Здравје и Убавина

Освен чувствителните делови околу очите, вратот е едно од првите места кои подлегнуваат на зрелите години. Кожата на вратот е понежна и од онаа на лицето. Загадувањето, изложувањето на сонце, притисокот врз вратот додека ја држи главата исправена, губењето на колаген, како и други фактори, допринесуваат околу појавата на брчки. Тоа не е нешто што не можеме да го спречиме, но секако постојат начини со кои можеме да го успориме тој процес и да го намалиме неговиот ефект.Природниот губиток на колаген (кој почнува во триесеттите години) ја одзема еластичноста на кожата, па поради тоа, таа се опушта и формира мали браздички. Исто така, со самото вртење на главата, секојдневно се набира кожата. Со тек на времето, тие браздички се продлабочуваат и со самото сушење на кожата остануваат трајни брчки, а мускулите кои го држат вратот стануваат помалку затегнати.Главното правило е да се грижите за вратот како продолжение на вашето лице, додека ги правите дневните рутини на чистење, хидратација и тонизирање на кожата. ...
сите 12 | | | веќе видена

8 Март се слави како Денот на жената. Овој ден е посветен на силните, храбри и независни жени ширум целиот свет, односно, е во знак на почит кон сите дами во нашите животи. Збунети сте како да ја усреќите жената на вашиот живот? И секако, немате премногу време за размислување. Еве неколку одлични идеи за подарок.Направете таа да сфати колку е важна за вас. Сите жени обожаваат цвеќиња и лесно можат да бидат импресионирани со нив, секако доколку се свежи. Направете го овој ден посебен за саканата жена со букет цвеќиња, во кој истовремено ќе вметнете порака искажувајќи што чувствувате за неа.Многу жени имаат навика да ги запишуваат најважните дневни настани. Доколку вашата е една од нив, можете да и’ подарите убав нотес во кој ќе ги запишува овие работи.Оваа идеја не е резервирана само за парови, бидејќи дури и децата можат да ја организираат за своите мајки. Прославете го овој посебен ден подготвувајќи убава вечера која сигурно ќе и’ се допадне.Ништо не е подобар подарок од готвењето за неа. Дајте и’ одмор ...
| | веќе видена

Исполнете ги годините со живот, а не животот со години и не дозволувајте само на денешниов ден да Ве ценат како жена…..Среќен 8 март!
сите 7 | | | веќе видена

На 8 март 1857 година во Њујорк, на штрајк се собрале работничките од текстилната фабриката, барајќи подобри услови за работа на жените. Истиот ден, на истото место, само 51 година подоцна, штрајкот се повторил.Работничките отпрвин биле затворени во фабриката, од која не можеле да излезат, а потоа избил пожар, во кој изгореле 129 жени. Во знак на сеќавање на овој настан, за прв пат е одбележан 8 март, Денот на жените.Во 1910 година во Копенхаген, на Втората интернационална конференција на жените договорено е еден ден во март да се прогласи за Ден на борбата на жените за нивните права. Така, за прв пат како официјален ден прогласен е 19, а не 8 март. Всушност, тогаш жените од Германија, Данска, Австрија и Швајцарија и Америка побарале право на глас. На 8 март во Петерсбург, по примерот на Америка, жените стапиле во штрајк, кој подоцна придонесол за избивање на Февруарската револуција во Русија. На Втората интернационална конференција на жените во Москва, во 1921 година одлучено е, 8 март во целиот свет ...
сите 40 | | | веќе видена

Валеријана (Valeriana Officinalis) или маче трева, претставува повеќегодишно тревесто растение, кое вирее како самоник по ливади или планини. Нејзиното име потекнува од латинскиот збор valere што значи – биди добро. Цветните екстракти од валеријаната се користат како парфем, меѓутоа нејзиниот корен, кој се користи како лек, има јак и непријатен мирис. Интересен податок е тоа што мирисот на коренот, поради киселината која ја содржи, особено се забележува на мачките – има феромонско делување на нив (буквално паѓаат во транс). Во народната медицина валеријаната служи како лек за несоница, бидејќи овозможува мирен и цврст сон. Една од нејзините позитивни страни е што не предизвикува мамурлук како конвенционалните лекови кои се користат за таа намена.При анксиозни состојбиГо намалува стресотТретман на инсомнијаВлегува во состав на чај за нерви и чај за смирување, Sp.nervinae и Sp.sedativae.Нејзиното смирувачко делување ги опушта мускулите и ги намалува грчевите, подуеноста, болките во желудникот и нагонот за ...
сите 7 | | | веќе видена

