивна енергија и мотивација.2018 година ќе биде одлична за овните кога се во прашање парите. Многу од вашите проекти, идеи ќе дадат резултати во 2018 година. Кога станува збор за работата и парите, 2018 е ваша година.Годишниот хороскоп покажува дека семејните и интимните односи на почетокот на годината ќе бидат затегнати. Ако сакате хармонија бидете подготвени да разговарате со проблемите. Доколку успеете да ги решите проблемите, во текот на годината нема да имате други љубовни проблеми.Здравјето ќе ви биде одлично во 2018 година.БИКПрвиот дел од годината ќе ви придонесат борба за работа и финансии, додека пад здраствени проблеми ќе имате во текот на целата година.Според хороскопот најголем проблем на работата ќе биде вие самите. 2018 година е добра за учење на нови вештини и способности.Можеби ќе се изненадите, но од јануари до мај ...
сите 53 | | | веќе видена

СОСТОЈКИ:1 поголема главица кисела зелка800 грама месо по избор (мисиркино, свинско,чадено месо, сланина, а може да се стават и колбаси)Масло за јадењеЛук,Сол ,црн пипер,ким и ловоров лист (по желба)Киселата зелка ја сечеме ситно. Намастуваме поголема глинена тава, и прво го ставаме месото на дното на тавата, па потоа ја ставаме ситно исецканата кисела зелка и зачинуваме. Се пече 2 часа на температура од 220-200 степени. Садот го покриваме со капак. По некое време, сето тоа се промешува. Откога ќе се промеша, се пече уште малку, на 200 степени, се’ додека не порумени зелката. Не заборавајте да се напиете црвено вино.ДОБАР АПЕТИТ!
сите 24 | | | веќе видена

Синусите се празнини во внатрешноста на коските на лицето и черепот на главата, исполнети со воздух. Се делат на 4 групи според коските каде што се сместени: челни, вилични, ситести и клинести. Синузитис претставува воспаление на синусите. Најчесто се појавува после инфекција на горните респираторни патишта, како компликација. Постојат 3 вида синузитис: акутен – кој трае помалку од 3 недели; хроничен – кој трае најчесто 3-8 недели, а може и повеќе месеци и години; рецидивен – неколку акутни синузитиси во текот на годинатаАкутен синузитис – најчесто настанува како последица на претходно воспаление на горните дишни патишта, кое може да биде причинето од некоја бактериска или вирусна инфекција. Доколку оваа инфекција не се лекува навремено или со соодветни лекови, може да се појави катарално воспаление на синусите и да се оштети слузницата. Бактерии кои најчесто се причина за синузитис се (пнеумококите, Haemophilus influenza стрептококите, Moraxalla catarrhalis) се присутни во слузницата на горните дишни ...
сите 5 | | | веќе видена

Бидермаерот за прв пат се спомнува уште во 400-та година. Тогаш девојките носеле венчиња од цвеќиња и треви на главата, за кои се верувало дека имаат магиска моќ. Во Рим, носеле жолти превези поради верувањето дека жолта боја е бојата на богот на свадбата и дека носи среќа. Во римско време, букетите биле направени од ароматични билки, за кои се верувало дека ќе ги избркаат лошите духови од домот на младенците.Букети најслични на денешните бидермаери се појавуваат во Европа во 15 век. Се верувало дека имаат антисептичко и терапевтско дејство и дека заштитуваат од чума и други болести. На почетокот на 17 век, ги носеле и мажите и жените на свадбата, но само од естетски причини. Во текот на 50-тите години на 20-от век, стануваат се’ повеќе популарни современите форми на букети. Со шеесеттите години и хипи револуцијата, свадбите воглавно се одржувале на отворено, а невестата сама си ги бирала цвеќињата за букетот. Од боите, најпопуларни се бела и крем боја, со малку зеленило. Ретко се комбинираат силните бои и ...
сите 3 | | | веќе видена

Гравиола (Annona muricata) е зимзелено растение со потекло од Централна и Јужна Америка. Денес расте во Мексико, на Карибите, Колумбија, Перу и Венецуела, а може да се најде и во некои делови на Африка и југоисточна Азија. Расте во области со висока влажност, со релативно топли зими, бидејќи не толерира температура под 5 степени. Има пријатен, сладок вкус што го споредуваат со комбинација на ананас и јагода. Плодот може да се јаде или да се направи од него сок. Во лекувањето се користат лисјата, кората, плодот и семките. Ова растение е најпознато по неговото делување на клетките на ракот. Според експертски проценки, гравиолата селективно ги убива клетките на ракот и до 10000 пати е посилна од лековите за хемотерапија. Во лекувањето делува на неколку нивоа: ги уништува клетките на ракот без несакани ефекти, го заштитува имунолошкиот систем, помага да се избегнат смртоносни инфекции, воспоставува нормално функционирање на органите, ја враќа виталната енергија.Според лабораториски тестови на една американска ...
сите 19 | | | веќе видена

Панчакарма е ајурведска програма за чистење и подмладување на телото. Потекнува од зборот панча, што значи пет, и карма што значи делување. Оригиналниот процес на чистење се состоел од пет постапки кои вклучувале чистење на носот, чистење на дебелото црево, желудникот и крвта. Панчакарма е развиена со една цел: подмладување на телото, отстранување на нечистотии и токсини, подобрување на здравјето и продолжување на животот. Во духовна смисла, таа ги отстранува негативните мисли, психичките блокади и овозможува нови почетоци. Оваа метода на детоксикација обично се врши еднаш годишно. Се дели на три фази:Подготвителна фазаВо оваа фаза телото се подготвува за чистење и ослободување од токсини. Се врши со терапија со масло, односно терапија на потење. Пред ова е потребно да ја смените исхраната, односно 2 недели пред терапијата да не јадете благо, кафе, млечни производи и друга вештачки преработена храна. Се советува и медитација или прошетки низ природа.Прочистувачка фазаАко не сте во можност да посетите ...
сите 3 | | | веќе видена

next