Бибер (латински Piper nigrum) е растение кое потекнува од јужна Индија, но интензивно се одгледува и во други тропски предели. Виетнам е моментално најголем производител на бибер во светот. Во Европа, во античките времиња, пристигнувал со каравани и бил ценет исто како и златото. Во 1498 година Васко да Гама со брод го носи од Индија.Сушениот бибер се користел долго време поради вкусот и неговото лековито својство. Како зачин се употребува плодот на ова растение, кој е во форма на мали зрна. Постојат повеќе видови на бибер, а се разликуваат по начинот на подготовката на зрното. Најчесто се користи ситно мелен, во прав, но и во зрно. Се користи за сосови, маринирање, и подобрување на вкусот на сите солени јадења. Биберот е еден од најстарите познати зачини во исхраната. Поради високата вредност што ја има, долго време се сметал за терапевтски, особено поради неговата способност храната да ја прави трајна.Црниот бибер го потикнува варењето на храната, ги елеминира бактериите од желудникот и со тоа спречува ...
сите 13 | | | веќе видена

РаботаМарт е совршен месец за анализа на целите, методите и достигнувањата. Судбината се остварува, доколку сте упорни, одлучни и независни. Вашиот владетел Марс е во знакот на Јарец, знак за кариера и успех, кој ќе ве натера да се занимавате со креативни работи.Изразени конфликти во кругот на семејството, при што клуч за проблемот се секако заедничките компромиси и разбирање. Ако сте слободни, ви претстои плоден период. Ако сте во брак, не вложувајте во недвижнини, бидејќи периодот не е соодветенВнимавајте на главоболки.Среќни броеви за март: 9, 11, 15, 22, 28Во поглед на кариерата, март ви носи добра работна позиција, унапредување или финансии.Доколку се занимавате со продажба, превоз, ќе имате соработник Водолија од кој ќе имате доста корист.Првата половина од месецот ви носи хармонија, додека втората-расправии со партнерот. Внимавајте! Жена Бик ќе има познанство со маж кој врши одговорни и озбилни активности, а мажот Бик ќе е склон кон брак, или размислување за заеднички живот.Практикувајте лесна ...
сите 31 | | | веќе видена

Осип (исип) е состојба на кожата во која се менува бојата, изгледот и нејзината текстурата на кожата. Осипите може да се појават во многу форми, како:Тие можат да бидат црвени, лушпести, суви или влажни и може да се појават во една област на кожата или низ целото тело.Иако повеќето осипи не се опасни по живот, некои можат да сигнализираат нешто посериозно!На необучено око (непрофесионалец), сите исипи можат да изгледаат слично и да се лекувани со орални антихистаминици или хидрокортизонови креми. Сепак, бидејќи осипите имаат многу причини, најдобриот начин за правилна дијагностика на осипот е да се посети дерматолог.Осип што покрива поголем дел од вашето тело, како што се цели раце или нозе или грб или градите обично укажува на нешто посериозно, како што е инфекција или алергиска реакција.Осипот може да биде придружен со треска и ако го забележите овој случај, побарајте итна медицинска помош. Ова може да биде и причина за некоја многу сериозна и опасна по живот инфекција или алергиска реакција!Скарлетна ...
сите 11 | | | веќе видена

Сноубординг или сурфање на снегот е зимски екстремен спорт. За разлика од скијањето, тука не се користат скијачки стапови, туку се стои странично на даската и на тој начин се управува. За прв пат овој спорт се појавува во САД во 60-тите години, како комбинација на сурфање и скијање, а станал зимски олимписки спорт во 1998 година. Првата даска за борд била „Снурфер“ (snurfer), а е измислена од Шерман Попен, како играчка за неговото дете. Веднаш потоа почнува и да се произведува.Овој спорт е интензивен и физички напорен, но, сепак е една од најпопуларните зимски активности на отворено. Вклучува елементи на сурфање, скијање и возење скејтборд и е идеална активност за поминување време на свеж воздух. Се ослободува ендрофин, хемиска супстанца која прави да се чувствуваме добро и ги блокира рецепторите за болка. Редовните аеробни вежби, исто така, придонесуваат за подобра меморија и поголема самодоверба. Овој зимски спорт е одлична вежба која нуди интензивен кардио тренинг и помага при согорување на калориите. ...
сите 4 | | | веќе видена

Јаболкото претставува едно од најкултивираните стебла во светот. Плодот има освежувачки, кисело-слаткаст вкус и карактеристичен мирис. Постојат многу сорти на јаболка (околу 10.000), кои меѓусебно се разликуваат по вкусот, бојата, конзистенцијата или сочноста. Околу 82% од плодот го сочинува вода, јаглехидрати околу 12% (глукоза, фруктоза, сахароза), масти и протеини 1%. Освен тоа, содржи и нетопливи прехранбени влакна (пектин), органски киселини (го одредуваат вкусот на јаболката – сладок или кисел), есенцијални и неесенцијални амино-киселини (во мали количини), витамини и минерали и друго.Делување:Се препорачува да се консумира јаболко барем еднаш до два пати на ден, затоа што го намалува нивото на масти во крвта, поволно влијае на нивото на холестерол, ја спречува атеросклерозата и појавата на инфаркт. Исто така, некои истражувања покажале дека јаболкото е добро и за нискиот притисок.Бидејќи јаболкото содржи нерастворливи прехранбени влакна како што е пектинот, ја апсорбира водата и токсичните материи во ...
сите 11 | | | веќе видена

Вошките ги напаѓаат и децата и возрасните, и покрај темелното чистење и одржување на личната хигиена. Како проблем на 21. век, вошките се честа појава. Се јавуваат кај 6 до 12 милиони луѓе годишно, а секако, најзасегнати се децата. Вошките се паразити во сиво-бела боја, долги од 2 до 4 мм кои живеат на човекот, животните или растенијата. На човекот паразитираат два вида: човекова вошка (Pediculus humanus) и срамна вошка (Phthirius pubis). Човековата има два подвида: телесна (Pediculus humanus var. corporis) и вошка на главата (Pediculus humanus var. capitis).Најчесто застапен вид е вошката што паразитира на главата, т.е во косата. Надвор од главата, вошките не можат да преживеат подолго од 48 часа. Не се појавуваат на ниту едно друго место на телото, ниту на телото на животните. Не се закопуваат во кожата, туку се држат на влакната и преку нив се движат. Се хранат со крв што ја цицаат од главата, неколку пати дневно. Кога се хранат испуштаат течности кои предизвикуваат чешање. Живеат во просек околу 2 ...
сите 2 | | | веќе видена

Градењето на стабилен и здрав брак бара вложување на време и напори. Со секојдневната напнатност што ја носи работата, децата и домашните обврски, лесно може да заборавите на одржувањето на љубовната врска и да си го земете вашиот партнер здраво за готово. Ви нудиме неколку совети кои ќе ви помогнат.Научете ефикасно да комуницирате. Може да се каже дека комуникацијата е клучот на здравата и силна врска. Ефективната комуникација бара од вас да бидете активен слушател, да слушате без осудување и да обрнете внимание на она што го зборува вашиот партнер.Најдете време еден за друг. Да се комуницира ефективно – значи да се најде време за разговор и притоа никој и ништо да не ви пречи. На пример, исклучете го телевизорот, за да не ви го одвлекува вниманието додека разговарате.Имајте фер расправии. Не очекувајте дека ќе се сложувате секогаш за се’. За решавање на некој проблем клучна улога игра почитта кон чувствата на вашиот партнер, па дури и кога сте на сред расправија.Посветете и’ се на вашата врска. Врската со ...
сите 22 | | | веќе видена

Јодот претставува есенцијален минерал кој се јавува во трагови во човековиот организам, примарно одговорен за правилен развој и работа на штитната (тироидна) жлезда, а ние го внесуваме преку храната. Потребен е за создавање на тироидните хормони тријодтиронин и тетрајодтиронин кои пак се неопходни за нормален физички и ментален развој, полово созревање, развој на коските и мускулите, го забрзуваат целокупниот метаболизам, стимулираат синтеза на белковини, согорување на вишокот масти, одржуваат постојана телесна температура, зголемуваат апсорпција на хранливи материи во цревата. Неопходни се за преживување и адаптација на стрес.Недостаток од овој елемент предизвикува хипотироидизам – намалено ниво на тироидни хормони. Попратни симптоми на оваа состојба се замор, зголемување на телесната тежина, сува кожа, осетливост на промени во надворешната температура (чувство на студ). Кај новороденчиња и деца, може да доведе до застој во физичкиот и менталниот развој. Класичен знак за недостаток на јод е зголемена ...
сите 8 | | | веќе видена

Ќе се фокусираме на неколку (според мислењето на жените), лоши и грди машки навики, и ќе се обидеме да ги анализираме можните значења. И мажите и жените можат да се исфрлат од такт заради некоја од навиките на нивниот партнер. Освен што можат да засрамат или да иритираат, некои гадни навики кажуваат одредени нешта за човекот што ги практикува. – Ова е знак на виден недостаток на добрите манири и домашно воспитување. Мажот кој отворено си го чепка носот покажува дека не размислува како влијаат неговите постапки врз другите луѓе, а, освен тоа, ова може да биде и знак на голема себичност. – Овие мажи се безобѕирни и непромислени. Педантноста и организираноста не им се јака страна, а склони се и кон претерани и нагли реакции. – Овие мажи сеуште си го немаат пронајдено сопствениот идентитет и не знаат како да бидат независни. Доколку сакате сериозна врска, оваа навика ве предупредува на голем проблем. – Навика на многу мажи и причина за чести караници. Според експертите, караниците околу оваа ситница можат да ...
сите 9 | | | веќе видена

Ако досега не сте заминале на зимување, не е доцна, бидејќи снегот допрва сите не’ изненади! Иако празниците завршија, еден продолжен викенд или мал одмор во текот на зимскиот период воопшто не е на одмет!И конечно дојде време за пакувањето. Дали ве фаќа паника? Каде да ги сместите и како да ги спакувате “големите“ зимски алишта и опрема? Како да земете со себе само 1 торба? Пред да почнете да ги пакувате алиштата, спакувајте ги сите потребни документи кои ќе ви требаат во текот на патувањето. A потоа, пакувањето може да започне: Земете со себе водоотпорна јакна за скијање и панталони доколку планирате да скијате или бордате или едноставно само да уживате во планинските снежни убавини. Задолжително е да се има еден пар топли чизми кои не пропуштаат и еден пар високи чевли. Имајте на ум дека снежната покривка може да биде висока, па потребни се високи чизми Секогаш имајте повеќе пара чорапи, и задолжително два пара термо-чорапи. Долниот веш испланирајте го според деновите на престојот. Задолжително ...
сите 6 | | | веќе видена

Никогаш не сте ни помислувале дека нешто може да биде толку револуционерно што дури ќе ја промени вашата перспектива на “anti-aging” медицината. Па, подготвени или не, веќе постои – така наречената “Цицање”, односно извлекување на вашата сопствена крв проследено со инјекција во кожата со материјали од вашето сопствено тело!Новата и револуционерна метода всушност медицински наречена PRP (Platelet-Rich-Plasma) терапија. Оваа терапија содржи неколку различни елементи (состојки) како фактор на раст и цитокини кои можат да ги имаат следните ефекти на вашата кожа:Лекување на меките ткиваПодмладување и регенерација (особено во пределот на лицето)Заздравување на ранитеКорекција на подлабоки и поситни брчкиКорекција на брчките околу устата и очитеУлтимативна регенерација на кожата – работи на сите типови на кожа и бои!Комплетно безбедна техника одобрена од страна на Американската Во 2009 година, PRP Метод беше одобрена од страна на Администрацијата за храна и лекови и процесот вклучува:собирање на крвта на ...
сите 4 | | | веќе видена

За подготовка на оваа несекојдневна чорба од зелка и ориз потребни се следниве состојки:1 мала зелка1 морков100 грама басмати оризсос од домати 1 лажица павлака сол, бибермасло или путерПодготовка:Морковот излупете го и исечкајте на коцки, а и зелката исто така. На загреана тава со масло ставете го морковот да се запржи и мешајте. Додадете ја зелката, и намалете ја јачината на ринглата. Мешајте се’ додека зелката не го пушти сокот. Кога ќе снема течности, додадете 2 чаши вода, поклопете и варете на тивко. Кога зелката ќе се свари, додадете го оризот, поклопете и варете додека тој не омекне. Додадете сос од домати, павлака, сол и бибер и гответе уште една минута. Сервирајте топло.Добар апетит!
сите 33 | | | веќе видена

Многу луѓе користат секси помагала, без оглед на различните мислења од поконвенционалната популација, и тоа не само за да го заменат она што не го поседуваат или не им е достапно, туку, пред се’, како вид на љубопитна игра и експериментирање со сопственото либидо. Луѓето се разликуваат по работите што ги привлекуваат, а понекогаш единствениот начин да се дознае што ви се допаѓа – е да се испроба. Иако постои невиден број на можни еротски игри, неколку предмети сигурно ќе се најдат на секој список. Првото место, секако, му припаѓа на вибраторот. Овој предмет е многу погоден за самостојно истражување на она што го сакате и што ве возбудува, а жените кои што го користат, потврдуваат дека се позадоволни со сексот.Лубрикантот исто така може да ви послужи за продолжување на сексуалното задоволство, а и да ви помогне во испробувањето на различни пози. Ако ве загрижуваат алергиски реакции, најдобро е да користите лубриканти на водена база, иако оние силиконските траат најдолго. Верувале или не, обичната перница, со ...
сите 5 | | | веќе видена

Комуницираме и мислиме дека добро се разбираме, бидејќи зборуваме на ист јазик. Меѓутоа, понекогаш сме задоволни од ефектот на разговорот, а понекогаш остануваме збунети, несфатени и исфрустрирани. Вештината на комуникација е нашата најважна компетенција која што ни ги зголемува шансите за успех, како во професионалниот, така и во приватниот живот. Начинот на комуницирањето со другите често е главната причина на голем број на недоразбирања и судири. Тоа е средството со кое што ги изразуваме своите мислења, идеи, ставови и желби, создаваме пријатели и соработници, бараме помош и се презентираме себеси.Знаењето како да разменуваме разбирливи, точни, потполни и автентични информации и нашата комуникативна убедливост стануваат факти од пресудна важност. Било какво подобрување на комуникативните компетенции ќе ви донесе многу погодности во развојот на личната кариера, меѓусебните односи, полесното стекнување симпатии и доверба. Дури и ако не сте премногу вербално компетентни, комуникативните вештини можат лесно ...
сите 2 | | | веќе видена

Возењето ролери претставува совршена активност која може да влијае како на физичката, така и на менталната способност. Без разлика на вашите физички способности, корисни за луѓето со слаба кондиција, но и за спортисти кои сакаат да си ја подобрат истата. Со возењето ролери рамномерно се развива целото тело – најмногу мускулите на задникот и нозете, потоа рацете, стомачните мускули, како и грбните мускули. Возењето ролери е идеален спорт за трошење на вишокот калории и топењето на масните наслаги во организмот. Предност кај овој спорт е што може да се практицира во природа на свеж воздух. Со само 30 минути секој ден, можете да постигнете добра форма на вашето тело и да го намалирте ризикот од кардиоваскуларни болести. Предност на оваа рекреација е тоа што нема големо оптеретување на зглобовите во однос на трчањето. Исто така, со возењето ролери можете да си го подобрите и вашето ментално здравје. Времето кое го поминувате со оваа рекреација сфатете го како време за опуштање од секојдневието. Одберете убави ...
сите 3 | | | веќе видена

next